Φερ' το στα μέτρα σου...

Ολα εχουν τη σειρα τους, αν παραλειψεις ενα βημα, ολα τα αλλα ειναι στο περιπου. Σωστο οπλο, σωστη σταση-επωμιση, σωστο αποτελεσμα. Το οπλο θα στο φτιαξει στα μετρα σου ενας ειδικος, τη σωστη σταση-επωμιση-τεχνικη θα στη διδαξει ενας δασκαλος και θα διορθωσει τα λαθη του αυτοδιδακτου, και ετσι θα εχεις σωστο αποτελεσμα.
 
Tασο, ολα τα βηματα ειναι σημαντικα. Αν κανεις καποιο σκοπευτικο λαθος, το κοντακι δεν θα στο διορθωσει, δεν ειναι μαγεια. Ομοιως αν το οπλο σου ριχνει σε διαφορετικο σημειο απο αυτο που κοιτας, η σωστη τεχνικη παλι σε λαθος μερος θα σε παει. Ο δασκαλος ειναι σημαντικο βημα, θα σου διορθωσει τα λαθη σου, θα σε βαλει σε σωστο δρομο, αλλα και συ πρεπει να δουλεψεις γιαυτο. Δε φτανει να στο πει ο δασκαλος, και συ πρεπει να το κανεις, εννοειται.

Σκεψου το οπλο σαν εργαλειο, και τον δασκαλο να σου μαθαινει την τεχνικη. Να τη ξερεις την τεχνικη πρεπει, αλλα και το εργαλειο να ειναι σωστο για τη δουλεια που το θες. Ειναι αλληλενδετα αυτα.
 
θα ήθελα να προσθέσω ότι εκτός από ένα κοντάκι στα μετρα μας που το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό εξίσου σημαντικά είναι και κάποια μαθήματα με έναν πεπειραμενο δάσκαλο σκοποβολής που ομως θα έχει τη δεινατοτητα να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μας και να διορθώσει τα οποία σκοπευτικά λάθη κάνουμε.
Συμφωνώ Κωνσταντίνε!
Εγώ Το μεγαλύτερο λάθος που κάνω είναι ότι την στιγμή του πυροβολισμού στις τραβερσες σταματώ την κίνηση του όπλου.
Λέω σήμερα θα το κάνω αλλά όταν έρχεται αυτη η ώρα κάνω το ίδιο πράγμα που κάνω χρονια(πρώτα βγενεί η ψυχή κ μετά το χουι) ..
Χαρακτηριστικά θα αναφέρω δυο παραδείγματα:Σε απογευματινό τσίχλας παλιά εριξα περίπου 40φυσιγγια κ πήρα 17 πουλιά.
Επίσης σε περπατητο με το πλάγιο την αριστερή κάννη την είχα γεμίσει 4-5 φορές(μονοτουφεκιες όλα).
Αρκετές φορές ομως έχω γυρίσει με άδεια φυσιγγιοθηκη(30αρα)κ να έχω πάρει 5-6τσίλες.
Και ρωτώ τι φταίει το κοντάκι η τα φυσιγγια?Μα φυσικά εγώ φταίω που ήμουν αυτές τις μέρες άλλου για άλλου..
Άντε κ φτιαχνω κοντακι στα μέτρα μου θα έχω βελτιωθεί?όχι γιατί δεν ακολουθω σωστά κάποιες σκοπευτικες τεχνικές.
Τι μπορεί να καταλάβει κάποιος όταν του λέει ο ένας βάλε στην τσίχλα στα τάδε μέτρα 50π προσκοπευση κ ο άλλος ρίξε στην μύτη της..
Άρα πρώτα σκοπευτηριο με δασκαλο κ μετά βλέπουμε το κοντακι..
Εγώ ξέρω ότι σε κάθε αστοχία μένω πίσω.Δεν γνωριζω πόσο ακριβώς ομως πίσω έμεινα..
Το σκοπευτηριο σου δίνει την δυνατότητα και εκεί..
ΥΓ Σορυ παιδια έσβησα καταλαθος το ποστ κ το ξαναγραψα
 
Last edited:
Συμφωνώ Κωνσταντίνε!
Εγώ Το μεγαλύτερο λάθος που κάνω είναι ότι την στιγμή του πυροβολισμού στις τραβερσες σταματώ την κίνηση του όπλου.
Λέω σήμερα θα το κάνω αλλά όταν έρχεται αυτη η ώρα κάνω το ίδιο πράγμα που κάνω χρονια(πρώτα βγενεί η ψυχή κ μετά το χουι) ..
Χαρακτηριστικά θα αναφέρω δυο παραδείγματα:Σε απογευματινό τσίχλας παλιά εριξα περίπου 40φυσιγγια κ πήρα 17 πουλιά.
Επίσης σε περπατητο με το πλάγιο την αριστερή κάννη την είχα γεμίσει 4-5 φορές(μονοτουφεκιες όλα).
Αρκετές φορές ομως έχω γυρίσει με άδεια φυσιγγιοθηκη(30αρα)κ να έχω πάρει 5-6τσίλες.
Και ρωτώ τι φταίει το κοντάκι η τα φυσιγγια?Μα φυσικά εγώ φταίω που ήμουν αυτές τις μέρες άλλου για άλλου..
Άντε κ φτιαχνω κοντακι στα μέτρα μου θα έχω βελτιωθεί?όχι γιατί δεν ακολουθω σωστά κάποιες σκοπευτικες τεχνικές.
Τι μπορεί να καταλάβει κάποιος όταν του λέει ο ένας βάλε στην τσίχλα στα τάδε μέτρα 50π προσκοπευση κ ο άλλος ρίξε στην μύτη της..
Άρα πρώτα σκοπευτηριο με δασκαλο κ μετά βλέπουμε το κοντακι..
Εγώ ξέρω ότι σε κάθε αστοχία μένω πίσω.Δεν γνωριζω πόσο ακριβώς ομως πίσω έμεινα..
Το σκοπευτηριο σου δίνει την δυνατότητα και εκεί..
ΥΓ Σορυ παιδια έσβησα καταλαθος το ποστ κ το ξαναγραψα
τασο ετσι στραβα ξεκινησα κι εγω κι εκοβα την κινηση του οπλου και παρ ολο που μετα αρχισα να επισκεπτομαι το σκοπευτηριο και σκοπευτες ειχαν ολη την καλη διαθεση ν ασχοληθουν μαζι μας και να μας διορθωσουν πολλα απ τα στραβα μας ασυναισθητα σε πολλες τραβερσες ακομα το κανω μερικες φορες
 
Θα καταθέσω και εγώ την άποψή μου από προσωπική εμπειρία με φτιαχτά κοντάκια μετροληψίες κ.τλ. Σίγουρα ένα ή και περισσότερα μαθήματα με ένα δάσκαλο ή η βοήθεια από παιδιά που ασχολούνται με τη σκοποβολή είναι κάτι που μετράει πάρα πολύ, χωρίς όμως ένα όπλο που να σου κάθεται επιεικώς καλά δεν έχει αξία.Το κοντάκι με σωστά μέτρα μπορεί να τα κάνει όλα να γίνονται πολύ πιο εύκολα, σε οδηγεί στο στόχο σχεδόν από μόνο του. Είχε τύχει να κυνηγήσω για ένα μήνα με ένα φτιαχτό κοντάκι που μου ταίριαξε απόλυτα, ωστόσο είχε μια κατασκευαστική ατέλεια που με έτρωγε να τη διορθώσω. Με το κοντάκι εκείνο βρήκα την υγειά μου που λένε, από εκεί που έκανα αμάν να πάρω πουλί πλέον δύσκολα έχανα στόχο. Ωστόσο έκανα τη μαλακία - η οποία ακόμα με δέρνει στο συγκεκριμένο ζήτημα - και το πείραξα με το αναμενόμενο αποτέλεσμα, ποτέ δεν μπόρεσα να βρω τα παλιά μέτρα του.
 
Τι να πούμε βρε Άκη, πιο κέντρο ... καίγεσαι :) Η καραμπίνα ίσως θέλει πιο καλό "κούμπωμα" για να αποφύγεις λίγο μια ελάχιστη ιδέα αριστερά. Υποπτεύομαι πως είναι θέμα στάσης και επώμισης ....well done.
 
Αυτό που βλέπω στην καραμπίνα μου θυμίζει την περίπτωσή μου που μετά απο τόσα είναι ακόμη μια ιδέα αριστερά.
Όσο για τι δίκαννο τα είπε ο Γιωρίκας.
 
Τι να πούμε βρε Άκη, πιο κέντρο ... καίγεσαι :) Η καραμπίνα ίσως θέλει πιο καλό "κούμπωμα" για να αποφύγεις λίγο μια ελάχιστη ιδέα αριστερά. Υποπτεύομαι πως είναι θέμα στάσης και επώμισης ....well done.

στη καραμπινα εχω θεμα με τη κυριαρχια με καβαλαει λιγο το αριστερο ματι,εαν δεν το μισοκλεισω αριστεροφερνω...
ζωγραφισε ο καλλιτεχνης παντως....
 
πως γίνεται εγω ότι όπλο πιάνω στα χέρια μου να ψιλοτουφεκαω... ενας θεός ξέρει.... ποσο κλησει ποια πρεπει να εχει το κοντακι? εχω πιασει 10 όπλα στην ζωη μου να ρίξω όλα το ίδιο το μόνο που μου έκατσε καλα και επομηζα λες και ήταν φτιαγμενο στα μέτρα μου ήταν μια μπαικαλ sidebyside πολυ παλια....... απο το τε τζίφος. ακόμα και μία μπαικαλ μπ-153 που έψω το ίδιο και δεν ειπαρχει και κιτ με φλαντζες για το εν λογο όπλο!
 
Κάποτε είχα ακούσει έναν πού έλεγε κάτ ιδιαδικασίες που μπορούσε να κάνει κάποιος επομίζοντας και λοιπά για να τσεκάρει άν το όπλο είναι στα μέτρα του. ξέρει κανέις αυτα τα κολπάκια?
 
Το καλύτερο "κολπάκι" για να δεις αν σου έρχεται το όπλο είναι να βάλεις στα 15 μέτρα ένα χαρτόνι στο ύψος των ματιών σου, να βάψεις μια μαύρη κουκίδα, να βάλεις το φουλ τσοκ και κάνοντας μια αυθόρμητη επώμιση να τουφεκίσεις σημαδεύοντας την κουκίδα με τα μάτια ανοιχτά. Θα πάρεις μια πολύ καλή εικόνα ... ;)
 
Το καλύτερο "κολπάκι" για να δεις αν σου έρχεται το όπλο είναι να βάλεις στα 15 μέτρα ένα χαρτόνι στο ύψος των ματιών σου, να βάψεις μια μαύρη κουκίδα, να βάλεις το φουλ τσοκ και κάνοντας μια αυθόρμητη επώμιση να τουφεκίσεις σημαδεύοντας την κουκίδα με τα μάτια ανοιχτά. Θα πάρεις μια πολύ καλή εικόνα ... ;)

αυτό όποτε το έκανα πάντα έριχνα ψιλότερα του στόχου..... με όλα τα όπλα
 
Το καλύτερο "κολπάκι" για να δεις αν σου έρχεται το όπλο είναι να βάλεις στα 15 μέτρα ένα χαρτόνι στο ύψος των ματιών σου, να βάψεις μια μαύρη κουκίδα, να βάλεις το φουλ τσοκ και κάνοντας μια αυθόρμητη επώμιση να τουφεκίσεις σημαδεύοντας την κουκίδα με τα μάτια ανοιχτά. Θα πάρεις μια πολύ καλή εικόνα ... ;)
Γιώργο αν κάποιος εχει ένα όπλο με σταθερά τσοκαρισματα πχ 4-3 η 4-2
Η διαδικασία που ακολουθεί είναι η ίδια δλδ ρίχνει με το πιο κλειστό τσοκ στα ίδια πάλι μέτρα?
 
Back
Top