Παραδοσιακα τοπικα προιοντα- φαγητα-εδεσματα

Μερακλης ο λεβεντης
Ξερει να δουλεψει το μαχαιρι και το κρεας
Και αγαπαει το ψησιμο
Καπου μετα λεει οτι εχει ταβερνα αλλα εγω κραταω το μερακκι του
Γνησιος παραδοσιακος ελληνας

το μεγαλυτερο μυστικο στο αντικριστο ειναι πως και απο που περνας τις σουβλες απο τα τετάρτια κρεατος.....
αυτο το ξερουν καλυτερα οι ρεθεμνιότες και μετα παμαι ολοι οι αλοι
 
το μεγαλυτερο μυστικο στο αντικριστο ειναι πως και απο που περνας τις σουβλες απο τα τετάρτια κρεατος.....
αυτο το ξερουν καλυτερα οι ρεθεμνιότες και μετα παμαι ολοι οι αλοι
Δεν εχω εμπειρια απο αντικριστο δυστυχως
Ομως αυτο που λες ακουετε λογικο
Γιατι επηρεαζει την επιφανεια ψησιματος και πρεπει να ειναι τεντωμενο το κρεας σωστα για να χεις το σωστο ψησιμο
Σιγουρα θελω να δοκιμασω!
Και να φτιαξω
Θελει ομως εξοπλισμο και προστατευτικο χωρο
 
Δεν εχω εμπειρια απο αντικριστο δυστυχως
Ομως αυτο που λες ακουετε λογικο
Γιατι επηρεαζει την επιφανεια ψησιματος και πρεπει να ειναι τεντωμενο το κρεας σωστα για να χεις το σωστο ψησιμο
Σιγουρα θελω να δοκιμασω!
Και να φτιαξω
Θελει ομως εξοπλισμο και προστατευτικο χωρο
ειναι το ποιο τεμπέλικο μαγυρεμα....
η μομη προετημασια ειναι να περασεις απλα το κρεας σωστα ...
μετα στη μεση φωτια και μονο αλατη τις θαλασας αλλα θελει πολυ...
το προτω γυρισμα θα γινει σε πολυ ωρα και μετα καθε 20 λεπτα απλα γυριζεις βεβεα θελει εμπηρια οπως και ολλα τα αλλα ,,,
μια πολυ καλη πατεντα ειναι φτιάχνεις ενα πηγαδι με διαμετρο 1,5 μετρα και υψος 1 μετρο και βαζεις απο μεσα ανοξυδοτη λαμαρινα βαζεις φοτια στη μεση και κρεμας τα κοματια απο πανω στο υψος τις φωτιας......
λιγοτερη ωρα ψυσημο διοτη δεν υπαρχουν απολιες θερμοκρασιας και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο....
 
Όλη η Ελλάδα το κάνει στη σούβλα, οι Ρεθυμιώτες βαριούνται να γυρνάνε :) Μακάρι να είχα μεγαλώσει στο Ρέθυμνο, γιατί πριν να έρθουν τα ηλεκτρικά μοτέρ όταν ήμουν παιδί, ΕΓΩ ήμουν το μοτέρ! Κάθε Πάσχα ήμουν στην αυλή να γυρνάω τη σούβλα, με τις ώρες. Ευτυχώς κάναμε βάρδιες όλοι.
 
Όλη η Ελλάδα το κάνει στη σούβλα, οι Ρεθυμιώτες βαριούνται να γυρνάνε :) Μακάρι να είχα μεγαλώσει στο Ρέθυμνο, γιατί πριν να έρθουν τα ηλεκτρικά μοτέρ όταν ήμουν παιδί, ΕΓΩ ήμουν το μοτέρ! Κάθε Πάσχα ήμουν στην αυλή να γυρνάω τη σούβλα, με τις ώρες. Ευτυχώς κάναμε βάρδιες όλοι.
Εντελως αλλη γευση το κρεας σε κοματια αντι ολοκληρο
Κατ εμενα πολυ καλυτερο ψησιμο και γευση

Γιαυτο το κανουν ετσι στην κρητη και γιαυτο εμεις το κανουμε σουβλα αντι οβελια

Εχω κανει οβελιες(σφαξιμο περασμα ψησιμο) ενα σωρο
Μεχρι και για ολο το ταγμα οταν ειμουν στο στρατο
Δεν μου αρεσει σαν γευση εκτος απο οταν κοβεις απο πανω και τρως καθως γυριζει
Εαν βγει ολοκληρο απο την σουβλα και σερβιριστει θα φαω μονο απο τις ακρες
 
Όλη η Ελλάδα το κάνει στη σούβλα, οι Ρεθυμιώτες βαριούνται να γυρνάνε :) Μακάρι να είχα μεγαλώσει στο Ρέθυμνο, γιατί πριν να έρθουν τα ηλεκτρικά μοτέρ όταν ήμουν παιδί, ΕΓΩ ήμουν το μοτέρ! Κάθε Πάσχα ήμουν στην αυλή να γυρνάω τη σούβλα, με τις ώρες. Ευτυχώς κάναμε βάρδιες όλοι.
αν το κανεις τωρα σε παιδι αυτο χωρις τη θεληση του εχει παρει το κηνητο εχει στηλει στη προνια μηνημα και εχει ερθει καρφι
 
Γιαυτο το κανουν ετσι στην κρητη και γιαυτο εμεις το κανουμε σουβλα αντι οβελια
Να διευκρινίσουμε Χρύσανθε, γι αόσους δεν το ξέρουν, ότι "σούβλα" στην Κύπρο είναι αυτό που λέμε κοντοσούβλι και αντίστοιχα το ολόκληρο αρνί στη σούβλα λέγεται οβελίας
 
Να διευκρινίσουμε Χρύσανθε, γι αόσους δεν το ξέρουν, ότι "σούβλα" στην Κύπρο είναι αυτό που λέμε κοντοσούβλι και αντίστοιχα το ολόκληρο αρνί στη σούβλα λέγεται οβελίας
Έλα ντε και μπερδεύτηκα γιατί διαχωρίζει τη σούβλα από τον οβελία. Για εμένα είναι το ίδιο.
 
Να διευκρινίσουμε Χρύσανθε, γι αόσους δεν το ξέρουν, ότι "σούβλα" στην Κύπρο είναι αυτό που λέμε κοντοσούβλι και αντίστοιχα το ολόκληρο αρνί στη σούβλα λέγεται οβελίας
Έλα ντε και μπερδεύτηκα γιατί διαχωρίζει τη σούβλα από τον οβελία. Για εμένα είναι το ίδιο.
Συγνωμη παιδες
Ξεχναω οτι εσεις σουβλα εννοειται αποκλειστιξα οβελια

Παντελη το κοντοσουβλι σας ειναι τρομερα διαφορετικο απο την σουβλα μας
Ωντας λατρης της σουβλας και μερακλης στο ψησιμο της
Οι διαφορες ειναι στο μεγεθος των κομματιων αλλα και το κομματι του ζωου που χρησιμοποιουμε στην σουβλα
Εσεις περνατε πολυ πιο μεγαλα κομματια σε συγκριση με εμας, συνηθως μονο ψαχνα και χωρις συμμετρια
Η σουβλα θελει μετρια κομματια, με λιπος ενδιαμεσα και περασμενα με συμμετρια και ως προς τον αξονα της σουβλας και ως προς την διπλα σουβλα που γυριζει
Εαν εχεις διαφορετικα μερη του ζωου σε λίπος θελει και το περασμα διαφορετικη σειρα γιατι επηρεαζει το ψησιμο
 
Συγνωμη παιδες
Ξεχναω οτι εσεις σουβλα εννοειται αποκλειστιξα οβελια

Παντελη το κοντοσουβλι σας ειναι τρομερα διαφορετικο απο την σουβλα μας
Ωντας λατρης της σουβλας και μερακλης στο ψησιμο της
Οι διαφορες ειναι στο μεγεθος των κομματιων αλλα και το κομματι του ζωου που χρησιμοποιουμε στην σουβλα
Εσεις περνατε πολυ πιο μεγαλα κομματια σε συγκριση με εμας, συνηθως μονο ψαχνα και χωρις συμμετρια
Η σουβλα θελει μετρια κομματια, με λιπος ενδιαμεσα και περασμενα με συμμετρια και ως προς τον αξονα της σουβλας και ως προς την διπλα σουβλα που γυριζει
Εαν εχεις διαφορετικα μερη του ζωου σε λίπος θελει και το περασμα διαφορετικη σειρα γιατι επηρεαζει το ψησιμο
Θα συμφωνήσω ότι η σούβλα σας είναι εξαιρετική και είμαι βέβαιος ότι είσαι μάστορας! Σίγουρα είναι διαφορετική από το κοντοσούβλι αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να το περιγράψω για τους άτυχους που δεν την έχουν δοκιμάσει...
Αλλά το κοντοσούβλι δεν είναι μόνο αυτό που περιγράφεις, και που (συνήθως χοιρινό) είναι το πιο συνηθισμένο, δοκίμασε αν βρεις και προβατίνα ή ζυγούρι με όλα τα κομάτια με κόκαλο...

Εγώ πάντως το φτιάχνω με τη λογική την δικιά σας

IMG_2295.jpeg
 
Θα συμφωνήσω ότι η σούβλα σας είναι εξαιρετική και είμαι βέβαιος ότι είσαι μάστορας! Σίγουρα είναι διαφορετική από το κοντοσούβλι αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να το περιγράψω για τους άτυχους που δεν την έχουν δοκιμάσει...
Αλλά το κοντοσούβλι δεν είναι μόνο αυτό που περιγράφεις, και που (συνήθως χοιρινό) είναι το πιο συνηθισμένο, δοκίμασε αν βρεις και προβατίνα ή ζυγούρι με όλα τα κομάτια με κόκαλο...

Εγώ πάντως το φτιάχνω με τη λογική την δικιά σας

View attachment 91249
Παντελη σε καμια περιπτωση μα καμια δεν ειχα σκοπο η ηθελα να μειωσω το ελληνικο κοντοσουβλι
Δεν εχει τυχει να δοκιμασω και σιγουρα θα ειναι εξαισιο
Δυστυχως στην Ελλαδα εχω ερθει ελαχιστες φορες
3-4 μονοημερα επαγγλεματικα ταξιδια πριν πολλα χρονια, μια φορα με την σχολικη εκδρομη και ενα διημερο θεσσαλονικη με την γυναικα πριν μια πενταετια.
Εαν ακουστηκε οτι υποτιμησα το κοντοσουβλι ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ προς ολους τους φιλους εδω

Τις διαφορες ηθελα να επισημανω
Επιπλεον εσεις απο δημοσιευσεις των παιδιων μπορει να βαζετε αλλα κοματια και πιο μεγαλα αλλα ψημετε για παραπανω ωρα και συνηθως μαριναρετε το κρεας

Κατι που ειμαι σιγουρος οτι κανει εξαιρετικο το κοντοσουβλι

Εδω παραδοσιακα η σουβλα δεν μαριναρετε εκτος απο την Λυσιωτικη(κατεχομενο χωριο Λυση -το χωριο του Ηρωα Γρηγορη Αυξεντιου)
Η εκδοχη αυτη ειναι με χοιρινο που μαριναρετε σε κοκκινο κρασι ξηρο(στερκο) με σπασμενο κολιανδρο
Εγω βαζω επισης ελαιολαδο και θυμαρι
Στο τελειωμα θα μπει ριγανη
Επιλεγω κρεας απο λαιμο και φλαματζερι(μπεικον) αναμικτο

Παραδοσιακα φτιαχνεται με αρνι-κατσικι(ριφι) και τα καλυτερα κοματια ειναι απο την κουταλα(σπαλα) μεχρι τα παιδια
Εμενα μου αρεσει πολυ ομως και το μερι(ποδι) να ειναι αναμεσα στην επιλογη οποταν περνω απο μερι μεχρι πα-ι-δια

Συχνα γινεται με δυο ειδη κρεατων γιατι οι γυναικες και τα παιδια πολλες φορες δεν προτιμουν το αρνι-κατσικι
Οποταν θα μπει και μια σουβλα με χοιρινο η κοτοπουλο

Σου βαζω μερικες φωτο
Ξεχωριζει η λυσιωτικη με χοιρινο μαριναρισμενο

Καθε τοπος εχει τα δικα του προιοντα και συνταγες

Αυτη ειναι και η ουσια του ποστ αυτου
Να τα μαθαινουμε και να τα κραταμε ζωντανα

Χανονται πολλα σημερα στην καταντια της κοινωνιας
Αυτα τα πραματα ειναι κληρονομια και πρεπει να τα κρατησουμε ζωντανα

Να χουμε ολοι μας υγεια να κραταμε τις παραδοσεις μας
 

Attachments

  • 1595691139919716_Original.jpeg
    1595691139919716_Original.jpeg
    389 KB · Προβολές: 21
  • IMG_1919_Original.jpeg
    IMG_1919_Original.jpeg
    379,2 KB · Προβολές: 21
  • IMG_2283_Original.jpeg
    IMG_2283_Original.jpeg
    420,6 KB · Προβολές: 21
  • IMG_3899.jpeg
    IMG_3899.jpeg
    641,3 KB · Προβολές: 22
Θα συμφωνήσω ότι η σούβλα σας είναι εξαιρετική και είμαι βέβαιος ότι είσαι μάστορας! Σίγουρα είναι διαφορετική από το κοντοσούβλι αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να το περιγράψω για τους άτυχους που δεν την έχουν δοκιμάσει...
Αλλά το κοντοσούβλι δεν είναι μόνο αυτό που περιγράφεις, και που (συνήθως χοιρινό) είναι το πιο συνηθισμένο, δοκίμασε αν βρεις και προβατίνα ή ζυγούρι με όλα τα κομάτια με κόκαλο...

Εγώ πάντως το φτιάχνω με τη λογική την δικιά σας

View attachment 91249
Είμαι Μαρούσι προλαβαίνω
 
Οι διαφορες ειναι στο μεγεθος των κομματιων αλλα και το κομματι του ζωου που χρησιμοποιουμε στην σουβλα
Εσεις περνατε πολυ πιο μεγαλα κομματια σε συγκριση με εμας, συνηθως μονο ψαχνα και χωρις συμμετρια

Εδώ το κάνουν έτσι όχι γιατί έτσι είναι η παράδοση αλλά γιατί τα κάνουν όλα για τον Π@@τσο Καβάλα.
Βάζουν ότι να'ναι, όπως να'ναι και πολλά δεν τρώγονται. Όλα για τη γρήγορη κονόμα.
Σε λίγα μέρη τρως ωραίο κοντοσούβλι.
 
Παντελη σε καμια περιπτωση μα καμια δεν ειχα σκοπο η ηθελα να μειωσω το ελληνικο κοντοσουβλι
Εαν ακουστηκε οτι υποτιμησα το κοντοσουβλι ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ προς ολους τους φιλους εδω

Χαχαχα! Σιγά μην μου έθιξες το κοντοσούβλι ρε Χρύσανθε!!!! Εγώ μάλλον δε το έγραψα καλά, σόρυ...
Όσο για το μαρινάρισμα κι εγώ δεν το προτιμώ, αλλά δεν θα το αφήσω κιόλας ;)
Να ξέρεις οτι εκτιμώ αφάνταστα την κυπριακή σούβλα με ρίφι και ελπίζω να έχω την ευκαιρία να την απολαύσω τον Οκτώβρη που θα έρθω Λεμεσό.

Κι εδω αλλη μια φωτο με πικάνια
7b40e606-95cc-4036-adb2-6e898ae54ca6.jpeg

Χάρηηη! Κι αυτή παλιά είναι!
 
Back
Top