Πυρκαγιές

Πρωτη μερα στη φωτια του Βαρναβα το απογευμα αργά , σε ανηψιο της γυναικας που ειναι πυροσβεστης του έδωσαν φορτηγό του 75 με δεξαμενή νερού να παει κάπου σε ενα μέτωπο εκει . Δεν είχε ουτε φάρο,ούτε σειρήνα ,ούτε gps ,, όπως πρεπει για περίπτωση εντοπισμού αν εγκλωβιστεί.
Κατι πήγε να πει και η απάντηση ηταν ,πήγαινε και οταν γυρίσεις κάνε αναφορά.
 
Με διμοιρίες ΜΑΤ πήγε, ο ξεφτιλισμένος.
Καλά μια αυθόρμητη,έκφραση αγανάκτησης κι αποδοκιμασίας,δεν μπορεί να υπάρξει;
Πρέπει, να τα καπελώνουν όλα,τα κόμματα;
Ρητορικά είναι,τα ερωτήματα.
https://www.google.com/amp/s/www.re...-katestrammeno-gymnastirio-kai-eisodos-me?amp
 
Με διμοιρίες ΜΑΤ πήγε, ο ξεφτιλισμένος.
Καλά μια αυθόρμητη,έκφραση αγανάκτησης κι αποδοκιμασίας,δεν μπορεί να υπάρξει;
Πρέπει, να τα καπελώνουν όλα,τα κόμματα;
Ρητορικά είναι,τα ερωτήματα.
https://www.google.com/amp/s/www.reader.gr/politiki/episkepsi-mitsotaki-stin-penteli-shedio-gia-katestrammeno-gymnastirio-kai-eisodos-me?amp
Το αυθόρμητο είναι σε έλλειψη και γι αυτο καλα να μας κανουν . Ετσι ,χωρις σάλιο μεχρι να ξυπνήσουμε. Αν !
 
Μάλιστα !
-Λήψη μέτρων 10 σημείων :rolleyes:

-Καθε χρόνο γινόμαστε
καλύτεροι :cool:

-8 στις δεκα κατοικιες που καηκαν ή επαθαν ζημια δεν είχαν δηλώσει στην πλατφόρμα καθαρισμό.

Ε αι θυμηθείτε !
 
Μόνο με βροχή θα σβήσει η όταν φτάσει στις ζώνες που έφτιαξαν και αυτό διότι έχει απλώσει αρκετά....
Αυτήν την στιγμή καίει σε οξιές( κυρίως ερπουσα και καίει τα φύλλα από κάτω) και σε γυμνά αρκετά ψιλά δηλαδή .....ευτυχώς ακόμα δεν έχει πιάσει πουρνάρι.
Επιχειρούν καναντερ air tractors και αρκετά ελικόπτερα ( το λέω αυτό γιατί κάποιοι λένε ότι είναι μόνο 2-3 τα εναέρια μέσα και εγώ τα βλέπω γιατί περνάνε πάνω από το σπίτι Μ)
 
Μόνο με βροχή θα σβήσει η όταν φτάσει στις ζώνες που έφτιαξαν και αυτό διότι έχει απλώσει αρκετά....
Αυτήν την στιγμή καίει σε οξιές( κυρίως ερπουσα και καίει τα φύλλα από κάτω) και σε γυμνά αρκετά ψιλά δηλαδή .....ευτυχώς ακόμα δεν έχει πιάσει πουρνάρι.
Επιχειρούν καναντερ air tractors και αρκετά ελικόπτερα ( το λέω αυτό γιατί κάποιοι λένε ότι είναι μόνο 2-3 τα εναέρια μέσα και εγώ τα βλέπω γιατί περνάνε πάνω από το σπίτι Μ)
Και από δω έχει ελικόπτερα τουλάχιστον 4-5 . Τώρα το απόγευμα η φωτιά έφτασε πιο ψηλά από το μοναστήρι της ανάληψης. Από τη δεύτερη μέρα προσπαθουν , τη μαζευουν όσο μπορουν κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά τη νυχτα αναζωπυρωνεται. Χρειάζονται κι αλλά εναέρια ή μια βροχή. Γενικά εγώ βλέπω να ερχονται απο 2-4 καναντερ στις 7 το πρωι κάθε μέρα 4-5 ελικόπτερα κ σημερα είδα κ 3 μικρά αεροπλάνα.
 
Και από δω έχει ελικόπτερα τουλάχιστον 4-5 . Τώρα το απόγευμα η φωτιά έφτασε πιο ψηλά από το μοναστήρι της ανάληψης. Από τη δεύτερη μέρα προσπαθουν , τη μαζευουν όσο μπορουν κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά τη νυχτα αναζωπυρωνεται. Χρειάζονται κι αλλά εναέρια ή μια βροχή. Γενικά εγώ βλέπω να ερχονται απο 2-4 καναντερ στις 7 το πρωι κάθε μέρα 4-5 ελικόπτερα κ σημερα είδα κ 3 μικρά αεροπλάνα.
Τα air tractors είναι αυτά τα μικρά ρίχνουν επιβραδυντικό υγρό
Παραπάνω είναι τα ελικόπτερα 7-8 σύνολο απλά δεν είναι όλα μαζί γιατί κάποια πηγαίνουν Χρυσούπολη για ανεφοδιασμό καυσίμων
 
Από τις Καβάλας το κομμάτι είμαστε καλά σήμερα έχει περιοριστεί αρκετά
Από των Σερρών δεν έχω εικόνα
Το κακό είναι ότι σήμερα για την ώρα πετάνε μόνο 2 ελικόπτερα και δεν είναι τα Ericson που κάνουν την βασική δουλειά
 
Back
Top