Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής σενάριο:
Πολλές φορές που πηγαίνουμε περπατητό κυνήγι τσίχλας μπορεί να συναντηθούμε και με διαφορετικά θηράματα, φυσικά ανάλογα με την εποχή, τον τόπο και την θεά τύχη ;)
Έτσι μπορεί να σου περάσει καμιά φάσα ή αγριοπερίστερο ή αν είσαι πολύ τυχερός να σηκώσεις ακόμα και λαγό, ενίοτε να έχεις συνάντηση και με καμιά αλεπού!
Νομίζετε ότι έχει νόημα να κυνηγάς με λίγο μεγαλύτερο νούμερο σκάγια πχ 7αρια, ή χάνεις τα πλεονεκτήματα του νούμερου 9 και 8;
Αν πας σε μεγαλύτερο νούμερο πρέπει να σφίξεις το τσοκάρισμα για να μη χάσεις σε κατανομή;
(προσωπικά στο περπατητό κυνηγώ με δίκαννο sp 71cm, τσόκ 4 και 3, βάζω 9αρια και 8αρια και τουφεκώ έως τα 30-35 μέτρα.)
Θα εκτιμούσα την άποψή σας ή την εμπειρία σας.
Παντα να χρησιμοποιεις φυσιγγια καταλληλα για το θηραμα που κυνηγας.....αν τυχη και βρεθει κοντα καποιο αλλο σιγουρα θα το παρεις αυτο λεει και η λογικη. Δεν μπορεις να δουλευεις 7αρι στην στιχλα ( οχι οτι απαγορευεται ) οταν κυνηγιεται με 10, 9, ή το πολυ 8αρι γιατι αλλιως μπορει να μην εχεις και τις αναλογες επιτυχιες
 
Για το μονο που ισως θα εδεινα συνχωροχαρτι στσ ελληνικα φυσιγγια ειναι για την ελλειψη ρευστου στην αγορα , και την πληθωρα των πουλιων την φετινη χρονια να τους βρισκει απροετοιμαστους .....ας κρατησουμε και μια πισινη...xm.
 
Για το μονο που ισως θα εδεινα συνχωροχαρτι στσ ελληνικα φυσιγγια ειναι για την ελλειψη ρευστου στην αγορα , και την πληθωρα των πουλιων την φετινη χρονια να τους βρισκει απροετοιμαστους .....ας κρατησουμε και μια πισινη...xm.

Φιλε μου ναι να την κρατησουμε, αλλα ας μην ξεχναμε ομως οτι τα προβληματα με την ποιοτητα εμφανιστηκαν απο την εποχη των μπασιματων τοτε που δεν ξεραμε αν θα εχουμε τοσα πουλια. Η εμπιστοσυνη θα αργησει καπως να επανελθει, θελεις ποιοτητα σε βαθος καποιου χρονικου διαστηματος και μη τυχαρπαστικη συμπεριφορα αν καποτε εχουμε παλι πολλα πουλια.
 
μα ελα ομως Παυλο , που τα επωνυμα εισαγομενα , ειχαν ιδια τιμη με τα επωνυμα Ελληνικα!!!!!!!1 και τα επωνυμα εισαγομενα ειναι με σαφως καλυτερα υλικα , δε λεω για τις πουστιες , αυτες αστες

Τολι ειναι και πολυ τυχεροι που μπορεσανε και τις κανανε. Αν ημουν εγω φερειν πει marketing manager της Β&P, NSI, Maxam η Cheddite στην Ευρωπη θα γεμιζα τον αντιπροσωπο με φυσιγγια με πολυ special deal οπως consignment stock, με την εντολη πουλα τρελλα να παρουμε μεριδιο. Ισωσ και το κανουν με την επομενη, ηταν μαθημα για ολους αυτο που εγινε φετος.
 
Φιλε μου ναι να την κρατησουμε, αλλα ας μην ξεχναμε ομως οτι τα προβληματα με την ποιοτητα εμφανιστηκαν απο την εποχη των μπασιματων τοτε που δεν ξεραμε αν θα εχουμε τοσα πουλια. Η εμπιστοσυνη θα αργησει καπως να επανελθει, θελεις ποιοτητα σε βαθος καποιου χρονικου διαστηματος και μη τυχαρπαστικη συμπεριφορα αν καποτε εχουμε παλι πολλα πουλια.
Παυλο δυστυχος η επελαση των λαιστρυγονων στη χωρα θα διαλυση τα παντα
 
Παντως στα μερη μου ειδα πολλα παρατραγουδα με εμπλοκες λογω φυσιγγιων, στην αρχη ολοι ελεγαν για τα οπλα, αλλα ολα τα οπλα να κανουν εμπλοκες δεν γινεται, οταν καποιοι δοκιμαζαν διαφορετικα που ειχαν και πιο επωνυμα ολα ηταν οκ, κριμα για τις ελληνικες βιοτεχνιες στο βωμο του πουλα να θυσιαζουν τα παντα. Εγω απο το Γεναρη και μετα χρησιμποποιουσα αποκλειστικα το baikall για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, η m2 ειχει αποθηκευτει,ευτυχως τα δικανα εχουν αυτο το πλεονεκτημα των μη εμπλοκων απο τη ποιοτητα...
 
προσωπικα σε γενικες γραμμες εμεινα πολυ ευχαριστημενος με τα πορτοκαλι tordο.αυτο που με πειραξε ητανε η αποτομη αυξηση τιμης με τη δικαιολογια της αυξησης του μολυβδου

Τελικα αυτο που δεν καταλαβα ακομη Ευρυπιδη ειναι το εξης. Στα πορτοκαλι τορντο υπηρξε αλλαγη πυριτιδος? Βρηκατε GM3 με τα ιδια χαρακτηρηστικα. Και γιατι σε αλλα μερη της Ελλαδας βρησκαμε φυσιγγια με αλλο καψουλι, τη καινουργια παρτιδα πυριτιδας, νεο συγκεντρωτηρα. Ποσοι τελικα διαφορετικοι τυποι αυτου του φτσιγγιου κυκλοφορουν στην αγορα?
 
Για το μονο που ισως θα εδεινα συνχωροχαρτι στσ ελληνικα φυσιγγια ειναι για την ελλειψη ρευστου στην αγορα , και την πληθωρα των πουλιων την φετινη χρονια να τους βρισκει απροετοιμαστους .....ας κρατησουμε και μια πισινη...xm.

Αργύρη τα πολλά πουλιά δεν εμφανίστηκαν σε μια νύχτα .Η χρονιά φάνηκε απο τον Οκτώβρη.Ολοι ξέραμε και το λέγαμε οτι φέτος θα εχει πουλιά γιατί το βλέπαμε .
Απλά οι άνθρωποι είναι καραγκιόζηδες ,χωρίς ίχνος επαγγελματισμού σχεδιασμού,και δυνατότητα πρόβλεψης.
Βαρέθηκα να δίνω συγχωροχάρτια σε ανθρώπους που θέλουν να πλουτίσουν από τη μια μέρα στην άλλη ,πουλάνε όσο γουστάρουν και δεν σέβονται τον καταναλωτή.
Αυτό βέβαια είναι κάτι που διακρίνει τον Ελληνα εδώ και πολλά χρόνια .
 
Last edited:
Παντως στα μερη μου ειδα πολλα παρατραγουδα με εμπλοκες λογω φυσιγγιων, στην αρχη ολοι ελεγαν για τα οπλα, αλλα ολα τα οπλα να κανουν εμπλοκες δεν γινεται, οταν καποιοι δοκιμαζαν διαφορετικα που ειχαν και πιο επωνυμα ολα ηταν οκ, κριμα για τις ελληνικες βιοτεχνιες στο βωμο του πουλα να θυσιαζουν τα παντα. Εγω απο το Γεναρη και μετα χρησιμποποιουσα αποκλειστικα το baikall για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, η m2 ειχει αποθηκευτει,ευτυχως τα δικανα εχουν αυτο το πλεονεκτημα των μη εμπλοκων απο τη ποιοτητα...

Πετρο εμπλοκες στις Benelli γενικα δημιουργουν πολλες φορες οι καλυκες Fiem που ειναι πολυ διαδεδομενοι στην περιοχη σου. Αν μπορεις να θυμηθεις με ποια φυσιγγια το ειχες το προβλημα και με ποια οχι ισως σε βοηθουσε να βγαλεις καποια συμπερασματα.
 
Αργύρη τα πουλιά πουλιά δεν εμφανίστηκαν σε μια νύχτα .Η χρονιά φάνηκε απο τον Οκτώβρη.Ολοι ξέραμε και το λέγαμε οτι φέτος θα εχει πουλιά γιατί το βλέπαμε .
Απλά οι άνθρωποι είναι καραγκιόζηδες ,χωρίς ίχνος επαγγελματισμού σχεδιασμού,και δυνατότητα πρόβλεψης.
Βαρέθηκα να δίνω συγχωροχάρτια σε ανθρώπους που θέλουν να πλουτίσουν από τη μια μέρα στην άλλη ,πουλάνε όσο γουστάρουν και δεν σέβονται τον καταναλωτή.
Αυτό βέβαια είναι κάτι που διακρίνει τον Ελληνα εδώ και πολλά χρόνια .
Θα δουμε και του χρονου , αλλωστε ο ψευτης κσι ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιροντσι..!!!
 
Και οχι μονον αυτο..Αλλα δεν ακουσα καποιος να ζηταει συγνώμη η εστω μια δικαιολογια..Δεν νομιζω να μην εχουν ακουσει παραπονα για τα προιοντα τους κ να μην γνωριζουν τι εγινε φετος..
Αργυρη αν ηταν το φαινομενο μονο φετινο τοτε θα λεγαμε οκ παει στο διαολο..Κ τα προηγουμενα χρονια το ιδιο γίνεται..Απλα φετος παραεγινε απο οτι ακουω..
Σιγουρα θα υπηρχαν κ οι εξαιρέσεις για να μην τους τσουβαλιαζουμε ολους..
 
δυστυχως αν σου βγει η ρετσινια δεν φευγει ευκολα ... π.χ. προσωπικα θα πρεπει να ακουσω απο πολλουςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς οτι τα lambro πανε καλα , για να τα ξαναβαλω στο οπλο μου και παλι με δυσκολια, και μιλάμε για μια απο τις καλυτερες εταιρειες και παλι μας πουλησε ασχημα ...αν πιασουμε τον κυρ Μητσο της γειτονιας .... αιντεεεεεεεεεεεεεεε.
Ρε παιδια δεστε Ιταλια , Αγγλια , Ισπανια , Γαλλια , εχουν λιγες και καλες εταιριες ... Ελλαδα που ειμαστε μια σκατουλα , εχουμε ισα με 200 κατασκευαστες .. τι να λεμε τωρα
 
Τελικα αυτο που δεν καταλαβα ακομη Ευρυπιδη ειναι το εξης. Στα πορτοκαλι τορντο υπηρξε αλλαγη πυριτιδος? Βρηκατε GM3 με τα ιδια χαρακτηρηστικα. Και γιατι σε αλλα μερη της Ελλαδας βρησκαμε φυσιγγια με αλλο καψουλι, τη καινουργια παρτιδα πυριτιδας, νεο συγκεντρωτηρα. Ποσοι τελικα διαφορετικοι τυποι αυτου του φτσιγγιου κυκλοφορουν στην αγορα?
παυλο αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι τα 2 τελευταια κουτια που αγορασα ηταν με την καινουργια gm3 αλλα καψουλι και συγκεντρωτηρας ητανε ιδια με το παλιο tordo και να σου πω την αληθεια με τα καινουργια 9αρια ειχα καλυτερα αποτελεσματα απο τα προηγουμενα.το ιδιο και ο φιλος που τα ριχναμε μαζι. μου φανηκε οτι κοβανε ακομα πιο μακρια απο τα παλια. ευχομαι να το κρατησει ετσι
 
Και οχι μονον αυτο..Αλλα δεν ακουσα καποιος να ζηταει συγνώμη η εστω μια δικαιολογια..Δεν νομιζω να μην εχουν ακουσει παραπονα για τα προιοντα τους κ να μην γνωριζουν τι εγινε φετος..
Αργυρη αν ηταν το φαινομενο μονο φετινο τοτε θα λεγαμε οκ παει στο διαολο..Κ τα προηγουμενα χρονια το ιδιο γίνεται..Απλα φετος παραεγινε απο οτι ακουω..
Σιγουρα θα υπηρχαν κ οι εξαιρέσεις για να μην τους τσουβαλιαζουμε ολους..

Τι συγνωμη ρε Τασο? Υπηρχαν γομωσεις εναντια στην οποια λογικη. Υπηρχαν περιπτωσεις που αλλαζει η προοδευτικοτητα της πυριτιδας εντελως και γεμιζανε ακριβως με την ιδια συνταγη. Μια αλλαγη ρε φιλε στη δοσολογια να δω κι εγω οτι το παλεψες τουλαχιστον
 
Με 8αρι σε κυνηγι τριγονιου η τσιχλας 30-32 γρ εχω παρει κατα καιρους φασες (3) αγριοπεριστερα (2) παπια (1 απο ενα ζευγαρι και δεν το πιστευα για αυτο δεν εριξα 2ρη) λαγους(2) ο ενας μαλιστα με ενιαρια.Εννοειται βεβαια οτι οι αποστασεις ηταν το πολυ 20 μ.Αυτο και μονο νομιζω οτι ειναι αρκετο για να μην αλλαξεις μεγεθος περαν των κλασσικωνΚαι φυσικα ο παραγοντας τυχη επεξε τον πρωτευοντα ρολο τοσο στην πιθανοτητα συναντησης οσο και της αποστασης βολης
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top