Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μην σου πω και τριτος και τεταρτος....
Δευτερος πολλες φορες μου τυχε και κυνηγι και εκπαιδευτικα
Πιο σπανια καλοκαιρι και πιο συχνα Δεκεμβριο

Τρεις και 4 μαζι απο τον ιδιο σκοινο δεν το χω ζησει αλλα μου χει δειξει επιτοπου στο βουνο ο παππους σημεια και σκοινα που το χε ζησει αυτος στα νιατα του
 
Δεν γινονται αυτα τα πραγματα Παναγιωτη μου....3 κουτια στο γιλεκο στο περπατητο παντα και αλλα 5 στο αμαξι για να μην νιωθω την παραμικρη ανασφαλεια και ας καψω μονο 5-6.....
Στο απογευματινο εχω παει και με λιγοτερα απο κουτι πολλες φορες.
Το εχω ξεπερασει...περπατητο με 15 εκλεκτα φυσιγγια...χαλαρα και ομορφα...
 
Ο πατέρας κατάφερε να κάνει 7 χιλιόμετρα με το τουφέκι στην οροφή του αυτοκινήτου...
Αφού δεν έφυγε σε καμία χαράδρα έτσι όπως είναι οι στροφές της βόρειας Χίου πάλι καλά να λέμε!!!
Του δικου μου πατερα εφυγε και εμεινε στο βουνο κοντα εκει που παρκαρε

Παει σπιτι και τοτε μονο το καταλαβε
Αντε ξανα πισω οπλο γιοκ
Εκεινη την στιγμη τον περνουν απο την αστυνομια τηλ
Το ειχαν εκει , το βρηκε αλλος και το παρεδωσε
 
Πηγαινε για τσιχλα εχοντας μαζι σου 20 φυσιγγια, χωρις ομως να εχεις και αλλα στο αυτοκινητο.
Αυτό μου είχε τύχει σε ολοήμερο κυνήγι τσίχλας στα Τρίκαλα. Πρωινό καρτέρι σχεδόν τίποτα, περπατητό όλη μέρα λίγα πράγματα αλλά τα φυσίγγια σχεδόν τα ξόδεψα. Μετα ξεκουραστήκαμε και πήγαμε για απογευματινό μπας και έρθει τίποτα σε μία κατά τα άλλα φτωχότατη μέρα. Είχα 12 φυσίγγια στη ζώνη. Τα πουλιά περνούσαν ασταμάτητα. Τα έριξα όλα, πήρα κάποιες, αλλά μετά το να περνάνε από πάνω μου και να μην έχω να ρίξω ήταν τραυματικότατη εμπειρία. Είχα ανέβει από την Αθήνα για αυτό το κυνήγι και είχα ξοδέψει τα φυσίγγια σε απελπισμένες τουφεκιές στο περπατητό και το απόγευμα που γινόταν χαμός δεν είχα να ρίξω. Ακόμα το θυμάμαι και πάντα πάω με όσα περισσότερα μπορώ να κουβαλήσω. Ήταν η μοναδική φορά στη ζωή μου που έχω ικετεύσει άνθρωπο. Ένα φίλο τότε που τον ικέτευσα μηπως μπορεί να μου δώσει κανά φυσίγγι. Με κοίταξε σα ζητιάνο και από λύπηση μου έδωσε ένα! Ποτέ ξανά! Η τσίχλα θέλει φυσίγγια! Αλλιώς αλλάξτε θήραμα.
 
Έχω ένα φίλο ,που τον τραβαλογουμε στο πέρασμα ,στις τσίχλες. Έχει μια Μπερέτα παλιά 61 πόντους και μόνιμα 5αρι τσοκ πάνω .Περνάει τσίχλα στα 50 μέτρα ύψος και ακούς , Μπαμ μπαμ μπαμ....μπαμ .
Ρε Μάκη έπιασες όριο να πάω να φύγουμε; Πρέπει να έχω πιάσει ,κάτσε να δω..
Βγάζει 12...
Μπερετα αφού
 
Μεγαλη παγιδα να ακουμπησεις τα πραγματα ( οπλο. gps, κολαρα,κινητο ) στην οροφη του αυτοκινητου η σε κουτι σκυλου, κλπ...θα γινει η σταβη καποια στιγμη σιγουρα.
Ισως μονο μπροστα στο καπο που θα το δεις αμεσως , το γλιτωνεις.
Όντως!!
 
Μεγαλη παγιδα να ακουμπησεις τα πραγματα ( οπλο. gps, κολαρα,κινητο ) στην οροφη του αυτοκινητου η σε κουτι σκυλου, κλπ...θα γινει η σταβη καποια στιγμη σιγουρα.
Ισως μονο μπροστα στο καπο που θα το δεις αμεσως , το γλιτωνεις.
Μου επεσε η παπια απο το Fabarm και ραγισε το δοντι που οπλιζει τον εξολκεα, 100 ευρω ζημια αλλαγη του μεταλλικου μερους της παπιας συν 40 ευρω ο οπλουργος για εφαρμογη.Ποτε ξανα οπλο στην καμπινα του αυτοκινητου.
 
Έχει δανείσει ο πατέρας μου στο χωριό φίλο που του χάλασε το όπλο του δίνει τη 302 δεν είχε χρόνο που μας την είχαν φέρει από Ιταλία μόλις είχε πρωτοβγει φεύγει από το απογευματινό βάζει σκυλιά πάνω στο ένα χιλιόμετρο θυμάται το όπλο όρθιο στο πεζουλι της εκκλησίας το είχε ξέχασει γυρίζει πισω πουθενά όλοι γνωστοί Έντω μεταξύ κανείς δεν το πήρε ,του έφερε άλλη καραμπίνα ίδια μετά από μήνες αλλά εκείνη είχε έρθει από Ιταλία κατευθείαν ,η ελληνική που έφερε είχε μια διαφορά στη μουφα εμπρός που κρατούσε το τσοκ ,.Σεπτέμβρη για τρυγονες έφευγαν άλλοι από βραδύς καί αλλοι στις 3 τη νύχτα γιατί ήθελε και κάμια ώρα περπάτημα να φτάσεις στα καρτερία που γινόταν χαμός από πουλιά βγαίνουν δυο παππούδες αδέλφια με άλλους μαζί με την πλάκα προχωρώντας με τους φακούς φτάνουν στο βουνό και λέει ο ένας παππούς ωχ ξέχασα το δίκανο με τη κουβέντα και το καλαμπουρι νόμιζε ότι το είχε στο ώμο στο λουρί ενώ δε κουβαλούσε τίποτα .,Όσο για το αν σημαδεύεις καλά και με λίγα φυσίγγια τη δουλειά σου την κάνεις και αν τα υπολογίζεις σωστά και έχει θήραμα χωρίς βιασύνη τα δύο κουτιά φυσίγγια πολλά είναι για τα δεδομένα της δικής χώρας και των δικών μας ορίων .Σε άλλα κράτη που βαράς ότι και όσα θέλεις αλαζει το θέμα.
 
Η μάνα μου πρίν από 15 χρόνια περίπου μάζευε ελιές και στον γυρισμό ήρθε με μια Benelli crio στον ώμο!!!!! Ξεχασμένη σε ουρανό!!!! Της είπε χίλια ευχαριστώ διά μέσου αστυνομίας το παιδί, την πήρε και έφυγε, από διπλανό χωριό ο μάγκας.
 
Η μάνα μου πρίν από 15 χρόνια περίπου μάζευε ελιές και στον γυρισμό ήρθε με μια Benelli crio στον ώμο!!!!! Ξεχασμένη σε ουρανό!!!! Της είπε χίλια ευχαριστώ διά μέσου αστυνομίας το παιδί, την πήρε και έφυγε, από διπλανό χωριό ο μάγκας.
Ξέρει τι έκανε ο άνθρωπος αλλά αφού βρέθηκε σου λέει τι να κάνω την πήρε πίσω αναγκάστηκε να πει και ευχαριστώ.(Και το βράδυ σκεφτόταν πριν κοιμηθεί ,δεν μπορώ να τη ξεφορτωθώ με τίποτα γαμωτο).
 
Αυτό μου είχε τύχει σε ολοήμερο κυνήγι τσίχλας στα Τρίκαλα. Πρωινό καρτέρι σχεδόν τίποτα, περπατητό όλη μέρα λίγα πράγματα αλλά τα φυσίγγια σχεδόν τα ξόδεψα. Μετα ξεκουραστήκαμε και πήγαμε για απογευματινό μπας και έρθει τίποτα σε μία κατά τα άλλα φτωχότατη μέρα. Είχα 12 φυσίγγια στη ζώνη. Τα πουλιά περνούσαν ασταμάτητα. Τα έριξα όλα, πήρα κάποιες, αλλά μετά το να περνάνε από πάνω μου και να μην έχω να ρίξω ήταν τραυματικότατη εμπειρία. Είχα ανέβει από την Αθήνα για αυτό το κυνήγι και είχα ξοδέψει τα φυσίγγια σε απελπισμένες τουφεκιές στο περπατητό και το απόγευμα που γινόταν χαμός δεν είχα να ρίξω. Ακόμα το θυμάμαι και πάντα πάω με όσα περισσότερα μπορώ να κουβαλήσω. Ήταν η μοναδική φορά στη ζωή μου που έχω ικετεύσει άνθρωπο. Ένα φίλο τότε που τον ικέτευσα μηπως μπορεί να μου δώσει κανά φυσίγγι. Με κοίταξε σα ζητιάνο και από λύπηση μου έδωσε ένα! Ποτέ ξανά! Η τσίχλα θέλει φυσίγγια! Αλλιώς αλλάξτε θήραμα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου... οταν πας για τσιχλες πρεπει παντα να κουβαλας πολυ περισσοτερα φυσιγγια απο οσα νομιζεις οτι θα ριξεις !!! ΝΟΜΟΣ.
 
Δεν μπορω! Αλλα επειδη θεωρω οτι προσεχω και κραταω το χερι μου κατα πολυ , συνηθως τσαμπα βαρος κουβαλαω...
Φυσίγγια πρέπει να έχεις πάντα μαζί σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα καθίσει η μέρα πολλές φορές την έχουμε πατήσει και είναι συνήθως σε κυνήγια που θα σου τύχουν μια φορά στα 5 χρόνια
 
το κυνηγι ειναι ΨΩΡΑΑΑΑΑ μεγαλη,,θα βρης τροπο και θα κωψης απο αλου για να κανης καβατσα φυσιγκια,,,εγω τελικα ωσο αναιβενουνε η τιμες πιω πωλη στοκαροοοο παω καλα λετε .think. .yel. μια συνταγη καλη ειναι να αγωραζης λιγα λιγα στην μη κυνηγιτικη περιωδο και δεν σου φενωνται τα ευρωπουλακια απο να τα σκασης μαζεμεναααα;)
 
Έριξα μια ματιά στις τιμές και είναι σαν πρωταπριλιάτικο αστείο.
Αυτές δεν είναι τιμές για κυνηγετικά φυσίγγια.

Ο Έλληνας κυνηγός δεν μπορεί να αγοράζει φυσίγγια σε τέτοιες τιμές διότι μετά δεν θα έχει να φάει.
Ειδικά αν βάλουμε στην εξίσωση και τις τιμές των καυσίμων.

Δε βγαίνει το πράγμα απλή αριθμητική.
 
Back
Top