Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω παντως οταν τελειωσουν καμια 15αρια κουτια που εχω ακομα σε 8 κ 8,5 νουμερο θα παω αποκλειστικα σε 7,5αρια... Ειδικα αν θες να "παιξεις" κ λιγο με τις αποστασεις κ τους δισκους αυτη η μικρη διαφορα του μισου η ενος νουμερου ειναι πολυ "βοηθητικη"...
Αρι ποια χρησιμοποιεις;εμποριου η ιδιογομωση;
 
Ποιος καλός φίλος έχει ρίξει τα παλιά nsi Sporting 28 στο λευκό κουτί με το δάσος να μου πει αν έχουν υπάρξει διαφορες αλλαγές σε σχέση με τα σημερινά?
Αυτό το φυσίγγι μου άρεσε απίστευτα σε κατι λίγα τρυγόνια που βάρεσα μια σεζόν αλλά κ το χειμώνα καλά τα πήγε.Διαμπερές σχεδόν πάντα τα τραύματα.
Δεν ξέρω υλικά αλλά μηδέν λάκτισμα..
 
Προς το παρον, τα 8μιση δεν με εχουν αφησει δυσαρεστημενο, ακομα και στις μακρινες βολες του τραπ. Τα αγορασα με γνωμονα να εχω μονο ενα νουμερο και στο κυνηγι της τσιχλας αργοτερα, και στο σκοπευτηριο, σιγουρα ομως καμποσα 7μιση για οριακα πιατα, θα ειναι χρησιμοτατα.

Αυτο που ειδα οτι βοηθαει (εμενα ομως) ειναι το παιξιμο απο 24 σε 28γρ. Δηλαδη, εχω παρατηρησει οτι καποια μακρινα πιατα, οπως πχ του τραπ η δευτερη βολη, καποιες οριακες τραβερσες, ή η δευτερη βολη ενος εξερχομενου πιατου, σπαει πιο ευκολα με ενα γρηγοροτερο 24αρι. Μπορει να ειναι ιδεα μου καθως δεν εχω τις εμπειριες που χρειαζονται για να το πω με σιγουρια, αλλα νομιζω οτι με βοηθανε περισσοτερο.
 
Tα Sporting του Κενταυρου Ηλια... πολυ καλο για την τιμη του αλλα δεν βγαινει σε 7,5αρια οποτε μαλλον θα παω σε RM...
 
Αρη, προχτες εριχναν εδω τα RM 206 τα μαυρα, και ειχαν μεινει ευχαριστημενοι. Νομιζω τα ιδια εριχνε περσι και ο Γερασιμος εδω, δεν ξερω αν τα εχει αλλαξει απο τοτε
 
Εγώ πάντως με τα φυσίγγια που αναφέρω πιο πάνω το 8 1/2 τα ξέρανε τα παλιοτρυγονια..
Θα πάρω κ τα due Sporting αν βρω σε καλή τιμή για σύγκριση..
 
Αυτο που ειδα οτι βοηθαει (εμενα ομως) ειναι το παιξιμο απο 24 σε 28γρ. Δηλαδη, εχω παρατηρησει οτι καποια μακρινα πιατα, οπως πχ του τραπ η δευτερη βολη, καποιες οριακες τραβερσες, ή η δευτερη βολη ενος εξερχομενου πιατου, σπαει πιο ευκολα με ενα γρηγοροτερο 24αρι. Μπορει να ειναι ιδεα μου καθως δεν εχω τις εμπειριες που χρειαζονται για να το πω με σιγουρια, αλλα νομιζω οτι με βοηθανε περισσοτερο.

Tα 24αρια που σου αρεσουν στα μακρινα πιατα ειναι ν7,5 η ν9,5?
 
Μπορει απλα να σου βγηκε πιο ποιοτικο το 24αρη σου... Δεν θεωρω οτι ενα 24αρη απο ενα 28αρη εχουν λογους να ειναι διαφορετικα στην ταχυτητα... Το 8,5 γενικα το θεωρω ιδανικο νουμερο για το Sporting ειδικα αν καποιος ενδιαφερεται να τουφεκισει σωστα τους δισκους μεσα στα συνηθισμενα ορια των 40 μετρων περιπου... Το 7,5 ειναι ιδανικοτερο για καποιον που θελει να δοκιμαστει κ να τουφεκισει δισκους μετα τα 40-45 μετρα πιο πολυ για να δει κ την προσκοπευση που χρρειαζονται αλλα κ για να εξοικιωθει με τις προσκοπευσεις...
 
Σου ειπα, το πιθανοτερο ειναι να ειναι η ιδεα μου, καθως τα 24αρια που γεμιστηκαν ειναι με 2 διαφορετικες πυριτιδες, και αλλα τοσα βυσματα, δηλαδη 4 διαφορετικα φυσιγγια.

Τοσο μακρινες μηχανες δεν εχουμε, ισως καποια εισερχομενα, που ομως θελουνε αλλη τεχνικη. Κατα καιρους μπαινουν, αλλα και παλι οχι πανω των 40 μετρων
 
Ποιος καλός φίλος έχει ρίξει τα παλιά nsi Sporting 28 στο λευκό κουτί με το δάσος να μου πει αν έχουν υπάρξει διαφορες αλλαγές σε σχέση με τα σημερινά?
Αυτό το φυσίγγι μου άρεσε απίστευτα σε κατι λίγα τρυγόνια που βάρεσα μια σεζόν αλλά κ το χειμώνα καλά τα πήγε.Διαμπερές σχεδόν πάντα τα τραύματα.
Δεν ξέρω υλικά αλλά μηδέν λάκτισμα..
Τάσο είχα ρίξει αρκετά τέτοια που λες, στο σκοπευτήριο. Η διαφορά στα υλικά ήταν ο συγκεντρωτήρας, που είχαν τότε τον Maionchi αποσπώμενου πάτου (... ελπίζω να μη με απατά η μνήμη μου, γιατί δεν έχω τις σημειώσεις μου εδώ)
Τώρα έχουν GT τα UNO PRIMA, και Piston-skeet Gualandi τα DUE. Το καψούλι παραμένει το 688 σε όλα. Πυρίτιδα είχαν τότε την AS Vectan, όπως και το DUE τώρα και στην ίδια δοσολογία.
Όσο για τα σκάγια, μην παίρνεις όρκο ότι ήταν Νο 8,5 ασχέτως τι έγραφαν. Κάποια που είχα σφάξει εκείνα τα χρόνια είχαν μάλλον ... χοντρά 8αρια!!! Γύρω στα 13,5 σκ/γρ - κάπου 380-385 συνολικά!
Φέτος έχω ρίξει αρκετά UNO PRIMA και πρόσφατα έριξα και DUE, και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν αρκετά και τα δυο. Πάντως και αυτά παρότι έγραφαν 8,5 και τα δυο, τα σκάγια τους τα βρήκα μάλλον 8αρια (14,6 - 14,8 σκ/γρ. και 410 - 415 συνολικά)... ;)
 
Η διαφορά στα υλικά ήταν ο συγκεντρωτήρας, που είχαν τότε τον Maionchi αποσπώμενου πάτου (... ελπίζω να μη με απατά η μνήμη μου, γιατί δεν έχω τις σημειώσεις μου εδώ)
Είχα σφαξει ενα τοτε κ είχα βρει κανονικό κανονικό συγκεντρωτηρα.
Όλα αυτα πριν 5 χρόνια,Ίσως μιλάς για παλαιότερα.
 
Είχα σφαξει ενα τοτε κ είχα βρει κανονικό κανονικό συγκεντρωτηρα.
Όλα αυτα πριν 5 χρόνια,Ίσως μιλάς για παλαιότερα.
Τάσο ... δεν πάμε καθόλου καλά ... :( :D Για μένα το λέω, όχι για σένα ;)
Πράγματι για παλαιότερα από 5 χρόνια μιλάω, αλλά ... ούτως ή άλλως έχεις δίκιο, πράγματι "κανονικό" συγκεντρωτήρα είχαν, τον GT 24 !!!
Πως την έπαθα έτσι ρε γ@μώτο μου ... .hit..yel. .sarcastic.
Τα υπόλοιπα πάντως (AS και 688, και για τα σκάγια) ισχύουν - πάλι καλά :). Επομένως δεν νομίζω νάχουν καμιά ουσιαστική διαφορά με τα σημερινά.
Παρεμπιπτόντως, σήμερα έριξα μαζί NSI DUE και LAMBRO SPORTING. Πολύ καλά ήταν και τα 2, αλλά τα Lambro τα ένιωθα πιο "μαλακά" και μου άρεσαν καλύτερα ;)
 
Πολύ καλά ήταν και τα 2, αλλά τα Lambro τα ένιωθα πιο "μαλακά" και μου άρεσαν καλύτερα ;)
Θέλω και εγώ να τα δοκιμάσω τα lambro αλλα όσο και ακούγεται περίεργο τα μονα σκοπευτικα που βρίσκω εδώ ειναι τα nsi due(!).
Σκοπευτηριο δεν εχει κ ουτε εδώ οι κυνηγοί εχουν μάθει να τα χρησιμοποιουν(απο 30γρ κ πάνω ρίχνουν) κ ετσι μένουν στα ράφια και σκονιζονται.buy buy.
 
Τα due europe τα εχει ριξει καποιος συναδελφος;
Δεν τα έχω δει εδώ κάτω, ούτε τα ήξερα! Τώρα τα είδα στο site της Nobelsport, και βλέπω ότι έχουν κι αυτά πυρίτιδα AS (η εταιρεία γράφει Vectan A, αλλά το ίδιο γράφει και στα DUE SPORTING - προφανέστατα είναι η AS).
Από τα στοιχεία που δίνει η εταιρεία, δηλαδή σχετικά χαμηλή ταχύτητα 387 μ/δ, συγκεντρωτήρας GT, χαμηλή ανάκρουση (SOFT RECOIL τα χαρακτηρίζει), αν μάλιστα έχουν και καλής ποιότητας σκληρά σκάγια, μου προκαλούν την υποψία ότι θα είναι πολύ - πολύ συγκεντρωτικά .xm. Εξάλλου και η εταιρεία βλέπω ότι δεν τα έχει στην κατηγορία "Sporting & Compak", αλλά στην κατηγορία "Trap 28" ;)
Δεδομένου ότι και τα DUE SPORTING, παρά την υψηλότερη ταχύτητα και το βύσμα Piston-skeet, παίζουν πολύ καλά και σε μακρινές βολές από ότι έχω διαπιστώσει, φαντάζομαι ότι τα συγκεκριμένα (DUE EUROPE) θα πηγαίνουν "μπάλα" που λέμε! Πράγμα που σε νέους ή μέτριους σκοπευτές ίσως να δημιουργεί πρόσθετο βαθμό δυσκολίας.
Όλα αυτά βέβαια είναι "θεωρίες", μόνο η δοκιμή στον πίνακα και στο πεδίο βολής μπορεί να δείξει τι ακριβώς κάνουν ... ;)
 
Δεν τα έχω δει εδώ κάτω, ούτε τα ήξερα! Τώρα τα είδα στο site της Nobelsport, και βλέπω ότι έχουν κι αυτά πυρίτιδα AS (η εταιρεία γράφει Vectan A, αλλά το ίδιο γράφει και στα DUE SPORTING - προφανέστατα είναι η AS).
Από τα στοιχεία που δίνει η εταιρεία, δηλαδή σχετικά χαμηλή ταχύτητα 387 μ/δ, συγκεντρωτήρας GT, χαμηλή ανάκρουση (SOFT RECOIL τα χαρακτηρίζει), αν μάλιστα έχουν και καλής ποιότητας σκληρά σκάγια, μου προκαλούν την υποψία ότι θα είναι πολύ - πολύ συγκεντρωτικά .xm. Εξάλλου και η εταιρεία βλέπω ότι δεν τα έχει στην κατηγορία "Sporting & Compak", αλλά στην κατηγορία "Trap 28" ;)
Δεδομένου ότι και τα DUE SPORTING, παρά την υψηλότερη ταχύτητα και το βύσμα Piston-skeet, παίζουν πολύ καλά και σε μακρινές βολές από ότι έχω διαπιστώσει, φαντάζομαι ότι τα συγκεκριμένα (DUE EUROPE) θα πηγαίνουν "μπάλα" που λέμε! Πράγμα που σε νέους ή μέτριους σκοπευτές ίσως να δημιουργεί πρόσθετο βαθμό δυσκολίας.
Όλα αυτά βέβαια είναι "θεωρίες", μόνο η δοκιμή στον πίνακα και στο πεδίο βολής μπορεί να δείξει τι ακριβώς κάνουν ... ;)
Στελιο uno prima εχεις"σφαξει"; στα δικανα μου πανε αψογα .
 
Στελιο uno prima εχεις"σφαξει"; στα δικανα μου πανε αψογα .
Ναι έχω σφάξει. Φέτος, μέχρι πριν ένα μήνα περίπου αυτά έριχνα, γιατί μόνο αυτά είχαν τότε στο σκοπευτήριο. Καψούλι έχουν 688 κι αυτά, πυρίτιδα Prima V 1,43gr και βύσμα GT 24. Κι εμένα μου άρεσαν πολύ. Όσο για το ότι αφήνουν βρωμιά στις κάννες, όπως έχουν γράψει άλλα παιδιά, πράγματι άφηναν κάμποσους μικροσκοπικούς κόκκους "κάρβουνο" και λίγη κάπνα, αλλά αυτό δεν με προβλημάτιζε ιδιαίτερα, αφού τα έριχνα με δίκαννο, και κατά τα άλλα μου πήγαιναν αρκετά καλά. Απλά μόλις επέστρεφα σπίτι περνούσα 2-3 φορές από τις κάννες λίγο χαρτί κουζίνας ή χαρτοπετσέτες και γίνονταν γυαλί.
20160404_164031.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top