Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
κλωτσαει το ατιμο...3 κουτια εριξα.sarcastic.

Με δίκαννο και έριξες 3 κουτιά; Ο Πανούτσος δηλαδή πρέπει να έπιανε τα 9 εύκολα. .big smile.
Προχθές είχε μπει σε μια ρεματιά, εγώ πήγαινα από πάνω και είχα σταματήσει και άκουγα τις τουφεκιές, ρε τον μπαγάσα σκεφτόμουν, πότε προλαβαίνει και γεμίζει, νόμιζες ότι τα φυσίγγια τα είχε σε ταινία .... .shoot..shoot..shoot.
 
Την Κυριακή έκανα ολοήμερο. Η μέρα ήταν όντως περίεργη και η παρέα μου είχε θέματα με τα φυσίγγια και είναι και σχεδόν όλοι ιδιογομωτές. Εγώ έριχνα ετοιματζίδικα (καλά όμως) και το αχρωμίωτο κένταγε. Ευχαριστήθηκα καπνίσματα όπου να'ναι. Το πιο ωραίο ήταν το απογευματινό. Πάταγα στο χιόνι και με τσίμπαγαν τα κουνούπια!.xm.
 
Με δίκαννο και έριξες 3 κουτιά; Ο Πανούτσος δηλαδή πρέπει να έπιανε τα 9 εύκολα. .big smile.
Προχθές είχε μπει σε μια ρεματιά, εγώ πήγαινα από πάνω και είχα σταματήσει και άκουγα τις τουφεκιές, ρε τον μπαγάσα σκεφτόμουν, πότε προλαβαίνει και γεμίζει, νόμιζες ότι τα φυσίγγια τα είχε σε ταινία .... .shoot..shoot..shoot.
.hunter..hunter..hunter.
 
Παντως οι πυριτιδες της B&P εξελισσονται σε all weather υλικο, ακομα και η "ταπεινη" G3000

Μπορει να μην ειναι ακριβως all weather Βικτωρα, σε καλυπτουν ομως σε 80% των καιρικων συνθηκων, καθοτι τροποποιημενες μονοβασικες. Κυνηγω με 3 μαρκες της Β&P, δεν παρατηρησα ποτε προβλημα ακομη και στην απολυτη ομιχλη αλλα
μονο σε συνθηκες που ο καιρος ηταν πολυ ξηρος. Το προβλημα γενικα που εχουμε στην Ελλαδα ειναι οτι πολλοι Ελληνες κατασκευαστες δεν προτιμουν πολυ ΜΒ και F2 στα τσιχλοφυσιγγα τους, οπως δεν προτιμουν την εκπληκτικη στο κρυο JK6 και ολες τις διβασικες σε μια προσπαθεια τους να κρατησουν σε χαμηλα επιπεδα τις τιμες
 
Eνταξει υπερβολη το all weather, ισως οχι τοσο ομως αν λαβεις υποψιν τις συνθηκες που κυνηγαω που οι θερμοκρασιες σπανιως κατεβαινουν σε μονοψηφια επιπεδα. Υγρασιες εχουμε αρκετες ομως, καθως και ζεστες σε μερες χειμωνιατικες
 
Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση,σε ένα θέμα που μας απασχολεί αρκετά εμάς τους κυνηγούς.
Κατά την ταπεινή μου άποψη στο θέμα τραυματισμός του θηράματος,δεν πρέπει να στεκόμαστε τόσο στις πυρίτιδες αλλά στα νούμερα των σκαγιών.
Πλέον δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ξανά το νούμερο 9 διότι με έχει πουλήσει πολλές φορές.Ειδικά την Κυριακή που μας πέρασε το πρόβλημα ήταν πολύ μεγάλο.
Πιστεύω ότι το νούμερο 8 είναι το τέλειο για την τσίχλα.Τόσο στο καρτέρι όσο και στο περπατητό.
 
Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση,σε ένα θέμα που μας απασχολεί αρκετά εμάς τους κυνηγούς.
Κατά την ταπεινή μου άποψη στο θέμα τραυματισμός του θηράματος,δεν πρέπει να στεκόμαστε τόσο στις πυρίτιδες αλλά στα νούμερα των σκαγιών.
Πλέον δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ξανά το νούμερο 9 διότι με έχει πουλήσει πολλές φορές.Ειδικά την Κυριακή που μας πέρασε το πρόβλημα ήταν πολύ μεγάλο.
Πιστεύω ότι το νούμερο 8 είναι το τέλειο για την τσίχλα.Τόσο στο καρτέρι όσο και στο περπατητό.

Με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω συμφωνώ και εγώ 8άρια βάζω, με έχουν βολέψει πολύ.
 
Για το μέγεθος της τσίχλας ΔΕΝ το αλλαζω το 9 (2,1) διαμετρο. Κανε ένα τεστ στον πινακα στην αποσταση που τουφεκας και με το τσοκ που ριχνεις με το 9 και το 8 και δεις τα αποτελέσματα μονος σου.
 
Για το μέγεθος της τσίχλας ΔΕΝ το αλλαζω το 9 (2,1) διαμετρο. Κανε ένα τεστ στον πινακα στην αποσταση που τουφεκας και με το τσοκ που ριχνεις με το 9 και το 8 και δεις τα αποτελέσματα μονος σου.

Τάσο αναφέρομαι αποκλειστικά στην άμεση καταβολή του θηράματος.Σίγουρα στον πίνακα το νούμερο 9 θα έχει πιο πολλά σκάγια.Απλά από την μικρή εμπειρία μου αυτά τα 7 χρόνια που κυνηγάω με άδεια,με το οχτάρι είχα πάντα τα λιγότερα τραυματισμένα σε σύγκριση με το νούμερο 9.
 
Πιστεύω ότι το νούμερο 8 είναι το τέλειο για την τσίχλα.Τόσο στο καρτέρι όσο και στο περπατητό.

Που να δοκιμάσεις και το 10 να δεις τι κάνει στην τσίχλα. Έχω αγοράσει μια κούτα 9-10 Euromix και το ποσοστό επιτυχίας φτάνει σε πολύ υψηλά επίπεδα.
 
Όταν λεμε για εργοστασιακα φυσίγγια από αυτά που εχω δει, αναγραφουν άλλο νουμερο από αυτό που πραγματικα είναι. ΑΡΑ πρεπει να ειμαστε σιγουρη για το ποιο είναι το πραγματικο νουμερο.
 
Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε και συμφωνώ σε αρκετά. Θα ήθελα να πω όμως ότι πριν από τα φυσίγγια θα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι το έχουμε πετύχει καλά το πουλί. Όταν ξέρει κάποιος ότι τα φυσίγγια του κόβουν εκείνη την μέρα και ώρα, ξέρει και αν το πέτυχε ή όχι το πουλί. Το σχόλιο που μου λένε κάποιοι, κάθε μέρα το ίδιο σημάδι έχεις, για εμένα είναι λάθος. Σαν απάντηση στην ερώτηση του Μένιου για το πιο ποιοτικό φυσίγγι, δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω συγκεκριμένο παράδειγμα μιας και γεμίζω μόνος, αλλά θα του πω ότι ο κατασκευαστής για να μειώσει την τιμή του φυσιγγιού χρησιμοποιεί μούφα υλικά όπως ποτηράκια, τάπες και πολλές φορές αλλάζει και πάει σε άλλη πυρίτιδα, αλλάζοντας ουσιαστικά το φυσίγγι. Τέλος να πω, πως πραγματικά τα 7αρια σε τσίχλα είναι υπερβολή ακόμα και στα περάσματα που ίσως να ρίχνουμε τουφεκιές σε 50-60 μέτρα απόσταση.
 
Αν δεν μετρησεις το νο σκαγιου που γεμιζεις, με παχυμετρο, δεν εισαι 100% σιγουρος. Ειδικα στα ψιλα σκαγια, εχω δει 9αρια αγορασμενα να ειναι 9μιση πραγματικα, ή και 10αρια. Το 9αρι ειναι αρκετα καλο για τη τσιχλα εως τα 30-35 μετρα, αν εριχνα σε μακρυτερες αποστασεις ισως θα προτιμουσα ενα νουμερο μεγαλυτερα, αν καποια στιγμη εφτιαχνα ενα φυσιγγι για ολα θα πηγαινα στο 8μιση ή στο 8.
 
Ο καθενας ριχνει οτι τον ευχαριστει περισσοτερο... Εγω περπατητο προτιμω τα 9αρια... Τα πιοο ψιλα μου χαλανε πολυ τα πουλια αν δεν ανοιξω τελειως τα τσοκ και τα πιο χοντρα νομιζω οτι ειναι υπερβολη αν δεχθουμε το γεγονος οτι οι τουφεκιες ειναι μεχρι 35 μετρα στις περισσοτερες περιπτωσεις...
8αρια βαζω στο καρτερι η αν εχει πολυ υγρασια η κρυο...
Πολυ καλη επιλογη για πρωινο καρτερι, τις μαυρες που λεμε εδω, ειναι τα skeetοφυσυγγα 24 γρ ν 9,5...
Στα μπασιματα κατεβαινω στα 28 γραμμαρια σε 8αρι η 7,5αρι με κλειστα τσοκ κ τρελλες αποστασεις καταβολων...
Οτι φονικοτερο εχω ριξει σε τσχιλοκυνηγο ηταν την πρωτη χρονια που γεμιζα, που γεμιοζα ακομα κ για τσχιλα και λογω ελειψης σκαγιων αντι για 9αρια εβαλα 10αρια στα 31,5 γραμμαρια... ΑΚομα και με κυλινδρο οτι τσιχλα πηρα μεχρι τα 30 μετρα ηταν διαλυμμενη , καποιες εντελως...
 
Σίγουρα είναι θέμα καιρικών συνθηκών, αποστάσεων και γνώσης της συμπεριφοράς κάθε φυσιγγίου. Το 10άρι π.χ. σκοτώνει την τσίχλα υπερβολικά μακριά αλλά οι προσκοπεύσεις που απαιτούνται λόγω πτώσης της μένουσας ταχύτητας είναι τόσο μεγάλες που δεν πάει εύκολα το χέρι. Το 9άρι σκοτώνει ακόμα μακρύτερα από το 10άρι, αλλά σε μεγάλες αποστάσεις μπορεί κι αυτό να μπερδέψει με τις προσκοπεύσεις ακόμα και έμπειρους κυνηγούς. Οι μακρινές βολές χάνονται συνήθως από ανεπαρκή προσκόπευση, όχι ανεπαρκές νούμερο σκαγιών. Για τους περισσότερους κυνηγούς, η λύση είναι το χοντρό νούμερο, ακόμα και το 7άρι.

Όποιος θέλει, ας κάνει το εξής: Ας χρησιμοποιήσει ένα ψιλό νούμερο σε ένα ψηλωμένο πουλί και εάν αστοχήσει να ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ την προσκόπευση. Μετά να μπει εδώ και να γράψει τι έγινε.;)
 
Όποιος θέλει, ας κάνει το εξής: Ας χρησιμοποιήσει ένα ψιλό νούμερο σε ένα ψηλωμένο πουλί και εάν αστοχήσει να ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ την προσκόπευση. Μετά να μπει εδώ και να γράψει τι έγινε.;)

Τρομερη διαφορα στην ταχυτητα κ την προσκοπευση ειδα στο σκοπευτηριο οταν τουφεκουσαμε ενα πιατο του mark καμια 10αρια μετρα πισω απο το βατηρα 6 του skeet... Οι τουφεκιες επεφταν αφου το πιατο περναγε τον pull κ στην καθοδο του... Τα φυσιγγια ηταν 9αρια, 9,5αρια και 7,5αρια... Η διαφορα με τα 7,5αρια ηταν κατι παραπανω απο εντυπωσιακη... Το 9 κ 9,5 ηθελαν πολυ μεγαλυτερη προσκοπευση για να σπασει το πιατο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top