Παλιά φυσίγγια

Χαιρετώ την ομάδα παιδιά. Ψαχνω τα συγκεκριμένα παλιά χάρτινα φυσιγγια που γράφουν πάνω Ελλάς και έχουν τον αετό. Υπάρχει κάποιος που έχει για να αγοράσω για τη συλλογή μου?
 

Attachments

  • Screenshot_2023-07-11-13-07-11-584_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_2023-07-11-13-07-11-584_com.facebook.katana.jpg
    97,2 KB · Προβολές: 61
Χαιρετώ την ομάδα παιδιά. Ψαχνω τα συγκεκριμένα παλιά χάρτινα φυσιγγια που γράφουν πάνω Ελλάς και έχουν τον αετό. Υπάρχει κάποιος που έχει για να αγοράσω για τη συλλογή μου?
Αν τα έχεις δει και αλλού υπάρχουν...
Αλλα αυτος που τα ανέβασε έβγαλε κάποιες μουφες πυρκαλ.. εγω πιστεύω ότι δεν είναι..
Γιατί η πυρκαλ παντα έχει την στάμπα της σε όλα
 
Χαιρετώ την ομάδα παιδιά. Ψαχνω τα συγκεκριμένα παλιά χάρτινα φυσιγγια που γράφουν πάνω Ελλάς και έχουν τον αετό. Υπάρχει κάποιος που έχει για να αγοράσω για τη συλλογή μου?
Εχω ακριβως ιδια με αυτη την σταμπα του αετου χαρτινα γερμανικα ROTWEILL αλλα δεν γραφουν ΕΛΛΑΣ
 
Αν τα έχεις δει και αλλού υπάρχουν...
Αλλα αυτος που τα ανέβασε έβγαλε κάποιες μουφες πυρκαλ.. εγω πιστεύω ότι δεν είναι..
Γιατί η πυρκαλ παντα έχει την στάμπα της σε όλα
Αυτός που τα έβαλε φίλε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.....
 

Αναδημοσιεύω τα σπάνια με ημερομηνία φυσίγγια της πυρκαλ..
Τί φανταστικά φυσίγγια έφτιαχναν τότε!
Όμορφα, περιποιημένα, γραμμένα στα ελληνικά, χαρτάκι με το νούμερο των σκαγιών, ανάγλυφος πάφιλας. Κουτιά και φυσίγγια έργα τέχνης!
 
Τί φανταστικά φυσίγγια έφτιαχναν τότε!
Όμορφα, περιποιημένα, γραμμένα στα ελληνικά, χαρτάκι με το νούμερο των σκαγιών, ανάγλυφος πάφιλας. Κουτιά και φυσίγγια έργα τέχνης!
Πραγματικά!!!
Τέτοια ομορφιά ούτε σε χειροποίητο φυσίγγι δεν έχω δει.
 
Τα φώτα σας παρακαλώ. Μου χάρισαν μερικά κουτιά φυσίγγια και δεν ξέρω χρονολογία κατασκευής και αν αξίζουν. Είναι σε καλή κατάσταση απο ότι φαίνεται τα φυσίγγια. Έχουν διαφορές μεταξύ τους ή αλλάζει μόνο το κουτί; Παραθέτω φωτογραφίες IMG_20230719_121342.jpgIMG_20230719_121324.jpg
 
Τα φώτα σας παρακαλώ. Μου χάρισαν μερικά κουτιά φυσίγγια και δεν ξέρω χρονολογία κατασκευής και αν αξίζουν. Είναι σε καλή κατάσταση απο ότι φαίνεται τα φυσίγγια. Έχουν διαφορές μεταξύ τους ή αλλάζει μόνο το κουτί; Παραθέτω φωτογραφίες View attachment 75068View attachment 75069
Χάλασαν από την πολυκαιρία .. στείλτα σε εμένα.

ps
Μια χαρά είναι βρε ρίξτα.
 
Τα φώτα σας παρακαλώ. Μου χάρισαν μερικά κουτιά φυσίγγια και δεν ξέρω χρονολογία κατασκευής και αν αξίζουν. Είναι σε καλή κατάσταση απο ότι φαίνεται τα φυσίγγια. Έχουν διαφορές μεταξύ τους ή αλλάζει μόνο το κουτί; Παραθέτω φωτογραφίες View attachment 75068View attachment 75069
Δεκαετία 80 με αρχές δεκαετίας 90 η πανω κασετινα..
Κ η κάτω μέχρι της αρχές δεκαετιας '00...
(Δλδ η άσπρη κασετινα είναι η παλαιοτερη κ η άλλη ειναι η αμέσως επόμενη στην "σειρα")

Tα πρωτα υποτιθεται πως είχαν πυριτιδα Rottweil, στα επόμενα είναι σχεδόν σιγουρo πως θα βρεις κάποια πυριτιδα της B&P κ οχι μονο σε αυτά αλλά κ στα υπόλοιπα της ίδιας εποχής(semi, magnum 52)...
Αλλαγές έχουν γίνει κ στους συγκεντρωτηρες...



.....Αν αξίζουν(αυτό μου αρεσε) ......

Αξίζουν στο να τα κρατήσει κάποιος σαν την συνέχεια ενός ιστορικου φυσιγγιου που άφησε τις.....σφραγιδες του κ στον τόπο μας....

Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε αν τελικα θα αξιζουν στα χέρια κ στο οπλο του Κώστα κ του κάθε Κώστα...

Αυτό εννοείται πως ισχυει για ολους μας κ για κάθε φυσίγγι...
Με ιστορία η όχι...
Επώνυμο και μη.....
Θα τα ρίξω με τη μπενελι όμως.
Δεν θα καταλάβεις τα.. γραμμαρια τους..
Μαλακά φυσίγγια κ ότι πρεπει για δικαννα(εξαιρω την ασπρη κασετινα γιατί δεν τα εχω ρίξει)..

Και τα "σημερινα" που είχα παρει πριν 5-6χρ ίδια εντυπωση μου άφησαν.....
 
Back
Top