Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω πολλές φωτογραφίες από τα όμορφα κυνήγια και τα σκοπευτήρια … δεν τις βάζω όμως… για να μην ερεθιστείς … .yel.
Εχω μια φωτογραφια με 2 αδερφια του πατερα μου σε 2ωρο κυνηγι λαγου στη Ν.Αφρικη, χωρις σκυλο. Οταν παω χωριο θα ψαξω να τη βρω νσ τη ποσταρω...
 
Έχω πολλές φωτογραφίες από τα όμορφα κυνήγια και τα σκοπευτήρια … δεν τις βάζω όμως… για να μην ερεθιστείς … .yel.
Αν σε κάθε έξοδο έβγαζα φωτογραφίες θα γέμιζα πολλές σελίδες.
Κοίτα να απολαύσεις τις στιγμές και όχι να κρατάς αποδείξεις για τους άλλους.
 
Αν σε κάθε έξοδο έβγαζα φωτογραφίες θα γέμιζα πολλές σελίδες.
Κοίτα να απολαύσεις τις στιγμές και όχι να κρατάς αποδείξεις για τους άλλους.
Δίνεις πολλές συμβουλές αλλά η διαπίστωση είναι μια … εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι ποτέ σου δεν θα καταφέρεις να φτάσεις ….αγαπητέ .
 
Δίνεις πολλές συμβουλές αλλά η διαπίστωση είναι μια … εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι ποτέ σου δεν θα καταφέρεις να φτάσεις ….αγαπητέ .
Κατέβα από το καλάμι γιατί κάθε φορά που σκαλώνεις στους κόμπους φουσκώνεις και δεν το καταλαβαίνεις.
 
Λοιπόν μαγκίτες
το κυνήγι ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στην άσφαλτο (γενικά και αόριστα παρά μόνο σε επαρχιακές οδούς και άνω), ούτε σε δασικούς δρόμους, ούτε στο χιόνι (μόνο ΟΤΑΝ βγει σχετικό απαγορευτικό από την οικεία περιφέρεια)

Γουρουνοκυνήγι σε άσφαλτο:
μόλις περάσει αμάξι ειδοποιεί το πρώτο (ή τελευταίο καρτέρι) "αμάξι ανεβαίνει (κατεβαίνει) έχετε το νου σας'
κάθε καρτέρι ειδοποιεί μόλις περάσει το αμάξι από μπροστά του τα επόμενα
δεν έχω ακούσει να τουφεκιστεί διερχόμενο όχημα σε γουρουνοκυνήγι, αντιθέτως σε πυκνό γίνονται τα δυστυχήματα

Θεος φυλάξοι πάντως.......
 
Μόλις ήρθε ο γείτονας μου σκασμενος! Του μαμησαν τα περιβόλια ολα! Τα βρηκε μέσα πριν λίγο , 26 μετρησε!!! Στο μεταξύ ο ξάδερφος μου με το συνεργείο δίωξης έχουν βγει 2 Κυριακές και τους έχουν κλασει μια μαντρα απίδια. ......
 
Μόλις ήρθε ο γείτονας μου σκασμενος! Του μαμησαν τα περιβόλια ολα! Τα βρηκε μέσα πριν λίγο , 26 μετρησε!!! Στο μεταξύ ο ξάδερφος μου με το συνεργείο δίωξης έχουν βγει 2 Κυριακές και τους έχουν κλασει μια μαντρα απίδια. ......
Έχω την λύση .,.
 
Λο
Μόλις ήρθε ο γείτονας μου σκασμενος! Του μαμησαν τα περιβόλια ολα! Τα βρηκε μέσα πριν λίγο , 26 μετρησε!!! Στο μεταξύ ο ξάδερφος μου με το συνεργείο δίωξης έχουν βγει 2 Κυριακές και τους έχουν κλασει μια μαντρα απίδια. ......
γικο ειναι να τους τα κλασουν
Τωρα ειναι με μικρα και λιμπισμενα στο φαι
Καμια σχεση με το κυνηγι που γινεται με κοψιμο καρτερι κλπ
Και το λεω εγω σαν ατομο χωρις καμια εμπειρια πρακτικη επι του αγριοχοιρου παρα μονο εμπειρια επι αλλων κυνηγιων με παρατηρηση και ιχνηλασια

Εαν δεν τους επιτρεπουν να τα δουν ως επιβλαβη και οτι κανουν καταπολεμηση δηλαδη με ενεδρες κλπ δεν πιστευω οτι θα χουν αποτελεσμα τετοια εποχη

Δεν ξερω αν ειμαι σωστος αλλα σε αλλα επιβλαβη μονο ετσι καναμε δουλεια οταν μας επιτρεποταν η καταπολεμηση(βλεπε πχ αλεπου- κορακοειδη με συνεργεια κλπ)
 
Λο

γικο ειναι να τους τα κλασουν
Τωρα ειναι με μικρα και λιμπισμενα στο φαι
Καμια σχεση με το κυνηγι που γινεται με κοψιμο καρτερι κλπ
Και το λεω εγω σαν ατομο χωρις καμια εμπειρια πρακτικη επι του αγριοχοιρου παρα μονο εμπειρια επι αλλων κυνηγιων με παρατηρηση και ιχνηλασια

Εαν δεν τους επιτρεπουν να τα δουν ως επιβλαβη και οτι κανουν καταπολεμηση δηλαδη με ενεδρες κλπ δεν πιστευω οτι θα χουν αποτελεσμα τετοια εποχη

Δεν ξερω αν ειμαι σωστος αλλα σε αλλα επιβλαβη μονο ετσι καναμε δουλεια οταν μας επιτρεποταν η καταπολεμηση(βλεπε πχ αλεπου- κορακοειδη με συνεργεια κλπ)
Συμφωνώ. Μπορεί να με κραξετε αλλά ειδικά εδώ η μόνη λύση είναι η εκτέλεση τους την νυχτα. Με θηροφυλακα με δασαρχεία με αστυνομία με ότι θελουν. Και να μοιράζουν το κρέας σε ανθρώπους που δεν έχουν να φανε. Με συμβατικό κυνήγι δεν υπάρχει μείωση πληθυσμών ούτε κατ' ελαχιστο. Μιλαω πάντα για την περιοχή μου.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top