Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η δική μου ικασια λέει ότι όταν σπρώξουμε με πίεση 650 bar 28 gr βάρος και με την ίδια 33 γρ στα 28 θα δώσουμε μεγαλύτερη ταχύτητα ενώ στα 33 μικρότερη ταχ γιατί θα μας φέρουν μεγαλύτερη αντίσταση λόγο μεγαλύτερου βάρους και αυτή η μεγαλύτερη αντίσταση είναι αυτό που θα νιώσουμε στον ώμο υποθέτω ότι δύο διαφορετικές γομωσεις σε βάρος με την ίδια πυρίτιδα εννοώ μάρκα όταν παράγουν ίδιες πιέσεις η βαρύτερη θα μας κλωτσήσει περισσότερο και θα είναι πιο αργή σε ταχ .Γι'αυτό όταν συγκρίνουμε πιέσεις με ταχ και ανάκρουση πρέπει να γίνεται σε ίδιο βάρος γόμωσης εκεί γίνεται το μπέρδεμα που λένε η ταχ δεν έχει σχέση με τα bar η το κλώτσημα γιατί συγκρίνεις διαφορετικά γρ φυσιγγίων .Υποθέτω ξαναλέω δε το γνωρίζω σίγουρα γι'αυτό έγραψα την ερώτηση και το τι πιστεύω.
 
Η δική μου ικασια λέει ότι όταν σπρώξουμε με πίεση 650 bar 28 gr βάρος και με την ίδια 33 γρ στα 28 θα δώσουμε μεγαλύτερη ταχύτητα ενώ στα 33 μικρότερη ταχ γιατί θα μας φέρουν μεγαλύτερη αντίσταση λόγο μεγαλύτερου βάρους και αυτή η μεγαλύτερη αντίσταση είναι αυτό που θα νιώσουμε στον ώμο υποθέτω ότι δύο διαφορετικές γομωσεις σε βάρος με την ίδια πυρίτιδα εννοώ μάρκα όταν παράγουν ίδιες πιέσεις η βαρύτερη θα μας κλωτσήσει περισσότερο και θα είναι πιο αργή σε ταχ .Γι'αυτό όταν συγκρίνουμε πιέσεις με ταχ και ανάκρουση πρέπει να γίνεται σε ίδιο βάρος γόμωσης εκεί γίνεται το μπέρδεμα που λένε η ταχ δεν έχει σχέση με τα bar η το κλώτσημα γιατί συγκρίνεις διαφορετικά γρ φυσιγγίων .Υποθέτω ξαναλέω δε το γνωρίζω σίγουρα γι'αυτό έγραψα την ερώτηση και το τι πιστεύω.
Γι αυτό σου εξηγώ ότι πρέπει να συγκρίνεις ορμές, όχι γομωσεις+πιέσεις.
Ξέρεις την ορμή, ξέρεις και την ανάκρουση. Ας έχει ό,τι γραμμάρια, ταχύτητα (και πιέσεις) θες .
 
Γιατί είναι άτοπο με ς4 γεμίζω 28 και 32 φυσίγγια που βγάζουν τα ίδια bar ποιο θα κλωτσαει περισσότερο δε με ενδιαφέρουν ταχ .Απλή ερώτηση
Γιάννη συγκεντρώσου.big smile.
Μου δίνεις μήλα και αχλάδια για να σου φτιάξω ψαρόσουπα
 
Μπορεί να έχεις τις ίδιες πιέσεις με 28 γρ και με 33 γρ θα μου πει κάποιος με ποιο από τα δύο θα έχεις μεγαλύτερη αίσθηση ανάκρουσης εάν έχεις και γιατί.Αλλα θέλω αιτιολογημένη απάντηση
Η μέγιστη πίεση δεν έχει καμία σχέση με την ανάκρουση.
Αν ταπώσουμε μια κάνη ηλεκτροκολλώντας λαμαρίνα 10mm στο εσωτερικό της (ακριβώς μπροστά από τον κώνο), ... η κάνη θα διαρραγεί και στον ώμο δεν θα νοιώσεις απολύτως τίποτα.

Οι πιέσεις ακολουθούν καμπύλες σε σχέση με τον χρόνο και την απόσταση.
Η μέγιστη πίεση αναπτύσσεται μια μόνο χρονική στιγμή και δεν έχει άμεση σχέση ούτε με τις ταχύτητες στομίου ούτε με την ανάκρουση.
Ακόμα και να μου δώσεις τις καμπύλες το μόνο που θα μπορέσω να υπολογίσω είναι η ταχύτητα και η ενέργεια ανάκρουσης.

Αν το ίδιο φυσίγγι με το ίδιο όπλο το ρίξει ένας που είναι τέρας δύναμης και ένας ευαισθητούλης η αισθητή ανάκρουση στον ευαισθητούλη θα είναι μεγαλύτερη από το τέρας.

Ο όρος "αισθητή ανάκρουση" είναι μια διαφημιστική μ@λακία και μισή ή πιο επιστημονικά "μη μετρήσιμη" :)
Το μόνο μετρήσιμο είναι η καμπύλη της δύναμης του πέλματος πάνω σε έναν ώμο ή μια σταθερή επιφάνεια.
Εκεί παίζουν ρόλο τα συστήματα απόβεσης ανάκρουσης ή απορρόφησης ενέργειας του κοντακιού και του πέλματος.
 
Last edited:
Γιατί είναι άτοπο με ς4 γεμίζω 28 και 32 φυσίγγια που βγάζουν τα ίδια bar ποιο θα κλωτσαει περισσότερο δε με ενδιαφέρουν ταχ .Απλή ερώτηση
Αυτό που έχει μεγαλύτερη μάζα σκαγιων κλωτσαει περισσότερο. Εξ ου και ο κανόνας για το πόσα γραμμάρια γόμωσης χρησιμοποιούμε σε όπλα με σταθερό καθρέπτη βάρος όπλου/96......
 
Αυτό λέω και λένε δεν έχει σχέση ξαναγράφω 28 γρ και 32 με ίδια bar βιδωνω το όπλο σε μηχάνημα και μετράω χέσε τον ώμο μου ίδια bar φυσίγγια με την ίδια μάρκα πυρίτιδα διαφορετικών γραμμαρίων ποιο θα δώσει μεγαλύτερη ανάκρουση μετρήσιμη και πιο φυσίγγι θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα ερώτηση κάνω δεν με ενδιαφέρει η αίσθηση και τα αξεσουάρ κοντακιου θα κλωτσήσει περισσότερο η βαρύτερη γόμωση και θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα η ελαφρύτερη ναι η όχι είναι πολύ απλό το ερώτημα
 
Πραγματικά τώρα με τι όπλο ρίχνεις ;;;
Δεν θυμάμαι αν το είχες γράψει ούτε ξέρω τι έχεις.
Beretta stone coat 66cm 18.5 αυλό 3τσοκ 30 πραγματικά μετρα με 7αρι και ρελιστα φυσίγγια μαλλινη γνήσια.... και με benelli που έριξα τα ίδια 66cm...
 
Αυτό λέω και λένε δεν έχει σχέση ξαναγράφω 28 γρ και 32 με ίδια bar βιδωνω το όπλο σε μηχάνημα και μετράω χέσε τον ώμο μου ίδια bar φυσίγγια με την ίδια μάρκα πυρίτιδα διαφορετικών γραμμαρίων ποιο θα δώσει μεγαλύτερη ανάκρουση μετρήσιμη και πιο φυσίγγι θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα ερώτηση κάνω δεν με ενδιαφέρει η αίσθηση και τα αξεσουάρ κοντακιου θα κλωτσήσει περισσότερο η βαρύτερη γόμωση και θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα η ελαφρύτερη ναι η όχι είναι πολύ απλό το ερώτημα

Αν πχ το 28γρ βγάζει 420μ/δ για να έχει ίδια ανάκρουση το 33γρ φτάνει να πιάνει μόλις 420*0,85=357μ/δ
Πες μου ένα 33γρ που δεν ξεπερνά τα 357μ/δ να σου πω εγώ ένα 28γρ που να πιάνει 500 και να κλωτσήσει χειρότερα
Γιαννη σχεδον παντα θα κλωτσαει περισσοτερο το 32γρ,, γιατι οπως δειχνει και ο DrV , οι διαφορα στην ταχυτητα μεταξυ τους , δεν θα εχει ποτε αυτο το μεγεθος. Οι διαφορες στις ταχυτητες ειναι πολυ μικρες για να ανατρεψουν τη βεβαιη ισχυροτερη ορμη της μεγαλυτερης μαζας
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top