Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
πλάκα πλάκα εγω ντενεκέδες δεν τους εμπιστευομαι ούτε για δοκίμια διάτρησης....
τηλεφ. κατάλογοι ελείψη ζελατίνης...... άντε και Α4
Θυμάμαι κάτι δοκιμές του Άρη με ατσάλινα....κόσκινο τα τενεκέδια είχε κάνει τεστς κ με ζελατίνη‼️
 
Last edited:
Μπράβο ωραία ντουφεκια... πάλι λάθος σύγκριση.. αλλο δίκαννο... αλλο.. καραμπίνα...
Και τι πόντους κάνει έχει το δίκαννο; ;;;


ΟΚ....Ασε να κανω λαθος συγκρισεις εγω....Κανε τις δικες σου δοκιμες...και βαδιζε συμφωνα με αυτες...

ΥΓ, Το μηκος της καννης δεν επηρεαζει την αποδοση του φυσιγγιου....η για ποιο σωστα....η διαφορά που
εχουν ειναι αμελητεα Νικολα....!!!
 
ΟΚ....Ασε να κανω λαθος συγκρισεις εγω....Κανε τις δικες σου δοκιμες...και βαδιζε συμφωνα με αυτες...

ΥΓ, Το μηκος της καννης δεν επηρεαζει την αποδοση του φυσιγγιου....η για ποιο σωστα....η διαφορά που
εχουν ειναι αμελητεα Νικολα....!!!
Ναι... εντάξει...Τέλος!!
 
ΟΚ....Ασε να κανω λαθος συγκρισεις εγω....Κανε τις δικες σου δοκιμες...και βαδιζε συμφωνα με αυτες...

ΥΓ, Το μηκος της καννης δεν επηρεαζει την αποδοση του φυσιγγιου....η για ποιο σωστα....η διαφορά που
εχουν ειναι αμελητεα Νικολα....!!!
Νίκο είχα ρίξει εφταρια εμπορικά(34 γρ.μαγιονκι) στα 30 μέτρα παλαιά με τον ροχο την χραπα Χρουπα,κανένα δεν είχε τρυπήσει...τον τενεκέ δε θυμάμαι τι ηταν,φέτας❓λαδιού❓έχω πάντως την πεποίθηση ότι δεν τρυπάει εμπορικο
 
Νίκο είχα ρίξει εφταρια εμπορικά(34 γρ.μαγιονκι) στα 30 μέτρα παλαιά με τον ροχο την χραπα Χρουπα,κανένα δεν είχε τρυπήσει...τον τενεκέ δε θυμάμαι τι ηταν,φέτας❓λαδιού❓έχω πάντως την πεποίθηση ότι δεν τρυπάει εμπορικο

Μπορει Γιαννη μου !!! Εδω δοκιμαζουμε φυσιγγια ιδιογομωσης....Εμπορικο Ν7 ουτε που θυμαμαι
ποσα χρονια εχω να πιασω στα χερια μου φιλε !!!
Το φυσιγγιο που εριξα αν και με μαλλινη....εβγαλε ταχυτητα με αξιοπρεπεια...απο το στησιμο που του
εκανα φιλε !!!


εικόνα_Viber_2022-03-16_20-09-09-211.jpg
 
Εχεις δικιο....Οι δοκιμες γινονται ποιο πανω στο χωραφι....η στο πεδιο βολης του στρατου ...

View attachment 44543View attachment 44544

Σε ενοχλησε που ειδες σπιτια ??? Απο περιεργεια σε ρωταω....!!!
Δεν τιθεται θεμα ενοχλησης, με σπιτια, εκκλησια, δρομακια, τιθεται θεμα ασφαλειας πανω απο ολα....αυτο ειναι το πρωτευον.
 
...τουναντίον Μάριε μου!.shake hands.


...αλλα αναρωτιέμαι , γιατί δεν το κάνουν ?.think.....έλλειψη τεχνογνωσίας?...άλλοι οι λόγοι?.....εσείς θα μπορούσατε.....να καλύψετε το σύνολο των Ελλήνων Κυνηγών?....αυτοί τι Θέλουν?.think.
Ενα συγγεντρωτικο φυσηγγι ψιλε μου στα λογια το θελουν ολοι στο κυνηγι κανεις μια χαρα μπωρουνε να βγαλουνε φυσιγγαρες αλλα κανεις δε τα υελει ζλστο κυνηγι πιστεψεμε
 
...τουναντίον Μάριε μου!.shake hands.


...αλλα αναρωτιέμαι , γιατί δεν το κάνουν ?.think.....έλλειψη τεχνογνωσίας?...άλλοι οι λόγοι?.....εσείς θα μπορούσατε.....να καλύψετε το σύνολο των Ελλήνων Κυνηγών?....αυτοί τι Θέλουν?.think.
Φτινο φυσιγγι απο ακρυβα υλικα και να σκωτωνει μονο του ακρυβως οπως στα λεω
 
Ενα συγγεντρωτικο φυσηγγι ψιλε μου στα λογια το θελουν ολοι στο κυνηγι κανεις μια χαρα μπωρουνε να βγαλουνε φυσιγγαρες αλλα κανεις δε τα υελει ζλστο κυνηγι πιστεψεμε
Φτινο φυσιγγι απο ακρυβα υλικα και να σκωτωνει μονο του ακρυβως οπως στα λεω
Καλημέρα Τόλη!:)

Με ψίλο-μπέρδεψες!... εννοείς προφανώς οτι μπορούνε αλλα δεν θα πουλάει?...θα είναι εκ των πραγμάτων αλμυρό για τα γούστα μας...κατάλαβα λάθος?
 
Διαπιστωμένο, ελεγμένο και πειραματικά αποδεδειγμένο !!!
Κοινώς, καρατσεκαρισμένο.
Πάμε όλοι USA.

ps
Τα αγοράζω όλα τα benelli με 100€ για παλιοσίδερα.
Τα χαλασμένα και αυτά που παθαίνουν εμπλοκές 30€.
.my man.
Βασίλη Καλημέρα!:)

...άστα τώρα τα μπενέλια, έχουμε σοβαρά πράγματα...


Λοιπόν...

Ο Νίκος στη δόκιμη που έκανε με 409 μ/δ(1341 πόδια/δλ) με εφτάρια (2,5 χιλ) τρύπησε στα 30 μέτρα 2,7 χιλ. χαρτί...

Από το πινακάκι υπολόγισα ότι στα 30 μέτρα με 71/2(2,4 χιλ) στα 30 μέτρα(33 γιάρδες) με 1330 μ/δλ(405 μ/δλ) αυτό ισοδυναμεί με 1,76 ποδόλιβρες.

Κατόπιν με μπακαλίστικους(.sarcastic.) υπολογισμούς υπολόγισα ότι στα 30 μέτρα αν περάσουμε 2,0 χιλ. χαρτιού (= 2/0,10 παχος=20 φύλλα Α4 η 2/0,6 παχος=33 φύλλα τηλ. καταλόγου η 66 σελίδες) έχουμε 1,24 ποδόλιβρες στα 30 μετρα που ισοδυναμούν με την ελάχιστη 1,0 ποδόλιβρα στα 35 μέτρα (40 γιάρδες)...

Μπορείς να επαλήθευσης εσύ που είναι και το στοιχειό σου τα μαθηματικά?

1647499462200.jpeg
 
Οι αείμνηστοι Neil Winston και Gouph Thomas είχαν "στήσει" πεδίο δοκιμών λειόκαννων στην πίσω αυλή των σπιτιών τους μέσα στον οικιστικό ιστό προαστίων κι έριξαν μυριάδες βολές, βγάζοντας συμπεράσματα που προώθησαν την ΕΠΙΣΤΗΜΗ της βλητικής του λειόκαννου..... Αυτά στις απολίτιστες και τριτοκοσμικές ΗΠΑ και Βρετανία.
Ιταλοί φτιάχνουν "δοκιμαστήρια" φυσιγγίων και "σήραγγες" δοκιμών και μέσα στα σπίτια τους (υπόγεια) εκτός από τις αυλές τους.
Κύρια προϋπόθεση: ο ασφαλής τερματισμός των βλημάτων - σκαγίων και η τήρηση του ωραρίου κοινής ησυχίας...
Στην πολιτισμένη κι εξελιγμένη χώρα μας δεν κάνουμε τέτοια πράγματα.. α,πα,πα.....
Εμείς είμαστε πολιτισμένα αστικοποιημένα χάι άτομα.....
Ειδικά η κοινότητα των κυνηγών δεν κάνει τέτοια πράγματα.. κι αν κάποιος "διαπιστώσει" ή υποπτευθεί ότι κάποιος τρίτος προβαίνει σε τέτοιου είδους "αποτρόπαιες και κατακριτέες πράξεις" σπεύδει να κατακεραυνώσει τον παραβάτη .....
αμ πως;;
 
Last edited by a moderator:
Βασίλη Καλημέρα!:)

...άστα τώρα τα μπενέλια, έχουμε σοβαρά πράγματα...


Λοιπόν...

Ο Νίκος στη δόκιμη που έκανε με 409 μ/δ(1341 πόδια/δλ) με εφτάρια (2,5 χιλ) τρύπησε στα 30 μέτρα 2,7 χιλ. χαρτί...

Από το πινακάκι υπολόγισα ότι στα 30 μέτρα με 71/2(2,4 χιλ) στα 30 μέτρα(33 γιάρδες) με 1330 μ/δλ(405 μ/δλ) αυτό ισοδυναμεί με 1,76 ποδόλιβρες.

Κατόπιν με μπακαλίστικους(.sarcastic.) υπολογισμούς υπολόγισα ότι στα 30 μέτρα αν περάσουμε 2,0 χιλ. χαρτιού (= 2/0,10 παχος=20 φύλλα Α4 η 2/0,6 παχος=33 φύλλα τηλ. καταλόγου η 66 σελίδες) έχουμε 1,24 ποδόλιβρες στα 30 μετρα που ισοδυναμούν με την ελάχιστη 1,0 ποδόλιβρα στα 35 μέτρα (40 γιάρδες)...

Μπορείς να επαλήθευσης εσύ που είναι και το στοιχειό σου τα μαθηματικά?

View attachment 44564
Δεν ξέρω που βρίσκεις αυτά τα πινακάκια, όμως και αυτό και ένα άλλο που είχες ανεβάσει παλιότερα με μένουσες είναι ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ.
Το πινακάκι αυτό είναι με αμερικάνικα σκάγια.

Εγώ βγάζω με 7άρι ιταλικό ενέργεια 1 ποδόλιβρα ανά σκάγι στα 35μ σε θερμοκρασία 21 C με ταχύτητα (κρατήσου) 305m/s στο 1.5m !!!!
 
Δεν ξέρω που βρίσκεις αυτά τα πινακάκια, όμως και αυτό και ένα άλλο που είχες ανεβάσει παλιότερα με μένουσες είναι ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ.
Το πινακάκι αυτό είναι με αμερικάνικα σκάγια.

Εγώ βγάζω με 7άρι ιταλικό ενέργεια 1 ποδόλιβρα ανά σκάγι στα 35μ σε θερμοκρασία 21 C με ταχύτητα (κρατήσου) 305m/s στο 1.5m !!!!
...ε, αυτο δεν είναι υπερ-αισιόδοξο?

...το θέμα μας με βάση την δοκιμή του Νίκου είναι : πόσα φύλλα καταλόγου η Α4 ισοδυναμούν με 0.11kg/m(1,0 ft/lbs) στα 35 μέτρα? πόσες πρέπει να τρυπάμε στα 30 μέτρα?

επ' αυτού μπορείς να βοηθήσεις?
 
Βασίλη Καλημέρα!:)

...άστα τώρα τα μπενέλια, έχουμε σοβαρά πράγματα...


Λοιπόν...

Ο Νίκος στη δόκιμη που έκανε με 409 μ/δ(1341 πόδια/δλ) με εφτάρια (2,5 χιλ) τρύπησε στα 30 μέτρα 2,7 χιλ. χαρτί...

Από το πινακάκι υπολόγισα ότι στα 30 μέτρα με 71/2(2,4 χιλ) στα 30 μέτρα(33 γιάρδες) με 1330 μ/δλ(405 μ/δλ) αυτό ισοδυναμεί με 1,76 ποδόλιβρες.

Κατόπιν με μπακαλίστικους(.sarcastic.) υπολογισμούς υπολόγισα ότι στα 30 μέτρα αν περάσουμε 2,0 χιλ. χαρτιού (= 2/0,10 παχος=20 φύλλα Α4 η 2/0,6 παχος=33 φύλλα τηλ. καταλόγου η 66 σελίδες) έχουμε 1,24 ποδόλιβρες στα 30 μετρα που ισοδυναμούν με την ελάχιστη 1,0 ποδόλιβρα στα 35 μέτρα (40 γιάρδες)...

Μπορείς να επαλήθευσης εσύ που είναι και το στοιχειό σου τα μαθηματικά?

View attachment 44564
Τι ωραία Σκονακία είναι αυτά Τζων‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top