Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο σύνδεσμος για το παρακάτω άρθρο είναι ο παρακάτω, και το άρθρο αρκετά μακροσκελές, αλλα ενδιαφέρον...:)

https://www.outdoorlife.com/choose-best-shotgun-barrel-length/

How To Choose The Best Shotgun Barrel Length​

Expert advice on weighing a barrel’s balance, swing, and handling.

Εγώ ποστάρω μόνον τον παρακάτω πίνακα με τις ταχύτητες για τα μήκη καννών στο διαμέτρημα 12 & 20 (ατυχώς δεν πρόλαβα να κάμω τις μετατροπές ίντσες σε εκατοστά και πόδια/δλ σε μέτρα /δλ:()....

OXFZHX4AJNMLYJCAQ4Q5SIB7XU.jpg

....αλλα μετέφρασα την τελευταία παράγραφο του άρθρου που νομίζω είναι σημαντική....;)
For most field applications guns with a 26 or 28-inch barrel work well because they offer improved maneuverability and less weight yet they provide a neutral balance point that allows you to swing the gun comfortably and efficiently.

(ελεύθερη μετάφραση και σχόλια)

Για τις περισσότερες εφαρμογές επί του κυνηγετικού πεδίου, τα όπλα με κάννη 26 ιντσών ( 66 εκατοστών ) ή 28 ιντσών (71 εκατοστών) λειτουργούν καλά επειδή προσφέρουν βελτιωμένη ευελιξία (δλ. το όπλο μανουβράρεται καλύτερα / improved maneuverability ) και μικρότερο βάρος, ωστόσο παρέχουν ένα ουδέτερο σημείο ισορροπίας ( δλ. καλό ζύγισμα ) που σας επιτρέπει να ταλαντεύετε( δλ. η εκτέλεση του περιβόητου «swing») το όπλο άνετα και αποτελεσματικά.

Υ.Γ:...νομίζω οτι το θέμα ζύγισμα ίσως είναι ένα από τα σημαντικότερα που παραλείπουμε, σ' ένα κυνηγετικό όπλο ανεξάρτητα του προορισμού του, δίδοντας περισσότερη βαρύτητα σε άλλες παραμέτρους που ίσως στον κυνηγότοπο , τελικά δεν είναι μείζονος σημασίας.
 
Last edited:
Δεν έχω ξαναδεί τέτοια τουφεκιά στα 50m με #4 οπότε δεν μιλάω ...

View attachment 44699
Ουτε εγω!!!! Τετιο πραγμα μαυτες της ταχιτητες ειναι εξοπραγματικο,εμεινα μ@λ@κας.τετιο πραγμα οσα χρονια ασχολουμε δεν εχω ξαναφτιαξη ουτε παρομιο.σημερα θα φτιαξο αλα πεντε και θα τα ριξο ταχογραφο μονο,ναδο σταθεροτιτα και αν το μετρισε σωστα.γιατη 400 μετρα με τετια σηγκεντροση πολη δησκολο σαυτα τα γραμαρια.να τουμπαρε ο στηλ,και νανηξε εκει???δεν ξερο θα το ψαξο πολη ναδο τη γηνετε
 
Ουτε εγω!!!! Τετιο πραγμα μαυτες της ταχιτητες ειναι εξοπραγματικο,εμεινα μ@λ@κας.τετιο πραγμα οσα χρονια ασχολουμε δεν εχω ξαναφτιαξη ουτε παρομιο.σημερα θα φτιαξο αλα πεντε και θα τα ριξο ταχογραφο μονο,ναδο σταθεροτιτα και αν το μετρισε σωστα.γιατη 400 μετρα με τετια σηγκεντροση πολη δησκολο σαυτα τα γραμαρια.να τουμπαρε ο στηλ,και νανηξε εκει???δεν ξερο θα το ψαξο πολη ναδο τη γηνετε
Γιανναρα καλημέρα.
Όπως φαίνεται δεν έχει τουμπαρει ο steel.
Η κατανομή είναι από κανονικη αποχώριση των σκαγιων από το βύσμα.
Αν καταφέρεις κ εχει σταθερά το ίδιο άνοιγμα είσαι κ ο πρώτος!!!!!
Τρομερή τουφεκιά

.shake hands.
 
Γιανναρα καλημέρα.
Όπως φαίνεται δεν έχει τουμπαρει ο steel.
Η κατανομή είναι από κανονικη αποχώριση των σκαγιων από το βύσμα.
Αν καταφέρεις κ εχει σταθερά το ίδιο άνοιγμα είσαι κ ο πρώτος!!!!!
Τρομερή τουφεκιά

.shake hands.
Αυτος ειναι ο μοτηφαρισμενος στηλ σε αλεξιπτοτο
 
Αυτος ειναι ο μοτηφαρισμενος στηλ σε αλεξιπτοτο
Το πρόγραμμα κόλλησε και δεν έβγαλε "πραγματική απόδοση τσοκ" αχαχαχα γι' αυτό βλέπεις παύλα.

Μάλλον πρέπει να είναι XXXXF όπου F όχι Φουλ , αλλά Φεύγα .very funny.

.RESPECT.
.hair..pray to God..fff.fgr2fgr2fgr2
 
Γιάννη αν έχεις τρόπο να στείλουμε Ιταλία είμαι μέσα, μπορώ να κανονίσω να τα μετρήσει η τράπεζα δοκιμών.
Εχω γνοστο μεσα στην μπασερη,αυτουνου τα λεο και τα στηνη και μου λεει τη εδηξαν.δεν περνης βεβεα το 100 της 100 σαυτο που στηνης εσει λογο στροφιου που δεν ξερο τη εχουν αυτη.αλα ενα 95% τοχης
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top