Φυσίγγια HuntersLife βάρος γόμωσης

Τι γόμωση φυσιγγίων σας ενδιαφέρει;

  • Σκοπευτικά 28gr

    Votes: 37 29,4%
  • Κυνηγετικά 30gr

    Votes: 50 39,7%
  • Κυνηγετικά 32gr

    Votes: 66 52,4%
  • Κυνηγετικά 36gr

    Votes: 18 14,3%

  • Total voters
    126
Αγαπητά μέλη,

Ύστερα από 7 σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα, βλέπω ότι δεν υπάρχει η απαιτούμενη σύμπνοια για να βγάλουμε δικά μας φυσίγγια.
Κατά συνέπεια, η ιδέα εγκαταλείπεται!
Ίσως υπάρχει μια δυστοκία στην εύρεση κατάλληλης συνταγής για κυνηγετικά φυσίγγια, αλλά στα σκοπευτικά, νομίζω πως υπήρξε ενεργό ενδιαφέρον και υπάρχει λόγος να το δούμε παραπέρα...

Είναι εύκολο να πάρουμε τιμές για 28γρ σκοπευτικά sporting/ compak sporting (νο 8 1/2+) ΚΑΙ πρακτικής (νο 6) με μεταλλο 10αρι που βολεύονται τα περισσότερα όπλα (γιατί το 12αρι, δεν ξέρω αν ειναι καλύτερο αλλά σίγουρα είναι ακριβότερο); Τιμη ανά ποιες ποσότητες κλπ...
Ίσως αν ξεκινήσουμε από τα σκοπευτικά, να γίνει πιο εύκολο να προχωρήσουν και τα κυνηγετικά αργότερα !!
 
Φυσσίγγι με αρχική ταχύτητα V0:400-410m/s, διβασική μπαρούτι S4 και σκάγια 9.5/7/6 στα 30gr, θα κάλυπτε τα πάντα (προσωπική άποψη), θα ήταν για σχεδόν όλους τους καιρούς καθώς στην Ελλάδα έχουμε υγρασία (μέχρι -5 βαθμούς, από κει και κάτω, ναι πάμε αλλού) και θα πήγαινε απροβλημάτιστα με όλα τα όπλα. Η τιμή βέβαια (λόγο S4) θα ήταν ψιλούτσικια, αλλά ναι
 
Φυσσίγγι με αρχική ταχύτητα V0:400-410m/s, διβασική μπαρούτι S4 και σκάγια 9.5/7/6 στα 30gr, θα κάλυπτε τα πάντα (προσωπική άποψη), θα ήταν για σχεδόν όλους τους καιρούς καθώς στην Ελλάδα έχουμε υγρασία (μέχρι -5 βαθμούς, από κει και κάτω, ναι πάμε αλλού) και θα πήγαινε απροβλημάτιστα με όλα τα όπλα. Η τιμή βέβαια (λόγο S4) θα ήταν ψιλούτσικια, αλλά ναι
Είναι σχετικό,το μεγαλύτερο κόστος ,με την s4,γιατί έχει και μικρότερο φορτίο γόμωσης.
 
Σκοπευτικά παιδιά ... αν χάσεις και κάνα δισκάκι δεν τρέχει τίποτα.


Κυνηγετικά δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ.
Συμφωνώ 100% Βασίλη !!! Σκοπευτικά ...!!!
Ένα για τους "δισκοβόλους" νο8-9 και ένα για τους "πρακτικάριους" νο5-6 ... χύμα κούτα ...!

... και έχουμε και καλές συνταγές για να μη χαθεί, ούτε δισκάκι μα ούτε και μεταλλάκι .hunter.

28gr σε τιμή 5€ να είναι ο στόχος
Ακριβώς !!!
 
Δύσκολο με 5€ το κουτί πολύ δύσκολο θα μπουν υλικά μέσα που δε θα πρέπει και θα υπάρχουν θέματα..Έπρεπε να ψάχνουμε για ένα 30 Άρι για να χρησιμοποιηθεί για όλα και μέχρι 6€ σωστό 30αρι όχι πατημένο για να κάνει κρότο και να ανεβάζει πιέσεις μόνο.
 
Και τα 4-4,5 € με λίγο λιγότερη πυρίτιδα και σκάγια ακόμα καλύτερα ....
Τα δισκάκια στα 30μ θα σπάνε.

Επειδή τα ξέρω αυτά τα πράγματα μπορούμε να εφαρμόσουμε αντίστροφη λογική.
Πάμε σε 5 προμηθευτές και λέμε θέλουμε ΑΣΦΑΛΗ σκοπευτικά φυσίγγια με πάφυλα Χmm και τιμή 4-5€.
Μπορείς ή όχι και τι φυσίγγι θα μας φτιάξεις ...
Καψούλι, πυρίτιδα (τι και πόσο), βύσμα, σκάγια (Νο και πόσο) μήκος φυσιγγίου, ύψος ρελιού και ότι άλλο απαιτείται.
Αν ζητήσουν ποσότητα θα τους πούμε ότι θα εξαρτηθεί από την τιμή και να δώσουν τιμή ανά ποσότητα ... οπότε το πρόβλημα ξαναγυρίζει σε αυτούς.

Οι ιδιογομωτάδες μας μας δίνουν το οκ και γίνεται η παραγγελία.
Αλλιώς αγοράζουμε έτοιμα και τελείωσε το θέμα.
 
Συνάδελφοι,

Οι τιμές που σκέφτεστε είναι εκτός πραγματικότητας.
Το φυσίγγι έχει μικρό περιθώριο κέρδους.
Εντελώς custom φυσίγγι με υλικά που δεν έχουν οι βιοτέχνες και πρέπει να εισάγουν ειδικά για την παραγγελία, ζητάνε 50.000 φυσίγγια minimum, και τα χρήματα μπροστά.
Αυτή την ενημέρωση είχα εγώ!
 
Συνάδελφοι,

Οι τιμές που σκέφτεστε είναι εκτός πραγματικότητας.
Το φυσίγγι έχει μικρό περιθώριο κέρδους.
Εντελώς custom φυσίγγι με υλικά που δεν έχουν οι βιοτέχνες και πρέπει να εισάγουν ειδικά για την παραγγελία, ζητάνε 50.000 φυσίγγια minimum, και τα χρήματα μπροστά.
Αυτή την ενημέρωση είχα εγώ!
Αυτήν μου είπαν και εμένα που πήρα δύο φίλους κατασκευαστές δέχονται παραγγελία για όσα θέλεις εννοείται πάνω από 5000 αλλά τα λεφτά προκαταβολικά και για 32 άρια κάτω από 7 ,30 δύσκολα εκτός και αν μεγαλώσει πολύ η παραγγελία.Αλλα με σωστά υλικά το τονίζω γιατί έχουν συμβεί γκελες φέτος .Και μη νομιζεται για κάποια λεπτά το κουτί πάνε όχι για ευρώ .
 
Παλικάρια δείτε τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας και θα καταλάβετε τι θέλουν οι περισσότεροι...μην ξεκινάτε συζητήσεις από την αρχή πάλι γιατί στο τέλος θα καεί η κίνηση. Άποψη μου πάντα...
Αυτό δεν το είδα 🤪
 
Πιο πιθανό είναι να δείτε σοβαρή έκπτωση σε κυνηγετικό φυσίγγι παρά σε σκοπευτικό. Ο λόγος είναι το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους που πωλούνται τα κυνηγετικά φυσίγγια στη λιανική από τα σκοπευτικά. Πιθανότερο λοιπόν ένα 32αρι να πέσει από τα 8€ στα 7€, παρά ένα 28αρι από τα 6,70€ στα 6,20€.

Για αυτό το λόγο νομίζω ότι μία κίνηση σε κυνηγετική γόμωση θα έχει μεγαλύτερο όφελος, άρα και μεγαλύτερη απήχηση.
 
Back
Top