Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι, ... Γιατί που λες να οφείλεται ο μεγαλύτερος θόρυβος με το kicks ;
Στο ότι με το kicks το πρώτο με το τελευταίο σκάγι έχουν πολύ μικρότερη απόσταση (μήκος ατρακτου) και χτυπάνε όλα ταυτόχρονα σαν ένα συμπαγές σώμα τον πίνακα. Αυτό μπορείς εύκολα να το αντιληφθείς αν ρίξεις σε νερό.
 
Στο ότι με το kicks το πρώτο με το τελευταίο σκάγι έχουν πολύ μικρότερη απόσταση (μήκος ατρακτου) και χτυπάνε όλα ταυτόχρονα σαν ένα συμπαγές σώμα τον πίνακα. Αυτό μπορείς εύκολα να το αντιληφθείς αν ρίξεις σε νερό.
οκ
 
Συνεχεια με Μπενελι CRIO σε 12/76 καλυκα 48 γραμμαρια Ν4 σκαγια ΝΙΚΕΛ .
Και τα μυαλα στα καγκελα !!! :D


View attachment 48539

Ητουφεκια μου εφυγε λιγο απο το κεντρο....Αλλα αυτο ειναι σκοπευσης δικης μου και ΟΧΙ λαθος
του φυσιγγιου !!!:)
Σ'αρέσει αυτή η τουφεκιά?
 
Συνεχεια με την Μπενελι CRIO...σε 12/76 καλυκα 48 γραμ. σκαγια Ν3 - ΝΙΚΕΛ ΚΑΙ με γνησια μαλλινη !!!

View attachment 48541
View attachment 48542View attachment 48543
Αυτα για σημερα παλικαρια !!!
Εαν ειχα τα 4*αστρα ....και το φουλ τσοκ....θα ειχαμε ''γλεντια''...
Θα δοκιμαζα στα ΙΔΙΑ ΜΕΤΡΑ με 4* αστρα και στα 50 μετρα με το φουλ τσοκ !!!
Στο είπα Άρχοντα,αυτή η κάννη βγάζει δόντια...
 
Στο είπα Άρχοντα,αυτή η κάννη βγάζει δόντια...

Ναι Τακη μου ....την παραδεχτηκα.....
Αλλα ακου να σου πω....Βαλε ΟΠΟΙΟ εμπορικο φυσιγγιο θελεις.....και αν παρεις τετοια τουφεκια...εγω θα
βαλω ''χαλκά'' στην μυτη !!!
Τα φυσιγγια κανουν την διαφορα φιλε !!!
 
Σ'αρέσει αυτή η τουφεκιά?

Και βεβαια ΟΧΙ....
Μου αρεσει η συγκεντρωση που εβγαλε....Την κατανομη την φτιαχνω οτι ωρα γουσταρω Στεφανε!!!
Αλλωστε δοκιμαστικες τουφεκιες ειναι για να δω τι ''ψαρια'' πιανει... τα υπολοιπα δλδ εαν θελω μεγαλυτερη
η μικροτερη ταχυτητα...οπως και το θεμα κατανομης....ειναι απλα πραγματα για μενα....
Δεν το λεω για να περιαυτολογησω...αλλα ετσι ειναι...φιλε !!!
 
Αλλα ακου να σου πω....Βαλε ΟΠΟΙΟ εμπορικο φυσιγγιο θελεις.....και αν παρεις τετοια τουφεκια...εγω θα βαλω ''χαλκά'' στην μυτη !!!
Μην φοβάσαι ... δεν θα χρειαστεί.
Τα φυσιγγια κανουν την διαφορα
Λάθος ...
Τα φυσίγγια κάνουν την διαφορά, ΠΑΝΤΑ !!!!
;)
 
18.3 είναι το beretta μου Αρη. Θα μας λυθεί η απορία σε λίγες μέρες που θα ξαναπάω σκοπευτήριο
Πολλές οι διάφορες τα έχουμε ξανά πει
Πεζουν ρόλο πάρα πολλά μια χαρά είναι η ντουφεκια σου... το θέμα είναι όταν βαρας μια ΤΣΊΧΛΑ σε αυτά τα μέτρα οφείλεται όλοι οι κυνηγοί να ψάξετε να την βρείτε...
Γιατί στα 35μ όταν βαρας μια ΤΣΊΧΛΑ είναι δύσκολο και να την βρεις όταν πέσει..
 
Πολλές οι διάφορες τα έχουμε ξανά πει
Πεζουν ρόλο πάρα πολλά μια χαρά είναι η ντουφεκια σου... το θέμα είναι όταν βαρας μια ΤΣΊΧΛΑ σε αυτά τα μέτρα οφείλεται όλοι οι κυνηγοί να ψάξετε να την βρείτε...
Γιατί στα 35μ όταν βαρας μια ΤΣΊΧΛΑ είναι δύσκολο και να την βρεις όταν πέσει..
Εξαρτάται το τερεν Νικόλα!!!
 
Ειδικά η τσιχλα χάνεται πολύ εύκολα και σε λιγότερα μετρά
Το ξερω για αυτό το ανέφερα γιατί βλέπω πολλές δοκιμές για τσιχλοφυσιγγο στα 35μ. είναι κρίμα να χάνουμε το θήραμα... με 4τσοκ πιστεύω θα είσαι πλήρες εως τα 30μ και θα χορτάσεις και πουλιά... τωρα ότι αρέσει στον καθένα... αλλα θελει και το σεβασμό στο θήραμα πρώτα από όλα... μια χαρά είναι οι ντουφεκιες σου το ζητούμενο είναι να βάζεις στο γιλέκο το θήραμα... οχι ποσοστά στους κύκλους..;)
 
να ρωτησω κατι ρε παιδες;....τα αναμικτα (π.χ ενα colombo 4*6 σαν αυτο που εδωσα στο βασιλη σημερα) πως θα τα μετρησεις;...εννοω θα χρειαστει να τα ξεχωρισεις ενα ενα ;...πως θα βγαλεις ποσοστο συγκεντρωσης στο χαρτι;...θα γινει αναλογικα σε σχεση με τα 6αρια και ξεχωριστα για τα 4αρια σκαγια ή θα παει μια και εξω, δηλαδη ποσα απο τα συνολικα σκαγια που εχει το φυσιγγι, πηγαν στον κυκλο;;..αλλα και πως να ξεχωρισεις ποια στον κυκλο ειναι 4αρια και ποια 6αρια..βλακεια ειπα
 
να ρωτησω κατι ρε παιδες;....τα αναμικτα (π.χ ενα colombo 4*6 σαν αυτο που εδωσα στο βασιλη σημερα) πως θα τα μετρησεις;...εννοω θα χρειαστει να τα ξεχωρισεις ενα ενα ;...πως θα βγαλεις ποσοστο συγκεντρωσης στο χαρτι;...θα γινει αναλογικα σε σχεση με τα 6αρια και ξεχωριστα για τα 4αρια σκαγια ή θα παει μια και εξω, δηλαδη ποσα απο τα συνολικα σκαγια που εχει το φυσιγγι, πηγαν στον κυκλο;;..αλλα και πως να ξεχωρισεις ποια στον κυκλο ειναι 4αρια και ποια 6αρια..βλακεια ειπα
Θα βάλουμε έναν πακι να μετράει τις τρύπες στο χαρτί με παχύ μέτρο‼️
 
να ρωτησω κατι ρε παιδες;....τα αναμικτα (π.χ ενα colombo 4*6 σαν αυτο που εδωσα στο βασιλη σημερα) πως θα τα μετρησεις;...εννοω θα χρειαστει να τα ξεχωρισεις ενα ενα ;...πως θα βγαλεις ποσοστο συγκεντρωσης στο χαρτι;...θα γινει αναλογικα σε σχεση με τα 6αρια και ξεχωριστα για τα 4αρια σκαγια ή θα παει μια και εξω, δηλαδη ποσα απο τα συνολικα σκαγια που εχει το φυσιγγι, πηγαν στον κυκλο;;..αλλα και πως να ξεχωρισεις ποια στον κυκλο ειναι 4αρια και ποια 6αρια..βλακεια ειπα

ΟΙ Τρυπες στον στοχο εχουν αισθητη διαφορα του Ν6 και Ν4 σκαγιων....στην διαμετρο της τρυπας
εννοω.
Ενας που ασχολειται με δοκιμες πολυ ευκολα το καταλαβαινει Ανδρεα!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top