Παλιά φυσίγγια

Ουτε παραλλαγες ουτε γιλεκα..
Ενα δικαννο στα χερια,Μια μισογεματη φυσιγγιοθηκη με χαρτινα,Η τσαντα περασμενη χιαστι στον ώμο...
Και απο θηραματα πλουσια τα ελεη..
Ξέρω από ιστορίες, έβγαινε ο παππούς μου (γενν. 1913) με ένα παλιό δίκαννο όποτε έριχνε χιονάκι με 5 σφαίρες στην τσέπη και γύρναγε 5 τουλάχιστον θηράματα μπεκάτσες, αγριοπερίστερα, καλημάνες, τουρλίδες... όλα καθιστά και πολλές φορές κανόνιζαν με μια τουφεκιά να πάρει και δεύτερο ή και παραπάνω. 100 μέτρα περπάταγαν ένα ρεματάκι και βαράγανε για πλάκα 5-10 τσίχλες καθιστές. Τουφεκιά στο φτερό δεν υπήρχε, το φυσίγγι το υπολόγιζαν. Ακόμα και οι μπεκάτσες δεν ήτανε χωμένες στις ζούγκλες του Ταρζάν, βόσκανε στα αμπέλια ή δίπλα στους θάμνους, με το χιόνι ακόμη και μέσα στο χωριό πέφτανε, αυτά τα έχει προλάβει μέχρι και ο πατέρας μου πιτσιρίκι. Άμα σηκωνόταν καμιά μπεκάτσα την άφηναν να στρώσει τουλάχιστον 30-35 μέτρα και μετά τουφέκαγαν (μακρύκαννα τότε και με τσοκαρίσματα τα πιο πολλά δίκαννα διπλό φουλ ή έξτρα φουλ!)
Αυτά ακούω πολλές φορές και σκέφτομαι το ίδιο με σένα Τάσο. Σε λάθος εποχές γεννηθήκαμε.
 
Διαβάστε παλια περιοδικα κυνηγιου πριν το '80..
Ο τροπος γραφης αλλα και η αφηγησεις για τους τροπους κυνηγιου,τα θηραματα (που σημερα τα περισσότερα απαγορευονται),τα οπλα,τα φυσιγγια,οι διαφημισης κλπ ηταν κατι το μοναδικο..
Καλο ειναι να γνωρίζουμε ολοι πως κυνηγουσαν οι παππουδες μας τοτε και με τι εφοδια..
 
Το συγκεκριμένο έχει ακόμα την τιμή σε δολλάρια.

hebergeur gratuit
image a telecharger gratuitement
hebergeur d images
hebergement image
Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει κλείσει εδώ και 20 με 25 χρόνια, το έχω ακουστά λόγω των δικων μας που ψωνιζαν από εκεί . Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η τιμή τους που έχει παραμείνει η ίδια μετά από τόσα χρόνια.
 
Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει κλείσει εδώ και 20 με 25 χρόνια, το έχω ακουστά λόγω των δικων μας που ψωνιζαν από εκεί . Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η τιμή τους που έχει παραμείνει η ίδια μετά από τόσα χρόνια.
Πάντως πιστεύω πως τα συγκεκριμένα είναι αρκετά παλιά.
Και αυτό με την τιμή είναι όντως περίεργο!!
 
Πάντως πιστεύω πως τα συγκεκριμένα είναι αρκετά παλιά.
Και αυτό με την τιμή είναι όντως περίεργο!!
Είναι παλιά και αν κρίνω από την τιμή χωρίς να είμαι 100% σίγουρος μάλλον στο κλείσιμο του μαγαζιού έκαναν αυτή την έκπτωση, πρέπει να είναι αρχές της δεκαετίας του 80 . Η τιμή πολύ ακριβή για την τότε εποχή και φθηνή για την σημερινή, το περίεργο είναι ότι σήμερα είναι διαθέσιμο μόνο από ένα κατάστημα το Academy σε τιμή $7,00 που είναι καλή σε σύγκριση με τα υπόλοιπα.
Remington ShurShot Heavy Dove 12 Gauge 8 Shotshells | Academy
http://www.academy.com/shop/pdp/remington-shurshot-heavy-dove-12-gauge-8--shotshells
 
Back
Top