Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
...προφανώς εννοείς με κύλινδρο (6* μάλλον λάθος πληκτρολογήσεως)...αν είναι κύλινδρος ναι για πρώτη τουφεκιά συμφωνώ...

Υ.Γ...αυτή είναι S4 30 μέτρα 2 άστρα με 7αρια απλά και μάλλον κακής ποιότητας, ρέλι με τζαμάκι, την έριχνα στην Πέρδικα και στο Κουνέλι πέρσι με 2 & 3 άστρα (και Νο 6 νίκελ)...και φέτος θα την κάμω και με χαρτάκι για την δεξιά κάνη...οι συσφίξεις του όπλου είναι ακριβώς 4/10 & 7,5 /10...γαλλικό και αυτο ελαφρύ με κοντούς κώνους...

View attachment 48450
Έξι αστέρια τσοκ έχει ,δεν έκανα λάθος τα manufrance συμβολίζουν έτσι τον κύλινδρο.....
 
Με νούμερο 8,5 γεμίζω στη μπεκάτσα και οι αποστάσεις ήταν κοντινές μέχρι 20 βία 25 μέτρα ...... Αλλά πολλά ζωντανά..... Το σεταπ ήταν cx sipe 1,60x32,50 με βύσμα μεσοταπα diamante και πάνω αντίστροφος αποκεντρωτηρας Ηλιοπούλου ρελι από 67,40 στα 62,00mn ..... Είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό το σεταπ ,αλλά έμεινα με την όρεξη......
Ο αποκεντρωτηρτου Ηλιόπουλου για βολές μέχρι 20 ,22 μέτρα είναι ότι καλύτερο υπάρχει, έχω κάνει πολλές δοκιμές με αυτόν και κατέληξα πως δουλεύει με σκάγια ν10 ή 9,5 όχι πια ψιλά και μισοταπα με κοντό αμορτισέρ . Εγώ για πρώτη τουφεκιά στην μπεκάτσα γεμίζω 12/60 , 1,50 x33 sipe με μισοταπα από gt 15 κόβοντας τα πτερύγια 5 χιλιοστά πάνω από τον πάτο του ποτηριου, με εντελώς κομμένα ανοίγει λίγο παραπάνω αλλά η περιφέρεια έχει ακανονιστη κατανομή. Αν θες πιο πυκνό κέντρο, 4 χαρακιές βαθιές.
 
Οι κανες Κριό δεν είναι νεροσωληνες ασχέτως τι βλέπεται από τις δοκιμές του Νίκου Π . Οποίος το ισχυρίζεται κάτι παίζει με τις σκοπευτικες του ικανότητες ή τα μέτρα του κοντακιου του .Έχω ιδίαν απόψη από τότε που πρωτοβγηκαν και γι'αυτό γράφω με αυτό το τρόπο.Το έχω ξαναπεί βγάζουν σφιχτές τουφεκιές απλά αλλά δεν πιάνουν τις κατανομές άλλων έχουν όμως ισχυρότερα κέντρα που θέλουν και αυστηρότερη σκόπευση.
Όλες οι Μπένελι έχουν σφιχτά κέντρα‼️σε αντίθεση με τους ανοιχτούς αυλούς που το σπάνε το κέντρο‼️εγώ στις αρχές αυτό επιδίωξα... την τουφέκια της Μπένελι‼️
 
...προφανώς εννοείς με κύλινδρο (6* μάλλον λάθος πληκτρολογήσεως)...αν είναι κύλινδρος ναι για πρώτη τουφεκιά συμφωνώ...

Υ.Γ...αυτή είναι S4 30 μέτρα 2 άστρα με 7αρια απλά και μάλλον κακής ποιότητας, ρέλι με τζαμάκι, την έριχνα στην Πέρδικα και στο Κουνέλι πέρσι με 2 & 3 άστρα (και Νο 6 νίκελ)...και φέτος θα την κάμω και με χαρτάκι για την δεξιά κάνη...οι συσφίξεις του όπλου είναι ακριβώς 4/10 & 7,5 /10...γαλλικό και αυτο ελαφρύ με κοντούς κώνους...

View attachment 48450
Μπράβο κύκλος‼️‼️‼️‼️ούτε με διαβήτη έτσι‼️‼️‼️
 
Σκάγια στον κύκλο 211 συγκέντρωση 65,50%
View attachment 48455

Στα ποσα μετρα και με τι τσοκ Βαγγελα μου ???
Οι υπολογισμοι σου ειναι λαθος...
Ν6 ΣΚΑΓΙΑ με διαμετρο 2,7 εχουν 87 σκαγια στα 10 γραμμαρια ΑΡΑ συνολο σκαγιων στα 35 γραμμαρια
304 σκαγια. - 304 -211= 69,5% συγκεντρωση και ΟΧΙ 65,5 που εχεις υπολογισει φιλε !!!
 
Ο αποκεντρωτηρτου Ηλιόπουλου για βολές μέχρι 20 ,22 μέτρα είναι ότι καλύτερο υπάρχει, έχω κάνει πολλές δοκιμές με αυτόν και κατέληξα πως δουλεύει με σκάγια ν10 ή 9,5 όχι πια ψιλά και μισοταπα με κοντό αμορτισέρ . Εγώ για πρώτη τουφεκιά στην μπεκάτσα γεμίζω 12/60 , 1,50 x33 sipe με μισοταπα από gt 15 κόβοντας τα πτερύγια 5 χιλιοστά πάνω από τον πάτο του ποτηριου, με εντελώς κομμένα ανοίγει λίγο παραπάνω αλλά η περιφέρεια έχει ακανονιστη κατανομή. Αν θες πιο πυκνό κέντρο, 4 χαρακιές βαθιές.

Λευτερη οταν εχεις χρονο....και εαν θελεις βεβαια....βαλε μια φωτο αυτη την μισοταπα GT15 για
να καταλαβω ποια ειναι !!!
 
Στα ποσα μετρα και με τι τσοκ Βαγγελα μου ???
Οι υπολογισμοι σου ειναι λαθος...
Ν6 ΣΚΑΓΙΑ με διαμετρο 2,7 εχουν 87 σκαγια στα 10 γραμμαρια ΑΡΑ συνολο σκαγιων στα 35 γραμμαρια
304 σκαγια. - 304 -211= 69,5% συγκεντρωση και ΟΧΙ 65,5 που εχεις υπολογισει φιλε !!!
Έχεις δικάιο. Το υπολόγισαμε 9,2 στο γράμμαριο,που ειναι τα απλά. Τα μέτρα είναι 36,50 τσοκ 3*
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top