Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το κυνήγι που θέλει να κάνει ο συνάδελφος εχει περπάτημα και σχετικά κοντινές βολές.
Πιστεύω ότι το βάρος παίζει μεγάλο ρόλο.
Οι βολές που χρειάζονται σ' αυτό το κυνήγι δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικές.
Επίσης είναι μοντέλο για μπεκάτσα οπότε θα θέλει επιτόπου αλλαγή το πέλμα του κοντακιου είναι σχεδιασμένο για να σημαδεύει ψηλά εγώ θέλω στο έδαφος με βολές μικρές έως μεσαίες αποστάσεις
 
Επίσης είναι μοντέλο για μπεκάτσα οπότε θα θέλει επιτόπου αλλαγή το πέλμα του κοντακιου είναι σχεδιασμένο για να σημαδεύει ψηλά εγώ θέλω στο έδαφος με βολές μικρές έως μεσαίες αποστάσεις
https://kalkantzakos.com/el/product/a300-outlander-nickel-karampina-beretta

https://kalkantzakos.com/el/product/a300-outlander-karampina-beretta

Και τα ρέστα σουβλάκια που λέει και ένας φίλος.
 
Επίσης είναι μοντέλο για μπεκάτσα οπότε θα θέλει επιτόπου αλλαγή το πέλμα του κοντακιου είναι σχεδιασμένο για να σημαδεύει ψηλά εγώ θέλω στο έδαφος με βολές μικρές έως μεσαίες αποστάσεις
Μην το βλεπεις ετσι,μια ταμπελα του βαλανε για να τραβηξει κοσμο...εγω την κυνηγησα 6 χρονια λαγο στα σκυλια καβαλα οπως λενε(εγω ενα σκυλο ειχα...) ειναι αψογη αν την θελεις αποκλειστικα για τετοιο κυνηγι παρτην...εγω την κυνηγαω μπεκατσα λαγο στα παντα αλλα με γομωσεις σχετικα ελαφρες...στο λαγο ποσες ντουφεκιες να ριξεις στην καθε εξοδο ε και λιγο πιο βαρια φυσιγγια να βαλεις για δυο-τρεις ντουφεκιες δεν θα καταλαβεις τιποτα...Λιγο προσοχη θελει στην επωμιση γιατι αν εισαι πολυ νευρικος μπορει να σου φευγει λιγο αλλου λογω χαμηλου βαρους αυτο το τελευταιο στο λεω μου το ειπανε καποιοι που την πουλησανε εγω δεν ειχα ποτε θεμα...ουτε βαραει ψηλα επειδη ειναι για μπεκατσα,βαραει εκει που βλεπεις αν εισαι πανω στον λαγο οταν τραβας ο λαγος θα παρει τουμπες...
 
Δεν την εχω πιασει ποτε, στο ματι απο τις φωτο στο ιντερνετ ομως οταν τις συγκρινω με τις παπιες της benelli μου φαινεται καπως...
Δεν έχουν ιδιαίτερη διάφορα τουλάχιστον στο πάχος.
Ίσως 2-3 mm πιο παχιά η Beretta.
 
Μην το βλεπεις ετσι,μια ταμπελα του βαλανε για να τραβηξει κοσμο...εγω την κυνηγησα 6 χρονια λαγο στα σκυλια καβαλα οπως λενε(εγω ενα σκυλο ειχα...) ειναι αψογη αν την θελεις αποκλειστικα για τετοιο κυνηγι παρτην...εγω την κυνηγαω μπεκατσα λαγο στα παντα αλλα με γομωσεις σχετικα ελαφρες...στο λαγο ποσες ντουφεκιες να ριξεις στην καθε εξοδο ε και λιγο πιο βαρια φυσιγγια να βαλεις για δυο-τρεις ντουφεκιες δεν θα καταλαβεις τιποτα...Λιγο προσοχη θελει στην επωμιση γιατι αν εισαι πολυ νευρικος μπορει να σου φευγει λιγο αλλου λογω χαμηλου βαρους αυτο το τελευταιο στο λεω μου το ειπανε καποιοι που την πουλησανε εγω δεν ειχα ποτε θεμα...ουτε βαραει ψηλα επειδη ειναι για μπεκατσα,βαραει εκει που βλεπεις αν εισαι πανω στον λαγο οταν τραβας ο λαγος θα παρει τουμπες...
Αααα μάλιστα ωραία θα την κοιτάξω το θέμα του λακτισματος δν με ενοχλεί ιδιαίτερα,με ένα πλαγιοκανο πάω συνήθως του παππού μου και ούτως η άλλως όπως είπες δν ρίχνεις και πολλές στο λαγό..Η καρδιά μου γράφει βεβαίως Breda λόγο της αστρολουξ και έλεγα για την τιτανο αλλά όλοι λένε ότι μετά που εξαγοράστηκε δν είναι τόσο καλή 😑😑😑
 
Δεν έχουν ιδιαίτερη διάφορα τουλάχιστον στο πάχος.
Ίσως 2-3 mm πιο παχιά η Beretta.
Ναι στο παχος μπορει αλλα στις φωτο φαινειται να εχει μεγαλυτερο υψος καιμε χαλαει στο ματι...μπορει οταν την πιανεις στο χερι να ειναι σουπερ...Να πω την αληθεια στο αισθητικο κομματι ειμαι μπενελακιας...
 
Αααα μάλιστα ωραία θα την κοιτάξω το θέμα του λακτισματος δν με ενοχλεί ιδιαίτερα,με ένα πλαγιοκανο πάω συνήθως του παππού μου και ούτως η άλλως όπως είπες δν ρίχνεις και πολλές στο λαγό..Η καρδιά μου γράφει βεβαίως Breda λόγο της αστρολουξ και έλεγα για την τιτανο αλλά όλοι λένε ότι μετά που εξαγοράστηκε δν είναι τόσο καλή 😑😑😑
Πηγαινε πιαστην και βλεπεις η τιμη της ειναι αρκετα καλη,αν με ρωταγες αν εχει κατι αρνητικο θα σου απαντουσα ενα μονο το λακτισμα....εννοειται πιασε και αλλα οπλα και οτι σου κατσει...
 
Αααα μάλιστα ωραία θα την κοιτάξω το θέμα του λακτισματος δν με ενοχλεί ιδιαίτερα,με ένα πλαγιοκανο πάω συνήθως του παππού μου και ούτως η άλλως όπως είπες δν ρίχνεις και πολλές στο λαγό..Η καρδιά μου γράφει βεβαίως Breda λόγο της αστρολουξ και έλεγα για την τιτανο αλλά όλοι λένε ότι μετά που εξαγοράστηκε δν είναι τόσο καλή 😑😑😑
Απ' ότι κατάλαβα έχεις εμπειρία να καταλάβεις αν ένα όπλο σου ταιριάζει εργονομικά. Πήγαινε σε ένα μεγάλο οπλοπωλείο που έχει αρκετά όπλα και πάρε αυτό που γουστάρεις. Οικονομικά υποστηρίζεις αγορά από όλες τις premium μάρκες που τα όπλα τους είναι αξιόπιστα. Beretta, Benelli, Browning, Breda - Marocchi (αν βρείς να επωμίσεις), Winchester, Fabarm, Franchi. Στην Αθήνα μόνο στον Καλκατζάκο θα βρείς μεγάλη ποικιλία. Έχε υπόψη ότι οι ξύλινες καραμπίνες όλο και λιγοστεύουν.
 
Αααα μάλιστα ωραία θα την κοιτάξω το θέμα του λακτισματος δν με ενοχλεί ιδιαίτερα,με ένα πλαγιοκανο πάω συνήθως του παππού μου και ούτως η άλλως όπως είπες δν ρίχνεις και πολλές στο λαγό..Η καρδιά μου γράφει βεβαίως Breda λόγο της αστρολουξ και έλεγα για την τιτανο αλλά όλοι λένε ότι μετά που εξαγοράστηκε δν είναι τόσο καλή 😑😑😑
Πάρε αυτό που σ αρέσει.Ολα είναι καλά και μακάρι να έιχαμε φουλ χρήμα να πάρουμε ότι υπάρχει.Μην ξεψειριζουμε την μαϊμού.Ολα τα οπλακια πάνω κάτω καλά είναι.Το μόνο που μένει είναι τι σ αρέσει ΕΣΕΝΑ να κρατάς και το ποσό σου κάθεται καλά.
Εγώ προσωπικά την titano θα την έπαιρνα άνετα αν ήθελα αδρανείας.
Περισσότερο θα μπερδευτείς εδώ.
Πάντως σχετικά με την Α400 παίζει να έχει και την πιο λεπτή πάπια στα όπλα αερίων.
 
Όλοι οι κυνηγοί είμαστε και οπλοφιλοι κατά βάσην που όπως και στις γυναίκες έτσι και στα όπλα η κάθε καραμπίνα θα έχει κάτι επάνω που θα γουστάρεις γι'αυτό πας στο μαγαζί κλείνεις τα αυτιά αγγίζεις χαϊδεύεις επωμιζεις απαλά ,τραβάς σκανδάλη χρειάζεται και αυτό οποία σου κερδίσει τη καρδιά και νιώθεις όμορφα μαζί της την αγοράζεις την αγοράζεις εξάλλου δε την παντρεύεσαι κιόλας να τρέχεις σε διαζύγια μετά με μια αγγελία την ξεφορτώθηκε αν στραβωσει κάτι
 
Παιδιά έχοντας παλιά την πρώτη becacia beneli για τρία χρόνια και τη δεύτερη την έχει φίλος έχω ρίξει μια κυριολεκτικά ντουφέκια ,άριστο όπλο αλλά όχι γιαλαγο που προτείνεται,Στο λαγό δεν ρίχνουν 28/30/32 γρ οι περισσότεροι ρίχνουν 34/38/40 και γερά φυσίγγια οποίος δεν την είχε το οπλο έχει μεγάλη ανάκρουση και δε συνιστάται ας είναι μαγκουμ για τέτοιες τουφεκιές ,δεύτερον εάν είναι εύσωμος ο χρήστης και χειροδυναμος σε ένα ξαφνικό ξεπεταγμα αν βιαστεί το ντουφέκι θα πάει σαν γκλίτσα πάνω κάτω λίγο μειωμένου βάρους είναι πολύ καλύτερη μια centro με 66 άρα κανη η 04 είναι ποιο ζυγισμένο και έχει υποφερτή ανάκρουση μέχρι τα 36/38 γρ μετά αρχίζει και αυτή τις κωλοτουμπες αν ρίξεις κάνα 50 σε μαλακό καιρό θα είναι σαν να περνάς ΚΤΕΟ τη μασέλα σού και αφού ηραμησεις θα περιμένεις αν καταγράψεις έλλειψης δοντιών .Γιατί είχα και την πρώτη centro και το έχω δει το έργο ρίχνοντας και rc 50 άρια η 52 γρ δε θυμάμαι και καλά από το πονοκέφαλο τότε
 
Last edited:
Κάπου χάνεις,κάπου κερδίζεις...
Το ελαφρύ όπλο θα έχει ανάκρουση,αν είναι αδράνειας,περισσότερο.
Στο λαγό πας για μια,άντε δύο τουφεκιές.
Το βάσανο είναι το κουβαλημα,το οποίο μετά από κάποια ωρα γίνεται μεγάλη ταλαιπωρία.
Ο λαγός στο ξεπέταγμα δεν είναι τόσο απαιτητική τουφεκιά για να χρειάζεται μια χούφτα σκάγια.
Ψυχραιμία και...ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!

Προσωπικά θεωρώ το δίκανο,ΙΔΑΝΙΚΟ για το εν λόγω κυνήγι.
68 πόντους κανες,4-2* η 5-3* τσοκαρισμα και φυσίγγια μάλλινο η μισοταπο στην ανοιχτή και συγκεντρωτηρα στην κλειστή.
#6 ακόμη και 7 η πρώτη,#4 η δεύτερη.
34 γρμ,είναι υπεραρκετά!
Αν έχουμε ψυχραιμία,δεν θα ρίχνουμε την δεύτερη εκτός κι αν λόγω πραγματικών συνθηκών(απόσταση), χρειαστεί να ρίξουμε πρώτη την κλειστή κάνη.
Εννοείται ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ,για ΑΜΕΣΗ επιλογή!
 
Απ' ότι κατάλαβα έχεις εμπειρία να καταλάβεις αν ένα όπλο σου ταιριάζει εργονομικά. Πήγαινε σε ένα μεγάλο οπλοπωλείο που έχει αρκετά όπλα και πάρε αυτό που γουστάρεις. Οικονομικά υποστηρίζεις αγορά από όλες τις premium μάρκες που τα όπλα τους είναι αξιόπιστα. Beretta, Benelli, Browning, Breda - Marocchi (αν βρείς να επωμίσεις), Winchester, Fabarm, Franchi. Στην Αθήνα μόνο στον Καλκατζάκο θα βρείς μεγάλη ποικιλία. Έχε υπόψη ότι οι ξύλινες καραμπίνες όλο και λιγοστεύουν.
Αυτό είναι το πρόβλημα ότι δν έχουμε μεγάλα οπλοπολια να έχουν στοκ εδώ πρέπει να το παραγγείλεις να στο φέρουν για να το επωνισεις αλλιώς πρέπει να βρεις μεταχειρισμένο οπότε για αυτό θέλω και γνώμη από το φόρουμ που να πάω προετημασμςνος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top