Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το σεταπ αυτό το έφτιαξα για πέρδικα με το δίκανο μου που είναι ελαφρύ και "δύστροπο" και είναι με sipe ,cx2000,1,60x32 No 6 επιχαλκωμενα σκάγια συγκεντρωτηρα REX και παραδοσιακό ρελι από 67,40 στα 62,00 χιλιοστά...... Σκάγια 9,4/gr 200 στον κύκλο συγκέντρωση 66% με τσοκ 3* στα 36,50 μέτρα και όμορφη αποτύπωση.......
Photo Marker_May132022_181517.jpg
 
# σκάγια, μέτρα ;
Με νούμερο 8,5 γεμίζω στη μπεκάτσα και οι αποστάσεις ήταν κοντινές μέχρι 20 βία 25 μέτρα ...... Αλλά πολλά ζωντανά..... Το σεταπ ήταν cx sipe 1,60x32,50 με βύσμα μεσοταπα diamante και πάνω αντίστροφος αποκεντρωτηρας Ηλιοπούλου ρελι από 67,40 στα 62,00mn ..... Είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό το σεταπ ,αλλά έμεινα με την όρεξη......
 
Βαγγέλη 1,60 για 32 γραμμάρια ; Γιατί δεν το κάνεις 1,50 σε αστεροειδες ;
Το ρελι μου δίνει μια ομοιόμορφη κατανομή και είναι με πιο μαλακό λάκτισμα στο δίκανο λόγω κοντών και απότομων κώνων...... Γαλλικό βλέπεις........ Αλλιώς με αστέρι γέμιζα 1,55 το Νο7 και 1,60 το Νο 6
 
Το σεταπ αυτό το έφτιαξα για πέρδικα με το δίκανο μου που είναι ελαφρύ και "δύστροπο" και είναι με sipe ,cx2000,1,60x32 No 6 επιχαλκωμενα σκάγια συγκεντρωτηρα REX και παραδοσιακό ρελι από 67,40 στα 62,00 χιλιοστά...... Σκάγια 9,4/gr 200 στον κύκλο συγκέντρωση 66% με τσοκ 3* στα 36,50 μέτρα και όμορφη αποτύπωση.......
View attachment 48434
Καλησπέρα Βαγγέλη! :)

Είναι πολύ ωραία τουφεκιά αυτή!

Τα τρία άστρα ονομαστική απόδοση στα 36 μέτρα έχουν 60% και είσαι ήδη 66% με ρέλι κιόλας..

Νομίζω οτι αν δοκίμαζες και με απλά σκάγια Νο 6 καλής ποιότητας η διασπορά ίσως θα ήταν μεγαλύτερη πράγμα που θα βοηθούσε (και που προφανώς επιδιώκεις με το ρέλι νομίζω?)....

Και 55% να έπεφτες στην συγκέντρωση πάλι θα είχες 150 σκάγια στον κύκλο, που είναι αρκετά γιατί το σκάγι είναι χοντρό 6αρι...

Βέβαια έτσι σε καλύπτει και για πιο μακριά έχει 5-10 μέτρα ακόμα η τουφεκιά....

Αλλα εσύ ξέρεις καλύτερα, αφού ξέρεις πως τις τουφεκάς...
 
Με νούμερο 8,5 γεμίζω στη μπεκάτσα και οι αποστάσεις ήταν κοντινές μέχρι 20 βία 25 μέτρα ...... Αλλά πολλά ζωντανά..... Το σεταπ ήταν cx sipe 1,60x32,50 με βύσμα μεσοταπα diamante και πάνω αντίστροφος αποκεντρωτηρας Ηλιοπούλου ρελι από 67,40 στα 62,00mn ..... Είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό το σεταπ ,αλλά έμεινα με την όρεξη......
Εμένα πάντως μ αρέσει Βαγγέλη. Ζωντανά με διαμπερή;
 
Καλησπέρα Βαγγέλη! :)

Είναι πολύ ωραία τουφεκιά αυτή!

Τα τρία άστρα ονομαστική απόδοση στα 36 μέτρα έχουν 60% και είσαι ήδη 66% με ρέλι κιόλας..

Νομίζω οτι αν δοκίμαζες και με απλά σκάγια Νο 6 καλής ποιότητας η διασπορά ίσως θα ήταν μεγαλύτερη πράγμα που θα βοηθούσε (και που προφανώς επιδιώκεις με το ρέλι νομίζω?)....

Και 55% να έπεφτες στην συγκέντρωση πάλι θα είχες 150 σκάγια στον κύκλο, που είναι αρκετά γιατί το σκάγι είναι χοντρό 6αρι...

Βέβαια έτσι σε καλύπτει και για πιο μακριά έχει 5-10 μέτρα ακόμα η τουφεκιά....

Αλλα εσύ ξέρεις καλύτερα, αφού ξέρεις πως τις τουφεκάς...
Την θέλω τη συγκέντρωση γιατί το συγκεκριμένο όπλο είναι 6*&3* . Το μόνο κόλπο που σκέφτομαι να κάνω είναι να γεμίζω με Νο7 για την δεξιά κάνη έτσι θα έχει και ανοιχτή ντουφέκια αλλά και αρκετά πυκνή.
 
Οι κανες Κριό δεν είναι νεροσωληνες ασχέτως τι βλέπεται από τις δοκιμές του Νίκου Π . Οποίος το ισχυρίζεται κάτι παίζει με τις σκοπευτικες του ικανότητες ή τα μέτρα του κοντακιου του .Έχω ιδίαν απόψη από τότε που πρωτοβγηκαν και γι'αυτό γράφω με αυτό το τρόπο.Το έχω ξαναπεί βγάζουν σφιχτές τουφεκιές απλά αλλά δεν πιάνουν τις κατανομές άλλων έχουν όμως ισχυρότερα κέντρα που θέλουν και αυστηρότερη σκόπευση.
 
Ενα διασπορας, για παλια δικαννα με 65mm θαλαμες, με χαμηλες πιεσεις, για κοντινες βολες...

View attachment 48426View attachment 48427View attachment 48428View attachment 48432

Ειναι η 1η δοκιμη του setup....με χαλάνε λιγο τα κενα οπου προερχονται απο τον αποκεντρωτηρα
(λουκουμάς που λέγαμε) θα τα εξαλειψω αυτα τα κενα, βαζοντας σκαγια πανω στον αποκεντρωτηρα κ κλεινωντας με τζαμακι.
Το ποσταρισα, για να μου πειτε τις γνωμες σας για τυχων διωρθώσεις....ολες οι γνωμες δεκτες...

Υ.Γ. Σε οσους αρεσει η συγκεκριμενη αποτυπωση το setup εχει ως εξης...

Καλυκας Cheddite 12/65.00mm
U.E.E. Sipe 1.50×30 Φούστα Θώδη + Diana 20 No10 αποκεντρωτήρας Ηλιόπουλος ΡΕΛΙ στα 59.3mm...K.X 6mm.
Βάλε 24 γρ πάνω τον αποκεντρωτησα 6 γρ από πάνω τζαμάκι και ρελιασε!
 
Το σετ απ' αυτό το με την psb 1 το δουλεύω χρόνια..
Είναι πολύ καλό και γενικά βγάζει ωραίες και σφιχτές κατανομές...
Όμως δεν τα πηγαίνει καλά με υψηλά επίπεδα υγρασίας...
Με τι βύσμα το έκλεισες?

Τακη μου δεν νομιζω οτι κανει αυτη η πυριτιδα για το νησι!!
Αυγουστο μηνα στις 6 το πρωι θελεις αδιαβροχο παντελονι να περασεις μεσα απο αμπελι...
κανεις μπανιο απο την υγρασια που εχει φιλε!!
Τα βυσματα που ρωτησες... :)
Το 1,75χ33 - N7- GT18 - Κ.Α.Χ. 12 χιλιοστα

1,70Χ32 - N9 - GT21 -K.A.X 11 χιλιοστα.

1,70Χ32 - Ν9 -DRAGO 17- K.A.X.12,8 χιλιοστα .
 
Με νούμερο 8,5 γεμίζω στη μπεκάτσα και οι αποστάσεις ήταν κοντινές μέχρι 20 βία 25 μέτρα ...... Αλλά πολλά ζωντανά..... Το σεταπ ήταν cx sipe 1,60x32,50 με βύσμα μεσοταπα diamante και πάνω αντίστροφος αποκεντρωτηρας Ηλιοπούλου ρελι από 67,40 στα 62,00mn ..... Είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό το σεταπ ,αλλά έμεινα με την όρεξη......
Δοκίμασε καλύτερη έμφραξη στο μπαρούτι και ρέλιασμα με τζαμάκι γιατί το χαρτί είναι ύπουλο.
 
Την θέλω τη συγκέντρωση γιατί το συγκεκριμένο όπλο είναι 6*&3* . Το μόνο κόλπο που σκέφτομαι να κάνω είναι να γεμίζω με Νο7 για την δεξιά κάνη έτσι θα έχει και ανοιχτή ντουφέκια αλλά και αρκετά πυκνή.
...προφανώς εννοείς με κύλινδρο (6* μάλλον λάθος πληκτρολογήσεως)...αν είναι κύλινδρος ναι για πρώτη τουφεκιά συμφωνώ...

Υ.Γ...αυτή είναι S4 30 μέτρα 2 άστρα με 7αρια απλά και μάλλον κακής ποιότητας, ρέλι με τζαμάκι, την έριχνα στην Πέρδικα και στο Κουνέλι πέρσι με 2 & 3 άστρα (και Νο 6 νίκελ)...και φέτος θα την κάμω και με χαρτάκι για την δεξιά κάνη...οι συσφίξεις του όπλου είναι ακριβώς 4/10 & 7,5 /10...γαλλικό και αυτο ελαφρύ με κοντούς κώνους...

Δοκιμή S4,No 7 ,27 gr.30 μετρα 2 αστρα-Cal.16.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top