Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπορεί να έχεις τις ίδιες πιέσεις με 28 γρ και με 33 γρ θα μου πει κάποιος με ποιο από τα δύο θα έχεις μεγαλύτερη αίσθηση ανάκρουσης εάν έχεις και γιατί.Αλλα θέλω αιτιολογημένη απάντηση
Γιάννη φίλε μου,
ξέχνα τις πιέσεις
αν έχουν την ίδια αρχική ταχύτητα
η αντικειμενική ανάκρουση (ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗΣ) θα είναι μεγαλύτερη στα 33 γρ
η "αίσθηση ανάκρουσης" είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ μέγεθος μη μετρήσιμο, παρ' αυτά κατά 99% πάλι θα αισθανθείς τα 33 γρ περισσότερο από τα 28 γρ.

υ.γ. έγραψα πριν δω τα μηνύματα παρακάτω, οι Βασίληδες απάντησαν αναλυτικά
 
Last edited:
εχω την αίσθηση ότι μια 60 κάνη με μια 76 με τα ιδια χαρακτηριστικα και το ιδιο φυσιγγι εχει ένα μειονέκτημα οσο αφορα την ταχυτητα !!!!!
ναι έχει "μειονέκτημα" μεν αμελητέο δε! ;)

υ.γ. διάβασε το άρθρο του Παπατσαρούχα
 
Last edited:
Ο συνκυνηγος μου εχει Lamber 4* & 3* για μπεκατσα....το κυνηγησσ σε καρτερι τσιχλας κ ειπα αμαν κ πως κ παρω πουλι....δεν αισθανομουν καλα....στη μπεκατσα βολευει αφανταστα.

Δεν εννοω τη χρηση τους Γιαννη....εννοουσα για την καυση σε διαφορα μηκοι καννων...το καθε οπλο κανει τη δουλεια του φυσικα...εχω κ 66 κ 71 κ 2 οπλα με 76 καννη...
Καλημέρα, Κώστα μπορεί σε μια συνταγή η πυρίτιδα να καεί στα 15 πρώτα εκατοστά, και σε μια άλλη να αφήνει ακαυτη στα 80. Δεν υπάρχει ΚΑΝΈΝΑΣ κανόνας για το πότε θα ολοκληρωθεί η καύση, εδώ είναι που ένας καλός ιδιογομωτής μπορεί να φτιάξει φυσίγγια < κατά παραγγελία > ώστε να ταιριάζουν τέλεια στην κάνη του και στην χρήση που προορίζονται.
 
το μήκος της κάννης δεν το επιλέγουμε για τις ταχύτητες... το επιλέγουμε να ταιριάζει με τα κυνήγια που κάνουμε
"η μορφή ακολουθεί την λειτουργία"

και να μην ξεχνάμε άλλη σκοπευτική εικόνα έχει έως 71αρι δίκαννο άλλη μια αερίων άλλη μια αδρανείας με ίδιο μήκος κάννης....
 
Η σκανδάλη πρέπει να πατιέται χωρίς κανέναν δισταγμό ή επιπλέον σκέψη.
Δεν είμαι σίγουρος αν με 2 διαφορετικά όπλα που και τα 2 έχουν κοντάκι στα μέτρα μας πετυχαίνουμε το παραπάνω.
 
ναι έχει "μειονέκτημα" μεν αμελητέο δε! ;)

υ.γ. διάβασε το άρθρο του Παπατσαρούχα
Ανάλογα το μέτρο για τον μέσο κυνηγό ίσως για κάποιον άλλον όχι. ΥΓ Με τον Παπατσαρουχα στον Έβρο κυνηγησαμε αρχές της δεκαετίας του 90 στα πάπια μια AUTO 5 76 πόντους κάννη είχε σε όλα τα άλλα κυνήγια είχε δίκαννα πλάγια με 76 πόντους κάννη και ανοιχτά τσοκ.
 
Εχουμε ξανα πει...π.χ η 61cm κάννη με την 76cm εχουν διαφορες στην ταχύτητα....

ΤΩΡΑ: Παρτε χαμπαρι, πως ενα φυσιγγι ΙΔΙΟ κ στα 2 οπλα, εχει διαφορετικη συμπεριφορα στο εσωτερικο της καννης...στην 61cm θα βρεις υπολοιματα "ενδικτικα" κ στην 76cm θα δεις καθρεφτη την καννη...γιατι άραγε;;;;
Ισχύει όντως
 
Ανάλογα το μέτρο για τον μέσο κυνηγό ίσως για κάποιον άλλον όχι. ΥΓ Με τον Παπατσαρουχα στον Έβρο κυνηγησαμε αρχές της δεκαετίας του 90 στα πάπια μια AUTO 5 76 πόντους κάννη είχε σε όλα τα άλλα κυνήγια είχε δίκαννα πλάγια με 76 πόντους κάννη και ανοιχτά τσοκ.
Και ποιο συμπέρασμα έβγαλες εσύ ;;;

Τον ρώτησες γιατί κυνηγά με 76 πάντα ;;;
Τι σου είπε ;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top