Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παναγιώτη αυτό ισχύει. Ο δακος ενεργοποιείται από προνύμφη στους 32 βαθμούς και ψοφάει όταν οι θερμοκρασίες πάνε πάνω από 40. Οπότε οι καύσωνες έχουν μια κάποια θετική επίδραση στις προσβολές από την ασθένεια αυτή, αλλά προκαλουν θερμικό στρες αν τα δέντρα δεν ποτιζονται...Για αυτό όλες οι προβλέψεις λόγω κλιματικής αλλαγής μιλάνε για όλο και λιγότερο αλλά καλύτερο σε ποιότητα λαδι...

Ο δακος πάντως τα τελευταία χρόνια είναι πιο επικίνδυνος από Σεπτέμβρη και μετά που κάνει επιμολυνσεις καθώς ανεβαίνει η υγρασια και πέφτει όσο χρειάζεται για νσ μην σκοτωθεί η θερμοκρασία. Επίσης τότε χτυπά συνδυαστικά και το γλοιοσποριο και μπορείς να χάσεις όλη την παραγωγή...

Στη φάση της ανθοφόριας καύσωνας σε μη αρδρευομενα δέντρα επιφέρει ολική καταστροφή της καρπιδεσης χωρίς κανένα όφελος σε μικρόβια...
 
Για πείτε, αξίζει για εφεδρικό ή τζάμπα το 100ρικο; View attachment 48318
Κυρ Σπυρο για τι σκοπο το θες;
Ειναι βολικο μονο για κλαρια και οχι για κοψιμο χαμηλα οπως και για κυριο μηχανημα

Εγω το χω 3-4 χρονια και τα λεφτα του τα χει βγαλει χιλιες φορες
Ομως ειναι για κλαρια
Κοβει και μεγαλυτερα απο οσο λεει και μαλιστα ξερα αρκει να ξερεις

Η μπαταρια του σε βγαζει ανετα για μια περιπου ωρα δουλειας αλλα οχι συνεχομενης
Αριθμο κοψιματων δεν μπορω να σου πω γιατι εξαρταται απο υο δεντρο, το υψος( εχει αλλη καταναλωση εντελως ανοικτο και αλλη εντελως κλειστο λογο ροπης) οπως και την κατασταση της μπαταριας
Ομως για κανονικα κοψιματα χωρις να το πιεζεις ειναι πολυ ικανοποιητικο για το σκοπο του

Θα το συντηρεις σωστα και δεν θα ξεχνας ποτε το λαδι
Την μπαταρια μην την φυλας ποτε εντελως γεματη ουτε και εντελως αδεια
Εαν θα κανεις καιρο να το δουλεψεις

Επιπλεον σε παρακαλω πολυ επειδη δουλευεις σε υψος με το μηχανημα αυτο να εισαι προσεκτικος παρα πολυ στην πτωση του κλαριου
Ενα κλαρι γεματο με διαμετρο 15 απο υψος 3 μετρων μπορει να κανει μεγαλη ζημια!
 
Κυρ Σπυρο για τι σκοπο το θες;
Ειναι βολικο μονο για κλαρια και οχι για κοψιμο χαμηλα οπως και για κυριο μηχανημα

Εγω το χω 3-4 χρονια και τα λεφτα του τα χει βγαλει χιλιες φορες
Ομως ειναι για κλαρια
Κοβει και μεγαλυτερα απο οσο λεει και μαλιστα ξερα αρκει να ξερεις

Η μπαταρια του σε βγαζει ανετα για μια περιπου ωρα δουλειας αλλα οχι συνεχομενης
Αριθμο κοψιματων δεν μπορω να σου πω γιατι εξαρταται απο υο δεντρο, το υψος( εχει αλλη καταναλωση εντελως ανοικτο και αλλη εντελως κλειστο λογο ροπης) οπως και την κατασταση της μπαταριας
Ομως για κανονικα κοψιματα χωρις να το πιεζεις ειναι πολυ ικανοποιητικο για το σκοπο του

Θα το συντηρεις σωστα και δεν θα ξεχνας ποτε το λαδι
Την μπαταρια μην την φυλας ποτε εντελως γεματη ουτε και εντελως αδεια
Εαν θα κανεις καιρο να το δουλεψεις

Επιπλεον σε παρακαλω πολυ επειδη δουλευεις σε υψος με το μηχανημα αυτο να εισαι προσεκτικος παρα πολυ στην πτωση του κλαριου
Ενα κλαρι γεματο με διαμετρο 15 απο υψος 3 μετρων μπορει να κανει μεγαλη ζημια!
Σ' ευχαριστώ πολύ Χρύσανθε, στο μάζεμα της ελιάς....
 
Αν ήταν κάνω σε νερατζια θα σου έλεγα να την κοψοκεφαλιαζες, αλλά αφού είναι το υποκείμενο μανταρινιά, αραιώσε λίγο τα κλαριά της ώστε να χτυπά να μπολια αέρας και ήλιος και ποτισε και ρίξε λίπασμα και πότισμα να φορτσαρει το δέντρο... Αν ανταποκριθει το υποκείμενο με νέα βλάστηση αλλά όχι τα μπολια κάνε χαρακωμα..
Αυτό το χαράκωμα σε νερατζιά μπορείς να το εξηγήσεις.Μπολιασμένη από μέσα Μαρτίου, βιάστηκα να την ξεσκεπάσω(Μ. Εβδομάδα) από το αλουμινόχαρτο και δεν έπιασε. Μπόλι λεμονιάς.
 
Αυτό το χαράκωμα σε νερατζιά μπορείς να το εξηγήσεις.Μπολιασμένη από μέσα Μαρτίου, βιάστηκα να την ξεσκεπάσω(Μ. Εβδομάδα) από το αλουμινόχαρτο και δεν έπιασε. Μπόλι λεμονιάς.
Το χαρακωμα το κανεις για να μειωσεις τους χυμους προς τα ακρα και να τους αναγκασεις να πανε στο εμβολιο ωστε τα πεταξει.
Ολα αυτα, με δεδομενο οτι το μπολι εχει πιασει πρωτα.
Ακριβώς αυτό που ανέφερε και επεξήγησε ο Παναγιώτης... Αν το πιασμένο, πράσινο ακόμα, μόσχευμα δεν ανταποκρίνεται να βλαστήσει, προσπαθούμε να κατευθύνουμε τους χυμούς πάνω του με κλαδέματα, χαρακώματα, γδαρσίματα μήπως και αλλάξει η κατάσταση...
 
Εχει χρησιμοποιησει κανεις μονωτικη ταινια στο μπολιασμα?
Το εχω κανει και εχω παρατηρησει μια αυξηση των αποτυχιων.
Ισως η κολλα που εχει?
Ποτέ δεν έχω βάλει ταινίες κολλητικές και τέτοια.Εκτός αν την βάλεις πρώτα ανάποδα δέσιμο και μετά από πανώ από αυτήν την γυρνάς με την κόλλα για να σφίξει καλά.Θα έχεις ως πατούρα την ταινία χωρίς την κόλλα δηλαδή!Σίγουρα παίζει και το χρώμα ρόλο, διάφανη άσπρη θέλει και κάλυμμα και το υποκείμενο από πάνω στην καρατόμηση ώστε να λειτουργήσει ως θερμοκήπιο και να κρατά υγρασία.
 
Εχει χρησιμοποιησει κανεις μονωτικη ταινια στο μπολιασμα?
Το εχω κανει και εχω παρατηρησει μια αυξηση των αποτυχιων.
Ισως η κολλα που εχει?

Ναι Παναγιώτη! Το έχω αναφέρει και παλιά, η μονωτική έχει κόλλα που είναι τοξική και καίει το φυτικό ιστό όπου ακουμπήσει... Για αυτό βάζω μόνο χαρτοταινία...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top