Πλαγιοκανα Vs Καραμπίνας

Αγαπητέ Vmak η ειρωνεία δεν είναι προσβολή, ούτε χαρακτηρισμός. Καυτηριάζω χιουμοριστικά την ιδέα που προτάθηκε και όχι αυτόν που την είπε. Δεν θα μπορούσα να το κάνω εξάλλου διότι στα περισσότερα άλλα που γράφει σχεδόν πάντα συμφωνώ. Και είμαι σίγουρος ότι αυτός που την είπε δεν το σκέφτηκε καθόλου έτσι, αλλά με έναν ήπιο τρόπο προσπαθώ να δείξω πόσο μπορεί να ενοχλήσουν κάποιον άλλο άλλο τέτοιες ιδέες. Το να μπω σε συζήτηση επιχειρημάτων σε αυτή την περίπτωση θα ήταν λάθος. Είναι σα να συζητάς με την Τουρκία αν το πετρέλαιο της Κρήτης είναι Ελληνικό ή Τουρκικό. Μόνο που πας στη συζήτηση είσαι χαμένος.
Ξαναλέω με το συγκεκριμένο μέλος που διαφωνούμε μόνο στο συγκεκριμένο ζήτημα, δεν έχω απολύτως τίποτα, και δεν θα μπορούσα να έχω διότι στα περισσότερα που γράφει σχεδόν πάντα συμφωνώ.

Επίσης για ποιο λόγο βρίσκεις αστείο το να κυνηγάμε υποχρεωτικά με δόρυ αλλά δε βρίσκεις αστείο το να κυνηγάμε υποχρεωτικά με δίκαννο; Για εμένα είναι και τα δύο το ίδιο αστεία.

Ξαναλέω, καμία διάθεση αντιπαράθεσης με κανένα. Εξάλλου νομίζω τα είπα όλα τα παραπάνω ποστ με έντονη χιουμοριστική διάθεση ώστε να μην είναι ενοχλητικά σε κανένα.
 
Last edited:
Ότι και να έχει συνηθίσει ο κάθε ένας οποίος έχει κυνηγήσει με όλα τα είδη όπλων και έχει ρίξει πολλές βολές θα ξέρει ότι το πλάγιο ανήκει στους εγκρατείς κυνηγούς που δεν πολυβόλουν ,επίσης σε όλες τις ντουφέκιες Φέρμας οι ντουφέκιες με φορά προς το έδαφος μπαίνει πιο γρήγορα επάνω στο θήραμα με ότι αυτό συνεπάγεται ,ακόμη δεν υπάρχει εμπλοκή και εάν σπανιότατο φαινόμενο, συνεχίζω δεν πρόκειται να μείνεις ποτέ στο κυνηγότοπο από όπλο θα ρίχνεις έστω μια εφόσον έχεις δισκανδαλο που το θεωρώ προτέρημα για την επιλογή και όχι μόνο .Με όλα αυτά που γράφω θα έπρεπε να κυνηγάω με πλάγιο που δεν αποκλείεται σε λίγο καιρό εφόσον ευχαριστηθώ πρώτα και δω τι κάνει η guerini στο τερέν καταλήξω να πάρω κάποιο bereta από τα παλαιότερα δισκανδαλο πάντα η το Frankie hilander .Αυτά τα ολίγα εξαλου και μόνο στην εικόνα ενός πλάγιου έρχονται στο μυαλό αναμνήσεις άλλων εποχών και συναισθήματα που δυστυχώς πέρασαν ανεπιστρεπτί.Ενα όπλο για όλα από όλες τις πλευρές ίσως να είναι ένα πλάγιο δισκανδαλο με απλούς εξολκεις και σωστά τσοκακια και έπειτα μια χραπα χρουπα σταθερή 3*
 
Last edited:
Εγώ προσωπικά με το δίκαννο είμαι πολύ πιο αργός στην επαναγέμιση. Αν είμαι σε ένα απογευματινό τσίχλας που θα περάσουν όλα στα τελευταία 15 λεπτά, το πλάγιο σε εμένα μειονεκτεί. Την καραμπίνα τη γεμίζω με ένα χέρι και με το βλέμμα στον ουρανό. Για το πλάγιο πρέπει να κατεβάσω το βλέμμα στο όπλο και να χρησιμοποιήσω και τα δύο χέρια για την επαναγέμιση. Ίσως να μην το έχω συνηθίσει γιατί κυνηγάω περισσότερο με καραμπίνα.
 
Αγαπητέ Vmak η ειρωνεία δεν είναι προσβολή, ούτε χαρακτηρισμός. Καυτηριάζω χιουμοριστικά την ιδέα που προτάθηκε και όχι αυτόν που την είπε. Δεν θα μπορούσα να το κάνω εξάλλου διότι στα περισσότερα άλλα που γράφει σχεδόν πάντα συμφωνώ. Και είμαι σίγουρος ότι αυτός που την είπε δεν το σκέφτηκε καθόλου έτσι, αλλά με έναν ήπιο τρόπο προσπαθώ να δείξω πόσο μπορεί να ενοχλήσουν κάποιον άλλο άλλο τέτοιες ιδέες. Το να μπω σε συζήτηση επιχειρημάτων σε αυτή την περίπτωση θα ήταν λάθος. Είναι σα να συζητάς με την Τουρκία αν το πετρέλαιο της Κρήτης είναι Ελληνικό ή Τουρκικό. Μόνο που πας στη συζήτηση είσαι χαμένος.
Ξαναλέω με το συγκεκριμένο μέλος που διαφωνούμε μόνο στο συγκεκριμένο ζήτημα, δεν έχω απολύτως τίποτα, και δεν θα μπορούσα να έχω διότι στα περισσότερα που γράφει σχεδόν πάντα συμφωνώ.

Επίσης για ποιο λόγο βρίσκεις αστείο το να κυνηγάμε υποχρεωτικά με δόρυ αλλά δε βρίσκεις αστείο το να κυνηγάμε υποχρεωτικά με δίκαννο; Για εμένα είναι και τα δύο το ίδιο αστεία.

Ξαναλέω, καμία διάθεση αντιπαράθεσης με κανένα. Εξάλλου νομίζω τα είπα όλα τα παραπάνω ποστ με έντονη χιουμοριστική διάθεση ώστε να μην είναι ενοχλητικά σε κανένα.
Εντάξει Θαλή. Ο καθένας όπως τα βλέπει τα πράγματα. Καληνύχτα.
 
Τσακώνομαι συνέχεια με τον συνκυνηγο μου για τα όπλα στο κυνηγι του λαγού αυτός είναι φανατικός της καραμπίνας εγώ φανατικός του πλαγιοκανου δίκανου. Πείτε μας και εσείς τις γνώμες σας!!
Ποια είναι τα επιχειρήματα ενός εκάστου?🙂
 
Ότι και να έχει συνηθίσει ο κάθε ένας οποίος έχει κυνηγήσει με όλα τα είδη όπλων και έχει ρίξει πολλές βολές θα ξέρει ότι το πλάγιο ανήκει στους εγκρατείς κυνηγούς που δεν πολυβόλουν ,επίσης σε όλες τις ντουφέκιες Φέρμας οι ντουφέκιες με φορά προς το έδαφος μπαίνει πιο γρήγορα επάνω στο θήραμα με ότι αυτό συνεπάγεται ,ακόμη δεν υπάρχει εμπλοκή και εάν σπανιότατο φαινόμενο, συνεχίζω δεν πρόκειται να μείνεις ποτέ στο κυνηγότοπο από όπλο θα ρίχνεις έστω μια εφόσον έχεις δισκανδαλο που το θεωρώ προτέρημα για την επιλογή και όχι μόνο .Με όλα αυτά που γράφω θα έπρεπε να κυνηγάω με πλάγιο που δεν αποκλείεται σε λίγο καιρό εφόσον ευχαριστηθώ πρώτα και δω τι κάνει η guerini στο τερέν καταλήξω να πάρω κάποιο bereta από τα παλαιότερα δισκανδαλο πάντα η το Frankie hilander .Αυτά τα ολίγα εξαλου και μόνο στην εικόνα ενός πλάγιου έρχονται στο μυαλό αναμνήσεις άλλων εποχών και συναισθήματα που δυστυχώς πέρασαν ανεπιστρεπτί.Ενα όπλο για όλα από όλες τις πλευρές ίσως να είναι ένα πλάγιο δισκανδαλο με απλούς εξολκεις και σωστά τσοκακια και έπειτα μια χραπα χρουπα σταθερή 3*
Δεν διαφωνούμε καθόλου Γιάννη, άλλωστε κυνηγάω με επαναληπτική ως βασικό μου όπλο και έχω εκφράσει και στο παρελθόν ότι το μονοκαννο θα είναι μελόντικα το τελευταίο μου όπλο, όταν θα έχω αποβάλλει τελείως από το μυαλό μου το θέμα της καρπωσης. Το μονοκαννο είναι για πολύ μερακλήδες και κατασταλαγμένους ανθρώπους. Στην πέρδικα και τον λαγό θα ήταν μια καλή επιλογή. Στα γουρούνια πιστεύω ότι είναι λάθος ο περιορισμός στα 3 φυσίγγια και επίσης η μη χρήση ραβδωτού υπό προϋποθέσεις.
 
Πιστεύω το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και ανάλογο με τα γούστα του καθενός. Άλλοι προτιμούν δίκανα άλλοι αυτογεμή εμένα μου αρέσουν τα χραπα χρουπα και ο κολλητός μου ούτε να τα δει δε θέλει μόνο αυτογεμή προτιμάει τελικά η δουλειά γίνεται με όλα.
 
Εγώ προσωπικά με το δίκαννο είμαι πολύ πιο αργός στην επαναγέμιση. Αν είμαι σε ένα απογευματινό τσίχλας που θα περάσουν όλα στα τελευταία 15 λεπτά, το πλάγιο σε εμένα μειονεκτεί. Την καραμπίνα τη γεμίζω με ένα χέρι και με το βλέμμα στον ουρανό. Για το πλάγιο πρέπει να κατεβάσω το βλέμμα στο όπλο και να χρησιμοποιήσω και τα δύο χέρια για την επαναγέμιση. Ίσως να μην το έχω συνηθίσει γιατί κυνηγάω περισσότερο με καραμπίνα.
Εάν είχες αυτόματους εξωλκεις αλλάζει το σενάριο.........
 
Δεν είπα να απαγορευτούν τα πάνω από 2 φυσίγγια γενικά. Είπα ότι εγώ θα ήθελα να επιτρέπεται μέχρι 2 φυσίγγια σε όλα τα θηράματα και ΠΑΝΩ από 2 ( και πάνω από 3 ) στα χοντρά θηράματα, και επίσης να απαγορευτούν τα δραμια και να επιτρέπεται μόνο με μονοβολα ΚΑΙ ραβδωτά. Αυτά που έγραψα ισχύουν σε χώρες που και έχουν οπλικη παιδεία και είναι λιγότερο οπλοφοβικες από την δική μας. Για να καταλάβουν κάποιοι το σκεπτικό μου, όταν πχ κυνηγάς πέρδικα δεν βρίσκω δικαιολογία για να ρίχνουμε 3 φυσίγγια ( αν και το 3 είναι πρόσχημα για πολλούς για να έχουν περισσότερα), ή στην μπεκάτσα, τρυγόνι κλπ. Διαφορετικά να ζητήσουμε επαναφορά των 5+ φυσιγγίων. Νομίζω πως ο μόνος λόγος που επιτραπηκαν 3 φυσίγγια στην Ε Ε ήταν για να ικανοποιηθουν οι Ιταλοί που στα αυτογεμη στηριζαν τις εξαγωγές τους. Επίσης όλοι σχεδόν όσοι κατέχουν νόμιμα ή παρανομα όπλα και δεν είναι κυνηγοί, έχουν αυτογεμη, ( από κει προέκυψε το < έγκλημα .... με κυνηγετική καραμπίνα >). Και για να το απλώσω λίγο , θα αναφερθώ στην Αμερική, όπου όλα τα εγκλήματα που διεγειραν το αίσθημα κατά της οπλοκατοχης έγιναν με αυτόματα ( όχι ημιαυτόματα) όπλα, τα οποία δεν είναι κυνηγετικά, αλλά αποτελούν την μερίδα του λέοντος στον τζίρο των βιομηχανιών όπλων και το λόμπυ των εμπόρων αρνείται την απαγόρευση τους, και έτσι σιγά σιγά ταυτίζεται στην συνείδηση της πλειοψηφίας το μη κυνηγετικό με το πολεμικό και η κοινωνία γίνεται οπλοφοβικη.
 
Ότι και να έχει συνηθίσει ο κάθε ένας οποίος έχει κυνηγήσει με όλα τα είδη όπλων και έχει ρίξει πολλές βολές θα ξέρει ότι το πλάγιο ανήκει στους εγκρατείς κυνηγούς που δεν πολυβόλουν ,επίσης σε όλες τις ντουφέκιες Φέρμας οι ντουφέκιες με φορά προς το έδαφος μπαίνει πιο γρήγορα επάνω στο θήραμα με ότι αυτό συνεπάγεται ,ακόμη δεν υπάρχει εμπλοκή και εάν σπανιότατο φαινόμενο, συνεχίζω δεν πρόκειται να μείνεις ποτέ στο κυνηγότοπο από όπλο θα ρίχνεις έστω μια εφόσον έχεις δισκανδαλο που το θεωρώ προτέρημα για την επιλογή και όχι μόνο .Με όλα αυτά που γράφω θα έπρεπε να κυνηγάω με πλάγιο που δεν αποκλείεται σε λίγο καιρό εφόσον ευχαριστηθώ πρώτα και δω τι κάνει η guerini στο τερέν καταλήξω να πάρω κάποιο bereta από τα παλαιότερα δισκανδαλο πάντα η το Frankie hilander .Αυτά τα ολίγα εξαλου και μόνο στην εικόνα ενός πλάγιου έρχονται στο μυαλό αναμνήσεις άλλων εποχών και συναισθήματα που δυστυχώς πέρασαν ανεπιστρεπτί.Ενα όπλο για όλα από όλες τις πλευρές ίσως να είναι ένα πλάγιο δισκανδαλο με απλούς εξολκεις και σωστά τσοκακια και έπειτα μια χραπα χρουπα σταθερή 3*
Καλημέρα σ’ όλους τους φίλους!... :) ...

...δανείζομαι από τον φίλο Γιάννη:....το πλάγιο ίσως να ανήκει στους εγκρατείς κυνηγούς που δεν πολυβολούν.... προφανώς μπαίνει γρήγορα στο θήραμα... ένα πλάγιο δισκάνδαλο με απλούς εξολκείς και σωστά τσόκ...

...και συμπληρώνω: ... η αίσθηση του vintage, με τις δερμάτινες φυσιγγιοθήκες και τα δισάκια, με ρελιαστά φυσιγγάκια της ουγγιάς, ένα δικαννάκι 16αρι, ελαφρύ , του φτερού, απόλαυση να κυνηγάς...

19.09.21-Λέρος-Δυο Λισκάρια-Πρωινες Πέρδικες- με Cal.16.jpg

Υ.Γ...επ' ουδενί δεν υποτιμώ τα αυτογεμή... όπως βολεύεται καθείς, γούστα είναι αυτά....
 
Εάν είχες αυτόματους εξωλκεις αλλάζει το σενάριο.........
Αμέσως κατάλαβες ότι έχω απλούς εξωλκείς. ;)
Από την άλλη είναι το πλεονέκτημα του να βάζεις κατευθείαν το ριγμένο φυσίγγι στη τσέπη σου και να μη πρέπει να αναζητάς τον κάλυκα που τον πέταξε η καραμπίνα και να σκύβεις σε κάθε τουφεκιά. Άσε που κάποιους που πέφτουν στο πυκνό δεν μπορώ να τους βρω.
 
Τσακώνομαι συνέχεια με τον συνκυνηγο μου για τα όπλα στο κυνηγι του λαγού αυτός είναι φανατικός της καραμπίνας εγώ φανατικός του πλαγιοκανου δίκανου. Πείτε μας και εσείς τις γνώμες σας!!
Γούστα είναι αυτά...
Εγώ μια ζωή με αυτογεμη και τα τελευταία 2 χρόνια έγινα φανατικός πλαγιοκανακιας..
Άλλη αίσθηση το πλαγιοκαννο,λεπτή σιλουέτα και πολύ ρομαντικό,για μένα που πλέον δεν πηγαίνω για την τσάντα...
 
Γούστα είναι αυτά...
Εγώ μια ζωή με αυτογεμη και τα τελευταία 2 χρόνια έγινα φανατικός πλαγιοκανακιας..
Άλλη αίσθηση το πλαγιοκαννο,λεπτή σιλουέτα και πολύ ρομαντικό,για μένα που πλέον δεν πηγαίνω για την τσάντα...
Ο πατέρας μου πάντα με καραμπίνα πάει δν θελει να ακούσει για δίκανα εγώ πάλι μου αρέσει το κυνήγι με ένα παλιό και ταλαιπωρημένο δίκανο Simpson του παππού μου δν ξέρω μου πάει στα χέρια ίσως.Με τις καμπίνες δν ξέρω δν με βολεύουν στη σκόπευση όπως με τα πλαγιοκανα
 
Back
Top