Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
αυτό ξαναπες το!
πηγε να μου την πει μια οικωλόγα πρόσφατα
"εσείς οι κυνηγοί έχετε εξαφανίσει την άγρια ζωή"
"γι αυτό τα αγριογούρουνα κοντευουν να κάνουν βόλτες στο Σύνταγμα;"
μόκο η κυρία..........
Τα βελανηδια φτενε .very funny.
 
Το ολες τις μερες, δεν εχει να κανει με τους οργανομενους γουρουνοκυνηγους. Το ολες τις μερες το ειπα για να μπορουν να καλυπτονται και οι τσιχλοκυνηγοι και οι μπακατσοκυνηγοι που πανε ολες τις μερες και τους πεταγονται τα γρουνια, αλλα ειναι μερα που δεν επιτρεπεται. Οπως ειπε και ο φιλος @DimDre που του ετυχε αναλογο περιστατικο.
Ειναι, ευτυχως, πολλοι που πανε με το γραμμα του νομου..
Εντάξει , το να είναι ουσιαστικά επικηρυγμενο το γουρούνι και άμα το χτυπήσεις εκτός ΤΣΚ, να σε γράφουν είναι αστειο. Πρέπει να επιτρέπεται χωρίς σκύλο για ευνόητους λογους. Και φυσικά δεν μιλάμε για εξολόθρευση αλλά για έλεγχο ενός πληθυσμού που , εδώ τουλάχιστον , παρουσιάζει εκρηξη. Κάθε χρόνο ειναι και περισσότερα και σε περιοχές που δεν είχαν εμφανιστεί πιο πριν!
 
η διαχειριση θα πρεπει να ξεκινησει όχι περιξ του αστικου ιστου, αλλα στην πηγη...τι εννοω;...εμεις εχουμε γουρουνια παντου γυρω στην πολη, αλλα ολα αυτα ερχονται απο ενα συγκεκριμενο σημειο....αυτο ειναι το επι 50 χρονια απαγορευμενο μερος στους προποδες του ορους Ελικωνα που απεχει 2-3-4 χιλιομετρα απο τα πρωτα σπιτια....ενα μερος με κουμαριες και πουρναρια, ιδανικο καταφυγιο των αγριοχοιρων....αν μειωθει εκει ο αριθμος των ζωων τοτε ειναι δεδομενο οτι θα μειωθουν στο ελαχιστο οι επαφες με αυτα κοντα στον αστικο ιστο...ολα αυτα ομως απαιτουν οργανωση η οποια ειναι μια αγνωστη εννοια για πολλα πραγματα στο ελλαντα....πριν 4-5 χρονια, συζητουσα με τον θηροφυλακα και μου ειπε οτι τοποθετησε παντου πινακιδες με τιτλο ¨Προσοχη διελευση αγριοχοιρων".....φυσικα αυτο δεν αποτρεπει τους ταξιδιωτες να κινουνται με ταχυτητες που αν βγει μπροστα τους ενα τετοιο ζωο, να αποτρεψει τη συγκρουση....
 
επισης ενα αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οπου υπαρχουν υπογειες συραγγες-τουνελ τα αγριογουρουνα τα χρησιμοποιουν για διελευση αντι να βγαινουν στον κεντρικο δρομο,...ισως και αυτη θα ηταν μια λυση για να μειωθουν οι διελευσεις απο τις κεντρικες οδους
 
επισης ενα αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οπου υπαρχουν υπογειες συραγγες-τουνελ τα αγριογουρουνα τα χρησιμοποιουν για διελευση αντι να βγαινουν στον κεντρικο δρομο,...ισως και αυτη θα ηταν μια λυση για να μειωθουν οι διελευσεις απο τις κεντρικες οδους
Χαχαχαχα έτσι‼️να τους βάλουμε κ διόδια‼️‼️‼️‼️μην τα γράφεις αυτά,δεν αργεί κάνας τετραπέρατος να το κάνει‼️
 
μη γελας ρε γαμωτ...ακου που σου λεω...εχω δει τα ντορουδια τους κατω απο συραγγα τετοια...δε βγαινουν απο πανω στο δρομο.....ολα αυτα ειναι μετρα για να περιορισουν τη διελευση απο κεντρικες αρτηριες...δε λεω οτι θα τις σταματησουν εντελως...το θεμα ειναι να περιοριστουν οι επαφες με αυτα σε κεντρικους δρομους...περυσι στη στροφη στη διασταυρωση τσουκαλαδων, πηγαινα για κυνηγι λαγου το πρωι....αριστερα το απαγορευμενο...βλεπω κατω λιμνη αιματος σα να ειχε γινει μακελειο....γυριζω και παιρνω το θηροφυλακα τηλεφωνο...μου λεει 3 αμαξια αθηναιων πηγαιναν για αραχωβα και πεσανε πανω σε αγελη ....3 θηρια ηταν δεξια αριστερα σκοτωμενα και ποσα αλλα στα χωραφια δεν ξερω...εκει λοιπον ειναι περασμα ...αν ανοιχτει μια τετοια συραγγα θα περνανε απο κατω ....εχω πετυχει και εγω εκει μια γουρουνα με 10 μικρα να περνανε καθετα το δρομο...τα γουρουνια ηρθαν για να μεινουν
 
μη γελας ρε γαμωτ...ακου που σου λεω...εχω δει τα ντορουδια τους κατω απο συραγγα τετοια...δε βγαινουν απο πανω στο δρομο.....ολα αυτα ειναι μετρα για να περιορισουν τη διελευση απο κεντρικες αρτηριες...δε λεω οτι θα τις σταματησουν εντελως...το θεμα ειναι να περιοριστουν οι επαφες με αυτα σε κεντρικους δρομους...περυσι στη στροφη στη διασταυρωση τσουκαλαδων, πηγαινα για κυνηγι λαγου το πρωι....αριστερα το απαγορευμενο...βλεπω κατω λιμνη αιματος σα να ειχε γινει μακελειο....γυριζω και παιρνω το θηροφυλακα τηλεφωνο...μου λεει 3 αμαξια αθηναιων πηγαιναν για αραχωβα και πεσανε πανω σε αγελη ....3 θηρια ηταν δεξια αριστερα σκοτωμενα και ποσα αλλα στα χωραφια δεν ξερω...εκει λοιπον ειναι περασμα ...αν ανοιχτει μια τετοια συραγγα θα περνανε απο κατω ....εχω πετυχει και εγω εκει μια γουρουνα με 10 μικρα να περνανε καθετα το δρομο...τα γουρουνια ηρθαν για να μεινουν
Συμφωνώ ήρθαν για να μείνουν‼️‼️‼️
 
Συμφωνώ ήρθαν για να μείνουν‼️‼️‼️
σωστα..και δεν εχουμε πολλες επιλογες...δηλαδη ουτε να τα αφανισεις ειναι σωστο αλλα απο την αλλη πρεπει να βρεθουν τροποι περιορισμου αυτων απο το να διερχονται απο δρομους...αλλου θηρευση, αλλου φρακτες, αλλου υπογειες στοες ....
 
επισης ενα αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οπου υπαρχουν υπογειες συραγγες-τουνελ τα αγριογουρουνα τα χρησιμοποιουν για διελευση αντι να βγαινουν στον κεντρικο δρομο,...ισως και αυτη θα ηταν μια λυση για να μειωθουν οι διελευσεις απο τις κεντρικες οδους
Η είσοδος και έξοδος θα είναι και το πρώτο καρτέρι αχαχαχ
Το viber σου θα πάρει φωτιά αν γράφεις τέτοια :)
 
επισης ενα αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οπου υπαρχουν υπογειες συραγγες-τουνελ τα αγριογουρουνα τα χρησιμοποιουν για διελευση αντι να βγαινουν στον κεντρικο δρομο,...ισως και αυτη θα ηταν μια λυση για να μειωθουν οι διελευσεις απο τις κεντρικες οδους
σωστο μετρο αυτο στο εξωτερικο γινεται.
 
Εγώ αν έκανα κουμάντο....θα απαγορευα το κυνήγι του αγριογούρουνου κ θα άφηνα τους οικολόγους να επιληφθούν της κατάστασης‼️
Αυτό δεν ζητάνε χρόνια τώρα❓❓❓αναστολή για μια πενταετία του δικαιώματος στο κυνήγι γενικως❓
μαζι σου!!!!οσο εχουμε υπερπλυθησμο απο τα γουρουνια τοσο το κυνηγι δεν εχει να φοβαται τιποτα.[διαφορετικα ολα κομενα θα ηταν!]
 
Συγκεκριμένα η είσοδος είναι απαγορευμένο, εξοδος ομως επιτρεπομενο... Θες να σου πω που ειναι;
Δεν είναι μόνο ένα το σημείο ... είναι πολλά !!! ... ;)

Τα ξέρω από παλιότερη παρέα.
Επίσης ξέρω άλλο ένα που αν το γουρούνι (από ολόκληρη πλαγιά) φύγει βόρεια θα περάσει μόνο από ένα σημείο !!!! ;)
 
Δεν είναι μόνο ένα το σημείο ... είναι πολλά !!! ... ;)

Τα ξέρω από παλιότερη παρέα.
Επίσης ξέρω άλλο ένα που αν το γουρούνι (από ολόκληρη πλαγιά) φύγει βόρεια θα περάσει μόνο από ένα σημείο !!!! ;)
με θυμίζεις το "σφαγείο" ελληνοβουλγαρικά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top