Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Για πες μας εσύ ρε Ηλία ,που παει το μυαλό σου❓
Παρεπιπτόντως, να σου επισημάνω ότι, αυτή τη στιγμή κάνεις ακριβώς αυτό που κρίνεις παραπάνω‼️
Οποίος κρίνει…κρίνεται… έτσι είναι αυτό.. απολυτος αποδεκτό
 
Κώνος λεει....ανταγωνιστριων εταιρειών στη δεύτερη φωτό‼️
Λες κ η Μπράουνινγκ δεν έχει-ειχε όπλα με μικρο
κώνο‼️
Ξέρεις που εχει πιο πολλές πτανες❓εκεί που δεν έχει κανείς λεφτά να τις πηδήξει‼️.....
Καλα μην κανεις ετσι...μαλλον εννοει για τη δεδομενη στιγμη...εγω απλως απαντησα στο βασιλη για μηκος και γωνια...Στ@ρχιδι@ γραφω και την Browning και την Benelli και ολες...
 
Καλα μην κανεις ετσι...μαλλον εννοει για τη δεδομενη στιγμη...εγω απλως απαντησα στο βασιλη για μηκος και γωνια...Στ@ρχιδι@ γραφω και την Browning και την Benelli και ολες...
Πώς κάνω❓απλά σου γράφω για τις δηθενιες...των εταιρειών ‼️
Ότι ζητάει ο λαός το δίνουν‼️
Άσε που ότι παρουσιάζεται, παρουσιάστηκε ΘΑ παρουσιαστεί ως ΝΕΩΤΕΡΙΣΜΟΣ‼️ δεν είναι‼️
 
Πώς κάνω❓απλά σου γράφω για τις δηθενιες...των εταιρειών ‼️
Ότι ζητάει ο λαός το δίνουν‼️
Άσε που ότι παρουσιάζεται, παρουσιάστηκε ΘΑ παρουσιαστεί ως ΝΕΩΤΕΡΙΣΜΟΣ‼️ δεν είναι‼️
Ο Βασιλης εγραψε οτι καμμια εταιρεια δεν δινει μηκος και γωνια κωνου και εγω του απαντησα οτι η Browning για το συστημα της vectorpro δινει και γωνια και μηκος κωνου και ανεβασα και φοτο τοσο απλο...
 
Εντάξει παλιά δεν ήξερες,σήμερα γιατί παίρνεις αυτή τη μέτρια βλητικα καραμπίνα που δεν είναι από τις φθηνές, αφού υπάρχουν αυλοί και κώνοι έτοιμοι;
Αυτη η καραμπινα ομως εχει για μενα τουλαχιστον τον πιο αξιοπιστο μηχανισμο(σε φυσιολογικες συνθηκες δεν ξερω στους -50...) που υπαρχει μεχρι στιγμης στα κυνηγετικα ημιαυτοματα οπλα...
 
Εντάξει παλιά δεν ήξερες,σήμερα γιατί παίρνεις αυτή τη μέτρια βλητικα καραμπίνα που δεν είναι από τις φθηνές, αφού υπάρχουν αυλοί και κώνοι έτοιμοι;
Μπορεί κάποιος να την αγοράσει επειδή δεν ξέρει......έχεις ρωτήσει κυνηγούς περί κώνου αυλού,βλητικής απόδοσης????? Θα διαπιστώσεις ότι πολλοί λίγοι ξέρουν και ασχολούνται με τέτοια πράγματα........ Θα μπορούσα να αντιστρέψω το ερώτημα και να πω γιατί αγοράζεις το Χ όπλο αφού ξέρεις ότι κάνει εμπλοκές ????? Απλά δεν ξέρει δεν ασχολείται........... Εδώ δεν ξέρουν αυτοί που έχουν μπενελι ότι υστερούν βλητικα....... Είτε γιατί κυνηγούν λίγο και δεν έχουν απαιτήσεις από το όπλο τους είτε γιατί δεν το έχουν συγκρινει-δοκιμασει και δεν γνωρίζουν.......Η απλά το υποστηρίζουν,λόγω εγωισμού υποστηρίζουν την επιλογή τους .....
Πέρα από αυτά την μπενελι την αγοράζει κάποιος γιατί είναι πανέμορφο όπλο,τέρας απλότητας και αξιοπιστίας ,πολυδιαφημισμένο από αυτούς που ήδη την κατέχουν (είναι όπως το αυτοκίνητο του Έλληνα το καλύτερο είναι το δικό του και το φαγητό του διπλανού)
 
Εδω μεσα παιδια δεν μπαινουμε ουτε για να τσακωθουμε ουτε για να δειξουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη(την καραμπινα εννοω...)Γραφουμε τις εμπειριες μας τις γνωσεις μας τις αποψεις μας και απο εκει και περα ο καθενας με τα φιλτρα του κραταει οτι του κανει...Εγω προσωπικα εχω μαθει απιστευτα πραγματα απο ατομα εδω μεσα και για ιδιογομωση(δεν ειμαι ιδιογομωτης αλλα πολυ θα ηθελα να γινω...) και για τσοκ και για φυσιγγια και ενα σωρο αλλα...
 
Μπορεί κάποιος να την αγοράσει επειδή δεν ξέρει......έχεις ρωτήσει κυνηγούς περί κώνου αυλού,βλητικής απόδοσης????? Θα διαπιστώσεις ότι πολλοί λίγοι ξέρουν και ασχολούνται με τέτοια πράγματα........ Θα μπορούσα να αντιστρέψω το ερώτημα και να πω γιατί αγοράζεις το Χ όπλο αφού ξέρεις ότι κάνει εμπλοκές ????? Απλά δεν ξέρει δεν ασχολείται........... Εδώ δεν ξέρουν αυτοί που έχουν μπενελι ότι υστερούν βλητικα....... Είτε γιατί κυνηγούν λίγο και δεν έχουν απαιτήσεις από το όπλο τους είτε γιατί δεν το έχουν συγκρινει-δοκιμασει και δεν γνωρίζουν.......Η απλά το υποστηρίζουν,λόγω εγωισμού υποστηρίζουν την επιλογή τους .....
Πέρα από αυτά την μπενελι την αγοράζει κάποιος γιατί είναι πανέμορφο όπλο,τέρας απλότητας και αξιοπιστίας ,πολυδιαφημισμένο από αυτούς που ήδη την κατέχουν (είναι όπως το αυτοκίνητο του Έλληνα το καλύτερο είναι το δικό του και το φαγητό του διπλανού)
Ένας παπιοκυνηγος‼️είναι αδύνατο ,να μην καταλάβει αν υστερεί αυτός,το όπλο,τα μέτρα κ τέλος το φυσιγγι‼️αδύνατο‼️
 
Μπορεί κάποιος να την αγοράσει επειδή δεν ξέρει......έχεις ρωτήσει κυνηγούς περί κώνου αυλού,βλητικής απόδοσης????? Θα διαπιστώσεις ότι πολλοί λίγοι ξέρουν και ασχολούνται με τέτοια πράγματα........ Θα μπορούσα να αντιστρέψω το ερώτημα και να πω γιατί αγοράζεις το Χ όπλο αφού ξέρεις ότι κάνει εμπλοκές ????? Απλά δεν ξέρει δεν ασχολείται........... Εδώ δεν ξέρουν αυτοί που έχουν μπενελι ότι υστερούν βλητικα....... Είτε γιατί κυνηγούν λίγο και δεν έχουν απαιτήσεις από το όπλο τους είτε γιατί δεν το έχουν συγκρινει-δοκιμασει και δεν γνωρίζουν.......Η απλά το υποστηρίζουν,λόγω εγωισμού υποστηρίζουν την επιλογή τους .....
Πέρα από αυτά την μπενελι την αγοράζει κάποιος γιατί είναι πανέμορφο όπλο,τέρας απλότητας και αξιοπιστίας ,πολυδιαφημισμένο από αυτούς που ήδη την κατέχουν (είναι όπως το αυτοκίνητο του Έλληνα το καλύτερο είναι το δικό του και το φαγητό του διπλανού)
Μα όλη η ιστορία γίνεται για πάνω από 45-50 μέτρα,δεν μπορεί να είσαι κυνηγός μακρινών βολών και από την άλλη να την πατάς σαν πρωτάρης.
 
Μα όλη η ιστορία γίνεται για πάνω από 45-50 μέτρα,δεν μπορεί να είσαι κυνηγός μακρινών βολών και από την άλλη να την πατάς σαν πρωτάρης.
Η ουσία είναι ότι το συγκεκριμένο όπλο υπολείπεται σε βλητική απόδοση έναντι άλλων...... Αυτό είναι η δική μου διαπίστωση και πεποίθηση!!!
 
Μα όλη η ιστορία γίνεται για πάνω από 45-50 μέτρα,δεν μπορεί να είσαι κυνηγός μακρινών βολών και από την άλλη να την πατάς σαν πρωτάρης.
Αυτή η απόσταση είναι μεγάλη για παπί‼️ ιδίως όταν παίζεις στα μείον‼️θες καλό φυσιγγι,σωστή σκόπευση κ αντοχή στο κρύο‼️
 
Μ
Ένας παπιοκυνηγος‼️είναι αδύνατο ,να μην καταλάβει αν υστερεί αυτός,το όπλο,τα μέτρα κ τέλος το φυσιγγι‼️αδύνατο‼️
Μιλάω για το αγοραστικό κοινό γενικά..... Αλλά και ο παπιοκυνηγος την αγοράζει λόγω αξιοπιστίας και μετά αρχίζει με κώνους,τσοκ,αυλούς,άλλες κανες κλπ
 
Η ουσία είναι ότι το συγκεκριμένο όπλο υπολείπεται σε βλητική απόδοση έναντι άλλων...... Αυτό είναι η δική μου διαπίστωση και πεποίθηση!!!
Το δέχομαι ,όπως και δική μου πεποίθηση είναι,δεν επέμβενεις στο σημείο του όπλου που δέχεται τις υψηλότερες πιέσεις ,ούτε αφαιρεις την αντιοξειδωτική προστασία.Αντε μεγαλώνεις τον κώνο σε κάποια Γαλλικά με το γνωστό σκαλοπάτι πρόβλημα .Οι οπλουργοι συνιστούν ελαφριά φυσίγγια μέχρι 32 γρμ.Εδω πρόκειται να ρίχνονται δυναμίτες.
 
Μ
Μιλάω για το αγοραστικό κοινό γενικά..... Αλλά και ο παπιοκυνηγος την αγοράζει λόγω αξιοπιστίας και μετά αρχίζει με κώνους,τσοκ,αυλούς,άλλες κανες κλπ
Εδώ σε μας, δεν έφτασε η μόδα του κώνου ακόμη‼️ούτε των τσοκ....παλιοί παπιοκυνηγοι ,επί το πλείστον Μπένελι έχουν ,η στην Μπένελι καταλήγουν‼️οι νεολαίοι ψάχνονται για αυλούς κ τσοκ‼️
 
Μ
Μιλάω για το αγοραστικό κοινό γενικά..... Αλλά και ο παπιοκυνηγος την αγοράζει λόγω αξιοπιστίας και μετά αρχίζει με κώνους,τσοκ,αυλούς,άλλες κανες κλπ
Φίλος συγχωρεμενος ‼️ από ρεμ φουλ 1100 πήγε στην Μπρέντα 66 με εξωτερικά τσοκ....δεν τα βρήκε κ αγόρασε κάνη από Μπένελι 76 φουλ κ έβαλε πάνω‼️
 
Η ουσία είναι ότι το συγκεκριμένο όπλο υπολείπεται σε βλητική απόδοση έναντι άλλων...... Αυτό είναι η δική μου διαπίστωση και πεποίθηση!!!
Σεβαστή, αλλά έχεις καταλάβει ότι μόνο 5-6 άτομα εδώ μέσα έχετε αυτή την τόσο ισχυρή πεποίθηση;
Εγώ θα ψαχνόμουν περισσότερο Βαγγέλη.
Και στο λέω φιλικά.

Δεν μπορεί ο Νίκος να βαράει 80-90+% και εσύ να μην μπορείς να βρείς ούτε φυσίγγι ιδιογόμωσης.
Κάτι παίζει ...

Δεν ξέρω για τα άλλα όπλα, το δικό μου βγάζει νορμάλ τουφεκιές κατά μέσο όρο.
Ούτε υπερόπλο είναι, ούτε χρέπι.

Και αν ξεκίνησα τις δοκιμές και τα συγκριτικά με την Rem τις ξεκίνησα για να δω τι είναι αλήθεια και τι ψέματα γιατί άκουγα τρελά πράγματα.

Ευτυχώς, δεν είμαι παιδάκι, ούτε κανένας χθεσινός να με δουλεύουν εύκολα, ούτε "έμπειροι" βαλτοκυνηγοί, ούτε φίλοι, ούτε ντεμέκ "ιδιογομωτάδες" με τα φουρνέλα τους (δεν μιλαω για εσένα).

ps
Αύριο έχει γουρούνια ...
 
Last edited:
Εμενα αυτο το θεμα μου θυμιζεις αυτους παντως

Ο καθε ενα ας εχει τα θελω του τα πιστευω του τις παρατηρησεις του τις αντιρησεις του τις διαπιστωσεις του στο κυνηγι και στις δοκιμες του ρε παιδια

Αφου συμφωνατε οτι διαφωνατε , τι το ψαχνετε ακομη;

Στα υπολοιπα πραγματα στην ζωη συμφωνουμε σε ολα;

Καλα κυνηγια να χετε ολοι

Παντα θα υπαρχει μια συγκριση

Το παναθηναικος -ολυμπιακος
Το μπερετα-μπενελι
Το ποιντερ-σεττερ
Το μπε μβε-μερσεντες
Το πλαγιο-αληλεπιθετο
Το στενος αυλος-διευρυμενος αυλος
Το μελαχρινη-ξανθια κλπ

Ο καθε ενας οπως ο ιδιος βλεπει και κανει


 
Όλα έχουν λόγο ύπαρξης αλλά μικρό αλλά μεγάλο ο κάθε ένας επιλέγει τι θέλει να κάνει ανάλογα το κυνήγι του ,τις αποστάσεις και τις συνθήκες που κυνηγάει και τα φυσίγγια που ρίχνει από πλευράς γόμωσης.Ετσι έχει δημιουργηθεί αυτή η τεράστια γκάμα προϊόντων και μετατροπών και φυσιγγίων .Είναι όλα θέμα απαιτήσεων ότι και μάρκετινγκ και διαφήμιση να γίνει εάν δεν έχεις απαιτήσεις για το κάτι παραπάνω και δεν ψάχνεις δεν σε επηρεάζει παίρνεις ένα όπλο και το χεις μια ζωή ,κανένα δε χαλάει με τη χρήση που κάνει ένας κυνηγός στην Ελλάδα ούτε σε 40χρονια .Τώρα μέσα στα χρόνια που έχουν περάσει έχουν βγει δημιουργηθεί κάποια στερεότυπα για κάποιες εταιρίες που δεν βγήκαν ούτε από έναν ούτε από δύο άλλα από 100νταδες κατόχους τα οποία εμείς οι 10 που γράφουμε δεν μπορούμε ούτε να τα αγνοούμε ούτε και να τα θεοποιουμε γιατί η γνώση προχωράει και γίνονται αντιληπτά και γνωστά πράγματα που πριν ήταν άγνωστα.Αυτο δεν σημαίνει όμως ότι τα στερεότυπα που ανέφερα που έχουν δημιουργηθεί μέσα στα χρόνια από 100νταδες άλλους μπορούμε να τα καταριψουνε με 10 ντουφεκιες σε ένα πίνακα και τρία τσοκακια ,χρειάζεται εμπειρία για να αποδείξεις το αντίθετο είτε να αποδείξεις ότι ισχύει .Εγώ είμαι της άποψης ότι ισχύουν και ότι ακόμη δεν έχουν ξεπεραστεί κάποια από αυτά ,έχει ξεπεραστεί της πολύ μακριάς κάνης που πιστεύουν κάποιοι ότι άμα έχεις 90ποντους κανη θα σκοτώνεις μακρύτερα από την 70 οκ .Αλλά ότι κάποιες εταιρίες βγάζουν καλύτερες και σταθερότερες βλητικα κανες δεν έχει ξεπεραστεί πάντα κάποια θα βγάζει καλύτερη τώρα λέγεται Ρεμίνγκτον για μένα αύριο μπορεί να λέγεται μπενελι,Φράνκι,Μπρέντα,Μπράουνινγκ,
κτλ.Δεν μπορούμε να πιστεύουμε ότι όλα είναι ένας φυσίγγι και ο σκοπευτής ,και ότι ότι όπλο και να έχεις εννοείται στα μέτρα σου θα έχεις πάντα και παντού τις ίδιες επιτυχίες.Εξαιρω την ιδιογομωση γιατί χτίζεις κατά παραγγελία και εδώ μιλάμε για τον μέσο όρο και το τι κάνει η πλειοψηφία.
 
Back
Top