Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν είναι μισοταπα Νίκο, το κανονικό βύσμα είναι, εγώ το κόβω το ποτηράκι στα 5 χιλιοστά από τον πάτο.

ΟΚ. Τωρα συνεννοηθηκαμε Λευτερη μου !!!
Κακως ομως την ονομαζεις μισοταπα...δεν σου κανω ''παρατηρηση'' απλα σου αναφερω γιατι
μπερδευτηκα .....
 
Κωστή στο κυνήγι ρίχνω το κλασσικό sporting σε νο8.5 με ***αρι τσοκ και σου εγγυομαι ότι αν είσαι σκοπευτικα καλά πάνω στο πουλί μέχρι τα 35 μέτρα σβήνει στον αέρα. Το πιστον σκητ που δοκίμασα και ανέβασα όντως όπως λες δεν τα έχει αυτά τα μέτρα(35) για το κυνηγι, τουλάχιστον με το δικό μου όπλο και το εργοστασιακό ***αρι τσοκ. Ορίστε μια δοκιμή παλιότερη με το κλασσικό sporting του Αντρέα που κυνηγάω και είμαι πολύ ικανοποιημένος View attachment 48493
η κατανομη ειναι πολυ καλη εως εξαιρετικη, αλλα τα σκαγια και δω μου φαινονται λιγα. Ισως επειδη κυνηγαω μονο με 32/9/***, εχω αλλη εικονα. Ειναι μαλλον ο συμβιβασμος που κανει οποιος κυνηγαει με 28γρ, ή καποιες αποτυχιες λογω κενων ή λογω υποχρεωτικου σφιξιματος τσοκ. Οι επιτυχιες παρολα αυτα με 28γρ ειναι δεδομενες, γιατι το 70-80% των τουφεκιων στην τσιχλα , ειναι κατω απο τα 35μ.
 
Σεβαστή η γνώμη του καθενός.. Από περιέργεια έχεις δοκιμάσει σε κάποιο από τα οπλα σου κάποιο κικς?
Όχι ... ίσως δεν κατάλαβες τι εννοούσα ... ότι ο θόρυβος οφείλεται στα περισσότερα σκάγια.

Φυσικά και στο μέγεθός τους και λιγότερο στην ταχύτητα που χτυπάνε.
 
Last edited:
Κωστή στο κυνήγι ρίχνω το κλασσικό sporting σε νο8.5 με ***αρι τσοκ και σου εγγυομαι ότι αν είσαι σκοπευτικα καλά πάνω στο πουλί μέχρι τα 35 μέτρα σβήνει στον αέρα. Το πιστον σκητ που δοκίμασα και ανέβασα όντως όπως λες δεν τα έχει αυτά τα μέτρα(35) για το κυνηγι, τουλάχιστον με το δικό μου όπλο και το εργοστασιακό ***αρι τσοκ. Ορίστε μια δοκιμή παλιότερη με το κλασσικό sporting του Αντρέα που κυνηγάω και είμαι πολύ ικανοποιημένος View attachment 48493

Καλημερα Κωστη μου !!!
Κατι δεν μου ''καθεται'' καλα με την δοκιμη σου...Δεν λεω οτι δεν ειναι σωστη...!!!
Δεν ξερω εαν ο Ρουμελιωτης αλλαζει το στησιμο των φυσιγγιων του καθε σεζον...αλλα μου αδιανοητο
μια τουφεκια απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο να εχει σε 5 μετρα περισσοτερα με το Ιδιο τσοκ διαφορα 20% στην
συγκεντρωση....
Λογικα θα επρεπε να εχεις ενα 70% συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα..
Μην ''κοιτας'' ποσοτητα σκαγιων.....κοιτα το ποσοστο συγκεντρωσης...
Εχεις δοκιμασει το ιδιο φυσιγγιο στα 30 μετρα ωστε να βγαλουμε συμπερασμα???
Εαν ενα φυσιγγιο χανει 20% συγκεντρωση στα 5 επιπλεον μετρα με το ιδιο τσοκ...τοτε πρεπει να
''ψαχτει'' ο Ρουμελιωτης....και μετα εσυ φιλε !!! :)


εικόνα_Viber_2022-04-26_08-10-51-760.jpg
 
Το brain bx για μένα το έχει ξεπεράσει το kicks
Δουλεύει με όλα τα γραμμάρια η επειδή είναι πολύ κλειστό αν το φορτώσεις θα χεις θέμα ερώτηση κάνω δεν το ξέρω τι αποδόσεις έχει το συγκεκριμένο πχ με 38 γρ 6 νουμ ή με 34 γρ 9 νουμ τι κάνει?
 
Δουλεύει με όλα τα γραμμάρια η επειδή είναι πολύ κλειστό αν το φορτώσεις θα χεις θέμα ερώτηση κάνω δεν το ξέρω τι αποδόσεις έχει το συγκεκριμένο πχ με 38 γρ 6 νουμ ή με 34 γρ 9 νουμ τι κάνει?
Με όλα τα γραμμάρια, τα πάει μπάλα με ομοιόμορφη κατανομή.
 
Καλημερα Κωστη μου !!!
Κατι δεν μου ''καθεται'' καλα με την δοκιμη σου...Δεν λεω οτι δεν ειναι σωστη...!!!
Δεν ξερω εαν ο Ρουμελιωτης αλλαζει το στησιμο των φυσιγγιων του καθε σεζον...αλλα μου αδιανοητο
μια τουφεκια απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο να εχει σε 5 μετρα περισσοτερα με το Ιδιο τσοκ διαφορα 20% στην
συγκεντρωση....
Λογικα θα επρεπε να εχεις ενα 70% συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα..
Μην ''κοιτας'' ποσοτητα σκαγιων.....κοιτα το ποσοστο συγκεντρωσης...
Εχεις δοκιμασει το ιδιο φυσιγγιο στα 30 μετρα ωστε να βγαλουμε συμπερασμα???
Εαν ενα φυσιγγιο χανει 20% συγκεντρωση στα 5 επιπλεον μετρα με το ιδιο τσοκ...τοτε πρεπει να
''ψαχτει'' ο Ρουμελιωτης....και μετα εσυ φιλε !!! :)


View attachment 48520
Καλημέρα κ Νίκο. Για ποια δοκιμη μιλάτε ότι έχασε στα 5 μέτρα 20% συγκέντρωση με το ίδιο τσοκ??? Οι 3 δοκιμές που ανέβασα πιο πάνω ήταν ΟΛΕΣ στα 35 μετρα. Η πρώτη ήταν με το εργοστασιακό ***αρι(mod) τσοκ και φυσιγγιο 28γρ του ρουμελιωτη με ΠΙΣΤΟΝ ΣΚΗΤ. Η δεύτερη ήταν με το kicks LF ΑΛΛΆ το κλασσικό sporting του ρουμελιωτη με τον συγκεντρωτηρα και η τρίτη ήταν το ίδιο φυσιγγιο με ****(ic) αστρα τσοκ με το όπλο του φίλου μου μια franki. Την επόμενη φορά θα το ρίξω στα 30 μέτρα με το εργοστασιακό ***αρι τσοκ να μπορέσουμε να συγκρίνουμε.. Λογικά θα είναι πάνω κάτω στα ίδια ποσοστά η συγκέντρωση.
 
Last edited:
Όχι ... ίσως δεν κατάλαβες τι εννοούσα ... ότι ο θόρυβος οφείλεται στα περισσότερα σκάγια.

Φυσικά και στο μέγεθός τους και λιγότερο στην ταχύτητα που χτυπάνε.
Κατάλαβα τι εννοείς Βασίλη. Με αυτή τη λογική αν ρίξω με το μαμά φουλ τσοκ που βάζει τα ίδια και περισσότερα σκάγια από το kicks LF θα πρέπει να κάνει τον ίδιο δυνατό θόρυβο.
 
Καλημέρα κ Νίκο. Για ποια δοκιμη μιλάτε ότι έχασε στα 5 μέτρα 20% συγκέντρωση με το ίδιο τσοκ??? Οι 3 δοκιμές που ανέβασα πιο πάνω ήταν ΟΛΕΣ στα 35 μετρα. Η πρώτη ήταν με το εργοστασιακό ***αρι(mod) τσοκ και φυσιγγιο 28γρ του ρουμελιωτη με ΠΙΣΤΟΝ ΣΚΗΤ. Η δεύτερη ήταν με το kicks LF ΑΛΛΆ το κλασσικό sporting του ρουμελιωτη με τον συγκεντρωτηρα και η τρίτη ήταν το ίδιο φυσιγγιο με ****(ic) αστρα τσοκ με το όπλο του φίλου μου μια franki. Την επόμενη φορά θα το ρίξω στα 30 μέτρα με το εργοστασιακό ***αρι τσοκ να μπορέσουμε να συγκρίνουμε.. Λογικά θα είναι πάνω κάτω στα ίδια ποσοστά η συγκέντρωση.

Σε συγκριση με την δικη μου δοκιμη λεω Κωστη μου!!!
Ενα 28ρη ειχα του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ και δοκιμασα φιλε ...!!!
Δεν τα ξερω τα αλλα φυσιγγια του !!!
 
Εκανα τρεις δοκιμες με την Μπενελι CRIO... σε χοντρα σκαγια...

Ξεκινησα απο Ν5 σε 12/70 καλυκα και 44 γραμμαρια σκαγια + Αλευρι ....που του εχω μεγαλη Αδυναμια !!!

Στην συνεχεια δοκιμασα Ν4 και Ν3 σκαγια σε 12/76 καλυκα μαγκνουμ 48 γραμ.σκαγια παλι με το αγαπημενο μου αλευρι!!!

Παλικαρια σε ΟΛΕΣ τις σημερινες δοκιμες τα σκαγια ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΝΑ σε ολα τα νουμερα !!!

ΥΓ. Μητσαρα επρεπε να μου ειχες φερει τα 4* αστρα και φουλ τσοκ ....αναγκαστηκά οι δοκιμες στα 35 μετρα
με τα 3* αστρα μαμα τσοκ !!!

ΥΓ.2 Βρε ''μπενελακηδες ''.......τι νεροσωληνες ειναι αυτες που εχετε ???!!!!!:p


εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-36-406.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-48-746.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-03-448.jpg
 
Συνεχεια με Μπενελι CRIO σε 12/76 καλυκα 48 γραμμαρια Ν4 σκαγια ΝΙΚΕΛ .
Και τα μυαλα στα καγκελα !!! :D


εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-14-765.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-36-082.jpg
Ητουφεκια μου εφυγε λιγο απο το κεντρο....Αλλα αυτο ειναι σκοπευσης δικης μου και ΟΧΙ λαθος
του φυσιγγιου !!!:)
 
Ναι ναι το κατάλαβα την επόμενη φορά θα το ρίξω στα 30 μέτρα και θα ανεβάσω να το εξετάσουμε.. Εκτός και αν με προλάβετε και το ρίξετε πρώτος εσείς στα 35 μέτρα
Μήπως παιζει ρόλο και τα χιλιοστά εξόδου του τσοκ;;;
Πόσο είναι το 3*** της 391 με 18.6 αυλό π.χ και ποσο το 3*** του Boito;
 
Συνεχεια με την Μπενελι CRIO...σε 12/76 καλυκα 48 γραμ. σκαγια Ν3 - ΝΙΚΕΛ ΚΑΙ με γνησια μαλλινη !!!

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-52-869.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-06-00-108.jpgεικόνα_Viber_2022-05-15_11-06-12-747.jpg
Αυτα για σημερα παλικαρια !!!
Εαν ειχα τα 4*αστρα ....και το φουλ τσοκ....θα ειχαμε ''γλεντια''...
Θα δοκιμαζα στα ΙΔΙΑ ΜΕΤΡΑ με 4* αστρα και στα 50 μετρα με το φουλ τσοκ !!!
 
Κατάλαβα τι εννοείς Βασίλη. Με αυτή τη λογική αν ρίξω με το μαμά φουλ τσοκ που βάζει τα ίδια και περισσότερα σκάγια από το kicks LF θα πρέπει να κάνει τον ίδιο δυνατό θόρυβο.
Ναι, ... Γιατί που λες να οφείλεται ο μεγαλύτερος θόρυβος με το kicks ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top