Πλαγιοκανα Vs Καραμπίνας

Τσακώνομαι συνέχεια με τον συνκυνηγο μου για τα όπλα στο κυνηγι του λαγού αυτός είναι φανατικός της καραμπίνας εγώ φανατικός του πλαγιοκανου δίκανου. Πείτε μας και εσείς τις γνώμες σας!!
Γουστα ειναι αυτα και αναλογα τι κυνηγας.
Αρκει να μην πας για αγριογουρουνα με κανα δορυ....
 
Για όλα τα θηράματα με εξαίρεση το χοντρό κυνήγι ( αλλά με μονοβολο, όχι δραμια) θα ήθελα να μην επιτρέπεται πάνω από δύο βολές. Ίσως ακόμη καλύτερα να απαγορευοντουσαν τα ημιαυτόματα , αλλά να επιτρέπεται η χρήση επαναληπτικων και ραβδωτων, όπως συμβαίνει στην Αυστραλία
 
Για όλα τα θηράματα με εξαίρεση το χοντρό κυνήγι ( αλλά με μονοβολο, όχι δραμια) θα ήθελα να μην επιτρέπεται πάνω από δύο βολές. Ίσως ακόμη καλύτερα να απαγορευοντουσαν τα ημιαυτόματα , αλλά να επιτρέπεται η χρήση επαναληπτικων και ραβδωτων, όπως συμβαίνει στην Αυστραλία
Εγώ λέω να απαγορευτεί και το δικαννο, μόνο μονοκαννο και ακόμα καλύτερα εμπροσθογεμες με κοκόρι. Και τα φυσίγγια διασποράς να απαγορευτούν.
 
Εγώ είμαι υπέρ του δόρατος και της σφεντόνας, το τόξο το βρίσκω ανήθικο.
Ε ναι. Φαντάζεσαι να πάμε για τσίχλες με τόξα; Θα γίνουν πολλά ατυχήματα και δυστυχήματα. Σφεντόνα αλλά τι νούμερο μπίλια; Ατσάλι ή μολύβι;
 
εγώ δεν ξαναβγάζω άδεια θήρας
θα πηγαίνω χωρίς, τι νομίζατε; ότι θα το κόψω;
Προς στιγμήν, διαβάζοντας τα μεγάλα γράμματα θυμήθηκα το ανέκδοτο που για να τιμωρήσει τη γυναίκα του που γκρινιαζε έκοψε ο άντρας το πέος του.
 
Προς στιγμήν, διαβάζοντας τα μεγάλα γράμματα θυμήθηκα το ανέκδοτο που για να τιμωρήσει τη γυναίκα του που γκρινιαζε έκοψε ο άντρας το πέος του.
όχι, εγώ δεν κόβω την κάννη απ' τη Μπενέλι μου, σκορπίζει που σκορπίζει ήδη, μετά δε θα κάνει ούτε για ράντισμα για το δάκο
 
Ε ναι. Φαντάζεσαι να πάμε για τσίχλες με τόξα; Θα γίνουν πολλά ατυχήματα και δυστυχήματα. Σφεντόνα αλλά τι νούμερο μπίλια; Ατσάλι ή μολύβι;
Οι μπίλιες από ατσάλι και μολύβι που λες είναι ανήθικες. Αν θέλουμε να είμαστε σύγχρονοι και ηθικοί κυνηγοί με σεβασμό στο θήραμα και πάνω από όλα διαχειριστές πρέπει να ρίχνουμε με βότσαλα που θα βρίσκουμε στον κυνηγότοπο.
 
Οι μπίλιες από ατσάλι και μολύβι που λες είναι ανήθικες. Αν θέλουμε να είμαστε σύγχρονοι και ηθικοί κυνηγοί με σεβασμό στο θήραμα και πάνω από όλα διαχειριστές πρέπει να ρίχνουμε με βότσαλα που θα βρίσκουμε στον κυνηγότοπο.
Καλή η σκέψη σου. Μηδέν οικολογικό αποτύπωμα.
 
Εκφράστηκαν κάποιες διαφορετικές απόψεις. Άσχετα αν συμφωνούμε ή όχι, δεν χρειάζονται ειρωνείες, για κάτι που πιστεύει κάποιος άλλος και είναι διαφορετικό από τα δικά μας πιστεύω.
Εγώ για το μονό εμπροσθογεμες με κοκόρι και τα φυσίγγια διασποράς σοβαρολογω, μετά το γυρίσαμε στην πλάκα, δεν ειρωνεύτηκε κανείς, κάθε άποψη σεβαστή
 
Εγώ έκανα πλάκα αλλά ειρωνεύτηκα κιόλας και καλά έκανα.
Αν κάτι δεν το προτιμάμε, το αποφεύγουμε και δεν το κάνουμε. Αλλά να θέλουμε να απαγορευτεί για να μην μπορεί να κάνει ο άλλος αυτό που εμάς δεν μας αρέσει είναι κακία.
Τί διαφορά έχουμε από τους οικολόγους που θέλουν να απαγορευτεί το κυνήγι γιατί σε αυτούς δεν αρέσει; Καμία. Τα ίδια είμαστε. Δικαιολογίες για να υποστηρίξει μετά ο οικολόγος την κακία του θα βρει πολλές. Όλοι βρίσκουν μια δικαιολογία για να υποστηρίξουν την κακία τους.

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν απολύτως, αλλά αν κάποιος προτείνει να απαγορευτεί κάτι που μου αρέσει να κάνω φυσικά και θα αντεπιτεθώ στην ιδέα (όχι στον ίδιο).

Φιλικά προς όλους!
 
Θαλή, όλα καλά αυτά που γράφεις, όμως διαφωνώ στο σημείο που αναφέρεις "ειρωνευτηκα και καλά έκανα". Πιστεύω ότι αν έγραφες σαν απάντηση, αυτά που έγραψες σ' εμένα, θα είχε εκφραστεί η άποψή σου μια χαρά. Το να ειρωνευόμαστε τον συνομιλητή μας, προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο.
 
Back
Top