Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Περιμετρικα οχη.εγω δοκιμαση ομως να περασο τα σκαγια.και αποτελεσμα λιγο περισοτερη ταχητιτα 5 μετρα δηλαδη.και λιγο πιο σφηκτα κεντρα
Δοκιμάστε μόνο περιμετρικά ή εσύ ή ο Νικ.
Για να μην το κάνω πιο extreme με διπλή τάπα πάνω ρέλι και ανάμεσα στις τάπες γραφίτη .pray to God.
.my man.
Ιδέα είναι ... Δεν ξέρω αν δουλέψει ... Ουσιαστικά λιπαίνεις το βύσμα σε όλη του την διαδρομή ...
Τι λέτε ;;;

Τον ταχογράφο τον έφτιαξες ;;;
Πήρες άλλον ;;;
 
Δοκιμάστε μόνο περιμετρικά ή εσύ ή ο Νικ.
Για να μην το κάνω πιο extreme με διπλή τάπα πάνω ρέλι και ανάμεσα στις τάπες γραφίτη .pray to God.
.my man.
Ιδέα είναι ... Δεν ξέρω αν δουλέψει ... Ουσιαστικά λιπαίνεις το βύσμα σε όλη του την διαδρομή ...
Τι λέτε ;;;

Τον ταχογράφο τον έφτιαξες ;;;
Πήρες άλλον ;;;αλο πηρα σηγα μην εφτιαχνε με την τουφεκια που εφαγε .very funny.
 
Τοχο δουλεψη πολη.πρην πολαααα χρωνια.ναι δηκιμου πατεντα ειναι καλα θημασε.εγω βαζο λαστιχακη αερα πιεσεος
Πλερω όταν άρχισα να ασχολούμαι με την ιδιογομοση, είσαι ο πρώτος που είδα, πριν πολλά χρόνια, και την πατέντα την έχω αποθήκευση, όπως και της υπόλοιπες και της έχω, δεν την έχω φτιάξει αν και έχω μαζέψει τα υλικά, γιατί με έχει φάει η δουλειά και δεν προλαβαίνω, παρεπιπτόντως,η ρίζες μου είναι Κρητικές,γιαννακακης στο επονιμω και απο τα Σφακιά η ρίζες..love.
 
Πλερω όταν άρχισα να ασχολούμαι με την ιδιογομοση, είσαι ο πρώτος που είδα, πριν πολλά χρόνια, και την πατέντα την έχω αποθήκευση, όπως και της υπόλοιπες και της έχω, δεν την έχω φτιάξει αν και έχω μαζέψει τα υλικά
Καλυτερα.... Πρόσεχε γιατί το όνομα φωτοβολιδας δεν βγήκε άδικα..... .yelling.
 
Σχεδον ιδια ειναι....
Τωρα για τους καδους....δεν εχεις εναν γνωστο που εχει παιδια στο σχολειο ??
Τα περσινα βιβλια τους ειναι αχρηστα....Τα περισσοτερα παιδια τα πετανε....Ενα παιδι να γνωριζεις
θα σε γεμισει βιβλια για χρονια...και απο τους συμμαθητες του !!!
Έχω εγώ ρε σεις βιβλία από το πανεπιστήμιο. Και είναι μεγάλα και χοντρά επειδή είναι για..... επιστήμονες!

Να σας τα στείλω να βγάλετε εσείς το άχτι μου πάνω τους.
 
Πλερω όταν άρχισα να ασχολούμαι με την ιδιογομοση, είσαι ο πρώτος που είδα, πριν πολλά χρόνια, και την πατέντα την έχω αποθήκευση, όπως και της υπόλοιπες και της έχω, δεν την έχω φτιάξει αν και έχω μαζέψει τα υλικά, γιατί με έχει φάει η δουλειά και δεν προλαβαίνω, παρεπιπτόντως,η ρίζες μου είναι Κρητικές,γιαννακακης στο επονιμω και απο τα Σφακιά η ρίζες..love.

Γιάννη, τι κενός χώρος μένει με τον Τασκώφ 16 και 38 γρ.? Την ΜΒ36 στα 2 γραμμάρια την γεμίζεις?
Ναι στα 2 γρ με cx2000
Κενος χωρος 12 χιλ περιπου με φιεμ καλικα
 
στο χοντροτερο "καταλληλο" για το θηραμα, δεν παιζει ρολο η ταχυτητα. Ελα ομως που χρειαζομαστε τα ψιλοτερα "καταλληλα" για να πιασουμε κατανομη, και εκει μπαινει η ταχυτητα δυναμικα στο παιγνιδι.
Κωστή αν το πάμε εντελώς θεωρητικά με 70% συγκέντρωση με full στα 36,5m για παπί που θέλει 120-130 σκάγια στον κύκλο με 36γρ φυσίγγι όλα τα νούμερα πάνω από #3 ιταλικό κάνουν την δουλειά.
Αν πας σε 50γρ και το #1 ιταλικό κάνει την δουλειά.
Γιατί να ρίξω λοιπόν #6 και όχι #4 ?

Στα πρακτικά τώρα ... δες παρακάτω και πες μου γιατί να ρίξω 6άρι αμερικάνικο σε παπί και όχι 4άρι αμερικάνικο ...
Ίδιο όπλο, ίδιο τσοκ, ίδιο φυσίγγι με διαφορετικό # σκαγιών, ίδια μέρα η δοκιμή.
131 σκάγια το #4 αμερικάνικο
135 σκάγια το #6 αμερικάνικο
Επίσης όσο χοντραίνει το σκάγι τόσο αυξάνονται οι συγκεντρώσεις ...

Φυσικά με ένα παράδειγμα δεν αποδεικνύω τίποτα αλλά μην θεωρούμε δεδομένο ότι με τα ψιλά θα αυξήσουμε κατακόρυφα την πυκνότητα των κατανομών.
Για μεγάλες αποστάσεις τα ψιλά έτσι και αλλιώς δεν κάνουν ...

Καλά τα πολλαπλά σοκ, τα πολλαπλά τραύματα και τα ψιλά σκάγια αλλά αν δεν τρυπάνε έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

ps
Εδώ φαίνεται και η χρησιμότητα του πίνακα και των δοκιμών ... βέβαια έριξα μια τουφεκιά μόνο ...
Rem XLR 4.jpgRem 6.jpg
 
Last edited:
Κωστή αν το πάμε θεωρητικά με 70% συγκέντρωση με full στα 36,5m για παπί που θέλει 120-130 σκάγια στον κύκλο με 36γρ φυσίγγι όλα τα νούμερα πάνω από #3 ιταλικό κάνουν την δουλειά.
Αν πας σε 50γρ και το #1 ιταλικό κάνει την δουλειά.
Γιατί να ρίξω λοιπόν #6 και όχι #4 ?

Στα πρακτικά τώρα ... δες παρακάτω και πες μου γιατί να ρίξω 6άρι αμερικάνικο σε παπί και όχι 4άρι αμερικάνικο ...
Ίδιο όπλο, ίδιο τσοκ, ίδιο φυσίγγι με διαφορετικό # σκαγιών.
131 σκάγια το #4 αμερικάνικο
135 σκάγια το #6 αμερικάνικο
Επίσης όσο χοντραίνει το σκάγι τόσο αυξάνονται οι συγκεντρώσεις ...

Φυσικά με ένα παράδειγμα δεν αποδεικνύω τίποτα αλλά μην θεωρούμε δεδομένο ότι με τα ψιλά θα πιάσουμε επιθυμητές κατανομές.
Για μεγάλες αποστάσεις τα ψιλά έτσι και αλλιώς δεν κάνουν ...

ps
Εδώ φαίνεται και η χρησιμότητα του πίνακα και των δοκιμών ... βέβαια έριξα μια τουφεκιά μόνο ...
View attachment 45627View attachment 45629
δεν διαφωνω, οταν λεω το ψιλοτερο , εννοουσα το αμεσως ψιλοτερο . Αλλα σε θηραματα τετοιου μεγεθους η βλητικη λειοκανου σου επιτρεπει να παιξεις με χοντρο σκαγι. Στην Ελλαδα η τσιχλα ειναι το προβλημα, προσωπικη μου αποψη και οχι ολα τα αλλα . Ειναι πολυ μικρη και σε οδηγει αλλου σε τσοκ και μεγεθος σκαγιου.
Ωραιες τουφεκιες παντως και οι δυο. Αλλα τεραστια διαφορα στην πραγματικη αποδοση τσοκ, που οφειλεται στο φυσιγγι και οχι τοσο στα δυο νουμερα διαφορα. Εκτος και ειναι express xlr και τα δυο
 
δεν διαφωνω, οταν λεω το ψιλοτερο , εννοουσα το αμεσως ψιλοτερο . Αλλα σε θηραματα τετοιου μεγεθους η βλητικη λειοκανου σου επιτρεπει να παιξεις με χοντρο σκαγι. Στην Ελλαδα η τσιχλα ειναι το προβλημα, προσωπικη μου αποψη και οχι ολα τα αλλα . Ειναι πολυ μικρη και σε οδηγει αλλου σε τσοκ και μεγεθος σκαγιου.
Ωραιες τουφεκιες παντως και οι δυο. Αλλα τεραστια διαφορα στην πραγματικη αποδοση τσοκ, που οφειλεται στο φυσιγγι και οχι τοσο στα δυο νουμερα διαφορα. Εκτος και ειναι express xlr και τα δυο
Το 4άρι είναι xlr, το 6αρι παλιάς παρτίδας.
Και τα 2 όμως Rem express στα 35.5γρ.
 
Τρεις γνωστοί μου κυνηγάνε κάθε χρόνο στα Σκόπια ,πέρυσι μου έδειξαν φωτογραφίες από ένα ημερήσιο κυνήγι φασσας σε ένα μεγάλο αθεριστο χωράφι με σιτάρι, που το φύλαγε ο οργανωτής ειδικά για αυτούς. Είχαν γεμίσει την καρότσα ενός αγροτικού με πουλιά, και μου είπαν πως τα φυσίγγια τους τα έδωσε ο οργανωτής, και ήταν από μία ελληνική βιοτεχνία όλα 28 γραμμάρια νούμερο 7,5. Επέμεναν πως ήταν πιο αποτελεσματικά από τα 5αρια ή 6αρια που είχαν μαζί τους, και πως οι αποστάσεις ήταν μέχρι και πάνω από 40 μέτρα. Η επιμονή τους ήταν τέτοια που έλεγαν ότι στο εξής θα χρησιμοποιούν αυτό τον συνδυασμό στην φασσα.
 
Δοκιμάστε μόνο περιμετρικά ή εσύ ή ο Νικ.
Για να μην το κάνω πιο extreme με διπλή τάπα πάνω ρέλι και ανάμεσα στις τάπες γραφίτη .pray to God.
.my man.
Ιδέα είναι ... Δεν ξέρω αν δουλέψει ... Ουσιαστικά λιπαίνεις το βύσμα σε όλη του την διαδρομή ...
Τι λέτε ;;;

Τον ταχογράφο τον έφτιαξες ;;;
Πήρες άλλον ;;;


Αυτο με τις ''ταπες'' που γραφεις Βασιλη δεν το καταλαβα φιλε !!!
Οσον αφορα την λιπανση του βυσματος με γραφιτη....Αμελητεα η διαφορα σε ταχυτητα....δεν αξιζει ουτε
το πλησιμο των χεριων σου για να φυγει ο γραφιτης...
Ατιμο πραγμα ο γραφιτης....Το καλυτερο που εχω δει ειναι στην μιξη με το αλευρι....
Εκλεισα το ιδιο σεταπ ( δοκιμασμενο και μετρημενο ) χωρις γραφιτη....Με γραφιτη στο βυσμα
οπως ειπα εγραψα και ποιο πανω....μονο το μουτζουρωμα μου εμεινε....Τα 5μ/δ περισσοτερα εχω
και αλλον τροπο να τα παρω....και να ειμαι πεντακαθαρος φιλε !!!! :)
 
Αυτές οι πατεντες Γιάννη ανεβάζουν τις πιεσεις?
Πρέπει να στήνονται με μειωμένη δόση πυριτιδας?

Καλημερα Τασο !!!
Φιλε φυσιγγιο που εχει 9 χιλιοστα αμορτισερ και 12 χιλιοστα κενο απατητο χωρο... ΜΗΝ το ''φοβασαι''
ποτέ .....Ειναι ασφαλες και με λιγα bar ....και στο 67,4 - 56 και 68,5 -57 χιλιοστα τελικο υψος κλεισιματος !!!
 
Σκάγια, τάπα, γραφίτης, τάπα, ρέλιασμα.

Και γιατι ολα αυτα ??? Τι νοημα εχουν οι ταπες ?? Ασφαλως θα εννοεις χαρτακι cal20 αναμεσα στα
σκαγια η φελλο.
Δλδ απ'οτι καταλαβα....θελεις σκαγια με ΣΚΕΤΟ γραφιτη και ταπα αναμεσα στα σκαγια....τα λεω σωστα ??
Στο ΘΕΜΑ παρουσιαση φυσιγγιων στην σελιδα 64 εχω ανεβασει παλαιοτερα κατι φυσιγγια διασπορας...
Δες τα και πες μου ,,,,το στησιμο που λες ειναι σαν αυτο των δυο τελευταιων φυσιγγιων με τον
πρασινο bior ???
Θα γινω που θα γινω ''μαυρος'' τουλαχιστον να ειναι το σωστο στησιμο της δοκιμης φιλε !!!
 
Και γιατι ολα αυτα ??? Τι νοημα εχουν οι ταπες ?? Ασφαλως θα εννοεις χαρτακι cal20 αναμεσα στα
σκαγια η φελλο.
Δλδ απ'οτι καταλαβα....θελεις σκαγια με ΣΚΕΤΟ γραφιτη και ταπα αναμεσα στα σκαγια....τα λεω σωστα ??
Στο ΘΕΜΑ παρουσιαση φυσιγγιων στην σελιδα 64 εχω ανεβασει παλαιοτερα κατι φυσιγγια διασπορας...
Δες τα και πες μου ,,,,το στησιμο που λες ειναι σαν αυτο των δυο τελευταιων φυσιγγιων με τον
πρασινο bior ???
Θα γινω που θα γινω ''μαυρος'' τουλαχιστον να ειναι το σωστο στησιμο της δοκιμης φιλε !!!
Νίκο μιλάω για το χαρτάκι cal12 αυτό που μπαίνει πάνω από τα σκάγια και μετά ρελιάζεις.
Αντί για ένα χαρτάκι θα βάλεις 2 και ανάμεσά τους μικρή ποσότητα γραφίτη.

Η ιδέα είναι ότι μικρή ποσότητα γραφίτη θα διαφεύγει περιφερειακά και θα ελαχιστοποιεί τις τριβές σε όλο το μήκος της κάνης, αν δεν γίνει πέτρα ο γραφίτης με το αρχικό κλώτσημα.

Το πιο πιθανό είναι να μην δουλέψει οπότε κάνε ότι θες.
Μην μουντζουρωθείς άσκοπα.
 
Και γιατι ολα αυτα ??? Τι νοημα εχουν οι ταπες ?? Ασφαλως θα εννοεις χαρτακι cal20 αναμεσα στα
σκαγια η φελλο.
Δλδ απ'οτι καταλαβα....θελεις σκαγια με ΣΚΕΤΟ γραφιτη και ταπα αναμεσα στα σκαγια....τα λεω σωστα ??
Στο ΘΕΜΑ παρουσιαση φυσιγγιων στην σελιδα 64 εχω ανεβασει παλαιοτερα κατι φυσιγγια διασπορας...
Δες τα και πες μου ,,,,το στησιμο που λες ειναι σαν αυτο των δυο τελευταιων φυσιγγιων με τον
πρασινο bior ???
Θα γινω που θα γινω ''μαυρος'' τουλαχιστον να ειναι το σωστο στησιμο της δοκιμης φιλε !!!
Καλημέρα Νικόλα.
Εγω κατάλαβα σκάγια- χαρτακι - γραφίτης- χαρτάκι- ρελι.
Ίσως δουλέψει αλλά είναι μπελάς.
 
Τις καλύτερες συγκεντρώσεις-ταχύτητες τις παίρνουμε οταν βάλουμε Μπαφερ- γραφίτη σε φυσίγγι με μαλλινη-ντιανα η μισόταπα.
Εκεί δουλεύει τέλεια ο γραφίτης.
Οπως όταν η κάννη είναι καθαρή στην πρώτη Βολή η συγκέντρωση-ταχύτητα είναι καλύτερη κ η αίσθηση ανάκρουσης αρκετά μειωμένη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top