Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Αυτό είναι από τα ατσάλινα που και ψαγμενη συνταγή έχουν κ σκοτώνουν αξιοπρεπώς για την ελληνική απειρία...

Ξερεις τι ΔΕΝ βλεπω Αρη ???
Την περιβοητη και μεγαλη συγκεντρωση που λετε οτι εχουν τα ατσαλινα σκαγια...
Αυτο ψαχνω ....
Εχω σεταπ και δοκιμες με MG2 στα ιδια γραμμαρια ( 36 ) σκαγια ( Ν4 μολυβδινα ) με V1,5-438m/s ταχυτητα
στα 35 μετρα με το ιδιο τσοκ που εδωσε 82% συγκεντρωση και 7,6 χιλιοστα διατρηση...
Με την ΙΔΙΑ ταχυτητα( V1,5-436m/s ) τα ατσαλινα εδωσαν ενα 58,5% συγκεντρωση...την διατρηση ''αστην''...για την συγκεντρωση μιλαω....που μου λετε οτι τα ατσαλια πανε ''ΜΠΑΛΑ''....και το εχω διαβασει απο πολλους...
χωρις ομως να δω εστω ΜΙΑ δοκιμη...
Αυτο ψαχνω φιλε.....Και μην μου πεις οτι κατι δεν εκανα καλα....γιατι το φυσιγγιο ειναι εμπορικο!!!

ΥΓ. Εαν αυριο το ιδιο φυσιγγιο το ριξω στα 50 μετρα....τι ποσοστο συγκεντρωσης πιστευεις οτι θα βγαλει ???

ΥΓ. Αρη...προς θεου....εσυ με ''ξερεις''.....χωρις ιχνος αντιπαραθεσης αυτα που γραφω....εαν ειναι να ''χαλαστω''
με φιλους για τα ατσαλια ....να πανε να .sex hard. τα ατσαλια και τα καλα τους φιλε !!!!:)
 
Ξερεις τι ΔΕΝ βλεπω Αρη ???
Την περιβοητη και μεγαλη συγκεντρωση που λετε οτι εχουν τα ατσαλινα σκαγια...
Αυτο ψαχνω ....
Εχω σεταπ και δοκιμες με MG2 στα ιδια γραμμαρια ( 36 ) σκαγια ( Ν4 μολυβδινα ) με V1,5-438m/s ταχυτητα
στα 35 μετρα με το ιδιο τσοκ που εδωσε 82% συγκεντρωση και 7,6 χιλιοστα διατρηση...
Με την ΙΔΙΑ ταχυτητα( V1,5-436m/s ) τα ατσαλινα εδωσαν ενα 58,5% συγκεντρωση...την διατρηση ''αστην''...για την συγκεντρωση μιλαω....που μου λετε οτι τα ατσαλια πανε ''ΜΠΑΛΑ''....και το εχω διαβασει απο πολλους...
χωρις ομως να δω εστω ΜΙΑ δοκιμη...
Αυτο ψαχνω φιλε.....Και μην μου πεις οτι κατι δεν εκανα καλα....γιατι το φυσιγγιο ειναι εμπορικο!!!

ΥΓ. Εαν αυριο το ιδιο φυσιγγιο το ριξω στα 50 μετρα....τι ποσοστο συγκεντρωσης πιστευεις οτι θα βγαλει ???

ΥΓ. Αρη...προς θεου....εσυ με ''ξερεις''.....χωρις ιχνος αντιπαραθεσης αυτα που γραφω....εαν ειναι να ''χαλαστω''
με φιλους για τα ατσαλια ....να πανε να .sex hard. τα ατσαλια και τα καλα τους φιλε !!!!:)
Ο καθένας λέει ότι βλέπει δεν υπάρχει θέμα σε αυτό...
Εγώ αυτό το φυσίγγι το γνώρισα στις αρχές τού, το δοκίμασα σε πίνακα κ το έριξα κ στο κυνήγι αρκετά...
Αυτό που δοκίμασα εγώ είναι με m92s κ δοσολογία αρκετά πάνω από 2 γρ (δεν το γράφω δημόσια για λόγους ασφαλείας γιατί δεν θέλει πολυ στα ατσάλινα να γίνει μαλάκια) κ ας μου επιτραπεί η έκφραση για τα ευρωπαϊκά δεδομένα ηταν ένα @ρχιδ@το ατσάλινο με αρχική κοντά στο 450 με σκάγια 3,5 χιλ....
Αυτό το φυσίγγι σε δύο όπλα μου έδινε συγκεντρώσεις 90% στα 30 μέτρα με 4 άστρα κ 70-75% στα 40 με 2 άστρα... Αυτό το φυσίγγι έριχνε τα πράσινα κάτω ακόμα κ στα 50-55 μέτρα, αν κ μετά τα 45 ήταν πολλά που είχαν 4-5 σκάγια κ ήταν ζωντανά...
Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι πλέον στην συνταγή του δεν το γνωρίζω, εγώ το κρίνω με τη συνταγή που το έριξα κ έχω ρίξει αρκετά κουτιά...
 
Ο καθένας λέει ότι βλέπει δεν υπάρχει θέμα σε αυτό...
Εγώ αυτό το φυσίγγι το γνώρισα στις αρχές τού, το δοκίμασα σε πίνακα κ το έριξα κ στο κυνήγι αρκετά...
Αυτό που δοκίμασα εγώ είναι με m92s κ δοσολογία αρκετά πάνω από 2 γρ (δεν το γράφω δημόσια για λόγους ασφαλείας γιατί δεν θέλει πολυ στα ατσάλινα να γίνει μαλάκια) κ ας μου επιτραπεί η έκφραση για τα ευρωπαϊκά δεδομένα ηταν ένα @ρχιδ@το ατσάλινο με αρχική κοντά στο 450 με σκάγια 3,5 χιλ....
Αυτό το φυσίγγι σε δύο όπλα μου έδινε συγκεντρώσεις 90% στα 30 μέτρα με 4 άστρα κ 70-75% στα 40 με 2 άστρα... Αυτό το φυσίγγι έριχνε τα πράσινα κάτω ακόμα κ στα 50-55 μέτρα, αν κ μετά τα 45 ήταν πολλά που είχαν 4-5 σκάγια κ ήταν ζωντανά...
Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι πλέον στην συνταγή του δεν το γνωρίζω, εγώ το κρίνω με τη συνταγή που το έριξα κ έχω ρίξει αρκετά κουτιά...

Το φυσιγγιο ειναι αυτο που περιγραφεις.....φορτωμενο με Μ92ς....η μονη διαφορα οτι η διαμετρος σκαγιων
σε αυτα που εριξα και εχω ειναι 3,3 χιλιοστα.
3,55 ειναι το Ν3 στο ατσαλι....
Τωρα αυριο εαν εχω κεφι...θα το ριξω στα 50 μετρα....ετσι για να δω τι θα δωσει !!!
Μπορει να το εχει αλλαξει....διολου απιθανο....μου φανταζει απιστευτο να παρει πρασινο 4-5 σκαγια στα
50 -55 μετρα με το φυσιγγιο που εχω στα χερια μου!!!!
Θα μετρησω και διατρηση....Ωστοσο σημερα η διατρηση ηταν ακριβως η ιδια και στα δυο φυσιγγια
που εριξα !!!
Αρη σε ευχαριστω για την απαντηση !!!
 
Το φυσιγγιο ειναι αυτο που περιγραφεις.....φορτωμενο με Μ92ς....η μονη διαφορα οτι η διαμετρος σκαγιων
σε αυτα που εριξα και εχω ειναι 3,3 χιλιοστα.
3,55 ειναι το Ν3 στο ατσαλι....
Τωρα αυριο εαν εχω κεφι...θα το ριξω στα 50 μετρα....ετσι για να δω τι θα δωσει !!!
Μπορει να το εχει αλλαξει....διολου απιθανο....μου φανταζει απιστευτο να παρει πρασινο 4-5 σκαγια στα
50 -55 μετρα με το φυσιγγιο που εχω στα χερια μου!!!!
Θα μετρησω και διατρηση....Ωστοσο σημερα η διατρηση ηταν ακριβως η ιδια και στα δυο φυσιγγια
που εριξα !!!
Αρη σε ευχαριστω για την απαντηση !!!
Πες μου εσύ πόσα σκάγια θα βάλεις στον κύκλο στα 50μ και θα σου πω εγώ τις πιθανότητες για να πάρει όσα σκάγια θες. :)

Η διάτρηση (στα 50μ) όμως να ξέρεις είναι επαρκής μόνο αν του μπει στο μάτι με τέτοια γωνία ώστε να καρφωθεί στον εγκέφαλο :)
 
Το φυσιγγιο ειναι αυτο που περιγραφεις.....φορτωμενο με Μ92ς....η μονη διαφορα οτι η διαμετρος σκαγιων
σε αυτα που εριξα και εχω ειναι 3,3 χιλιοστα.
3,55 ειναι το Ν3 στο ατσαλι....
Τωρα αυριο εαν εχω κεφι...θα το ριξω στα 50 μετρα....ετσι για να δω τι θα δωσει !!!
Μπορει να το εχει αλλαξει....διολου απιθανο....μου φανταζει απιστευτο να παρει πρασινο 4-5 σκαγια στα
50 -55 μετρα με το φυσιγγιο που εχω στα χερια μου!!!!
Θα μετρησω και διατρηση....Ωστοσο σημερα η διατρηση ηταν ακριβως η ιδια και στα δυο φυσιγγια
που εριξα !!!
Αρη σε ευχαριστω για την απαντηση !!!
Ρίξε αλλά με την συγκέντρωση που πήρες δεν νομίζω ότι έχει νόημα να δοκιμάσεις στα 50...εγώ πήρα πολύ υψηλότερες στα 30 κ 40 μέτρα....κ στο ημερήσιο τα έριχνα με σφιχτό κικς που δεν κάνει κανονικά για ατσάλινα κ με muller UFO που είναι xfull οπότε συγκέντρωση είχα σίγουρα πολύ καλύτερη... Το 90 κ το 70% όμως που σου γράφω παραπάνω είναι με α400 extrema κ τα δικά της τσοκ, όχι με εξωεργοστασιακα γιατί αλλιώς αυτή η διαφορά μπορεί να ωφειλοταν κ στα τσοκ...
Αν κάτσω σπίτι λίγο ήρεμος θα ψάξω να βρώ τις φωτό της δοκιμής...
εγώ με αυτό που είχα ρίξει τότε ξαναλέω το κατατάσσω στα πολύ καλά ατσάλινα ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα...
Η διάτρηση (στα 50μ) όμως να ξέρεις είναι επαρκής μόνο αν του μπει στο μάτι με τέτοια γωνία ώστε να καρφωθεί στον εγκέφαλο :)
Τα κακα του ατσαλιού κ του ελληνικού τρόπου κυνηγίου..
 
Πες μου εσύ πόσα σκάγια θα βάλεις στον κύκλο στα 50μ και θα σου πω εγώ τις πιθανότητες για να πάρει όσα σκάγια θες. :)

Η διάτρηση (στα 50μ) όμως να ξέρεις είναι επαρκής μόνο αν του μπει στο μάτι με τέτοια γωνία ώστε να καρφωθεί στον εγκέφαλο :)

Ειλικρινα δεν ξερω εαν πρεπει να ασχοληθω με το εμπορικο....ή να ξεκινησω παλι δικες μου δοκιμες.
Κοιταγα τωρα τα κιταπια μου....με Μ92ς εχω βγαλει πολυ καλυτερη συγκεντρωση με 5* αστρα στα ιδια μετρα απ'οτι το εμπορικο...με 3* αστρα...
Ισως...να το ριξω....μονο απο περιεργεια ...τωρα για την διατρηση συμφωνουμε απολυτα Βασιλη !!!

εικόνα_Viber_2020-12-05_08-10-54.jpg

εικόνα_Viber_2020-12-05_08-11-13.jpg

εικόνα_Viber_2020-12-05_08-12-23.jpg
εικόνα_Viber_2020-12-05_08-12-41.jpg
Δεν ειχα ταχογραφο τοτε.....αλλα ειχα μεγαλυτερη διατρηση απ'οτι εδωσε το εμπορικο ....61 σελιδες
το εμπορικο - 81 σελιδες το δικο μου....
Αυτος ηταν και ο λογος που σταματησα τις δοκιμες....Δεν μπορουσα να βγαλω ''ακρη'' χωρις ταχογραφο .
 
Ρίξε αλλά με την συγκέντρωση που πήρες δεν νομίζω ότι έχει νόημα να δοκιμάσεις στα 50...εγώ πήρα πολύ υψηλότερες στα 30 κ 40 μέτρα....κ στο ημερήσιο τα έριχνα με σφιχτό κικς που δεν κάνει κανονικά για ατσάλινα κ με muller UFO που είναι xfull οπότε συγκέντρωση είχα σίγουρα πολύ καλύτερη... Το 90 κ το 70% όμως που σου γράφω παραπάνω είναι με α400 extrema κ τα δικά της τσοκ, όχι με εξωεργοστασιακα γιατί αλλιώς αυτή η διαφορά μπορεί να ωφειλοταν κ στα τσοκ...
Αν κάτσω σπίτι λίγο ήρεμος θα ψάξω να βρώ τις φωτό της δοκιμής...
εγώ με αυτό που είχα ρίξει τότε ξαναλέω το κατατάσσω στα πολύ καλά ατσάλινα ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα...

Τα κακα του ατσαλιού κ του ελληνικού τρόπου κυνηγίου..


Εχεις δικιο Αρη !!!! Δεν εχει νοημα να το ριξω στα 50 μετρα....με την συγκεντρωση που εδωσε στα 35 μετρα.
Ετσι και αλλιως εξτρα τσοκ δεν εχω.
 
Εχεις δικιο Αρη !!!! Δεν εχει νοημα να το ριξω στα 50 μετρα....με την συγκεντρωση που εδωσε στα 35 μετρα.
Ετσι και αλλιως εξτρα τσοκ δεν εχω.
Αστα τα 50 κυρ Νικο γιατι θα θελουν ταξι τα σκαγια να παει το ενα στο αλλο... .yelling.
 
Δυστυχώς με τα ατσάλινα τα 50 μέτρα είναι πολλά λόγω απώλειας ταχύτητας. Εκεί θέλεις τουλάχιστο νο 2 σκάγια που σε συνδιασμό με τα 3 άστρα τα κενά είναι αρκετά ακόμα και για μεσαία/ μεγάλα παπια. Λέγοντας κενά εννοώ τουλάχιστον 3πλο πλήγμα στον κορμό.
 
@ΝίκοςΠ

Αυτά θεωρώ ότι είναι μερικά αξιόπιστα αποτελέσματα των ατσάλινων.
Όπλο Remington 870, Mod τσοκ μετρημένο (0,457mm), 3" θαλάμη, 71cm κάνη, εργοστασιακό τσοκ, τα ποσοστά είναι μέσος όρος 5 φυσιγγίων, και τα σκάγια στην γόμωση πάλι μέσος όρος 5 φυσιγγίων.
Τα φυσίγγια από τα λίγα πράγματα που έχω διαβάσει για ατσάλια είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν στην πιάτσα.

Απόσταση 36,5m και κύκλος 76cm.

Στο υποσχέθηκα χθες ... :)

Screenshot_2022-06-08-02-54-45-229_org.mozilla.firefox~2.jpg
 
Last edited:
@ΝίκοςΠ

Αυτά θεωρώ ότι είναι μερικά αξιόπιστα αποτελέσματα των ατσάλινων.
Όπλο Remington 870, Mod τσοκ μετρημένο (0,457mm), 3" θαλάμη, 71cm κάνη, εργοστασιακό τσοκ, τα ποσοστά είναι μέσος όρος 5 φυσιγγίων, και τα σκάγια στην γόμωση πάλι μέσος όρος 5 φυσιγγίων.
Τα φυσίγγια από τα λίγα πράγματα που έχω διαβάσει για ατσάλια είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν στην πιάτσα.

Απόσταση 36,5m και κύκλος 76cm.

Στο υποσχέθηκα χθες ... :)

View attachment 49741

Παλικαρια , Ποιο απ'ολα κατα την γνωμη σας ειναι το καλυτερο....και αξιζει τον κοπο να αγορασω ενα
κουτι και να δοκιμασω εαν αυτα που λεει... ειναι και αληθινα ???

ΥΓ. Βασιλη χιλια ευχαριστω φιλε !!!
 
, Ποιο απ'ολα κατα την γνωμη σας ειναι το καλυτερο....και αξιζει τον κοπο να αγορασω ενα
κουτι και να δοκιμασω εαν αυτα που λεει... ειναι και αληθινα ???

ΥΓ. Βασιλη χιλια ευχαριστω φιλε !!!
Το Rem nitro steel βγήκε το πιο σφιχτό με 77%.
Δεν το έχω δοκιμάσει, μην σε παρω στον λαιμό μου.
Αλλά περί αγοράς ξανασκέψου το .very funny.

Screenshot_2022-06-08-12-00-08-867_org.mozilla.firefox.jpg

Screenshot_2022-06-08-12-10-45-853_org.mozilla.firefox.jpg
 
Ατσάλι ,μολύβι ίδια φράγκα το κωλοφυσιγγο‼️
Ναι τα ρημαδιασμένα ...

Το επόμενο ΣΚ θα πέσει Nitro #4 και #2 μολύβι στα 36,5μ με την οικολογική σε διαμόρφωση full :)

Αν έχει ενδιαφέρον θα βαρέσω ένα #2 και στα 55-60μ για τον τζερτζελέ, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα βρω πίνακα αχαχαχα
 
Ναι τα ρημαδιασμένα ...

Το επόμενο ΣΚ θα πέσει Nitro #4 και #2 μολύβι στα 36,5μ με την οικολογική σε διαμόρφωση full :)

Αν έχει ενδιαφέρον θα βαρέσω ένα #2 και στα 55-60μ για τον τζερτζελέ, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα βρω πίνακα αχαχαχα

Βασιλη , ψαχνοντας τις δοκιμες με τα ατσαλινα βρηκα και αυτην με ΜΒ32 πυριτιδα....και μου εκανε
εντυπωση η συγκεντρωση που ειχε δωσει...
Η ταχυτητα για ατσαλι ειναι μικρη....οκ....Αλλα εαν τροποποιησω το σεταπ ωστε να εχει μεγαλυτερη
ταχυτητα και με Ν7 σκαγια για τσιχλοκοτσυφα....πιστευω οτι θα βγει ενα φυσιγγιο με λιγη αξιοπρεπεια!!
Το θεμα ειναι οτι εγω εχω πολυ ''δρομο'' μεχρι να ''βρω'' το ατσαλι !!!!


εικόνα_Viber_2021-04-10_11-53-22.jpg
εικόνα_Viber_2021-04-10_11-53-43.jpg
εικόνα_Viber_2021-04-10_11-54-04.jpg

ΥΓ. Κανε βρε φιλε ''τα μαγικα σου '' με τον πινακα....και πες μου τι ταχυτητα θελουν τα Ν7-8- για
τον τσιχλοκοτσυφα μεχρι τα 40 μετρα!!!
 
Βασιλη , ψαχνοντας τις δοκιμες με τα ατσαλινα βρηκα και αυτην με ΜΒ32 πυριτιδα....και μου εκανε
εντυπωση η συγκεντρωση που ειχε δωσει...
Η ταχυτητα για ατσαλι ειναι μικρη....οκ....Αλλα εαν τροποποιησω το σεταπ ωστε να εχει μεγαλυτερη
ταχυτητα και με Ν7 σκαγια για τσιχλοκοτσυφα....πιστευω οτι θα βγει ενα φυσιγγιο με λιγη αξιοπρεπεια!!
Το θεμα ειναι οτι εγω εχω πολυ ''δρομο'' μεχρι να ''βρω'' το ατσαλι !!!!


View attachment 49791
View attachment 49792
View attachment 49793

ΥΓ. Κανε βρε φιλε ''τα μαγικα σου '' με τον πινακα....και πες μου τι ταχυτητα θελουν τα Ν7-8- για
τον τσιχλοκοτσυφα μεχρι τα 40 μετρα!!!
Άι ρε Νίκο, τι ταχύτητα να θέλν αυτά❓❓❓σιδηρενια θα τα κάνς‼️δεν θα πειρναν Απού ανιχνευτή τα τραυματζμενα
 
Βασιλη , ψαχνοντας τις δοκιμες με τα ατσαλινα βρηκα και αυτην με ΜΒ32 πυριτιδα....και μου εκανε
εντυπωση η συγκεντρωση που ειχε δωσει...
Η ταχυτητα για ατσαλι ειναι μικρη....οκ....Αλλα εαν τροποποιησω το σεταπ ωστε να εχει μεγαλυτερη
ταχυτητα και με Ν7 σκαγια για τσιχλοκοτσυφα....πιστευω οτι θα βγει ενα φυσιγγιο με λιγη αξιοπρεπεια!!
Το θεμα ειναι οτι εγω εχω πολυ ''δρομο'' μεχρι να ''βρω'' το ατσαλι !!!!


View attachment 49791
View attachment 49792
View attachment 49793

ΥΓ. Κανε βρε φιλε ''τα μαγικα σου '' με τον πινακα....και πες μου τι ταχυτητα θελουν τα Ν7-8- για
τον τσιχλοκοτσυφα μεχρι τα 40 μετρα!!!
Νίκο με τα λίγα που έχω διαβάσει θα σε συμβουλευα να μην δουλεύεις ατσάλινα σε βάρη περίπου ίδια με το ονομαστικό της πυρίτιδας σε μολύβι... Ο λόγος οι πιέσεις που φτάνουν στο ταβάνι...
Με την μβ32 θα δοκίμαζα σε 24-26 γρ προσωπικά κ με τη μβ36 σε 28-30...
 
Back
Top