Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κάτσε ρε φίλε, μόνο το Βαγγέλη καλείς....... :cool:.yel.
Οποιος θελει παιδια και μπορει να κατεβει ημαθια για κανα δυο μερες αφου πρωτα δω οτι εχει και αξιζει ελατε .... Εμενα μου αρεσει να γνωριζω συναδελφους κυνηγους και να μοιραζομαι τις εμπειριες μου ... Δεμενα δεν τα εχω ... Δεν θα ξεχασω που καλεσα φιλους απο γρεβενα κατεβηκε ενα κομβοι καμια 12αρια ηταν ... Ε ο ενας μονο ξαναρθε αχαχα ... Ησεις ειστε χαζοι που περιμεντε στου κρυου ενα παλιοπαπ αχαχα .. Να ναι καλα τα παιδια
 
Δεν υπηρχε περιπτωση να μην στειλω πισω.....Δεν εχω το καλυτερο οπλο απο ολα....αλλα για τα
δικα μου γουστα.... και σε συνδιασμο με φυσιγγια μου....με καλυπτει απολυτα....δεν ψαχνω
κατι καλυτερο!!!!

ΥΓ. Εχεις την εντυπωση οτι εαν ΠΧ τα νιτρο μαγκνουμ της ρεμικτον ( 53 γραμ.) ειχαν 12 ευρω τα
25 φυσιγγια.....θα εριχνε κανείς 36 -38 γραμμαρια στο παπι ??
Α γεια σου ρε Νικο
 
αυτο ξεκινησα και ειπα οτι αν στα 33 γραμμαρια το μπαρουτι που εχει μεσα τραβαει τοτε εχει καλος ...Εγω ξερω οτι η τεκνα και το μ92ς τραβανε ...Δεν γεμιζω μονος για να ξερω ποιο και τι τραβαει ... Μ92ς και τεκνα βρισκω πανω απο 36 γραμμαρια .
Δεν λεο αυτο ..εννοω οτι θελει τσιμπιμα απο 0.5 +.αναλογως την μπαρουτι..για τους ιδιογωμοτες...στα εμπορηκα ηπαρχουν αξιολογα φυσηγγια για παγετο .π.χ wulf /gorilla/κουτουμανου
 
Οποιος θελει παιδια και μπορει να κατεβει ημαθια για κανα δυο μερες αφου πρωτα δω οτι εχει και αξιζει ελατε .... Εμενα μου αρεσει να γνωριζω συναδελφους κυνηγους και να μοιραζομαι τις εμπειριες μου ... Δεμενα δεν τα εχω ... Δεν θα ξεχασω που καλεσα φιλους απο γρεβενα κατεβηκε ενα κομβοι καμια 12αρια ηταν ... Ε ο ενας μονο ξαναρθε αχαχα ... Ησεις ειστε χαζοι που περιμεντε στου κρυου ενα παλιοπαπ αχαχα .. Να ναι καλα τα παιδια
Είσαι ωραίος.......
 
Δεν λεο αυτο ..εννοω οτι θελει τσιμπιμα απο 0.5 +.αναλογως την μπαρουτι..για τους ιδιογωμοτες...στα εμπορηκα ηπαρχουν αξιολογα φυσηγγια για παγετο .π.χ wulf /gorilla/κουτουμανου
Και γω Ηλία για ιδιογομωση μίλησα για αυτό και ρώτησα τον κ. Νίκο!
 
Πολύ όμορφο κυνήγι πραγματικά.......alex σκεφτόμουν τους πατεράδες και παππούδες μας που κυνηγούσανε με δίκανα και με αξιώσεις......με πόσα γραμμάρια κυνηγούσαν?????
Μενω σε ενα χωριο της ημαθιας κοντα στην αλεξανδρεια , τελευταιο σπιτι του χωριου και στα 100 μετρα ειχαν βαλει ρυζια .... Πετρα να πετουσες παπια θα επαιρνες ... Με το τρακτερ εφευγε ο πατερας μου να παει στην μεθωνη , ο παππους του ελεγε ποιο παπι θα διαλεξει γιατι φυσιγγια δεν υπηρχαν και δεν εριχνες οτι βρεις .... Π.χ τωρα η μεθωνη απαγορευται οπως και πολλα σημεια ...
Τοτε ειχε χειμωνες , τοτε αν ειχες αμαξι ησουν μαγκας και μιλαμε για κανα ζασταβα ...
Τωρα πανε τα τζιπ μπροστα στο θηραμα παιρνουν κανα δυο κουβαδες φυσιγγια 40 γραμμαρια αγοραζουν πενελι και θαρρουν οτι θα κατεβασουν ολο το βοσπορο ... Και ετσι τα πουλια μαθανε να ειναι μεσα στα απαγορευμενα και αν τυχει και βγουν θα φανε τφεκι απο το πυροβολικο ....
Οποτε ειναι θαρρω λιγο ανουσιο να συγκρινουμε εκεινες τις εποχες με τις σημερινες
 
Γεια σου παιχταρά , ειμαι φανατικος της παπιας , συνήθως ριχνω 36 γραμμαρια Νο5 , περυσι εριχνα 35 γραμμαρια Νο5 με πολυ καλες επιτυχίες. Αλλα, γιατι υπαρχει και ενα αλλα παντα οι βολες κατα των πλείστων ηταν σουρουπο αρα δεν ξεπερνουσαν τα 25 μετρα εκει οντως επεφταν ξερα ολα ... Τα δε πρωινα εριχνα μεχρι το πολύ 40 μετρα αν ηταν παραπανω τα αφηνα να πανε στο καλο (οχι οτι θα τα πετυχαινα αλλα εβαλα ορια για να ξερω τι μου γινεται ) ..

μια μερα ειχα Νο7 ,34 γραμμαρια με -3 και αερα,ο πρασινος στα 40 πλας μετρα ξερεις πως εκανε? σαν τα καραμπατακια που κουνανε την ουρα , ναι αυτο το ηλίθιο συνήθειο που εχουν αυτα τα καραμπατακια να κουνανε τις ουρες ενω πετανε .. Σαν να μου λεγε ο πρασινος βαρα κιαλο αερα θα μου κανεις αχαχα ... Οποτε κοιτας σε τι θερμοκρασιες κυνηγας και στα ποσα μετρα ... Αφου δεις αυτα παρε φυσιγγια βαρα κανα χαρτονι να ξερεις περιπου στα ποσα μετρα αξιζει να ριχνεις και μετα ξεκινα προσκοπευσεις γιατι εκει θα πληγωθεις οταν ειναι μακρυα το πουλι :)
Τιναζε την ουρα να πεσουν τα σκαγια απ τα πουπουλα ρε συ αν ομως ειταν 30 μετρα φιλε να ξερεις ουτε τα ματια θα κουναγε
 
Πολύ όμορφο κυνήγι πραγματικά.......alex σκεφτόμουν τους πατεράδες και παππούδες μας που κυνηγούσανε με δίκανα και με αξιώσεις......με πόσα γραμμάρια κυνηγούσαν?????
Τοσα κυνηγια που ειχε τοτε πραγματικα λεγανε αστο θα βαρεσουμε τα επομενα που ειναι πιο βολικα τωρα που δεν εχει και ειναι και εκπεδευμενα τι να κανουμε
 
Λοιπόν πήρα τον ειδικό (τον ξάδερφο) για φυσίγγια στο κρύο για παπιά.

Με την σειρά ...
1. Remington nitro 2 3/4"
2. Remington nitro magnum 3" για τουφεκιές απελπισίας
3. Imperial μπλέ (δεν ξέρω ποια εννοεί)
4. Jordan πράσινα (προσωπικά τα έχω ρίξει σε λαγό, αλλά όχι σε παγετό, καλά με την 1187)

Μου είπε να σας πω "With love from Karditsa city" :) :) :)
 
33 γραμ σε συνθηκες παγετου θαρρω πως οχι , αυτο που εχω καταλαβει παρακολουθωντας εδω , δεν ειναι τα γραμμαρια μονο το θεμα ειναι η πυριτιδα αν αντεχει στις χαμηλες θερμοκρασιες ... Εγω ριχνω Μ92ς φετος ( τρομαρα μου ουτε 10 φυσιγγια δεν εριξα με δαυτη) αλλα συνηθως ειναι η τεκνα στο παιχνιδι ... Οι αλλες πυριτιδες για χαμηλα δεν ξερω πως τραβανε σε τετοιες θερμοκρασιες ... Το 7αρι που εριξα ειναι με Γ3000 ε τα εκλασε στο -3 και βαρδαρι.

Και τελευταια φορα που πηρα πρασινο φετος δηλ ηταν πριν ενα μηνα με θερμοκρασια στου 10 περιπου βαθμους και λιγο αερα σε αποσταση 25-30 και υψος 12 μετρα περιπου .... Το 7αρι με Γ3000 το κατεριψε , αλλα φιλε ποσα σκαγια ειχε πανω στο λιπος δεν θες να μαθεις αχαχαχ τα μισα εμειναν και παραπανω εμειναν στο λιπος ουτε σημαδι με αιμα δεν του καναν , 12 σκαγια βρηκα πανω του
Τι οπλο εχεις λεγε
 
Πιστεύω(ή θελω να πιστευω) ότι με "ανάλογο" στήσιμο τα 33γρ θα είναι τούμπανο και ειδικά για κάποιων που ξέρει να ρίχνει, τα πολλά γραμμάρια πιστευω οτι αυξάνουν τις πιθανοτητες λόγω πληθους σκαγιων.

Αρη αυτο που θα ''σωσει'' ειναι δοκιμες σε στοχο....με απαραιτητη προυποθεση να μετρας και διατρηση.
Οκ εχω δοκιμες με ολα τα Νρα των σκαγιων και σε διάφορες αποστασεις.....αυτο δεν θα βοηθησει...
Αλλα τα φυσιγγια ιδιογομωσης,,,,,ενα ενα στο χερι....και αλλο τα εμπορικα φιλε μου.
Τωρα σου βαζω ενδεικτικα μια δοκιμη με Ν6 σκαγια με πυριτιδα ΑΟ που ειχα κανει για εναν καλο
φιλο στα 35 μετρα με 3***μαμα τσοκ και στα 45 μετρα μετρα με φουλ τσοκ μαμα.
Η γομωση του σεταπ ειναι 35,5 γραμμαρια σκαγια δλδ 308 σκαγια στο φυσιγγιο.

35 μετρα 3*** αστρα - 308-262=85% συγκεντρωση.....το ιδιο σεταπ με αλλο βυσμα εδωσε 91% στα ιδια μετρα.

45 μετρα -φουλ τσοκ μαμα - 308 - 233 = 75% .

ΥΓ. Καπου υπαρχουν και φωτο με αυτες τις δοκιμες.....δεν θυμαμαι σε ποια σελιδα φιλε!!!
 
Λοιπόν πήρα τον ειδικό (τον ξάδερφο) για φυσίγγια στο κρύο για παπιά.

Με την σειρά ...
1. Remington nitro magnum 2 3/4"
2. Remington nitro magnum 3" για τουφεκιές απελπισίας
3. Imperial μπλέ (δεν ξέρω ποια εννοεί)
4. Jondan πράσινα (προσωπικά τα έχω ρίξει σε λαγό, αλλά όχι σε παγετό, καλά με την 1187)

Μου είπε να σας πω "With love from Karditsa city" :) :) :)
Ετσι πως αδιαζω εγω την καραμπινα στα πρασινα φιλε ο μαρινακης επρεπε να ειμαι για να ριχνω ρεμικτον αχαχα
 
Μενω σε ενα χωριο της ημαθιας κοντα στην αλεξανδρεια , τελευταιο σπιτι του χωριου και στα 100 μετρα ειχαν βαλει ρυζια .... Πετρα να πετουσες παπια θα επαιρνες ... Με το τρακτερ εφευγε ο πατερας μου να παει στην μεθωνη , ο παππους του ελεγε ποιο παπι θα διαλεξει γιατι φυσιγγια δεν υπηρχαν και δεν εριχνες οτι βρεις .... Π.χ τωρα η μεθωνη απαγορευται οπως και πολλα σημεια ...
Τοτε ειχε χειμωνες , τοτε αν ειχες αμαξι ησουν μαγκας και μιλαμε για κανα ζασταβα ...
Τωρα πανε τα τζιπ μπροστα στο θηραμα παιρνουν κανα δυο κουβαδες φυσιγγια 40 γραμμαρια αγοραζουν πενελι και θαρρουν οτι θα κατεβασουν ολο το βοσπορο ... Και ετσι τα πουλια μαθανε να ειναι μεσα στα απαγορευμενα και αν τυχει και βγουν θα φανε τφεκι απο το πυροβολικο ....
Οποτε ειναι θαρρω λιγο ανουσιο να συγκρινουμε εκεινες τις εποχες με τις σημερινες
Όχι ρε φίλε δεν είναι ανούσιο! Ανούσιο είναι να ψάχνουμε φυσίγγια μαγικά( που δεν υπάρχουν ) για ντουφέκιες απελπισίας...... Χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθω μαζί σου κάνουμε μια θεωρητική κουβέντα για τις δυνατότητες - διάφορες των φυσιγγίων ανάλογα με τα γραμμάρια τους. Πρέπει να τα συγκρίνουμε σε κανονικές αποστάσεις σε συνθήκες παγετού...... Τώρα το αν βρίσκουμε θήραμα και πόσο μακρυά περνάει ,άλλου παπά ευαγγέλιο.....
 
Όχι ρε φίλε δεν είναι ανούσιο! Ανούσιο είναι να ψάχνουμε φυσίγγια μαγικά( που δεν υπάρχουν ) για ντουφέκιες απελπισίας...... Χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθω μαζί σου κάνουμε μια θεωρητική κουβέντα για τις δυνατότητες - διάφορες των φυσιγγίων ανάλογα με τα γραμμάρια τους. Πρέπει να τα συγκρίνουμε σε κανονικές αποστάσεις σε συνθήκες παγετού...... Τώρα το αν βρίσκουμε θήραμα και πόσο μακρυά περνάει ,άλλου παπά ευαγγέλιο.....
Μια πυριτιδα που τραβαει στο κρυο με 34 γραμμαρια στα 25-30 μετρα ανετα μπορεις να σκοτωσεις ...Δεν διαφωνω και ουτε αντιπαραθεση κανω .. Μετα ερχονται ολα τα αλλα ... Για ιδιογομωση δεν γνωριζω τιποτες , αυτοι που φτιαχνουν ξερουν καλυτερα ...το θεμα ειναι στο εμποριο αν μπορω να βρω φυσεκια τετοια ... 33 γραμμαρια και να κανουν το πρασινο χαρτι
 
Άλλο θέμα αυτό Τόλη.......
Δεν ειναι αλλο με τριαντα γρμ 7 πευτουν ανετα μεχρι 30 μετρα ολα τα παπια το εχω διαπηστωσει λογο αφραγγιας και περισιας παπιων και φυσιγηιων 7 νο 30 γρμ αχαχαχαχαχαχα ε τοσο βαραγανε οι παλοι επισεις τα 30-32 γρμ ηταν πολυ δυνατα τοσο που σχεδων ολες οι ζημιες σε οπλα απο τετιες γωμοσεις προερχοτανε νευρικες φορτομενες πυριτιδες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top