Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω δεν το καταλαβαινω αυτο που κανουν οι εταιρειες αληθεια...Βγαζει η χ εταιρεια ενα καλο φυσιγγικαι τρεχει ο κοσμος να το αγορασει....Μετα το σκαρτευει μειωνοντας το κοστος κερδιζοντας βραχυπροθεσμα και μονο αφου αν ο αλλος τουφεκαει και παιρνει μονο πουπουλα δε θα το ξαναπαρει...Δεν καταλαβαινω γιατι να μην εχει σταθερα καλο φυσιγγι για να εχει και σταθερα καλες πωλησεις...
 
Αν κάποιος μένει κοντά σε μεγάλες εταιρίες φυσιγγίων (Δορκας,Ναυπλιωτης κλπ)που διαθέτουν "κανονακι"δεχοντε μερικά φυσίγγια να τα δοκιμάσουν η όχι?Μάλλον όχι.
 
Το business model των επιτηδιων του ειδους ειναι το ιδιο καθε φορα. Στην αρχη βγαζεις φυσιγγι οικονομικο που θεριζει. Οταν αποκτησεις σιγα σιγα πελατεια αρχιζεις και το σκαρτευεις. Και λιγο πριν βαρεσεις κανονι για να την κανεις γεμιζεις με πιτουρα η υλικα ιδιογομωσης εκτος προδιαγραφων. Νομικο πλαισιο δεν υπαρχει, αν δεν υπαρξει (κτυπα ξυλο) θανατος, εισαγγελεας δεν επεμβαινει.

Γι'αυτό οι λύσεις είναι:

1)Αγοράζεις συγκεκριμένες μάρκες από ποιοτικούς κατασκευαστές.
2)Όταν βρεις φυσίγγι που σου κάνει , στοκάρεις ποσότητα , και κάνεις δοκιμές σε κάθε καινούργια παρτίδα που αγοράζεις.
3)Ιδιογόμωση (για μένα η καλύτερη)

Τα RM είχαν πολλές διακυμάνσεις κατά το παρελθόν - τα σκοπευτικά που έριχνα εγώ άλλαξαν συνταγή (και απόδοση)πάνω από 4-5 φορές όσο τα έριχνα. Μέχρι που μου την έδωσε και τα σταμάτησα τελείως...
 
Η διπλή κολωνα του μετασχηματιστη στη Μαλακάσα πόσα μέτρα είναι από τον πίνακα;
Δεν ξέρω φίλε μου. Εγώ μέτρησα 47 βήματα, όσο μεγαλύτερα μπορούσα να κάνω και δύο παρευρισκόμενοι μου είπαν με σιγουριά ότι από κει που έριξα ήταν 42 μέτρα. Αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή σου, το σημείο που λες πρέπει να είναι 36-37 μέτρα.
 
Τόσο είναι.

Καλή τουφεκιά για 42 μέτρα. Με τι όπλο το έριξες είπαμε;

Με το Select Sporting II.
Να σου πω την αλήθεια Γιάννη, εμένα δεν μου πολυαρέσει. Θα μου πεις τι περιμένεις να δεις με 28γρ στα 42 μέτρα με ένα φθηνό φυσίγγι του εμπορίου. Έλα όμως που αν έχεις καλομάθει στην Optima (18,6) , στα υπόλοιπα κάτι σου φταίει... .xm. Γιατί ενώ δεν μου έχει φύγει η τουφεκιά αριστερά, αυτό φαίνεται από το γενικό αποτύπωμα, στην αριστερή μεριά έχουν συγκεντρωθεί τα περισσότερα σκάγια;
 
Μπορεί να είναι και από τον συγκεντρωτήρα (αν δεν άνοιξαν ομοιόμορφα τα πέταλα του), μπορεί και τυχαίο γεγονός.

Ρίξτο πιο κοντά να βγάλεις συμπέρασμα μήπως και στο κάνει συνέχεια - τα όπλα με διευρυμένους ορισμένες φορές έχουν θέμα με κάποιους συγκεντρωτήρες.
 
Γιωργο θα θελαμε ακομη 2 τουφεκιες στην ιδια αποσταση για να μιλησουμε πιο σιγουρα. Εμενα η τουφεκια μου αρεσε πολυ. Η συγκεντρωση στο χαρτονι που εριξες αν υπολογισα σωστα ειναι 53% (223/420) και τη θεωρω καλη για την αποσταση και το νουμερο σκαγιων που χρησιμοποιησες. Υπολογισα με 15 σκαγια το γρ.
 
Γιωργο θα θελαμε ακομη 2 τουφεκιες στην ιδια αποσταση για να μιλησουμε πιο σιγουρα. Εμενα η τουφεκια μου αρεσε πολυ. Η συγκεντρωση στο χαρτονι που εριξες αν υπολογισα σωστα ειναι 53% (223/420) και τη θεωρω καλη για την αποσταση και το νουμερο σκαγιων που χρησιμοποιησες. Υπολογισα με 15 σκαγια το γρ.

Αν ειναι 53% λεμε,μεταξυ 40-45 μετρα μια χαρα τουφεκια ειναι.

Παύλε, το ποσοστό το έβγαλες στο σύνολο του πίνακα ή σε κύκλο 75 εκατ.; Γιατί αν είναι στο σύνολο του πίνακα, εγώ τα σκάγια τα έβγαλα 250. ;)
Όσο για το σύνολο των σκαγιών του φυσιγγίου, επειδή έχω κάμει πάρα πολλές δοκιμές με το LAMBRO SPORTING, εξαρτάται ποιο είναι, το παλιό με Prima V και βύσμα GT ή το νέο με 206 και βύσμα GIOVANNI. Στο παλιό έβρισκα συνήθως 408-410 σκάγια (14,7 σκ/γρ), ενώ πέρυσι στο νέο έβρισκα 380 (περίπου 13,6 σκ/γρ)! Οπότε, το ποσοστό (αν μιλάμε για το σύνολο του πίνακα) θα είναι είτε 250/410= 61%, είτε 250/380= 65% !!! :)
Να βάλω και 2 δικές μου τουφεκιές, περυσινές με το νέο.
IMG502_A1_A.jpg

IMG506_A1_A.jpg

Να βάλω και μια με το Lambro Series 5 (5% αντιμόνιο), για σύγκριση με την πρώτη φωτο (ίδιο τσοκ κ ίδια απόσταση)
IMG512_A1_A.jpg
 
Παύλε, το ποσοστό το έβγαλες στο σύνολο του πίνακα ή σε κύκλο 75 εκατ.; Γιατί αν είναι στο σύνολο του πίνακα, εγώ τα σκάγια τα έβγαλα 250. ;)
Όσο για το σύνολο των σκαγιών του φυσιγγίου, επειδή έχω κάμει πάρα πολλές δοκιμές με το LAMBRO SPORTING, εξαρτάται ποιο είναι, το παλιό με Prima V και βύσμα GT ή το νέο με 206 και βύσμα GIOVANNI. Στο παλιό έβρισκα συνήθως 408-410 σκάγια (14,7 σκ/γρ), ενώ πέρυσι στο νέο έβρισκα 380 (περίπου 13,6 σκ/γρ)! Οπότε, το ποσοστό (αν μιλάμε για το σύνολο του πίνακα) θα είναι είτε 250/410= 61%, είτε 250/380= 65% !!! :)
Να βάλω και 2 δικές μου τουφεκιές, περυσινές με το νέο.
IMG502_A1_A.jpg

IMG506_A1_A.jpg

Να βάλω και μια με το Lambro Series 5 (5% αντιμόνιο), για σύγκριση με την πρώτη φωτο (ίδιο τσοκ κ ίδια απόσταση)
IMG512_A1_A.jpg
Στέλιο και οι τρεις τουφεκιες του SKB είναι κεντημα, μεγάλη διαφορά η πρώτη με την τρίτη, πολύ κέντρο τα 5% αντιμόνιο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top