Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χθες το απόγευμα είχα πάει να ποτίσω τον κήπο. Ενώ πότιζα τις ντομάτες με το λάστιχο, νιώθω κάτι τσιμπήματα στο αριστερό χέρι, από πίσω. Γυρίζω και κοιτάζω, και βλέπω 5-6 σφήκες να κάθονται στο χέρι από τον αγκώνα μέχρι τον καρπό, ενώ ένα σμήνος καμιά 30αριά έβγαιναν από δίπλα, ανάμεσα από κάτι σάπια καλάμια και ξύλα, που τα είχα πέρυσι στηρίγματα στις φασολιές, και μετά τα είχα αφήσει στην άκρη. Παράτησα το λάστιχο, τίναξα τις σφήκες από το χέρι μου και απομακρύνθηκα στην άκρη της πεζούλας. Αλλά 3 από αυτές είχαν προλάβει και μου έκατσαν το κεντρί, ενώ μια -δυο ακόμα μάλλον με δάγκωσαν μόνο. Μετά από λίγο ηρέμησαν και ξαναγύρισαν στη φωλιά τους, οπότε τελείωσα το πότισμα και γύρισα σπίτι. Το χέρι μου είχε κάνει εν τω μεταξύ 3 μικρά καρουμπαλάκια που με ψιλοπονούσαν, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Βρήκα ένα άδειο μπουκάλι του Αζαξ με αντλία ψεκασμού, έβαλα λίγη βενζίνη και το σούρουπο ξαναπήγα στον κήπο, και τις τακτοποίησα. Ένα παλιό άδειο σακουλάκι, πιθανόν από θειοχαλκίνη ή κάτι τέτοιο, είχε βρεθεί ανάμεσα στα ξύλα και τα καλάμια. Είχε ένα μικρό άνοιγμα, κι εκεί μέσα είχαν κάνει τη φωλιά και είχαν χτίσει την κηρήθρα τους. Ψέκασα στο άνοιγμα και μερικές άρχισαν να βγαίνουν αλλά αμέσως έπεφταν κάτω και ψοφούσαν. Αφού ψέκασα καλά και μέσα στο σακουλάκι το άνοιξα με ένα ξυλαράκι και τράβηξα έξω την κηρήθρα, και τη ράντισα με την υπόλοιπη βενζίνη. Δεν είχα πάρει το κινητό, αλλά σήμερα που ξαναπήγα το πήρα και έβγαλα φωτογραφία.
View attachment 88805
Τρία τσιμπήματα από σφήκες δεν είναι κ λίγα...
Ευτυχώς που δεν ήταν καμία μολυσμένη να σου κανει καμια ιστορία μιας που κάθονται πάνω σε ψοφίμια κλπ...

Μικρος ήμουν αλλεργικός κ έπρεπε να παω ατο συντομότερο στο νοσοκομείο γιατί μετά από λίγα λεπτά γεμιζα κοκκινίλα κ φαγουρα σε στήθος και κοιλιά(τα πρωτα συμπτώματα ξεκινούσαν) ....

Ο γιατρός είχε πει ότι υπάρχει περιπτωση μεγαλώνοντας να το ξεπεράσω κ μάλλον έτσι έχει γίνει...
Αυτό το λέω γιατί "αργότερα" που τύχαινε να με τσιμπήσουν παρουσίαζα μόνο ένα πρηξιμο...

Σε κάθε περιπτωση ένα κ μόνο τσίμπημα εντόμου θέλει προσοχη κ έλεγχο...
Έχουν κινδυνευσει κ άνθρωποι οι οποίοι μέχρι πριν δεν ήταν αλλεργικοι..........
 
Τρία τσιμπήματα από σφήκες δεν είναι κ λίγα...
Ευτυχώς που δεν ήταν καμία μολυσμένη να σου κανει καμια ιστορία μιας που κάθονται πάνω σε ψοφίμια κλπ...

Μικρος ήμουν αλλεργικός κ έπρεπε να παω ατο συντομότερο στο νοσοκομείο γιατί μετά από λίγα λεπτά γεμιζα κοκκινίλα κ φαγουρα σε στήθος και κοιλιά(τα πρωτα συμπτώματα ξεκινούσαν) ....

Ο γιατρός είχε πει ότι υπάρχει περιπτωση μεγαλώνοντας να το ξεπεράσω κ μάλλον έτσι έχει γίνει...
Αυτό το λέω γιατί "αργότερα" που τύχαινε να με τσιμπήσουν παρουσίαζα μόνο ένα πρηξιμο...

Σε κάθε περιπτωση ένα κ μόνο τσίμπημα εντόμου θέλει προσοχη κ έλεγχο...
Έχουν κινδυνευσει κ άνθρωποι οι οποίοι μέχρι πριν δεν ήταν αλλεργικοι..........
Εχει χαθει κυμηγος που ηταν αλεργικος εδω ετσι με μελισσες
 
Εχει χαθει κυμηγος που ηταν αλεργικος εδω ετσι με μελισσες
Θελει προσοχη και εμενα στα μπασιματα τοτε μου την πεφτει μια και γενικα δεν φοβαμαι δεν εκανα τιποτα απλα δεν κουνηθηκα.Μπλεκεται μαλλια και μου την καρφωνει.Και σκανε αλλες κανα2-3 κατω απο ματι, μαγουλο κτλ.Συνεχισα, βλακεια μεν, ενας μπαρμπας διπλα μου λεει σηκω φυγε αγορι μου.Αλλα ευτυχως μονο πρηξιμο ειχα...
 
Θελει προσοχη και εμενα στα μπασιματα τοτε μου την πεφτει μια και γενικα δεν φοβαμαι δεν εκανα τιποτα απλα δεν κουνηθηκα.Μπλεκεται μαλλια και μου την καρφωνει.Και σκανε αλλες κανα2-3 κατω απο ματι, μαγουλο κτλ.Συνεχισα, βλακεια μεν, ενας μπαρμπας διπλα μου λεει σηκω φυγε αγορι μου.Αλλα ευτυχως μονο πρηξιμο ειχα...
Καθοσουν στο καρτέρι σαν των φλωρινιωτη δηλαδή!!??
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top