Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και τα φυσίγγια ελαφριάς γομωσης, όπως είναι τα σκοπευτικα που συνδυάζουν χαμηλές πιεσεις κ θεωρουνται κ γρήγορα γιατί δεν κλωτσανε?
Λίγα γραμμάρια γόμωσης Τάσο.

Τα μεγαλύτερα μπαμ σε όπλα τα έχω δει σε σκοπευτικά πάντως.
Φθηνά σκοπευτικά ... από βιοτέχνες πολύ παλιά ...
 
Τα μεγαλύτερα μπαμ σε όπλα τα έχω δει σε σκοπευτικά πάντως.
Δεν μου έχει τυχει σκοπευτικο φυσιγγι 24 η 28γρ να "κλωτσήσει" η να παραγει δυνατό ηχο.......
Χωρις αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κ τετοια..........

Φθηνά σκοπευτικά ... από βιοτέχνες πολύ παλιά ...
Εκεί όλα παιζονται......
 
Last edited by a moderator:
Μου ακουγεται καπως περιεργο αλλά αφου έχει αποδειχτεί( κ με τα καταλληλα μέσα) δεν μπορώ να πω το εντελως αντίθετο...
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι οι πιεσεις έχουν κάποια σχέση με το λάκτισμα...

Όλοι έχουμε ακουσει την φράση η κ μας έχει συμβεί, "τα φυσίγγια κλωτσάνε περισσοτερο το καλοκαίρι"..


Κάποιοι πιστευουν ότι αυτό συμβαίνει γιατί το καλοκαίρι φοράμε κοντομανικο κ τον χειμώνα η ενδυμασία μας βαραίνει....
Εν μερη εχουν καποιο δίκιο, αλλά οι διάφορες δοκιμές που έχουν γίνει εχουν αποδείξει ότι στην ζέστη αυξάνονται οι παραγόμενες πιεσεις και κατά συνέπεια το λακτισμα.......

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-υδρόβια-σε-ακραίες-καιρικές-συνθήκες-Πάγος-χιόνι.3931/page-6
Ναι αλλα αυξανοντε και οι ταχυτητες
 
Παλικαρια στο θεμα μας ολοι....
Σβησα οτι αφορουσε την "τρανταχτή" συζητηση...
Παμε παλι στις βλητικες μας δοκιμες ομορφα κι ωραια χωρις σποντες κτλ...
Ευχαριστώ!!
ρε τζάμπα έγραφα κατεβατά;
θα σε τουφεκίσω με σκάγια #256 Φ0,0226454 χιλ!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΑΝΕΣ!!!!.shake hands.
 
Μπορεί να έχεις τις ίδιες πιέσεις με 28 γρ και με 33 γρ θα μου πει κάποιος με ποιο από τα δύο θα έχεις μεγαλύτερη αίσθηση ανάκρουσης εάν έχεις και γιατί.Αλλα θέλω αιτιολογημένη απάντηση
Η αίσθηση (της ανάκρουσης) είναι υποκειμενικό πράγμα και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, αντικειμενικούς και υποκειμενικούς.
Ανάκρουση μετρήσιμη θα έχει μεγαλύτερη, αυτό με τη μεγαλύτερη ορμή. Αν το 33γρ έχει τουλάχιστον το 85% της ταχύτητας του 28γρ θα έχει μεγαλύτερη ανάκρουση de facto.
 
Η αίσθηση (της ανάκρουσης) είναι υποκειμενικό πράγμα και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, αντικειμενικούς και υποκειμενικούς.
Ανάκρουση μετρήσιμη θα έχει μεγαλύτερη, αυτό με τη μεγαλύτερη ορμή. Αν το 33γρ έχει τουλάχιστον το 85% της ταχύτητας του 28γρ θα έχει μεγαλύτερη ανάκρουση de facto.
Άντε παράτα μας και εσύ ρε Λαμπρογλυφτη!
 
Πρόσεξε τι εννοώ 28 γρ 650 bar k 33γρ 650 bar πιο θα σε κλωτσήσει περισσότερο το ότι το 28 θα έχει μεγαλύτερη ταχ είναι λογικό .Δεν γνωρίζω την απάντηση υποθέτω ρωτάω μήπως μπορεί κάποιος να την εξηγήσει αν την ξέρει με βεβαιότητα.
 
Πρόσεξε τι εννοώ 28 γρ 650 bar k 36γρ 650 bar πιο θα σε κλωτσήσει περισσότερο το ότι το 28 θα έχει μεγαλύτερη ταχ είναι λογικό .
Δεν είναι λογικό!
Οι πιέσεις δε λένε τίποτα.
Η ορμή ορίζεται ως μάζα επί ταχύτητα.
Επειδή έχεις ίδια μπαρ δε σημαίνει ότι το 28γρ έχει μεγαλύτερη ταχύτητα, γιατί πολύ απλά δεν είναι ίδια η πυρίτιδα και στις δύο περιπτώσεις. Και ποιοτικά και ποσοτικά.
Με δεδομένα τα γραμμάρια και τις πιέσεις δεν υπάρχει απάντηση μαθηματικά τεκμηριωμένη.
Μάλλον πάλι τα 33γρ θα έχουν μεγαλύτερη ανάκρουση, δική μου εικασία.
 
Να θεωρήσουμε ότι έχουμε την ίδια πυρίτιδα σε αναλογία που να αποδίδει τα ίδια bar στις δύο διαφορετικές γομωσεις.
Αυτό που ζητάς είναι άτοπο.
Το 85% που ανέφερα στο πρώτο ποστ μου δεν το έγραψα τυχαία (στο περίπου)
Ρ1 η ορμή της γόμωσης με 28γρ και Ρ2 η ορμή της γόμωσης με 33γρ. Ρ=m*V
Άρα η αναλογία των ταχυτήτων ώστε να έχουν ίδιες ορμές (άρα και ίδια ανάκρουση) είναι 28/33=σχεδόν 0.85
Αν πχ το 28γρ βγάζει 420μ/δ για να έχει ίδια ανάκρουση το 33γρ φτάνει να πιάνει μόλις 420*0,85=357μ/δ
Πες μου ένα 33γρ που δεν ξεπερνά τα 357μ/δ να σου πω εγώ ένα 28γρ που να πιάνει 500 και να κλωτσήσει χειρότερα:p
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top