Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και το ψάρεμα δεν πρέπει να είναι και τόσο οικονομικό
Για όποιον είναι μακριά από θάλασσα πάλι έξοδα είναι
Το εκεί καταντήσαμε είναι το θέμα, τα πάντα τα έκαναν να μοιάζουν πολυτέλεια
Ακόμα και τα πιό απλά....
Εχεις απολυτο δικιο.
Τα δεδομενα που εθεσα αφορουν εμενα.
Για εμενα ειναι οικονομικοτερο το να κανω spinning ή jigging απο το να συνεχισω να κυνηγαω...
 
Ποιός έχει δει/συναντήσει ποτέ το παρακάτω έντομο:

View attachment 69778
Συνήθως βρίσκεται πάνω σε ελάφια ή αγριογούρουνα αλλά μερικές φορές "μπερδεύεται" και τσιμπά ανθρώπους. Το τσίμπημά του είναι αρκετά οδυνηρό, όπως πρόσφατα ανακαλύψαμε εγώ και ο αδερφός μετά από δυό διανυκτερεύσεις στην καλύβα στο χωριό, όπου στο εγκατελελειμμένο κατώι του γείτονα συχνάζουν αγριογούρουνα.

Βασικά στο χωριό είχαμε γεμίσει από τσιμπήματα αλλά τον φταίχτη τον ανακαλύψαμε ως λαθρεπιβάτη στις βαλίτσες όταν γυρίσαμε στην Γερμανία, ο αδελφός μου στο Αμβούργο βρήκε 3 νεκρά ζωύφια και εγώ στο Βερολίνο ένα νεκρό και ένα ζωντανό όταν τίναξα την βαλίτσα στην μπανιέρα - το κάνω πάντα γιατί συνήθως στην επιστροφή από πολλά ταξίδια εκτός Ευρώπης μεταφέρουμε σχεδόν πάντα κάποιους λαθρεπιβάτες, μέχρι και μικροσκοπικό μαύρο σκορπιό έχω βρει στην βαλίτσα. Και τα έντομα έχουν φοβερές αντοχές, π.χ. στο κρύο (-50° C) ή στην χαμηλή ατμοσφαιρική πίεση π.χ. σε ύψος 10χιλιομέτρων

Στην Γερμανία ονομάζεται αυτό το έντομο Hirschlausfliege ("μύγα του ψύλλου" των ελαφιών ή ιπτάμενος ελαφόψυλλος) -, λατινιστί Lipoptena cervi της οικογένειας Hippoboscidae (ελληνικά: Ιπποβοσκίδες). Αυτά τα ζούδια αγαπούν τα ελαφοειδή και τους αγριόχοιρους και μεταφέρουν αρκετές αρρώστιες, ιούς και βακτήρια. Αρχικά μου θύμισε αλογόμυγα αλλά φίλος κυνηγός στο Βερολίνο μου είπε για το τί πρόκειται.

Υ.Γ.: Aυτό το έντομο χάνει τα φτερά του όταν βρει ξενιστή. Συνήθως δεν του αρέσει το ανθρώπινο αίμα.
Κουβαλάνε κ οι μπουφοι πολλες τέτοιες πανω τους, ή τουλάχιστον μοιάζουν πολύ.. Είχα προσωπική εμπειρία από έναν που με γέμισε......
 
Καλησπέρα μάγκες!
Μετά από πολύ καιρό μαζεύοντας λεφτά έχω φτάσει το μπάτζετ μου στα 1500€ για καινούρια καραμπίνα για αγριογούρουνο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι καραμπίνα προτείνεται;
Σκεφτόμουν την beretta a350 xtrema wildboar , Franchi affinity 3 ή Winchester SX4.
Αν όμως έχετε κάποια άλλη γνωμη είμαι όλος αυτιά.
 
Καλησπέρα μάγκες!
Μετά από πολύ καιρό μαζεύοντας λεφτά έχω φτάσει το μπάτζετ μου στα 1500€ για καινούρια καραμπίνα για αγριογούρουνο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι καραμπίνα προτείνεται;
Σκεφτόμουν την beretta a350 xtrema wildboar , Franchi affinity 3 ή Winchester SX4.
Αν όμως έχετε κάποια άλλη γνωμη είμαι όλος αυτιά.
Θα σου έλεγα την beretta a 350 να προτιμήσεις από τις τρεις.......
Τη franchi την απορρίπτω γιατί λόγω βάρους και μηχανισμού θα έχει περισσότερο λάκτισμα.......
Η Winchester πολύ καλή αλλά πάσχει από επάρκεια ανταλλακτικών.....
 
Καλησπέρα μάγκες!
Μετά από πολύ καιρό μαζεύοντας λεφτά έχω φτάσει το μπάτζετ μου στα 1500€ για καινούρια καραμπίνα για αγριογούρουνο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι καραμπίνα προτείνεται;
Σκεφτόμουν την beretta a350 xtrema wildboar , Franchi affinity 3 ή Winchester SX4.
Αν όμως έχετε κάποια άλλη γνωμη είμαι όλος αυτιά.
Beretta 350
 
Η πολύ παρέα με τον @gvp9000 είδες τι κάνει? Το νου σου, θα σε βάλει να πουλήσεις την beretta αυτος και να πάρεις m2 🤣🤣
Μπα!Πάω προς δικαννο μεριά.Να ξεμπερδεψω μ'ενα απ'τα ρομπυστ που έχω και πάει καρφί στο μπάρμπα Γιάννη!!
 
Θα σου έλεγα την beretta a 350 να προτιμήσεις από τις τρεις.......
Τη franchi την απορρίπτω γιατί λόγω βάρους και μηχανισμού θα έχει περισσότερο λάκτισμα.......
Η Winchester πολύ καλή αλλά πάσχει από επάρκεια ανταλλακτικών.....
Έχει θέμα η Winchester σε ανταλλακτικά;
 
Καλησπέρα μάγκες!
Μετά από πολύ καιρό μαζεύοντας λεφτά έχω φτάσει το μπάτζετ μου στα 1500€ για καινούρια καραμπίνα για αγριογούρουνο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι καραμπίνα προτείνεται;
Σκεφτόμουν την beretta a350 xtrema wildboar , Franchi affinity 3 ή Winchester SX4.
Αν όμως έχετε κάποια άλλη γνωμη είμαι όλος αυτιά.
Win sx4 απο μένα για τις επιλογές που έβαλες αλλιώς m2
 
Έχει θέμα η Winchester σε ανταλλακτικά;
Έχω γνωστό που ακόμη ψάχνει ένα κλείστρο για μια sx3 και όταν πήγα να αγοράσω την sx4 ο φίλος μου με μαγαζί κυνεγητικων ειδών -οπλων με απέτρεψε για αυτόν ακριβώς τον λόγο.......
 
Έχω γνωστό που ακόμη ψάχνει ένα κλείστρο για μια sx3 και όταν πήγα να αγοράσω την sx4 ο φίλος μου με μαγαζί κυνεγητικων ειδών -οπλων με απέτρεψε για αυτόν ακριβώς τον λόγο.......
Δεν το περίμενα κάτι τέτοιο να σου πω την αλήθεια, και το θεωρώ και μαύρο χάλι.....
 
Δεν το περίμενα κάτι τέτοιο να σου πω την αλήθεια, και το θεωρώ και μαύρο χάλι.....
Ούτε εγώ το περίμενα........σε κουβέντα που κάναμε με τον φίλο μου μου είπε ότι μόνο από Μπερέτα και μπενελι βρίσκεις τα πάντα και μάλιστα ο Κυργίας είναι πολύ ενημερωμένος......
 
Καλησπέρα μάγκες!
Μετά από πολύ καιρό μαζεύοντας λεφτά έχω φτάσει το μπάτζετ μου στα 1500€ για καινούρια καραμπίνα για αγριογούρουνο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι καραμπίνα προτείνεται;
Σκεφτόμουν την beretta a350 xtrema wildboar , Franchi affinity 3 ή Winchester SX4.
Αν όμως έχετε κάποια άλλη γνωμη είμαι όλος αυτιά.
Beretta χωρίς σκέψη μετά από εκεί το χάος δεν θα έπρεπε να το σκέφτεσαι καθολου
 
Ούτε εγώ το περίμενα........σε κουβέντα που κάναμε με τον φίλο μου μου είπε ότι μόνο από Μπερέτα και μπενελι βρίσκεις τα πάντα και μάλιστα ο Κυργίας είναι πολύ ενημερωμένος......
Από Ιταλία μεριά λογικό να είναι πιό εύκολο
Αλλά και browning-winchester κυκλοφορούν πολλά και έχουν παρόμοια εάν όχι ίδια ανταλλακτικά
Έπρεπε να υπάρχει στόκ
 
Από Ιταλία μεριά λογικό να είναι πιό εύκολο
Αλλά και browning-winchester κυκλοφορούν πολλά και έχουν παρόμοια εάν όχι ίδια ανταλλακτικά
Έπρεπε να υπάρχει στόκ
Εγώ λυπήθηκα ιδιαίτερα...,.... Μου άρεσε πολύ αυτό το όπλο.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top