Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το αλευρι στο Ν8,5 ηταν ειδικη παραγγελια....απο εναν πολυ καλο φιλο...να το δοκιμασω σε αυτα τα
μετρα...
Τα αλλα δεν εχουν αλευρι....ετοιμα κλεισμενα τα εχω...28 με Ας και 32γραμμαρια με SIPE.... :)

Θα σε φωναξω να μετρησεις τα σκαγια στην αποτυπωση......exciting.
Να μου λείπει το βύσσινο κύριε Νίκο...
Φαντάζομαι για πολλά σκάγια...
 
Πάντως να ξέρετε επειδή έχω δει πολλά από κάννη σε κάννη δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μοντέλων..
Στο κάθε μοντέλο όπλου η κάννη του καθενός όπλου διαφέρει σχεδόν πάντα βλητικα,όποτε δεν μπορούμε να βγάλουμε σίγουρα βλητικα συμπεράσματα για την κάθε μάρκα,μόνο τα συγκεκριμένα όπλα που δοκιμάζουμε...
 
Και άλλος ένας μύθος νομίζω καταρρίφθηκε.
Αυτός της μακριάς κάνης και μεγαλύτερης ταχύτητας. Δεν είδα διαφορές ...
Κρατάω όμως μια πισινή για προοδευτικές, υπερπροοδευτικές πυρίτιδες.

Μπορει να μην σημαντικες....αλλα εχει διαφορά .....δινει μεγαλυτερες η μακρια καννη φιλε!!!
 
Να πω και εγω αυτα που ειδα με τα δικα μου οπλα.Εχω στην κατοχη μου μια ρεμι 1100 full magnum 76cm εισαγωγη απο Αμερικη απο το 1997 εως το 2009,Την κυνηγησα 12 χρονια.Την εβαλα κοντρα με beretta 303 18,5 και 18,3 full choke ,spoze breda 18,4 ,skb καραμπινα 2/3'4 71cm και πολλα αλλα μοντελα....,σε πινακα και σε διατρηση της πηρε ολες κατα κρατος.Αλλα πολυ εμπλοκη και βαρια πολυ για περπατητο.Ετσι το 2009 πηρα την benelli super sport 71cm και την αλλη μερα κιολασ πηγα να τις συγκρινω με μεγαλη αγωνια για να δω διαφορες.και με την σιγουρια οτι η ρεμι για αλλη μια φορα θα επιβεβαιωση αυτο που εβλεπα παντα.Οι δοκιμες με παρα πολλα φυσιγγια απο 40 ανα 10 μετρα μεχρι 80 μετρα σε χαρτονι σε βιβλιο και σε ντενεκεδες.Λοιπον εβαλα για αρχη τον ασσο μαμα στην ss σε ολα τα μετρα ηταν κατα 15% καλυτερη κατανομη η ss και ειδικα στα 80μετρα με 2αρια κατα 50% οπως επισης και σε διατρηση.Λεω δεν μπορει τοσο μεγαλη διαφορα?Βαζω το 2 στην ss και φτου παλι απο την αρχη.Εκει σε καποια φυσιγγια με 2% καλυτερη κατανομη η ρεμι μιλαμε για 3 σκαγια.και σε διατρηση το ιδιο πανω κατω αλλου η ρεμι αλλου η ss.εκει ψιλομπερδευτικα λιγο.Ετσι κατεληξα να εχω πανω το 2 μονιμα στην ss γιατι λεω πανω κατω ειναι τα ιδια με την ρεμι αλλα χωρις εμπλοκες και φυσικα λιγοτερο βαρος.Κυνηγετικα ομως μπορει στον πινακα και σε βιβλιο με 2 τσοκ να ειχα τα ιδια αποτελεσματα στο κυνηγι με την ρεμι τα θηραματα λαγο και φασσα κυριως τα επερνα με πολυ πιο ανεση και χωρις ριγα με γκουμουτσα σκοπευτικα να σημαδευεις ελεφσντα, μονο που το γυρνουσα στο περιπου να σημαδευω ολα τα θηραματα διπλωναν.λες και εριχνα με 5 τσοκ ενω με την ss ferrari στο μαγουλο σκοπευτικα γαματα και πρεπει να ειμαι πολυ απολυτα πανω στο θηραμα ειδικα στα 3 πρωτα χρονια σκοπευτικα ζοριστικα παρα πολυ....Εκει δεν μπορουσα να δωσω εξηγηση με τιποτα πως τα καταφερνε η ρεμι μιλαμε για πολυ ανεση...Τωρα η ss μετα τα κικς που πηρα εγινε πυροβολο ...Αλλα παλι τις κατανομες του φιλου μου alex76 με ρεμι δεν της ειδα...επι χαρτου...Τα συμπερασματα δικα σας
Επειδή την εχω και εγώ την ςς από το 2008 είναι ενα όπλο που εχει πολυ σφιχτες ντουφεκιες και δεν συνχωρει λαθοι εκει που ρίχνει με το 4 οι αλλες θελουν 3 λογικό εαν δεν εισαι πανω να χανεις κονντινες ντουφεκιες έχω εξαφανισει πολλά πουλιια με αυτό το όπλο που εχουν γινει κοματια ενας λογος που σταματησα να ριχνω 28 γρ στα ορτυκια
 
Μπορει να μην σημαντικες....αλλα εχει διαφορά .....δινει μεγαλυτερες η μακρια καννη φιλε!!!
Θέλω να υπολογίσω το εξής απλό στα λόγια αλλά δύσκολο στην απόδειξη.

Μπορεί μια οποιαδήποτε γόμωση να επιβραδύνεται και όχι να επιταχύνεται μέσα σε μια κάνη και πόση η πίεση που πρέπει να δέχεται από τα αέρια για να επιβραδύνεται.
Όταν βρώ χρόνο θα το κοιτάξω.
Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι σε μακρύτερες κάνες οι ταχύτητες μπορεί να μικραίνουν ...
Όλοι λένε ότι μεγαλώνουν.
Και εδώ μεγάλωσαν.
Λίγο αλλά μεγάλωσαν.

Θεωρητικά όσο πιο προοδευτική η πυρίτιδα τόσο μεγαλύτερες διαφορές θα βλέπουμε στην v0.

Νίκο 66cm είναι η δική σου ... Δεν θυμάμαι λάθος;
 
Θέλω να υπολογίσω το εξής απλό στα λόγια αλλά δύσκολο στην απόδειξη.

Μπορεί μια οποιαδήποτε γόμωση να επιβραδύνεται και όχι να επιταχύνεται μέσα σε μια κάνη και πόση η πίεση που πρέπει να δέχεται από τα αέρια για να επιβραδύνεται.
Όταν βρώ χρόνο θα το κοιτάξω.
Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι σε μακρύτερες κάνες οι ταχύτητες μπορεί να μικραίνουν ...
Όλοι λένε ότι μεγαλώνουν.
Και εδώ μεγάλωσαν.
Λίγο αλλά μεγάλωσαν.

Θεωρητικά όσο πιο προοδευτική η πυρίτιδα τόσο μεγαλύτερες διαφορές θα βλέπουμε στην v0.

Νίκο 66cm είναι η δική σου ... Δεν θυμάμαι λάθος;

Ναι Βασιλη 66 εκατοστα....καλα θυμασαι!!!
 
Μπορεί μια οποιαδήποτε γόμωση να επιβραδύνεται και όχι να επιταχύνεται μέσα σε μια κάνη και πόση η πίεση που πρέπει να δέχεται από τα αέρια για να επιβραδύνεται.
Από όσα διαγράμματα πιέσεων έχω δει ποτέ οι πιέσεις δεν έφτασαν στο 0, στην άκρη της κάννης.
 
Από όσα διαγράμματα πιέσεων έχω δει ποτέ οι πιέσεις δεν έφτασαν στο 0, στην άκρη της κάννης.
Γύρω στα 60bar διάβαζα εγώ.
Δεν το έχω διασταυρώσει.
Αν είναι τόσα νομίζω ότι είναι αδύνατη η επιβράδυνση.
Αίσθηση ... Όχι απόδειξη...
 
Να πω και εγω αυτα που ειδα με τα δικα μου οπλα.Εχω στην κατοχη μου μια ρεμι 1100 full magnum 76cm εισαγωγη απο Αμερικη απο το 1997 εως το 2009,Την κυνηγησα 12 χρονια.Την εβαλα κοντρα με beretta 303 18,5 και 18,3 full choke ,spoze breda 18,4 ,skb καραμπινα 2/3'4 71cm και πολλα αλλα μοντελα....,σε πινακα και σε διατρηση της πηρε ολες κατα κρατος.Αλλα πολυ εμπλοκη και βαρια πολυ για περπατητο.Ετσι το 2009 πηρα την benelli super sport 71cm και την αλλη μερα κιολασ πηγα να τις συγκρινω με μεγαλη αγωνια για να δω διαφορες.και με την σιγουρια οτι η ρεμι για αλλη μια φορα θα επιβεβαιωση αυτο που εβλεπα παντα.Οι δοκιμες με παρα πολλα φυσιγγια απο 40 ανα 10 μετρα μεχρι 80 μετρα σε χαρτονι σε βιβλιο και σε ντενεκεδες.Λοιπον εβαλα για αρχη τον ασσο μαμα στην ss σε ολα τα μετρα ηταν κατα 15% καλυτερη κατανομη η ss και ειδικα στα 80μετρα με 2αρια κατα 50% οπως επισης και σε διατρηση.Λεω δεν μπορει τοσο μεγαλη διαφορα?Βαζω το 2 στην ss και φτου παλι απο την αρχη.Εκει σε καποια φυσιγγια με 2% καλυτερη κατανομη η ρεμι μιλαμε για 3 σκαγια.και σε διατρηση το ιδιο πανω κατω αλλου η ρεμι αλλου η ss.εκει ψιλομπερδευτικα λιγο.Ετσι κατεληξα να εχω πανω το 2 μονιμα στην ss γιατι λεω πανω κατω ειναι τα ιδια με την ρεμι αλλα χωρις εμπλοκες και φυσικα λιγοτερο βαρος.Κυνηγετικα ομως μπορει στον πινακα και σε βιβλιο με 2 τσοκ να ειχα τα ιδια αποτελεσματα στο κυνηγι με την ρεμι τα θηραματα λαγο και φασσα κυριως τα επερνα με πολυ πιο ανεση και χωρις ριγα με γκουμουτσα σκοπευτικα να σημαδευεις ελεφσντα, μονο που το γυρνουσα στο περιπου να σημαδευω ολα τα θηραματα διπλωναν.λες και εριχνα με 5 τσοκ ενω με την ss ferrari στο μαγουλο σκοπευτικα γαματα και πρεπει να ειμαι πολυ απολυτα πανω στο θηραμα ειδικα στα 3 πρωτα χρονια σκοπευτικα ζοριστικα παρα πολυ....Εκει δεν μπορουσα να δωσω εξηγηση με τιποτα πως τα καταφερνε η ρεμι μιλαμε για πολυ ανεση...Τωρα η ss μετα τα κικς που πηρα εγινε πυροβολο ...Αλλα παλι τις κατανομες του φιλου μου alex76 με ρεμι δεν της ειδα...επι χαρτου...Τα συμπερασματα δικα σας
βαλε το 3* στην ss και ερχεσαι στα ισια. με τον μεγαλυτερο κυκλο και την πυκνοτερη περιφερεια σκοτωνει η ρεμι
 
Γενικά μιλώντας, οι πιέσεις στην άκρη της κάννης είναι στο 1/4 με 1/3 των πιέσεων της θαλάμης.
Άρα, μάλλον, δεν υπάρχει επιβράδυνση.
Είχα διαβάσει κάποτε ότι στο 22άρι (22 Long Rifle) είχαν μετρήσει μείωση των ταχυτήτων από μακριές κάννες.

Capture.PNG
 
Θέλω να υπολογίσω το εξής απλό στα λόγια αλλά δύσκολο στην απόδειξη.

Μπορεί μια οποιαδήποτε γόμωση να επιβραδύνεται και όχι να επιταχύνεται μέσα σε μια κάνη και πόση η πίεση που πρέπει να δέχεται από τα αέρια για να επιβραδύνεται.
Όταν βρώ χρόνο θα το κοιτάξω.
Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι σε μακρύτερες κάνες οι ταχύτητες μπορεί να μικραίνουν ...
Όλοι λένε ότι μεγαλώνουν.
Και εδώ μεγάλωσαν.
Λίγο αλλά μεγάλωσαν.

Θεωρητικά όσο πιο προοδευτική η πυρίτιδα τόσο μεγαλύτερες διαφορές θα βλέπουμε στην v0.

Νίκο 66cm είναι η δική σου ... Δεν θυμάμαι λάθος;
φαντασου μια κανη 50μ , μετα το μπαμ Α η γομωση θα παει μεχρι τα 30μ και θα σταματησει Γ (τυχαια τα νουμερα). Δηλαδη καποια στιγμη Β αρχισε να επβραδυνεται. το ερωτημα ειναι ποιο ειναι αυτο το σημειο Β και , καθοριζεται πληρως μαθηματικα. Υπαρχουν δυο δυναμεις, η P που σπρωχνει και η R που αντιστεκεται και αποτελειται απο: τριβη καννης και αντισταση εσωτ αερα κανης
Πιστευω πως το Β βρισκεται περα απο το 1μ-1,10μ απο τη θαλαμη, αλλα οχι πολυ μακρυα
 
Γενικά μιλώντας, οι πιέσεις στην άκρη της κάννης είναι στο 1/4 με 1/3 των πιέσεων της θαλάμης.
Άρα, μάλλον, δεν υπάρχει επιβράδυνση.
Είχα διαβάσει κάποτε ότι στο 22άρι (22 Long Rifle) είχαν μετρήσει μείωση των ταχυτήτων από μακριές κάννες.

View attachment 22809
250bar.
Πιο λογικό ακούγεται από τα 60.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Έχουν όμως οι άκρες των κανών το 1/3 με 1/4 του πάχους της θαλάμης ή έχουν πολύ μικρότερο πάχος ;
Ένα παχύμετρο θα μας λύσει την απορία :)
 
Last edited:
.Κυνηγετικα ομως μπορει στον πινακα και σε βιβλιο με 2 τσοκ να ειχα τα ιδια αποτελεσματα στο κυνηγι με την ρεμι τα θηραματα λαγο και φασσα κυριως τα επερνα με πολυ πιο ανεση και χωρις ριγα με γκουμουτσα σκοπευτικα να σημαδευεις ελεφσντα, μονο που το γυρνουσα στο περιπου να σημαδευω ολα τα θηραματα διπλωναν.λες και εριχνα με 5 τσοκ ενω με την ss ferrari στο μαγουλο σκοπευτικα γαματα και πρεπει να ειμαι πολυ απολυτα πανω στο θηραμα ειδικα στα 3 πρωτα χρονια σκοπευτικα ζοριστικα παρα πολυ....Εκει δεν μπορουσα να δωσω εξηγηση με τιποτα πως τα καταφερνε η ρεμι μιλαμε για πολυ ανεση...
Μήπως λόγω μεγαλύτερης-μακρύτερης ατρακτου της ρεμι?Μόνο εκεί το αποδίδω.
 
Έχουν όμως οι άκρες των κανών το 1/3 με 1/4 του πάχους της θαλάμης ή έχουν πολύ μικρότερο πάχος ;
Ένα παχύμετρο θα μας λύσει την απορία :)
Η μείωση του πάχους τοιχώματος της κάννης, συγκριτικά με τη θαλάμη, είναι και ο λόγος που η CIP επιβάλλει μέτρηση των πιέσεων ΚΑΙ στα 20εκ. από το πρόσωπο του κλείστρου.
 
Στην Αμερική παντός δεν βλέπεις συχνά στο βάλτο να έχουν Benelli σπάνια θα έλεγα οι περισσότεροι με Mossberg Remington Winchester ρίχνουμε
Με τι γρ ρίχνεται αν επιτρέπεται γιατί αν ριχνεται πανω απο 45 γρ εχει λογικη οι μεγαλοι αυλοι βοηθάνε καλυτερα να εχεις καλυτερη ντουφεκια για αυτα τα κυνηγια φτιαχνονται και τα πενφορμανς καποιων εταιριών οταν αρχίζει να δουλευει πολυ το μαγκνουμ.
 
Παιδες...θα ηθελα επισης να σχολιασουμε και τονοτι η remi εχει θαλαμη 2 3/4" ενω η beretta 3"
Σωστή επισήμανση...από τις δικές μου δοκιμές ρίχνοντας φυσίγγια 70χιλ με όπλα 2 3/4" και 3" για έχω παρατηρήσει ότι η 3αρα θαλάμη υπερτερεί σε συγκέντρωση σε όλα τα βάρη γομώσεων με διαφορά. Μπράβο στο Νίκο για το χρόνο που διέθεσε για τις δοκιμές
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top