Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Ακούω καλά λόγια για τη b12 αλλά ακόμη δεν έχει δείξει την αξία της
Μου αρέσει πολύ αυτό. Εμφανισιακά εννοω. Αλλά ακριβουτσικο.

H Breda πάντως το δίνει σαν sporting-shooting (σκοπευτικό) μοντέλο όχι κυνηγετικό.
Τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό δεν ξέρω.
 
Εσυ
Μου αρέσει πολύ αυτό. Εμφανισιακά εννοω. Αλλά ακριβουτσικο.
εσυ φιλε μην ανοιξεις ποτε καταστημα με οπλα γιατι καινουργιο δεν θα μεινει κανενα στην βιτρινα
Καθε μερα θα το αλλαζεις με την τρελα σου
Δεν υπαρχει οπλο να μην σου αρεσει λεμε .big smile.
 
H Breda πάντως το δίνει σαν sporting-shooting (σκοπευτικό) μοντέλο όχι κυνηγετικό.
Τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό δεν ξέρω.
Έλα μωρέ έχει μεγάλα χειριστήρια. Αυτό είναι όλο. Άντε να χει και πιο ανοιχτή θυρίδα γέμισης
 
Έλα μωρέ έχει μεγάλα χειριστήρια. Αυτό είναι όλο. Άντε να χει και πιο ανοιχτή θυρίδα γέμισης
Αυτά είναι αυτά που φαίνονται ... αυτά που δεν φαίνονται φοβάμαι.
Πιθανόν όμως να είναι ακόμα πιο στιβαρό ...
 
Φαντάσου είναι τόσο κρίσιμο στοιχείο για την βλητική απόδοση που καμιά εταιρία δεν αναφέρει μήκος ή γωνία πουθενά.

Διάβασε να γελάσεις ...
https://randywakeman.com/The_Mysterious_Lengthened_and_Elongated_Forcing Cone.htm
Αν έχεις σκάσει χρήμα για μετατροπές και δεν είχε αποτέλεσμα τότε λειτουργεί καμιά φορά η ψυχολογία και βλέπεις αυτό που θες να δεις.
 
Αν έχεις σκάσει χρήμα για μετατροπές και δεν είχε αποτέλεσμα τότε λειτουργεί καμιά φορά η ψυχολογία και βλέπεις αυτό που θες να δεις.
Θα σου πω κάτι ευθέως.

Αν ο κώνος έδινε αέρα +10% όπως ισχυρίζονται όλοι, κανένας δεν θα ασχολούνταν με βλητικές δοκιμές διότι θα είχε οπλάρα και δεν θα υπήρχε λόγος.
Δηλαδή μιλώντας για το δικό μου όπλο θα είχα συγκεντρώσεις από 60-100% με οποιοδήποτε φυσίγγι, οποιοδήποτε νούμερο σκαγιού, οποιαδήποτε γόμωση και οποιοδήποτε τσοκ πάνω από LM εργοστασικό ή after market.
Αυτό απλά είναι αδύνατο.
Και το λέω με τόση σιγουριά γιατί δεν έχω δει τεράστιες διαφορές στα συγκριτικά με όπλα με κώνους αεροδρόμιο.
Η Μ2 με ότι συνδιασμό έχω κάνει, με ότι τσοκ έχω βάλει από LM μέχρι Full, με ότι φυσίγγι έχω ρίξει ιδιογόμωση ή εμπορικό, με ότι νούμερο σκαγιού από #2 μέχρι #8 έβγαλε min 50% max 90%.

3 μόνο φυσίγγια έπεσαν κάτω από 50% ... οπότε μπορεί να είναι και από τύχη λόγω δοκιμής ενός μόνο φυσιγγίου.

Βολή 100% μια έχω δει εδώ από τον κρητικό (95%@50m) με φτιαγμένη βυσμάτωση.
Αν ξεχνάω καμία του Νίκου να με συγχωρέσει.

Με τις διατρήσεις απλά γελάω όταν λένε για φοβερές διαφορές κτλ
Αν δεν καταφέρει οποιαδήποτε μετατροπή να σφίξει την κατανομή μην περιμένεις να αυξηθεί η διάτρηση με το ίδιο φυσίγγι πάντα.

Και όταν μιλάω για ποσοστά πάντα στα 36,5m από το στόμιο της κάνης.

Προχθές κάποιος άφησε να εννοηθεί ότι μπορούμε να συγκρίνουμε συγκεντρώσες στα 35m με 75cm κύκλο με τα 36,5m με 76cm κύκλο.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, δεν είναι συγκρίσιμες.
 
Ακόμη με αυτό το θέμα πάμε για άλλα κέρδισε η μπενελι είπαμε τι να κάνουμε που είναι χρωμιωμενη με κοντό κώνο και είναι το μοναδικό ντουφέκι στην Ελλάδα που δεκάδες κάτοχοι προσπαθούν να βελτιώσουν τη ντουφέκια του κάνοντας κώνο η κάτι αλλο γιατί αν ρωτήσετε οπλουργους 90% μπενελι ζητάνε τροποποιήσεις στη κανη .Τι να κάνουμε αφήστε τους οπλουργους να τους κοροϊδεύουν και τους ιδιοκτήτες στη χαζομάρα τους αφού όλα είναι ίδια μη τους ξυπνάμε κιόλας ,μόνο που δε ξέρω ποιος κοιματε περισσότερο.
 
Δηλαδή οποίος δεν κανει κωνο σε μπενελι ειναι ΧΑΖΟΣ.... ααα.. Κοιμαται κιολας.... Δηλαδή εγω που σε 3 μπενελια δεν εχω κανει κωνο είμαι ΧΑΖΟΣ.... ααα.. Κοιμάμαι κιόλας...θλιβερή τοποθέτηση.. Κ κρίμα που βλέπω κ φατσουλες επιβραβευσης
 
Εσυ

εσυ φιλε μην ανοιξεις ποτε καταστημα με οπλα γιατι καινουργιο δεν θα μεινει κανενα στην βιτρινα
Καθε μερα θα το αλλαζεις με την τρελα σου
Δεν υπαρχει οπλο να μην σου αρεσει λεμε .big smile.
Ο Κωστας ειναι ο ορισμος του οπλοφιλου
 
Back
Top