Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
κριμα που σταματησε η παραγωγη των πυρκαλ.no. εγω εριχνα το derby, και το αρτεμις...το super ηταν 36γρ ..ολα τα παρακατω νομιζω με πυριτυδα MB...

Πολύ παλιά Διονύση έριχνα και τα μαύρα και τα άρτεμις τα οποία κένταγαν αν και λίγο ζόρικα .Απο τα άρτεμις έχω 8 κουτιά.
 
Τα RM σε διαφανο καλυκα με psb γυρω στο 1.70 και 32γρ ηταν ΦΟΝΙΚΟΤΑΤΑ για αρκετα χρονια, μετα αρχισαν οι μειωσεις σε μπαρουτι και οι αλλαγες με αποτελεσμα να γινουν αλλα imperial. Απ οσο ξερω ο καρδαρας αντιγραφει συγκεντρωτηρες gualandi
 
στην επόμενη παραγγελία για comandos να είσαι μέσα .my man.

20150922_102503_zps1bksuse5.jpg
Παύλο πόσο έχουν τα συγκεκριμένα?
 
Τα RM σε διαφανο καλυκα με psb γυρω στο 1.70 και 32γρ ηταν ΦΟΝΙΚΟΤΑΤΑ για αρκετα χρονια, μετα αρχισαν οι μειωσεις σε μπαρουτι και οι αλλαγες με αποτελεσμα να γινουν αλλα imperial. Απ οσο ξερω ο καρδαρας αντιγραφει συγκεντρωτηρες gualandi
Όντως αυτά με το διάφανο καλυκα ήταν πολύ καλά... Τα πράσινα που αγόρασα την επόμενη σεζόν ήταν εμφανώς χειρότερα....
Τα φετινά τα μπλε.... Θα δούμε...
 
η ιδια βρωμα ειχε βγει κ για τα imperial

Πικραμενη ιστορια και αυτα τα φυσιγγια. Περσι στην Κερκυρα απο ατομο που κυνηγουσε στα μπασιματα διπλα απο μας και μονο με Imperial αποταν κυκλοφορησαν. Ειχε τρεις φορες φωτια απο το κλειστρο με την τελευταια περιπτωση να ειναι εκρηξη και να πεφτει κατω φωναζοντας βοηθεια. Στο μαγαζι την αλλη μερα ο φιλος μου οπλοπωλης διαμαρτυρηθηκε στην αντιπροσωπεια για την ποιοτητα των φυσιγγιων που λιγο ελειψε να στοιχησει το ματι απο το φιλο συγκυνηγο παιρνοντας την εκκωφαντικη απαντηση οτι ηταν λαθος η παρτιδα και ενω προοριζονταν για Αφρικη!! κατεληξε Ελλαδα. Ο φιλος ανταλλαξε την ιδια μερα τις τρεις κουτες που ειχε αγορασει με αλλα φυσιγγια.
 
Πικραμενη ιστορια και αυτα τα φυσιγγια. Περσι στην Κερκυρα απο ατομο που κυνηγουσε στα μπασιματα διπλα απο μας και μονο με Imperial αποταν κυκλοφορησαν. Ειχε τρεις φορες φωτια απο το κλειστρο με την τελευταια περιπτωση να ειναι εκρηξη και να πεφτει κατω φωναζοντας βοηθεια. Στο μαγαζι την αλλη μερα ο φιλος μου οπλοπωλης διαμαρτυρηθηκε στην αντιπροσωπεια για την ποιοτητα των φυσιγγιων που λιγο ελειψε να στοιχησει το ματι απο το φιλο συγκυνηγο παιρνοντας την εκκωφαντικη απαντηση οτι ηταν λαθος η παρτιδα και ενω προοριζονταν για Αφρικη!! κατεληξε Ελλαδα. Ο φιλος ανταλλαξε την ιδια μερα τις τρεις κουτες που ειχε αγορασει με αλλα φυσιγγια.
Παντως φωτια απο το κλειστρο μου εχει τυχει και μενα μεμονομενα σαν περιστατικο κι απο πιο βαρυγδουπες μαρκες...Σπανια μεν αλλα εχει τυχει...
 
παιδιά ότι έχει ακουστεί και πολύ μάλιστα δεν μπορεί να μην έχει βάση
προσοχή μεγάλη προσοχή
δεν θέλω να γράψω τι έχω ακούσει και τι έχω δεί γι αυτά τα φυσίγγια γιατί δεν είναι τίποτα καλό
 
Δηλαδή τυχερός ημουν-ειμαστε οσοι εχουμε ρίξει ιμπεριαλ..Εδώ έκαναν πολύ καλές πωλήσεις.Δεν είχα ακούσει από κανέναν παραπονο.Ισως ήταν η παρτιδα.Αυτα για Αφρικη είναι για γέλια.
 
παιδιά ότι έχει ακουστεί και πολύ μάλιστα δεν μπορεί να μην έχει βάση
προσοχή μεγάλη προσοχή
δεν θέλω να γράψω τι έχω ακούσει και τι έχω δεί γι αυτά τα φυσίγγια γιατί δεν είναι τίποτα καλό
Μάκη να τα γράψεις για να προστατεύσεις μερικά παιδιά! Χίλιες φορές να λυπηθεί κάποιος ότι έδωσε τσάμπα λεφτά παρά να έχουμε κανένα συμβάν...
 
Οι Αφρικανοί τι μάτια έχουν και δεν καίγονται; :D

Ελα ντε. Η απαντηση ειχε και ενα νοημα κιαυτο ηταν οτι τα φυσιγγια ηταν εκτος προδιαγραφων ασφαλειας για καθε ευρωπαικη χωρα. Ετσι αντι να τα καταστρεψουν αποφασισαν να τα πουλησουν στους αφρικανους.
 
Μάκη να τα γράψεις για να προστατεύσεις μερικά παιδιά! Χίλιες φορές να λυπηθεί κάποιος ότι έδωσε τσάμπα λεφτά παρά να έχουμε κανένα συμβάν...
κάποια παρτίδα ακούστηκε ότι είχε πρόβλημα και έκανε διάφορα προβλήματα σε όπλα όπως π.χ. κατάφεραν να σπάσουν κλείστρο από benelli :eek:.fff.
άλλη παρτίδα είχε φθηνότερα κουτιά συσκευασίας και όταν ανοίχτηκαν κάποια φυσίγγια βρέθηκαν υλικά αντιγραφής όπως γράφτηκε παραπάνω και κανείς ποτέ δεν έμαθε αν γεμίστηκαν στο εξωτερικό η κάπου στην Ηλεία ;)
προσωπικά ούτε για δοκιμή δεν τα ρίχνω :)
 
Στο βωμό του κέρδους όλα είναι πιθανά.Παντως αν κάτι μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν έχω ακούσει για επικυνδινα ισπανικά φυσίγγια(άλλες μάρκες)Και με πυρίτιδες δικές τους γεμιζουν και δικά τους είναι όλα τα υλικα.Δεν είναι η Ισπανία καμιά τυχαία χώρα..
 
Αυτά είναι απόρροια της έλλειψης εθνικής τράπεζας δοκιμών στην Ελλάδα,
αν κάθε παρτίδα φυσιγγίων ελέγχονταν δειγματοληπτικά πριν διατεθούν στην αγορά ή ο καθένας μας μπορούσε να στείλει για έλεγχο πιθανά επικίνδυνα φυσίγγια και η εθνική τράπεζα δοκιμών σε περίπτωση που διαπίστωνε την επικινδυνότητα των φυσιγγίων αυτεπάγγελτα κινούσε νομικές διαδικασίες κατά του κατασκευαστή τότε πολλά τέτοια φαινόμενα θα είχαν εξαλειφθεί.
Ακόμα και μεις θα ήμασταν κατοχυρωμένοι σε περίπτωση που επιθυμούσαμε να κινηθούμε νομικά κατά παντός υπευθύνου.
 
Στο βωμό του κέρδους όλα είναι πιθανά.Παντως αν κάτι μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν έχω ακούσει για επικυνδινα ισπανικά φυσίγγια(άλλες μάρκες)Και με πυρίτιδες δικές τους γεμιζουν και δικά τους είναι όλα τα υλικα.Δεν είναι η Ισπανία καμιά τυχαία χώρα..
αν διαβαστούν όλα από την αρχή γι αυτό το θέμα με λίγη προσοχή φαίνεται καθαρά ότι δεν φταίει η Ισπανία
στο βωμό του κέρδους όπως λες καλέ μου φίλε,γίνονται όλα
 
Το business model των επιτηδιων του ειδους ειναι το ιδιο καθε φορα. Στην αρχη βγαζεις φυσιγγι οικονομικο που θεριζει. Οταν αποκτησεις σιγα σιγα πελατεια αρχιζεις και το σκαρτευεις. Και λιγο πριν βαρεσεις κανονι για να την κανεις γεμιζεις με πιτουρα η υλικα ιδιογομωσης εκτος προδιαγραφων. Νομικο πλαισιο δεν υπαρχει, αν δεν υπαρξει (κτυπα ξυλο) θανατος, εισαγγελεας δεν επεμβαινει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top