Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια χαρά τα λέει το άρθρο, ωστόσο οι ελληνικές κυβερνήσεις δεν κατάφεραν σχεδόν πενήντα χρόνια μετά τη μεταπολίτευση, πενήντα χρόνια δημοκρατία και ειρήνη να φτιάξουν τη χώρα και να λύσουν μείζωνα προβλήματα που θα έπρεπε να είχαν λύσει. Οικονομία; Υπογεννητικότητα; Γραφειοκρατία; Εσωτερική ασφάλεια; Δημογραφική αλλοίωση; Αξιοκρατία; Υγεία; Παιδεία; Είναι μερικά από τα μείζονα προβλήματα που δεν λύθηκαν και όχι μόνο δεν λύθηκαν αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, επιδεινώθηκαν. Δεν μπορώ να πω στον Έλληνα να μην πάει να φτιάξει τα δόντια του στην τουρκία όταν δεν υπάρχει ούτε στελεχωμένο κέντρο υγείας στο ακριτικό νησί του. Υπάρχουν ανάγκες που πρέπει να καλυφθούν και κάπως πρέπει να επιβιώσει ο κόσμος. Οι εκάστοτε κυβερνήσεις, θα δώσουν λόγο ποτέ για όσα όφειλαν να κάνουν και δεν έκαναν;
Κάποια στιγμή είχε ξεκινήσει μία προσπάθεια και υπήρξε και ενδιαφέρον από κόσμο να πάει να μείνει σε ακριτικά νησάκια
Το τι ακολούθησε μετά το ξέρουμε και το βλέπουμε
Δεν ξέρω να το ανεβάσω όποιος θέλει ας το ψάξει Screenshot_20220207-204223_Chrome.jpg
 
Κάποια στιγμή είχε ξεκινήσει μία προσπάθεια και υπήρξε και ενδιαφέρον από κόσμο να πάει να μείνει σε ακριτικά νησάκια
Το τι ακολούθησε μετά το ξέρουμε και το βλέπουμε
Δεν ξέρω να το ανεβάσω όποιος θέλει ας το ψάξει View attachment 41868
Πολύ σκοτεινή περίοδος η διακυβέρνηση Σημίτη.
 
Κάποια στιγμή είχε ξεκινήσει μία προσπάθεια και υπήρξε και ενδιαφέρον από κόσμο να πάει να μείνει σε ακριτικά νησάκια
Το τι ακολούθησε μετά το ξέρουμε και το βλέπουμε
Δεν ξέρω να το ανεβάσω όποιος θέλει ας το ψάξει View attachment 41868
Γιατί τα κατοικημένα νησιά έχουν ΣΙΓΟΥΡΑ υφαλοκρηπίδα.
 
Πιάσανε και τα ντόπια καθίκια.
Όπως πάντα,σ'αυτές τις υποθέσεις,ο ένας,τα ρίχνει στον άλλον.
Τώρα,λένε, ότι ένας Έλληνας, αποτελείωσε τον Άλκη.

https://www.lawandorder.gr/Article/...logithoun-elaban-oi-okto-sullifthentes-binteo
Μακρι να ναι αυτό το τραγικό συμβάν η αφορμή για το τέλος όλων των συνδέσμων....μακάρι ..να προσθέσω επίσης ότι μαρτυρίες λένε πως γιος μεγαλοπαραγοντα πέρναγε από εκείνους τους δρόμους μαζί με τη συνοδεία του βέβαια με ύμνο της ομάδας του στο διαπασών κ κατέβαινε κ προκαλούσε με τη συμπεριφορά του...
Έτσι γν καταλάβουμε λίγο σε τι μπουρδέλο ζούμε....
 
Το πως μεγαλωνουμε τα παιδια μας και τι αρχες τους δινουμε...
Εδω και αρκετα χρονια τα παραδειγματα στα παιδια ηταν η μαγκια, η λαμογια, η δηθενια...
Τωρα θα θερισουμε οτι σπειραμε...
Π.χ. Τα μαθαμε οτι ειναι νορμαλ να πετας τα σκουπιδια απο το παραθυρο και τωρα τα κατακρινουμε που το κανουν....
Εχουμε φτασει στο σημειο 15χρονα και 18χρονα να πηδιουνται για το χρημα.....κριμα!
Νομιζω οτι η εποχη ειναι πλεον ¨ο σωζων εαυτον, σωθητω ¨.....
 
Ρε παιδιά εδώ έτσι όπως καταντησαμε πρέπει οι αρχές του κάθε ενός για να μην υποκύψει στη δύναμη του χρήματος να είναι μπετόν .Από που να βρεθούν τέτοιες αρχές όταν βλέπεις ότι όποιος έχει χρήμα κυριολεκτικά γαμεί και δέρνει και δίκιο άδικο δεν λογοδοτεί πουθενά καθώς όλα αγοράζονται.Εδω για το οικονομικό στριμωγμα και να μη στερηθουν αυτά που θεωρουν δεδομένα καθώς δεδομένα δεν υπάρχουν στη σημερινή ζωή αλλά δεν το ξέρουν τα νέα ζευγάρια και όχι μόνο ,χωρίζουν και καταστρέφουν και τις ζωές των παιδιών τους .Είναι πιο εύκολο να χωρίσουν παρά να ζόριστουν .Εξάλλου σε μια κοινωνία υπό πίεση μονίμως οι διέξοδοι είναι το αγοραιο σεξ,ο τζόγος και το γήπεδο γιατι βγάζει ο κάθε ένας τα απωθημένα του σπάει, βρίζει ,φωνάζει και νιώθει ότι κάτι έκανε, ζει την ψευδαίσθηση της στιγμής ότι είναι ελεύθερος και δυνατός μαζί με κάποιους ομοϊδεάτες να κάνει ότι θέλει και να έχει να καυχηθεί μετά ξέρεις τι έχω κάνει εγώ με το Μπάμπη το σουγιά,το Μήτσο το πλεξούδα και το Κώστα το σίδερα .Τι έχεις κάνει βρε τρόμπα εδειρες τους συμπατριώτες σου και έκαψες το μαγαζί του Μήτσου που είναι φίλαθλος άλλης ομάδος και πότε όταν είσαστε 50 και ήταν μοναχός ή μήπως όταν είχατε επηρεασμένο εγκέφαλο λίγο καταχρησεων και δεν ξερατε που είστε και παταγαται έναν κάτω 40 άτομα επειδή το χω τύχει το τελευταίο και τον γλύτωσα εγώ στο γήπεδο.Αυτα τα κατορθώματα λοιπόν θα τα λες στο παιδί σου και θα καμαρώνεις πως λες να βγει αυτό άραγε .Επειδή έχω ασχοληθεί με το γήπεδο και έχω περάσει και κάνει και εγώ τα δικά μου όχι αισχη βέβαια στα δικά μου παιδιά λέω και ιδίως στο γιο μου ,δες οποίο παιχνίδι σου αρέσει μη φανατιζεσαι και μην ασχολησαι παραπέρα βλέπε για το άθλημα και μέχρι εκεί ώστε να μη γίνεις πιόνι στο παιχνίδι κανενός ούτως η άλλως δεν έχεις να χωρίσεις με κανέναν τίποτα απλά υποστηρίζεται άλλη ομάδα και οφείλεις να τον σέβεσαι όπως και εκείνος εσένα στην ομάδα, στην ψήφο,στην δραστηριότητα εγώ κυνηγάω εσύ όχι κτλ.Ετσι ζεις και απολαμβάνεις αλλιώς αλοιωνεσαι σε μαλακίες ανευφ ουσίας για το φαίνεσθαι.Και μεγαλύτερη ζημιά κανείς στη κοινωνία που ζεις παρά καλό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top