Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

ας ξεκινησουμε απο το τι κανεις πιο πολυ.αν κανεις πιο πολυ καρτερι θα πας σε 71 ποντους καννη.αν κανεις και τα 2 το ιδιο συχνα θα παρεις 66 ποντους.θα πηγαινα στη bellmonte 2 γιατι ειναι δοκιμασμενη απο την προκατοχο της.την breda δεν τη ξερουμε.οχι οτι ειναι κακο σαν οπλο αλλα δεν εχει δοκιμαστει ακομα.και τα 2 τωρα ειναι σε πολυ καλη τιμη.παντα εξαρταται και τι σ αρεσει οπτικα εσενα και βασικα και το πιο κυριο επωμιζεις και βλεπεις πιο σου καθεται καλυτερα
Ευρυπίδη για montefeltro μαύρη τι έχεις να πεις και αυτή κάτω από 900€?
 
Ευρυπίδη για montefeltro μαύρη τι έχεις να πεις και αυτή κάτω από 900€?
για λογους που εχω αναλυσει και καθαρα προσωπικους μπενελι ποτε ξανα εγω και απ αυτα που εχω δει. και δεν θα το ξανααναλυσω. ειναι καθαρα προσωπικο. μπρεντα ναι bellmonte ναι μπενελι οχι κατηγορηματικα
 
Καλημερα,
Μπρεντα παρε αλλα αν δεν σ αρεσει παρε το μπλελμοντε!!!
Αλλα σαν το μπενελι δεν θα βρεις:):)
Σοβαρα παντως αν σου ταιριαζει το μπρεντα παρτο.
Εγω προς τα εκει θα πηγαινα αναμεσα στα δυο.
 
Προσφατα αγορασα την μπερεττα.
Ημουν αναμεσα σε αυτες τις δυο.
Προτιμησα την μπερεττα γιατι:
Ειναι δοκιμασμενη και εχει καλυτερο ζυγισμα απο την es100.
Εχει φουλ πακετο, ενω η αστρο δεν εχει φλατζες.
5 χρονια εγγυηση, ενος δοκιμασμενου και αξιοπιστου οπλου εναντι ενος που δεν εχει δοκιμαστει και δεν υπαρχουν πολλες αναφορες στο διαδικτυο, σε μια εποχη που τα οπλα φτιαχνονται αλλου απο εκει που δηλωνουν οτι φτιαχνονται. Και επισης σε μια εποχη που η ποιτητα των οπλων εχει πεσει στο βωμο του κερδους, και δεν ρισκαρω τα λεφτα που θα δωσω γιατι δεν μου περισσευουν κιολας ;)
Με ξενιζει που ολοκληρο νεο μοντελο και δεν υπαρχει στο σαιτ της μπρεντα.
Επειδη ο παλιος μηχανισμος της μπενελλι ειναι πιο αξιοπιστος απο τον νεο με την περιστρεφομενη κεφαλή (let thr battle begin).
Επειδη το 18.5 τηε αστρο δεν ειναι στανταρ. Μεταβαλλεται αναλογα με το πως θα κοπει (αμβλυνση κοπτικων κτλ) και μπορει να ειναι κοντα στο 18.4 της ισπανιδας (αν ειναι 18.4 και οχι 18.3 ομως).
Απεκλεισα την αστρο γιατι η πλητοφοριση για αυτη ειναι ανεπαρκης.
 
Γεια σας παιδια.Μετα απο πολυ αναζητηση εχω καταληξει σε αυτα τα δυο οπλα κατηγοριας κατω των 900$ και θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποιο να επιλεξω.Το θελω κυριως για καρτερι τσιχλας η περπατητο και για καμια φασα περαστασιακα.Να σημειωσω οτι η breda εχει κανη με αυλο 18,5.Ευχαριστω εκ των προτερων

Και τα δυο ειναι ωραία όπλα, η Breda έχει μηχανισμό αδράνειας benelli και κατά 99% και η κάννη διαβάζοντας στα ιταλικά φορουμ. Αυλό 18.5 την χρυσή εποχή της δεν έβγαλε ποτέ. Μετα τις δόξες της συνεργάστηκε με την benelli.
Διάλεξε αυτό που σου έρχεται καλύτερα κατα την επώμιση, αυτή ειναι η καλύτερη επιλογή, διαφορετικά οι ερινύες των θερμών υποστηρικτών συστημάτων αερίων ή αδράνειας, αυλών και κτλ ίσως σε κάνουν να μπερδευτείς.
 
Γεια σας παιδια.Μετα απο πολυ αναζητηση εχω καταληξει σε αυτα τα δυο οπλα κατηγοριας κατω των 900$ και θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποιο να επιλεξω.Το θελω κυριως για καρτερι τσιχλας η περπατητο και για καμια φασα περαστασιακα.Να σημειωσω οτι η breda εχει κανη με αυλο 18,5.Ευχαριστω εκ των προτερων
ωραία όπλα και τα 2
σε μήκος θα πήγαινα σε 71 cm έστω και για το περιστασιακό της φάσσας 'οπου ψυχολογικά ανεβάζει πολύ
σε επιλογή θα έλεγα να τα επωμίσεις πολλές φορές σε κυνηγομάγαζο άν γίνεται και να πάς εκεί που θα σου κάνει κλίκ και θα σου είναι πιό δικό σου ;)
τώρα βέβαια υπάρχει κι η μοντεφέλτρο σε προσφορά και προσωπικά θα πήγαινα εκεί σαν όνομα και μεταπωλητική αξία αν το θελήσεις κάποτε όσα χρόνια κι αν είναι :)
καλή επιλογή
 
Οκ παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Με 71 κανη θα την επερνα εξαρχής γιατι ειμαι πιο πολυ του καρτεριου παρα του περπατητου παροτι ειμαι νέος.Τωρα όσον αναφορα την επιλογη της καραμπινας με καλυψατε πληρως και θα κατευθυνθω στην beretta λογο πληθορας δοκιμων και χαρακτηριστικών σε σχεση με την breda.Τωρα για τα bennelli δεν μου καθησε ποτε αυτο το οπλο αλλα θα το δω το συγκεκριμένο
 
Καλησπέρα
Τι τσοκ να διαλέξω για την Baikal mp 155
Ενδιαφέρομαι για έσω έξω(5 cm).
Για καλύτερη βολή με μονόνολο.αλλά αν χρειαστεί 8-9 δράμια μέχρι τα 35 μέτρα μη μου τα σκορπίσει στο άπειρο
 
Καλησπέρα
Τι τσοκ να διαλέξω για την Baikal mp 155
Ενδιαφέρομαι για έσω έξω(5 cm).
Για καλύτερη βολή με μονόνολο.αλλά αν χρειαστεί 8-9 δράμια μέχρι τα 35 μέτρα μη μου τα σκορπίσει στο άπειρο
Θυμάμαι ένα τεστ για τις δραμίαρες πού είχε κάνει ο Αρις στον Hunterspassion και την πιο σφικτή και εντυπωσιακή συγκέντρωση την πήρε με σύσφιξη 2*. Έχεις ρίξει βόλια με το μαμά τσοκ 2* και δεν σου άρεσε;
 
Θυμάμαι ένα τεστ για τις δραμίαρες πού είχε κάνει ο Αρις στον Hunterspassion και την πιο σφικτή και εντυπωσιακή συγκέντρωση την πήρε με σύσφιξη 2*. Έχεις ρίξει βόλια με το μαμά τσοκ 2* και δεν σου άρεσε;
 
Καλημέρα
Το μαμά τσοκ στα βόλια όντως έχει καλή κατανομη- συγκέντρωση...
Το θέμα είναι ότι με έχει κερδίσει το μονόβολο...και εκεί με το IC της μαμάς που παίζει να είναι καμπάνα τελικά δε τα πήγα καλά...με federal
Αν εχεις βρει το μονοβολο που θα χρησιμοποιησεις μεινε σε αυτο και ψαξου για το τσοκ που θελει και του ταιριαζει........
Γνωμη μου .....αν βρεις τον τελειο συνδιασμο θα βαρας 8 στα 10 καρπουζια στα 70 μετρα.....
Γνωμη μου απο κατι λιγες δοκημες που εχω κανει μονοβολα τυπου lee δεν εχουν και την καλητερη ευθιβολεια με πολλη ανοιχτα τσοκ......
 
Μάγκες το απόγευμα έκανα μια γρήγορη δοκιμή ανάμεσα στη Vinci και στη maxus στα 40μετρα σε τενεκέ λαδιού και πάλι με φυσίγγι νούμερο 6 το μπλε saga 34g και τσοκ 2 άστρα μαμα και στα 2οπλα.Η Vinci είχε καλύτερη συγκέντρωση και η maxus είχε πιο ανοιχτή τουφεκια αλλά με διαφορά καλύτερη διατριση τον ξεκολιασε τον τενεκέ.Ετσι είχε γίνει και με 8 σκαγι που είχα ξαναδοκιμασει.με λίγα λόγια πρέπει να κοιτάξω για aftermarket τσοκ για να μαζέψω λίγο την τουφεκια....
 
To saga το έχεις κυνηγήσει Χρηστο?
Το μπλέ Τάσο παλιά το έριχνα στα πάπια και μου αρεγε παρά πολύ αλλά μετά το είχαν σταματήσει να το φέρνουν εδώ και δεν το ξαναπήρα αλλά φέτος άνοιξε ένα καινούριο μαγαζί με κυνηγετικα είδη και τα έφερε ξανά και τα πήρα για νατα δοκιμάσω.....
 
Ίσως τα τσοκακια σου να είναι λίγο ανοικτοτερα από ότι πρέπει .
Αν έχεις παχυμετρο μέτρησε τα και δες σε τι συσφιξεις αντιστοιχούν.
Ναι Γιάννη έτσι θα κάνω θα τα μετρήσω και θα δω μετά τι θα κάνω....
 
Back
Top