Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ.
Που τους βρίσκει τόσους τενεκέδες ;;;
Έναν έχω και τον φυλάω σαν κόρη οφθαλμού ...
.big smile.
Α ρε που είναι οι χρυσές εποχές που δεν έβρισκα χρησιμοποιημενους κ αγόραζα πέντε καινούργιους κάθε δύο μέρες για δοκιμές... Ααααχ...
ΠΑΣΟΚ ΑΓΆΠΗ ΜΟΥ ΈΛΑ ΠΆΡΕ ΜΑΣ ΑΠΌ ΕΔΏ!!!!
 
Λιγες δοκιμες για εναν καλο φιλο....Με SIPE και φυσιγγια αυτα που εγω λεω ''Νανακια''
Αυτες ειναι σε 5σταδιακο κλεισιμο.....Οι επομενες θα ειναι σε 2σταδια...
Μην τα υποτιματε...για δικανο ειναι ΜΑΝΟΥΛΑ...με ολη την σημασια της λεξης !!!!

εικόνα_Viber_2022-03-17_19-39-07-022.jpgεικόνα_Viber_2022-03-17_19-39-17-121.jpgεικόνα_Viber_2022-03-17_19-39-52-883.jpgεικόνα_Viber_2022-03-17_19-39-59-876.jpgεικόνα_Viber_2022-03-17_19-40-14-379.jpg
 
Ποιός χρησιμοποιεί 60 και σε τι κυνήγι;;;

Ναι 66 και 76 έχουν μικρές διαφορές στην ταχύτητα, ανούσιες στο τεραίν.

Αν η 76 σκότωνε και η 66 όχι, όλοι θα είχαν 106 !!!
Για ταχυτητα έγραψα όχι για φονικοτητα διατρηση ...Η ερωτηση είναι αν μια 76 καννη σε σχεση με μια 60 καννη εχει διαφορα στην ταχυτητα σε μια τραβερσα των 40 μετρων .
 
Ένας συγχωρεμενος φίλος‼️ αφού του κατασχέθηκε η 1100 76εκ,πήγε κ αγόρασε brenda με εξωτερικά τσοκ 66 εκ. ,Κάθε φορά που πήγαινα για παπί έβλεπα σε ένα χωράφι τενεκέδες τουφέκισμένους σε κάθε τους πλευρά ,κάθε φορά Σιν 5... ,αφού μαζεύτηκαν καμία 50αρια κ έμαθα τελικα ποιος εκτενεί τόσο εμπεριστατωμένες δοκιμές κανης...τον ρωτάω ,τι λέει Σωτήρη πως πάει το όπλο❓❓❓@#€&+'"*€#+()'* η απάντηση.....τελικά αγόρασα μου λέει κάνη από Μπένελι 76εκ.κ ησυχασα‼️
 
Αυτό λέω και λένε δεν έχει σχέση ξαναγράφω 28 γρ και 32 με ίδια bar
Για να έχεις την ίδια pmax πρέπει τα φυσίγγια να έχουν διαφορετική ποσότητα της ίδιας πυρίτιδας με όλα τα άλλα ίδια.
Έστω ότι έχουν και παράγουν την ίδια pmax.
βιδωνω το όπλο σε μηχάνημα και μετράω χέσε τον ώμο μου ίδια bar φυσίγγια με την ίδια μάρκα πυρίτιδα διαφορετικών γραμμαρίων
Οκ
ποιο θα δώσει μεγαλύτερη ανάκρουση μετρήσιμη
Μεγαλύτερη ταχύτητα ανάκρουσης (χοντρικά) θα δώσει αυτό που θα έχει το μεγαλύτερο κλάσμα V= m*u/M όπου m η μάζα της γόμωσης, u η ταχύτητα της γόμωσης στο στόμιο, Μ η μάζα του όπλου και V η ταχύτητα ανάκρουσης.
Μεγαλύτερη ενέργεια ανάκρουσης θα δώσει αυτό που έχει το μεγαλύτερο M*V^2/2 όπου Μ η μάζα του όπλου και V η ταχύτητα ανάκρουσης.
Αφαίρεσε από αυτή την ενέργεια που απορροφάται από τα διάφορα συστήματα ανάσχεσης ανάκρουσης και θα βρεις την ενέργεια που φτάνει στον ώμο σου.
και πιο φυσίγγι θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα
Το σωστό θα ήταν να σε ρωτήσω ... δώσε μου τις καμπύλες πίεσης να σου πω. :)

Αν οι καμπύλες είναι ίδιες !!!! (δεν θα είναι ποτέ) τότε η μικρότερη γόμωση 28gr θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα από την γόμωση των 32gr.
ερώτηση κάνω δεν με ενδιαφέρει η αίσθηση και τα αξεσουάρ κοντακιου θα κλωτσήσει περισσότερο η βαρύτερη γόμωση και θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα η ελαφρύτερη ναι η όχι είναι πολύ απλό το ερώτημα
Το ερώτημα είναι απλό ... η απάντηση είναι δύσκολη.
Και είναι δύσκολη γιατί (εγώ τουλάχιστον) δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται οι πυρίτιδες όταν σπρώχνουν μεγαλύτερο φορτίο, πως αλλάζουν δηλαδή οι καμπύλες πίεσης απόστασης ... ακόμα και αν έχουν την ίδια pmax.
 
Για ταχυτητα έγραψα όχι για φονικοτητα διατρηση ...Η ερωτηση είναι αν μια 76 καννη σε σχεση με μια 60 καννη εχει διαφορα στην ταχυτητα σε μια τραβερσα των 40 μετρων .
Σε ποιά ταχύτητα ;;;
Στομίου ή στα 40μ ;;;

Τι σχέση έχει η τραβέρσα ;;;
 
Η μέγιστη πίεση δεν έχει καμία σχέση με την ανάκρουση.
Αν ταπώσουμε μια κάνη ηλεκτροκολλώντας λαμαρίνα 10mm στο εσωτερικό της (ακριβώς μπροστά από τον κώνο), ... η κάνη θα διαρραγεί και στον ώμο δεν θα νοιώσεις απολύτως τίποτα.

Οι πιέσεις ακολουθούν καμπύλες σε σχέση με τον χρόνο και την απόσταση.
Η μέγιστη πίεση αναπτύσσεται μια μόνο χρονική στιγμή και δεν έχει άμεση σχέση ούτε με τις ταχύτητες στομίου ούτε με την ανάκρουση.
Ακόμα και να μου δώσεις τις καμπύλες το μόνο που θα μπορέσω να υπολογίσω είναι η ταχύτητα και η ενέργεια ανάκρουσης.

Αν το ίδιο φυσίγγι με το ίδιο όπλο το ρίξει ένας που είναι τέρας δύναμης και ένας ευαισθητούλης η αισθητή ανάκρουση στον ευαισθητούλη θα είναι μεγαλύτερη από το τέρας.

Ο όρος "αισθητή ανάκρουση" είναι μια διαφημιστική μ@λακία και μισή ή πιο επιστημονικά "μη μετρήσιμη" :)
Το μόνο μετρήσιμο είναι η καμπύλη της δύναμης του πέλματος πάνω σε έναν ώμο ή μια σταθερή επιφάνεια.
Εκεί παίζουν ρόλο τα συστήματα απόβεσης ανάκρουσης ή απορρόφησης ενέργειας του κοντακιού και του πέλματος.
Αυτό που έχει μεγαλύτερη μάζα σκαγιων κλωτσαει περισσότερο. Εξ ου και ο κανόνας για το πόσα γραμμάρια γόμωσης χρησιμοποιούμε σε όπλα με σταθερό καθρέπτη βάρος όπλου/96......
Αυτό λέω και λένε δεν έχει σχέση ξαναγράφω 28 γρ και 32 με ίδια bar βιδωνω το όπλο σε μηχάνημα και μετράω χέσε τον ώμο μου ίδια bar φυσίγγια με την ίδια μάρκα πυρίτιδα διαφορετικών γραμμαρίων ποιο θα δώσει μεγαλύτερη ανάκρουση μετρήσιμη και πιο φυσίγγι θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα ερώτηση κάνω δεν με ενδιαφέρει η αίσθηση και τα αξεσουάρ κοντακιου θα κλωτσήσει περισσότερο η βαρύτερη γόμωση και θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα η ελαφρύτερη ναι η όχι είναι πολύ απλό το ερώτημα
Καλησπέρα σ' όλους τους φίλους...:)

https://www.vcalc.com/wiki/AndrewBudd/Recoil+velocity+of+a+gun

...μπείτε εδώ να "παίξετε", και είμαι βεβαίως οτι θα βρείτε μια άκρη...;)

Τα των πιέσεων δεν τα σχολιάζω...

Το δια 96 ισχύει αλλα με προϋποθέσεις...που θα φανούν παρακάτω...

Έστω ένα δίκαννο πλαγιόκαννο ζυγίζει 2,720 γρ. ακριβώς. Δια 96, 28,3 γρ. ακριβώς(μια ουγγιά)!

Ένα φυσιγγιο 28 γρ. με ταχύτητα 400 μ/δλ θα δωσει ταχύτητα ανάκρουσης 4,11 μ/δλ.

Ένα φυσιγγιο 32 γρ. για να δωσει την ίδια ταχύτητα ανάκρουσης (4,11 μ/δλ) θα πρέπει να έχει τα ταχύτητα 350 μ/δλ!

Άρα το φυσιγγιο των 28 γρ. αφρός? οχι απαραίτητα...

Σύμφωνα με το άρθρο του Chuck Hawks, "Shotgun Recoil Table", που βρίσκεται αναρτημένη στο ίντερνετ, τα 10 πόδια/δλ ( 3,0 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης αντιπροσωπεύουν το κατά προσέγγιση το ανώτερο όριο του επιπέδου άνεσης.

Mε βάρος 2720γρ., μια γόμωση 25 γρ., με 365 μ/δλ, θα δώσει 11 πόδια/δλ ( 3,3 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης

Υ.Γ1....συμφωνώ εν μέρει με το Βασίλη οτι η αισθητή ανάκρουση είναι μέγεθος υποκειμενικό .....,κατά τα αλλα το μεγάλο βάρος των σκοπευτικών τουφεκιων(κατά 1(!) η και πολύ περισσότερα κιλά(!) από τα κυνηγετικά) και οι γομώσεις των 24 & 28 γρ., συνηγορούν στο οτι τα λεγόμενα του Chuck ίσως έχουν κάποια βάση, μια και για τους αθλητές η άνεση στις συνεχόμενες βολές, είναι ένα από τα ζητούμενα... ;)
 
εχω την αίσθηση ότι μια 60 κάνη με μια 76 με τα ιδια χαρακτηριστικα και το ιδιο φυσιγγι εχει ένα μειονέκτημα οσο αφορα την ταχυτητα !!!!!
Άγγελε Καλησπέρα!:)

Κατι γράφει περί αυτού ο συγχωρεμένος ο Παπαδέας...

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

1. Eρώτηση: Έχουμε 2 κάνες με το ίδιο τσοκάρισμα. Η μια με μήκος 75 και ή άλλη 60 πόντους. Στη θαλάμη και των δύο αναπτύσσεται πίεση 650 bars/cm². Στο στόμιο της πρώτης, τα αέρια ασκούν πίεση 50 bars/cm² και στην δεύτερη 90 bars/cm². Ποια θα δώσει, με το ίδιο φυσίγγι, καλλίτερα βλητικά αποτελέσματα;
Aπάντηση: Μη σας γελάει η πίεση στο στόμιο της κάνης. Στην εβδομηνταπεντάρα κάνη, τα αέρια θα σπρώξουν τα σκάγια για περισσότερο χρόνο και συνεπώς θα προσδώσουν σ'αυτά μεγαλύτερη ταχύτητα στομίου.
Επειδή τα αέρια, στη μακριά κάνη θα ξεμπουκάρουν με λιγότερη δύναμη, (50 αντί 90 bars/cm²), θα έχουν μικρότερη επίδραση στο διασκορπισμό των σκαγίων. Τουναντίον, στα βραχύκαννα ντουφέκια, τα αέρια ξεμπουκάρουν με δύναμη και φυσάνε, από πίσω, τα σκάγια, δεν καταστρέφουν ολοσχερώς την ντουφεκιά, αλλά επηρεάζουν την κατανομή τους.
Δεν δημιουργήθηκε λοιπόν άδικα, από τους παλαιούς κυνηγούς και τους σκοπευτές του ΤΡΑΠ προτίμηση στα μακρύκαννα ντουφέκια.

2. Eρώτηση: Τι πρακτική αξία έχει αυτή η υπεροχή των μακρίκαννων ντουφεκιών;
Aπάντηση: Οι μεγαλύτερες αρχικές ταχύτητες κατά 15-20m/sec, που αποδίδουν αυτές οι κάνες, "εξανεμίζεται" στις μακρινές ντουφεκιές. Η καλή όμως κατανομή, που υπόσχονται, σε συνδυασμό με άριστης ποιότητας και χωρίς παραμορφώσεις σκάγια, ίσως δώσουν τα 1-2 πιάτα παραπάνω στον πρωταθλητή για να πάρει το μετάλλιο.
Για τους κοινούς κυνηγούς τίποτα ουσιαστικό. Στα κυνήγια μάλιστα με σκυλί φέρμας, ίσως η εξηντάρα, που σκορπάει λίγο τα σκάγια, να αποδειχθεί αποτελεσματικότερη.

Υ.Γ...ας με συγχωρέσουν οι λοιποί φίλοι(και ορισμένοι ειδικά!.sarcastic. )αλλά ... του έχω μια αδυναμία...
 
Καλησπέρα σ' όλους τους φίλους...:)

https://www.vcalc.com/wiki/AndrewBudd/Recoil+velocity+of+a+gun

...μπείτε εδώ να "παίξετε", και είμαι βεβαίως οτι θα βρείτε μια άκρη...;)

Τα των πιέσεων δεν τα σχολιάζω...

Το δια 96 ισχύει αλλα με προϋποθέσεις...που θα φανούν παρακάτω...

Έστω ένα δίκαννο πλαγιόκαννο ζυγίζει 2,720 γρ. ακριβώς. Δια 96, 28,3 γρ. ακριβώς(μια ουγγιά)!

Ένα φυσιγγιο 28 γρ. με ταχύτητα 400 μ/δλ θα δωσει ταχύτητα ανάκρουσης 4,11 μ/δλ.

Ένα φυσιγγιο 32 γρ. για να δωσει την ίδια ταχύτητα ανάκρουσης (4,11 μ/δλ) θα πρέπει να έχει τα ταχύτητα 350 μ/δλ!

Άρα το φυσιγγιο των 28 γρ. αφρός? οχι απαραίτητα...

Σύμφωνα με το άρθρο του Chuck Hawks, "Shotgun Recoil Table", που βρίσκεται αναρτημένη στο ίντερνετ, τα 10 πόδια/δλ ( 3,0 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης αντιπροσωπεύουν το κατά προσέγγιση το ανώτερο όριο του επιπέδου άνεσης.

Mε βάρος 2720γρ., μια γόμωση 25 γρ., με 365 μ/δλ, θα δώσει 11 πόδια/δλ ( 3,3 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης

Υ.Γ1....συμφωνώ εν μέρει με το Βασίλη οτι η αισθητή ανάκρουση είναι μέγεθος υποκειμενικό .....,κατά τα αλλα το μεγάλο βάρος των σκοπευτικών τουφεκιων(κατά 1(!) η και πολύ περισσότερα κιλά(!) από τα κυνηγετικά) και οι γομώσεις των 24 & 28 γρ., συνηγορούν στο οτι τα λεγόμενα του Chuck ίσως έχουν κάποια βάση, μια και για τους αθλητές η άνεση στις συνεχόμενες βολές, είναι ένα από τα ζητούμενα... ;)
ρε Γιαννη το εχω ξαναπει αν σας ενοχλει η ανακρουση του οπλου ΑΛΑΞΤΕ χομπι ;);).yel..yel..yel.
 
Λιγες δοκιμες για εναν καλο φιλο....Με SIPE και φυσιγγια αυτα που εγω λεω ''Νανακια''
Αυτες ειναι σε 5σταδιακο κλεισιμο.....Οι επομενες θα ειναι σε 2σταδια...
Μην τα υποτιματε...για δικανο ειναι ΜΑΝΟΥΛΑ...με ολη την σημασια της λεξης !!!!

View attachment 44600View attachment 44601View attachment 44602View attachment 44603View attachment 44604
τέλεια τα νανάκια!!!....love.
 
Καλησπέρα σ' όλους τους φίλους...:)

https://www.vcalc.com/wiki/AndrewBudd/Recoil+velocity+of+a+gun

...μπείτε εδώ να "παίξετε", και είμαι βεβαίως οτι θα βρείτε μια άκρη...;)

Τα των πιέσεων δεν τα σχολιάζω...

Το δια 96 ισχύει αλλα με προϋποθέσεις...που θα φανούν παρακάτω...

Έστω ένα δίκαννο πλαγιόκαννο ζυγίζει 2,720 γρ. ακριβώς. Δια 96, 28,3 γρ. ακριβώς(μια ουγγιά)!

Ένα φυσιγγιο 28 γρ. με ταχύτητα 400 μ/δλ θα δωσει ταχύτητα ανάκρουσης 4,11 μ/δλ.

Ένα φυσιγγιο 32 γρ. για να δωσει την ίδια ταχύτητα ανάκρουσης (4,11 μ/δλ) θα πρέπει να έχει τα ταχύτητα 350 μ/δλ!

Άρα το φυσιγγιο των 28 γρ. αφρός? οχι απαραίτητα...

Σύμφωνα με το άρθρο του Chuck Hawks, "Shotgun Recoil Table", που βρίσκεται αναρτημένη στο ίντερνετ, τα 10 πόδια/δλ ( 3,0 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης αντιπροσωπεύουν το κατά προσέγγιση το ανώτερο όριο του επιπέδου άνεσης.

Mε βάρος 2720γρ., μια γόμωση 25 γρ., με 365 μ/δλ, θα δώσει 11 πόδια/δλ ( 3,3 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης

Υ.Γ1....συμφωνώ εν μέρει με το Βασίλη οτι η αισθητή ανάκρουση είναι μέγεθος υποκειμενικό .....,κατά τα αλλα το μεγάλο βάρος των σκοπευτικών τουφεκιων(κατά 1(!) η και πολύ περισσότερα κιλά(!) από τα κυνηγετικά) και οι γομώσεις των 24 & 28 γρ., συνηγορούν στο οτι τα λεγόμενα του Chuck ίσως έχουν κάποια βάση, μια και για τους αθλητές η άνεση στις συνεχόμενες βολές, είναι ένα από τα ζητούμενα... ;)
Το βάρος του όπλου παίζει κρίσιμο ρόλο στον κλώτσο, όπως και άλλα πράγματα που έχουν αναφερθεί
Αυτό λέω πάντα.
 
Άγγελε Καλησπέρα!:)

Κατι γράφει περί αυτού ο συγχωρεμένος ο Παπαδέας...

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

1. Eρώτηση: Έχουμε 2 κάνες με το ίδιο τσοκάρισμα. Η μια με μήκος 75 και ή άλλη 60 πόντους. Στη θαλάμη και των δύο αναπτύσσεται πίεση 650 bars/cm². Στο στόμιο της πρώτης, τα αέρια ασκούν πίεση 50 bars/cm² και στην δεύτερη 90 bars/cm². Ποια θα δώσει, με το ίδιο φυσίγγι, καλλίτερα βλητικά αποτελέσματα;
Aπάντηση: Μη σας γελάει η πίεση στο στόμιο της κάνης. Στην εβδομηνταπεντάρα κάνη, τα αέρια θα σπρώξουν τα σκάγια για περισσότερο χρόνο και συνεπώς θα προσδώσουν σ'αυτά μεγαλύτερη ταχύτητα στομίου.
Επειδή τα αέρια, στη μακριά κάνη θα ξεμπουκάρουν με λιγότερη δύναμη, (50 αντί 90 bars/cm²), θα έχουν μικρότερη επίδραση στο διασκορπισμό των σκαγίων. Τουναντίον, στα βραχύκαννα ντουφέκια, τα αέρια ξεμπουκάρουν με δύναμη και φυσάνε, από πίσω, τα σκάγια, δεν καταστρέφουν ολοσχερώς την ντουφεκιά, αλλά επηρεάζουν την κατανομή τους.
Δεν δημιουργήθηκε λοιπόν άδικα, από τους παλαιούς κυνηγούς και τους σκοπευτές του ΤΡΑΠ προτίμηση στα μακρύκαννα ντουφέκια.

2. Eρώτηση: Τι πρακτική αξία έχει αυτή η υπεροχή των μακρίκαννων ντουφεκιών;
Aπάντηση: Οι μεγαλύτερες αρχικές ταχύτητες κατά 15-20m/sec, που αποδίδουν αυτές οι κάνες, "εξανεμίζεται" στις μακρινές ντουφεκιές. Η καλή όμως κατανομή, που υπόσχονται, σε συνδυασμό με άριστης ποιότητας και χωρίς παραμορφώσεις σκάγια, ίσως δώσουν τα 1-2 πιάτα παραπάνω στον πρωταθλητή για να πάρει το μετάλλιο.
Για τους κοινούς κυνηγούς τίποτα ουσιαστικό. Στα κυνήγια μάλιστα με σκυλί φέρμας, ίσως η εξηντάρα, που σκορπάει λίγο τα σκάγια, να αποδειχθεί αποτελεσματικότερη.

Υ.Γ...ας με συγχωρέσουν οι λοιποί φίλοι(και ορισμένοι ειδικά!.sarcastic. )αλλά ... του έχω μια αδυναμία...
Ωραία τοποθέτηση. Δεν την είχα υπόψη μου
 
Τώρα είδα την συζήτηση, λοιπόν για την ανάκρουση δεν συγκρίνουμε ούτε κινητικές ενέργειες, ούτε ορμές, αλλά έχει βρεθεί στατιστικά κάπου στη μέση. Για την ακρίβεια, στο ίδιο όπλο ή σε όπλα ίδιου βάρους, η ανάκρουση μιας γόμωσης υπολογίζεται σαν ταχύτητα υψωμενη στην 1,25 δύναμη επί το βάρος. Πχ 32 γραμμάρια με αρχική 400 μ/δ έχουν ίδιο κλωτσημα με 36 γραμμάρια με αρχική 364 μ/ δ.
 
ρε Γιαννη το εχω ξαναπει αν σας ενοχλει η ανακρουση του οπλου ΑΛΑΞΤΕ χομπι ;);).yel..yel..yel.
...εγω Δημήτρη μου, δόξα το Θεο.pray to God.!, είμαι από τους τυχερούς....και πτηνά και θαλασσινά έχει ο μπαξές!...έχω κι άλλο χόμπι!;).sarcastic.

Υ.Γ...Τώρα χωρίς πλάκα(και με πλάκα!.sarcastic.)...αν είναι να χτυπήσω δυο Πέρδικες και να μου φύγουν τα σφραγίσματα ...βράστα!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top