Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ας επιτραπεί η ενέδρα το βράδυ με δόλωμα μέσα στην κυνηγετική περίοδο σειρά.Να γίνει κάτι επιτέλους! Αυτό που προσπαθούν λέγετε ουτοπία.
Αυτό που λες το βλέπουν όλοι εκτός από αυτούς που παίρνουν αποφάσεις. Η διαχείριση του αγριοχοιρου είναι αστεία όπως ακριβώς και η διαχείριση οποιουδήποτε προβλήματος σε αυτό τον τοπο. Εμείς εδώ πλακιτσα κάνουμε αλλά άλλοι πανε στα κτηματα απο τα οποία βγάζουν το ψωμί τους ένα πρωί και τραβάνε τα βυζια τους από τις καταστροφές που κάνουν τα γουρούνια. Η λύση είναι μια , νυχτα.....
 
Αυτό που λες το βλέπουν όλοι εκτός από αυτούς που παίρνουν αποφάσεις. Η διαχείριση του αγριοχοιρου είναι αστεία όπως ακριβώς και η διαχείριση οποιουδήποτε προβλήματος σε αυτό τον τοπο. Εμείς εδώ πλακιτσα κάνουμε αλλά άλλοι πανε στα κτηματα απο τα οποία βγάζουν το ψωμί τους ένα πρωί και τραβάνε τα βυζια τους από τις καταστροφές που κάνουν τα γουρούνια. Η λύση είναι μια , νυχτα.....
Καλημερα, μεχρι τοτε ομως και το φραξιμο κανει δουλεια!!!!
 
Καλημερα, μεχρι τοτε ομως και το φραξιμο κανει δουλεια!!!!
Καλημέρα Γιάννη. Ναι , το φραξιμο κάνει δουλειά αλλά πρέπει να είναι η περίφραξη σοβαρή άρα κοστίζει χρημα. Φράχτες του τύπου κοτετσοσιτα και οικοδομικό πλέγμα έχω δει αρκετούς να τους έχουν σπασει. Επίσης φαντάσου τα πάντα περιφραγμενα. Που θα κάνουμε περπατητουλι??????
 
Ολες τις μερες, χωρις περιορισμο στη καρπωση και στα φυσιγγια στην αποθηκη. Πιστευω θα βοηθησει
Δεν θα βοηθήσει σχεδόν καθόλου κατά την γνώμη μου και με βάση αυτά που ακούω.
Έχει ξεφύγει η κατάσταση σε κάποιες περιοχές. Εδώ όχι ακόμα.

Τα σκυλιά θέλουν ξεκούραση. Δεν γίνεται να τρέχουν κάθε μέρα. Επίσης οι περισσότεροι δουλεύουν.
Νύχτα είναι επίφοβο γιατί μπορεί να το εκμεταλλευτούν εξυπνάκηδες.
Εδώ δεν επιτρέπουν νύχτα αλεπούδες.
Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπεί νύχτα.

Η αποθήκη πρέπει να είναι ξετάπωτη γενικά και για πολλούς λόγους σε αυτό το κυνήγι.
Δεν σώζεται η κατάσταση με συμβατικά μέσα και αποφάσεις ...
 
Διαχείριση και στο χαλαρό ! Το αγριογούρουνο σώζει το κυνήγι ......
αυτό ξαναπες το!
πηγε να μου την πει μια οικωλόγα πρόσφατα
"εσείς οι κυνηγοί έχετε εξαφανίσει την άγρια ζωή"
"γι αυτό τα αγριογούρουνα κοντευουν να κάνουν βόλτες στο Σύνταγμα;"
μόκο η κυρία..........
 
Το ολες τις μερες, δεν εχει να κανει με τους οργανομενους γουρουνοκυνηγους. Το ολες τις μερες το ειπα για να μπορουν να καλυπτονται και οι τσιχλοκυνηγοι και οι μπακατσοκυνηγοι που πανε ολες τις μερες και τους πεταγονται τα γρουνια, αλλα ειναι μερα που δεν επιτρεπεται. Οπως ειπε και ο φιλος @DimDre που του ετυχε αναλογο περιστατικο.
Ειναι, ευτυχως, πολλοι που πανε με το γραμμα του νομου..
 
Εγώ αν έκανα κουμάντο....θα απαγορευα το κυνήγι του αγριογούρουνου κ θα άφηνα τους οικολόγους να επιληφθούν της κατάστασης‼️
Αυτό δεν ζητάνε χρόνια τώρα❓❓❓αναστολή για μια πενταετία του δικαιώματος στο κυνήγι γενικως❓
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top