Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι η πίσσα, με την οποία είναι εμποτισμένοι οι στύλοι, η οποία έλκει τα αγριογούρουνα - όπως κάνουμε εμείς εντριβές με πετρέλαιο, έτσι και οι αγριόχοιροι εκτιμούν τα "αιθέρια έλαια":) της πίσσας. Στην Γερμανία αλείφουν οι κυνηγοί "πίσσα οξιάς" (Buchenholzteer) στους κορμούς δένδρων που είναι κοντά σε λασπόλακους, ή τοποθετούν έξτρα κοντοχοντρους πασσάλους αλειμμένους με πίσσα, για να προσελκύσουν τα αγριογούρουνα.

View attachment 61083

Ωραιος, δεν το ηξερα αυτο για την πισσα.
 
Ακόμα ένα βίδεο :D . Ενδιαφέρον γίνεται από 1'16" και μετά. Αριστερα μια ανάμειξη πίσσας οξυάς και φυτικών αρωμάτων (Suhlengold) και δεξιά η κλασσική πίσσα οξυάς (Buchenholzteer).
Στην Γερμανία - νομίζω και στην Ελλάδα - απαγορεύεται να εμποτίζονται δένδρα ή στύλοι με πίσσα πετρελαίου.

 
Είναι η πίσσα, με την οποία είναι εμποτισμένοι οι στύλοι, η οποία έλκει τα αγριογούρουνα - όπως κάνουμε εμείς εντριβές με πετρέλαιο, έτσι και οι αγριόχοιροι εκτιμούν τα "αιθέρια έλαια":) της πίσσας. Στην Γερμανία αλείφουν οι κυνηγοί "πίσσα οξιάς" (Buchenholzteer) στους κορμούς δένδρων που είναι κοντά σε λασπόλακους, ή τοποθετούν έξτρα κοντοχοντρους πασσάλους αλειμμένους με πίσσα, για να προσελκύσουν τα αγριογούρουνα.

View attachment 61083

Χωρίς σανδάλι με άσπρη κάλτσα τον περνάς κ για Έλληνα‼️
 
Βόλος: Θρήνος στον Αλμυρό για τον 25χρονο, που σκοτώθηκε από σύγκρουση του ΙΧ του με αγριογούρουνο

Ερώτηση 1η: Τί λέει ο ΚΟΚ ότι πρέπει να κάνει ο/η οδηγός του αυτοκινήτου μετά από την σύγκρουση με άγριο ζώο;
Ερώτηση 2η: Πόσο κοστίζει άραγε στο κράτος/δήμους να βάλουν τουλάχιστιον σε επαρχιακούς δρόμους πινακίδες που να προειδοποιούν τους οδηγούς;
1669465348373.png
 
Εγω είμαι παράξενος ή ο τύπος είναι για πολλές κλωτσιές;
Μόνο για κλωτσιές ; :mad:

Τυπικός κάφρος (σε συμπεριφορά) που κυκλοφορεί ελεύθερα με ραβδωτό μάλιστα..no.

Ήθελα να ήξερα άν (λέμε "άν") επιτρεπόταν το ραβδωτό κάποτε στο Ελλάντα για κυνήγι έτσι θα ήταν τα πράγματα;
Άν ναί τότε ποτέ να μην σώσει να επιτραπεί.
 
Βόλος: Θρήνος στον Αλμυρό για τον 25χρονο, που σκοτώθηκε από σύγκρουση του ΙΧ του με αγριογούρουνο

Ερώτηση 1η: Τί λέει ο ΚΟΚ ότι πρέπει να κάνει ο/η οδηγός του αυτοκινήτου μετά από την σύγκρουση με άγριο ζώο;
Ερώτηση 2η: Πόσο κοστίζει άραγε στο κράτος/δήμους να βάλουν τουλάχιστιον σε επαρχιακούς δρόμους πινακίδες που να προειδοποιούν τους οδηγούς;
View attachment 61185
Αν δεν σκοτωθεί,που δεν το εύχομαι, κάποιος-α γιός-κόρη πολιτικού,εφοπλιστή,μεγαλονταβατζή,δεν πρόκειται να γίνει κάτι.
 
Μόνο για κλωτσιές ; :mad:

Τυπικός κάφρος (σε συμπεριφορά) που κυκλοφορεί ελεύθερα με ραβδωτό μάλιστα..no.

Ήθελα να ήξερα άν (λέμε "άν") επιτρεπόταν το ραβδωτό κάποτε στο Ελλάντα για κυνήγι έτσι θα ήταν τα πράγματα;
Άν ναί τότε ποτέ να μην σώσει να επιτραπεί.
Opera Στιγμιότυπο_2022-11-21_215023_www.youtube.com.png






ηθελα να το ανεβασω καιρο αλλα πιο το νοημα υπαρχουν πολλοι σαν τον συγκεκριμενο . Ελληνικο βιντεο ειναι που καθολη την διαρκεια ειναι με το οπλο παντα στραμμένο προς ενα συνκυνηγο του . Απλα βρηκα το χεντ σοτ και το εκανα στιγμιότυπο
 
Ποιος ο λογος να ειναι για κλωτσιες ;; Με ραυδοτο τουφεκαει εκει που σημαδευει εκει πηγενει το βλημα αν ερηχνε με δραμια θα ηταν για κλωτσιες
Φίλε, μου κάνεις πλάκα;
Τα δύο αμάξια στο βάθος και τον άνθρωπο που βγαίνει από πίσω τα είδες; Εξοστρακισμος ξέρεις τι σημαίνει;
 
View attachment 61201






ηθελα να το ανεβασω καιρο αλλα πιο το νοημα υπαρχουν πολλοι σαν τον συγκεκριμενο . Ελληνικο βιντεο ειναι που καθολη την διαρκεια ειναι με το οπλο παντα στραμμένο προς ενα συνκυνηγο του . Απλα βρηκα το χεντ σοτ και το εκανα στιγμιότυπο
Να υποθέσω πώς είχε την κάμερα κολλημένη στο πλάϊ του όπλου και το γύριζε επίτηδες έτσι για να καταγράφει το βίντεο; :rolleyes:

Δεν υπάρχουν λόγια....no.

Και οι άλλοι της παρέας - τα "σαΪνια" δεν ίδρωσε κάν το αυτί τους ; ☹️

"Πάρ' τον έναν και βάρα τον άλλον" είναι όλοι στο πλάνο αυτό - ΑΞΙΟΙ !!! 👎
 
Να υποθέσω πώς είχε την κάμερα κολλημένη στο πλάϊ του όπλου και το γύριζε επίτηδες έτσι για να καταγράφει το βίντεο; :rolleyes:

Δεν υπάρχουν λόγια....no.

Και οι άλλοι της παρέας - τα "σαΪνια" δεν ίδρωσε κάν το αυτί τους ; ☹️

"Πάρ' τον έναν και βάρα τον άλλον" είναι όλοι στο πλάνο αυτό - ΑΞΙΟΙ !!! 👎


Ξερεις ποσα τετοια βιντεο παρομοια εχω δει με ελληνες κυνηγους? Ενα αλλο ο τυπος βρισκεται πανω στον δρομο με ασφαλτο , εκει που κοιταει στα 100 μετρα το πολυ κανει μια στροφη δεξια και δεν φαινεται απο πισω τιποτα καθως εχει δεντρα . Περναει το γουρουνι και ανεβαινει το βουνο ριχνει κοντα στα 4-5 οπλα . Οι περισσοτεροι ασχετα που ανεβαζουν και βιντεο το εχουν και 5 σφαιρο .

Δεν θυμαμαι αν το κρατησε το γουρουνι που μαλλον δεν θα με ενοιαζε οταν αντικρισα ενα τζιπακι να βγαινει απο την στροφη , λογικα ο ανθρωπος μπορει να εκανε την βολτα του με την οικογενεια του και ξαφνικα θα τον ετρωγε μπαμπεσικα η καποιο αλλο μελος της οικογενειας του θα πάθαινε ζημια .
 




Μολις ανοιξα το γιου τιουμπ να δω κανα βιντεο , στην αρχικη μου εχει αυτο το βιντεο . Που οπως ειπα παραπανω ριχνει 4 φορες . Δειτε την απαντηση απο τα σχολια κατω που εχει δωσει ο τυπος .

"Σχετικά με τα 3 φυσίγγια στο κυνήγι του αγριόχοιρου για τους φίλους που γράφουν για τις 4 τουφεκιές. Κάτι που θεωρώ εγώ όπως και πολλοί κυνηγοί εντελώς λάθος κανονισμό. Δεν μπορεί στο κυνήγι του αγριοχοίρου ο κυνηγός να φέρει μόνο τρία φυσίγγια, κυρίως για θέματα ηθικής και ασφάλειας. Έχουμε και λέμε, η κυβέρνηση - πολιτεία προάγει τον απεριόριστο αριθμό κάρπωσης διότι το είδος πλέον θεωρείται επιβλαβές. Ο υβριδισμός έχει αλλοιώσει την συμπεριφορά του ζώου με αποτέλεσμα να είναι αρκετά αλλόκοτη. Πως λοιπόν μου λέτε να έχω 3 φυσίγγια ενώ παράλληλα μου λέτε να κάνω διαχείριση? Κάτι άλλο. Ο αγριόχοιρος όπως γνωρίζεται είναι ένα πολύ ανθεκτικό ζώο, δεν "πέφτει" εύκολα, ειδικά αν δεν καταφέρεις τραύμα σε κάποια καίρια σημεία. Όπως και στο βίντεο αν είχα 3 φυσίγγια θα γινόταν το εξής... Το ζώο θα έφευγε τραυματισμένο έως ότου θα σταματούσε κάπου να αμυνθεί ή να τελειώσει. Αυτό θα έφερνε απίστευτη ταλαιπωρία και πόνο στο ζώο . Επίσης οι πιθανότητες για κάποιο τραυματισμό σκύλου - σκύλων θα ανέβαιναν δραματικά.. Και κλείνω λέγοντας αν εγώ ζημιώνω την Θήρα με τα 4 φυσίγγια αντί για 3 τότε κλείστε με φυλακή. Υ.Γ. Μπορούσα πολύ εύκολα να κόψω την μια τουφεκιά στο μοντάζ, δεν το έκανα όμως! Οι λόγοι είναι οι παραπάνω. Δείτε το σαν μια μικρή αφύπνιση"




Δηλ με την τριγωνικη του λογικη μπορω να κανω μια ζημια σε ανθρωπο που με ενοχλησε αλλα επειδη η πολιτεια το θεωρει ποινικά δικάσιμο το κανω για να αλλαξουν οτι η ζημια που προκαλω σε εναν αλλον ανθρωπο ειναι αδικημα ενω το σωστο ειναι να μην δικαστω.


Επισης η αποψη του ειναι πως κυνηγι γουρουνιου δεν υφιστατε με 3 φυσιγγια . Αρα και εγω σαν βαλτοκυνηγος απο αυριο Μοτζο ομοιωματα σφυριχτες και για κυνηγι . Και σε κανα απαγορευμενο μεσα αφου τα παπια ειναι εκει και δεν το ανοιγουν να το κυνησουμε ποτε .
 
Φίλε, μου κάνεις πλάκα;
Τα δύο αμάξια στο βάθος και τον άνθρωπο που βγαίνει από πίσω τα είδες; Εξοστρακισμος ξέρεις τι σημαίνει;
Εγω ξερω μια χαρα τι θα πει εξοστρακισμος εσυ ξερεις τι θα πει εκει που σημαδευω πηγαινει το βλημα ουτε χιλιοστο παραδιπλα ;
 
Βόλος: Θρήνος στον Αλμυρό για τον 25χρονο, που σκοτώθηκε από σύγκρουση του ΙΧ του με αγριογούρουνο

Ερώτηση 1η: Τί λέει ο ΚΟΚ ότι πρέπει να κάνει ο/η οδηγός του αυτοκινήτου μετά από την σύγκρουση με άγριο ζώο;
Ερώτηση 2η: Πόσο κοστίζει άραγε στο κράτος/δήμους να βάλουν τουλάχιστιον σε επαρχιακούς δρόμους πινακίδες που να προειδοποιούν τους οδηγούς;
View attachment 61185
Ελα ρε φιλε τι ειπες τωρα, κριμα παρα πολυ κριμα😭😭😭
 


Στο 0.48 αλλο χεντ σοτ . :(


Προσοχη δεν εναντιώνομαι στους γουρουναδες , αλλα τα περισσοτερα βιντεο ειναι έλλειψη αντίληψης με οτι συνεπάγεται αυτο .
Ισα ισα παρακολουθω γιατι μου αρεσει σαν κυνηγι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top