Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχεις γερακίσιο μάτι !!!
Τίγκα στο πορτοκαλί ...

View attachment 38248

Στο άλλο βίντεο τι βλέπεις ;;; Καλά έκανε και δεν έριξε ;;;
Με το λαπτοπ και την αναλυση που εχω,δεν μπορω να ξεχωρισω κατι στον περιγυρο που να τον αποτρεπει να ριξει,
 
Έχεις γερακίσιο μάτι !!!
Τίγκα στο πορτοκαλί ...

View attachment 38248

Στο άλλο βίντεο τι βλέπεις ;;; Καλά έκανε και δεν έριξε ;;;
Στο άλλο βίντεο
δεν ξέρω αν το καταλάβατε
ο τύπος πάνω σε "άμβωνα" ήτανε, σε εξέδρα - υπερυψωμένο καρτέρι γι αυτό και ήταν ψυχραιμος
Στην Ευρώπη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πυροβολήσεις μπροστά προς την παγάνα και πλάγια στην ευθεία με τους άλλους ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΡΙΧΝΕΙΣ και σε συγκεκριμένη γωνία βολής
 
Με το λαπτοπ και την αναλυση που εχω,δεν μπορω να ξεχωρισω κατι στον περιγυρο που να τον αποτρεπει να ριξει,
Αυτό που είπε ο Μάριος είναι.
Απλά μου φάνηκε περίεργο και το καρτέρι στον δρόμο.
 
Στο άλλο βίντεο
δεν ξέρω αν το καταλάβατε
ο τύπος πάνω σε "άμβωνα" ήτανε, σε εξέδρα - υπερυψωμένο καρτέρι γι αυτό και ήταν ψυχραιμος
Στην Ευρώπη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πυροβολήσεις μπροστά προς την παγάνα και πλάγια στην ευθεία με τους άλλους ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΡΙΧΝΕΙΣ και σε συγκεκριμένη γωνία βολής
Δεν ειναι γενικό αυτο για την ευρώπη, εχω δει σε πολλες περιοχές να επιτρέπεται η τουφεκια ΜΟΝΟ προς την μεριά της παγάνας, μονο για 45 μοίρες και μόνο οταν τα ζώα βγούν απ το πικνό( στον καθαρο διαδρομο ουσιαστικά που ειναι τα υπερυψωμένα καρτέρια, οτι περάσει την γωνία, δεν τουφεκίζεται). Και μολις ακουστεί το σήμα οτι πλησιαζει η παγάνα στα καρτερια, τα όπλα αδειάζουν. Βέβαια υπάρχουν πολλα τερέν, και πολλοι διαφορετικοί τρόποι που στήνονται τα καρτέρια...εχω δει βιντεο που ενω το ζώο ηταν εντός βεληνεκούς και εντός μοιρών, δεν το τουφεκισε επειδη μετα το γουρουνι ηταν μια λίμνη, και απ τη γωνία της τουφεκιας, ο εξωστρακισμός ηταν σίγουρος...Αυτά βέβαια στας Ευρώπας...εδω θα άδειαζε η καραμπίνα.
 
Και σε ευθεία αν ο Πετριτής θέλει να φάει δεν μπορεί να του ξεφύγει τίποτα , αν δεις Πετρίτη πως χτυπάει τα φτερά και ορμάει θα καταλάβεις ότι δεν γλυτώνει! Μου έχει φάει πάνω από 400 περιστέρια σε όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι ! Συνήθως είναι ζευγάρι στην περιοχή και η όραση του είναι πραγματικά απίστευτη ! Έχει τύχει να με πάρει φίλος αρκετές φορές τηλέφωνο και να μου λέει ρίξε τα περιστέρια έρχεται σε εσένα αν πετάς ! Μέχρι να κλείσω το τηλέφωνο είχε ήδη πάρει το περιστέρι , εκεί χρειάζεται την ταχύτητα ο Πετριτής και αν το περιστέρι πάρει τον κατήφορο πάλι θα βουτήξει και θα το πιάσει ! Η απόσταση που σου μίλησα είναι σε ευθεία κοντά στα 5 χιλιόμετρα και όμως έφτασε σε δευτερόλεπτα!

Το κακό με αυτούς είναι ότι παίρνουν πολλά περιστέρια γιατί δεν τα τρώνε τους τα παίρνουν οι γερακίνες
Έχω δει Πετρίτι να βουτάει στο μπουλούκι στον αέρα με ήμερα περιστέρια να το πιάνει και να φεύγει σαν κύριος. Και να μην το πιστεύω με αυτό που έβλεπα πανέξυπνο πουλί.
 
Δεν ειναι γενικό αυτο για την ευρώπη, εχω δει σε πολλες περιοχές να επιτρέπεται η τουφεκια ΜΟΝΟ προς την μεριά της παγάνας, μονο για 45 μοίρες και μόνο οταν τα ζώα βγούν απ το πικνό( στον καθαρο διαδρομο ουσιαστικά που ειναι τα υπερυψωμένα καρτέρια, οτι περάσει την γωνία, δεν τουφεκίζεται). Και μολις ακουστεί το σήμα οτι πλησιαζει η παγάνα στα καρτερια, τα όπλα αδειάζουν. Βέβαια υπάρχουν πολλα τερέν, και πολλοι διαφορετικοί τρόποι που στήνονται τα καρτέρια...εχω δει βιντεο που ενω το ζώο ηταν εντός βεληνεκούς και εντός μοιρών, δεν το τουφεκισε επειδη μετα το γουρουνι ηταν μια λίμνη, και απ τη γωνία της τουφεκιας, ο εξωστρακισμός ηταν σίγουρος...Αυτά βέβαια στας Ευρώπας...εδω θα άδειαζε η καραμπίνα.
ναι βέβαια εξαρτάται από το πεδίο
στην πρώην Γιουγκοσλαβία και στην Βουλγαρία ρίχνουν και μπροστά - αναλόγως πάντα του πεδίου
γεγονός είναι ότι ΠΡΙΝ το κυνήγι ορίζουν ΤΟΜΕΙΣ ΒΟΛΗΣ
βαζουν και σημαιάκια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top