Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Μια φορά στο λιμάνι δείχνω σε έναν φίλο μια βάρκα και τον ρωτάω "πόσο μακρυά υπολογίζεις να είναι" ?
60μ λέει ... καμιά 30αριά ήταν.
Αν του δείξεις όμως παξιμάδι από τα 10μ θα σου πει τι κλειδί να πάρεις 😂
Τα πάντα είναι ζήτημα εξάσκησης.
Με υπόβαθρο ουρανό κανένας δεν ξέρει μέτρα ... μόνο συνδυάζεις μέγεθος θηράματος με προηγούμενες επιτυχίες ...
Βασικά σχεδόν πάντα έτσι είναι ...
Θα πάμε Δεκέμβρη εκεί μαζι... Φερε το laser μαζί να μετρήσουμε κ ασε τις βάρκες κ τα βοτσαλακια... Ααα.. Κ τον ξάδερφο
 
ειχε στα βαγια πολυ νερο...στη μεση της ευθειας στριψαμε αριστερα που βλεπεις απεναντι μια εκκλησια...δεν πηγαμε υλικη στη λιμνη....περιπου εκει σε καποιες λουτσες...
Μια φορά δεν θυμάμαι που είχαμε πάει πρωί με έναν φίλο και μετά λέμε να πάμε παραλίμνη.
Μπαίνουμε (μάλλον) ορχομενό ψάχουμε να βρούμε τίποτα για φαγητό μπεδευόμαστε σε κάτι στενά και καταλήγουμε σε αδιέξοδο μπροστά σε ένα σπίτι που ένας έψηνε κοντοσούφλι.
Ρε φίλε για παραλίμνη πως πάμε ?
Ρε άιιιι κατεβείτε να πάρετε κανέναν μεζέ μας λέει ... θέλετε και παραλίμνη αχαχχαχαχα
Δεν θυμάμαι ακριβώς την φάση αλλά ρίξαμε το γέλιο της αρκούδας.

Άλλη φορά με τον ίδιο ξεκινάμε για Μεσολόγγι και πάθαμε 3 λάστιχα την ίδια ημέρα αχαχαχαχ

G.D.M.ς
 
Μια φορά δεν θυμάμαι που είχαμε πάει πρωί με έναν φίλο και μετά λέμε να πάμε παραλίμνη.
Μπαίνουμε (μάλλον) ορχομενό ψάχουμε να βρούμε τίποτα για φαγητό μπεδευόμαστε σε κάτι στενά και καταλήγουμε σε αδιέξοδο μπροστά σε ένα σπίτι που ένας έψηνε κοντοσούφλι.
Ρε φίλε για παραλίμνη πως πάμε ?
Ρε άιιιι κατεβείτε να πάρετε κανέναν μεζέ μας λέει ... θέλετε και παραλίμνη αχαχχαχαχα
Δεν θυμάμαι ακριβώς την φάση αλλά ρίξαμε το γέλιο της αρκούδας.

Άλλη φορά με τον ίδιο ξεκινάμε για Μεσολόγγι και πάθαμε 3 λάστιχα την ίδια ημέρα αχαχαχαχ

G.D.M.ς
Ο γκαστονε ηταν... Να ξαναπατε.. Μην ξιχαεις...
 
Ο γκαστονε ηταν... Να ξαναπατε.. Μην ξιχαεις...
Τρίκορφο για φάσσες με τον ίδιο.
Βγαίνουν ξαφνικά καμιά 50αριά πουλιά σημαδεύουμε ρίχνουμε και πέφτει ένα.
Ξεκινάω να το πάρω σε κάτι γκρέμια και μου λέει εγώ το χτύπησα.
Δηλαδή του λέω από τα 50 πουλιά σημάδεψες αυτό που σημάδεψα εγώ .. ???
Καλά πήγαινε μου λέει αχαχαχαχ
 
Τρίκορφο για φάσσες με τον ίδιο.
Βγαίνουν ξαφνικά καμιά 50αριά πουλιά σημαδεύουμε ρίχνουμε και πέφτει ένα.
Ξεκινάω να το πάρω σε κάτι γκρέμια και μου λέει εγώ το χτύπησα.
Δηλαδή του λέω από τα 50 πουλιά σημάδεψες αυτό που σημάδεψα εγώ .. ???
Καλά πήγαινε μου λέει αχαχαχαχ
Τσ παπαροκαδες εφτασες;... Γιαννουυυυυ.. Ροκαμπιλι ο τύπος με τις ευλογίες της Αγίας τριάδας..
 
Το σύστημα αδράνειας ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ στενό αυλό ούτε μικρό κώνο.
Αυτά είναι ιστορίες για αγρίους.

ps
Αν αρχίζεις όμως να πειράζεις και δεν δουλεύει βγάζεις το συμπέρασμα ότι απαιτεί .... 🤪
Και θα στελνει μαιλ στην benelli γιατι δεν δουλευει η μοντιφα:cool:
 
Ας δούμε τι λένε οι αριθμοί, κουράστηκα από το μπλα μπλα και δεν βγαίνει και νόημα.
Πρασίνι στα 60m με 400-450m/s στους -10 βαθμούς θα το ρίξεις με #1 πείτε 40gr άρα 136 σκάγια.
Πας για ένα άντε δυο πλήγματα, όχι σκασίματα.
Είστε καλοί σκοπευτές άρα δείτε τα αποτελέσματα.
Τα σκάγια είναι στον κύκλο των 76 cm στα 60m.
Είτε 60 σκάγια βάλεις είτε 120 τα ίδια παπιά θα "βαράς". Κουλό αλλά έτσι είναι ...
Αν βάλεις 50 σκάγια θα "βαράς" 1 λιγότερο και αν βάλεις 40 σκάγια ακόμα 1 λιγότερο.
Και όλα αυτά αν είστε καράκεντρο.
Οι μένουσες (ειδικά με ασσαίους) εξαρτώνται μόνο από το φυσίγγι.
Αγοράστε λοιπόν όπλα με καλά μέταλλα ... εγώ θα αγοράζω καλά φυσίγγια.

Αν τώρα ρίχνετε με κάνα φυσίγγι που ελευθερώνει τα σκάγια στα 40μ έχετε πλεονέκτημα μόνο αν σκοπεύετε καλά.

Αυτά είναι τόσο σίγουρα, όσο η ανατολή του ήλιου, διότι έχουν διασταυρωθεί και με το πραγματικό πείραμα του Nilo με ζωντανά πρασινοκέφαλα.
Φυσικά όποιος θέλει τα πιστεύει.
Γενικώς έχουμε έφεση στο να πιστεύουμε ιστορίες για αγρίους, που δεν μπορούν να διασταυρωθούν από κανέναν.
Όποιος βαράει παπιά με ασσαίους στα 60μ το κάνει με αυτά τα ποσοστά (βλέπε τύχη), με την σκοπευτική του ικανότητα (βλέπε εμπειρία) και με το φυσίγγι που ρίχνει (βλέπε ότι όλοι οι hardcore παπιάδες είναι ιδιογομωτές).

Και κάτι τελευταίο ... αν στα 30μ μπορείς να δεχθείς μια απόκλιση μισού μέτρου στα 60μ θα σε πετάξει 1μ εκτός, χώρια η σκοπευτική σου ικανότητα.
Σε τέτοιες μεγάλες αποστάσεις το κοντάκι και η επώμιση παίζουν ακόμα πιο κρίσιμο ρόλο.

Η κάνη παίζει τον πιο μικρό ρόλο (αν παίζει κανέναν, βλέποντας τα ποσοστά).

Συνεχίστε από εκεί που σταματήσατε την κουβέντα .big smile.

View attachment 55611
Βασιλη την επομενη φορα που θα πας για πρασινια δεν χρειαζεται να τουφεκισεις...του δειχνεις το παραπανω γραφημα και πιστευω αν εχει εστω και λιγο φιλοτιμο θα πεσει μονο του...
 
να επιβεβαιωσω οτι εχω δει την παραπανω δοκιμη ....ειδικα για τη σουπερ 90, ενα οπλο που το κυνηγησα απο το 1992 εως το 2012 δε με πουλησε πουθενα και ποτε...καμια εμπλοκη και το σακιδιο γεματο...
θα πεσει πολυ κλαμα λεμε...μα παρα πολυ....
...τωρα κλαινε ολα τα αλανια...
 
Τρίκορφο για φάσσες με τον ίδιο.
Βγαίνουν ξαφνικά καμιά 50αριά πουλιά σημαδεύουμε ρίχνουμε και πέφτει ένα.
Ξεκινάω να το πάρω σε κάτι γκρέμια και μου λέει εγώ το χτύπησα.
Δηλαδή του λέω από τα 50 πουλιά σημάδεψες αυτό που σημάδεψα εγώ .. ???
Καλά πήγαινε μου λέει αχαχαχαχ
Το ιδιο θα μπορουσε να σου πει και αυτος...
 
Βασιλη την επομενη φορα που θα πας για πρασινια δεν χρειαζεται να τουφεκισεις...του δειχνεις το παραπανω γραφημα και πιστευω αν εχει εστω και λιγο φιλοτιμο θα πεσει μονο του...
Φιλοτιμο ε?...εστω και λιγο ε?...με πεθανες πρωι πρωι .sarcastic.
 
Back
Top