Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η αλήθεια είναι πάντως ότι,ποτέ δεν το σκέφτηκα αυτο,αυτό που γουσταρα κ γουστάρω, είναι η μοναξιά μέσα στο ψοφοκρυο παρέα με μια εσσπρεσια κ μια τσιγαρονα‼️ κ μου αρκούσε να βλέπω πάπες‼️‼️‼️κ ας μη της έφτανα‼️‼️‼️‼️‼️
Δε καπνίζω αδερφέ....... :cool: .big smile.
Πέρα από την πλακα όμως αν περνουσαν από μένα και τους έκανα αέρα και πήγαιναν παραδιπλα και τα κάπνιζε ο "γείτονας"....... να πω την αμαρτία μου δε ξερω αν καθόμουν να τα χαζευα!!!
 
Δε καπνίζω αδερφέ....... :cool: .big smile.
Πέρα από την πλακα όμως αν περνουσαν από μένα και τους έκανα αέρα και πήγαιναν παραδιπλα και τα κάπνιζε ο "γείτονας"....... να πω την αμαρτία μου δε ξερω αν καθόμουν να τα χαζευα!!!
Με τον καιρό, θα μάθεις να εκτιμάς την παρουσία του θηράματος κ όχι την απώλεια...δεν ξέρω αν με πιάνεις...
 
Η αλήθεια είναι πάντως ότι,ποτέ δεν το σκέφτηκα αυτο,αυτό που γουσταρα κ γουστάρω, είναι η μοναξιά μέσα στο ψοφοκρυο παρέα με μια εσσπρεσια κ μια τσιγαρονα‼️ κ μου αρκούσε να βλέπω πάπες‼️‼️‼️κ ας μη της έφτανα‼️‼️‼️‼️‼️
Λες και ήσουν μες το μυαλό μου. Ακριβώς το ίδιο θα έγραφα. Η μόνη διαφορά, ότι έχω κόψει το τσιγάρο.
 
Αρη τι τσοκαρισμα εχει το οπλο σου φιλε μου.....αυτο πες μου.!!!

Και τι Νο σκαγια δουλευεις...
Κ. Νίκο το τσοκαρισμα στο συγκεκριμένο όπλο είναι 1-3, ωστόσο δεν έχω εμπειρία από παπι και όταν κυνηγάω παω πρωι ή απογευμα με ν.6 αφου έρχονται σχεδόν στα μούτρα.
Οι ερωτήσεις μου ήταν υποθετικες, αλλά καμια φορα μπορεί να μας κάτσει και να κάνουμε ένα ημερήσιο με -10 οχι στο τόπο μου αλλά βορειότερα. Από νούμερο 4-3-2 πιστευω.
 
Κ. Νίκο το τσοκαρισμα στο συγκεκριμένο όπλο είναι 1-3, ωστόσο δεν έχω εμπειρία από παπι και όταν κυνηγάω παω πρωι ή απογευμα με ν.6 αφου έρχονται σχεδόν στα μούτρα.
Οι ερωτήσεις μου ήταν υποθετικες, αλλά καμια φορα μπορεί να μας κάτσει και να κάνουμε ένα ημερήσιο με -10 οχι στο τόπο μου αλλά βορειότερα. Από νούμερο 4-3-2 πιστευω.

ΟΚ....ΠΕΡΙΜΕΝΕ...δωσε λιγο χρονο....εχω τετοιες δοκιμες...
 
Η shotkam και γενικά τα video και οι φωτογραφίες είναι μεγάλοι προδότες.
Οι τιμές είναι δική μου εκτίμηση.

Αν μου δώσεις τα σωστά νούμερα για το "32m" και το "10cm" θα σου δώσω το εκτιμώμενο range.
Τα νούμερα δεν έχουν μπει πάντως εντελώς στην τύχη ...

==========================

View attachment 22936

Βασιλη........''ΕΓΡΑΨΕΣ''......Φιλε!!!!!
Αυτα ειναι τα μετρα.....και αυτο λεει και η λογικη.....Εμεις οι Ελληνες εχουμε κανει τα μετρα λαστιχα.....τα
τραβαμε απο μαλλια.....ελεος!!!!!
 
Δε καπνίζω αδερφέ....... :cool: .big smile.
Πέρα από την πλακα όμως αν περνουσαν από μένα και τους έκανα αέρα και πήγαιναν παραδιπλα και τα κάπνιζε ο "γείτονας"....... να πω την αμαρτία μου δε ξερω αν καθόμουν να τα χαζευα!!!
Γεια σου παιχταρά , ειμαι φανατικος της παπιας , συνήθως ριχνω 36 γραμμαρια Νο5 , περυσι εριχνα 35 γραμμαρια Νο5 με πολυ καλες επιτυχίες. Αλλα, γιατι υπαρχει και ενα αλλα παντα οι βολες κατα των πλείστων ηταν σουρουπο αρα δεν ξεπερνουσαν τα 25 μετρα εκει οντως επεφταν ξερα ολα ... Τα δε πρωινα εριχνα μεχρι το πολύ 40 μετρα αν ηταν παραπανω τα αφηνα να πανε στο καλο (οχι οτι θα τα πετυχαινα αλλα εβαλα ορια για να ξερω τι μου γινεται ) ..

μια μερα ειχα Νο7 ,34 γραμμαρια με -3 και αερα,ο πρασινος στα 40 πλας μετρα ξερεις πως εκανε? σαν τα καραμπατακια που κουνανε την ουρα , ναι αυτο το ηλίθιο συνήθειο που εχουν αυτα τα καραμπατακια να κουνανε τις ουρες ενω πετανε .. Σαν να μου λεγε ο πρασινος βαρα κιαλο αερα θα μου κανεις αχαχα ... Οποτε κοιτας σε τι θερμοκρασιες κυνηγας και στα ποσα μετρα ... Αφου δεις αυτα παρε φυσιγγια βαρα κανα χαρτονι να ξερεις περιπου στα ποσα μετρα αξιζει να ριχνεις και μετα ξεκινα προσκοπευσεις γιατι εκει θα πληγωθεις οταν ειναι μακρυα το πουλι :)
 
Last edited:
Γεια σου παιχταρά , ειμαι φανατικος της παπιας , συνήθως ριχνω 36 γραμμαρια Νο5 , περυσι εριχνα 35 γραμμαρια Νο5 με πολυ καλες επιτυχίες. Αλλα, γιατι υπαρχει και ενα αλλα παντα οι βολες κατα των πλείστων ηταν σουρουπο αρα δεν ξεπερνουσαν τα 25 μετρα εκει οντως επεφταν ξερα ολα ... Τα δε πρωινα εριχνα μεχρι το πολύ 40 μετρα αν ηταν παραπανω τα αφηνα να πανε στο καλο (οχι οτι θα τα πετυχαινα αλλα εβαλα ορια για να ξερω τι μου γινεται ) ..

μια μερα ειχα Νο7 ,34 γραμμαρια με -3 και αερα,ο πρασινος στα 40 πλας μετρα ξερεις πως εκανε? σαν τα καραμπατακια που κουνανε την ουρα , ναι αυτο το ηλίθιο συνήθειο που εχουν αυτα τα καραμπατακια να κουνανε τις ουρες ενω πετανε .. Σαν να μου λεγε ο πρασινος βαρα κιαλο αερα θα μου κανεις αχαχα ... Οποτε κοιτας σε τι θερμοκρασιες κυνηγας και στα ποσα μετρα ... Αφου δεις αυτα παρε φυσιγγια βαρα κανα χαρτονι να ξερεις περιπου στα ποσα μετρα αξιζει να ριχνεις και μετα ξεκινα προσκοπευσεις γιατι εκει θα πληγωθεις οταν ειναι μακρυα το πουλι :)
Και γω δε το έχω με τη μακρινή τουφεκια, ίσως από έλλειψη εμπειριών.
Απλά η απορία μου είναι αν ένα φυσιγγι 33γρ.με το ανάλογο στήσιμο μπορεί να σταθεί απέναντι σε βαριές γομωσεις σε κυνήγι υδροβιων και συνθήκες παγετου ......
 
Το μόνο που αλλάζει είναι το βεληνεκές‼️
Καλημέρα..... Σίγουρα αλλάζει το βεληνεκές αλλά το θέμα είναι πόσο....... Ο βλητικος Γκάφ Τόμας έγραφε ότι για κάθε δέκα γραμμάρια σκάγια κερδίζουμε στην καλύτερη περίπτωση 2,5 μέτρα απόσταση . Δηλαδή εάν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιήσουμε ένα φυσιγγι 56 γραμμάρια σκάγια θα έχουμε δραστικό βεληνεκές 5 μέτρα πιο πολύ από το 36 γραμμαρίων........ Μπορούμε τελικά να υπολογίσουμε τη διαφορά των 5 μέτρων στον αέρα και αξίζει τον κόπο η χρήση τόσο βαριάς γόμωσης για αυτή τη διαφορά???????
 
Και γω δε το έχω με τη μακρινή τουφεκια, ίσως από έλλειψη εμπειριών.
Απλά η απορία μου είναι αν ένα φυσιγγι 33γρ.με το ανάλογο στήσιμο μπορεί να σταθεί απέναντι σε βαριές γομωσεις σε κυνήγι υδροβιων και συνθήκες παγετου ......
33 γραμ σε συνθηκες παγετου θαρρω πως οχι , αυτο που εχω καταλαβει παρακολουθωντας εδω , δεν ειναι τα γραμμαρια μονο το θεμα ειναι η πυριτιδα αν αντεχει στις χαμηλες θερμοκρασιες ... Εγω ριχνω Μ92ς φετος ( τρομαρα μου ουτε 10 φυσιγγια δεν εριξα με δαυτη) αλλα συνηθως ειναι η τεκνα στο παιχνιδι ... Οι αλλες πυριτιδες για χαμηλα δεν ξερω πως τραβανε σε τετοιες θερμοκρασιες ... Το 7αρι που εριξα ειναι με Γ3000 ε τα εκλασε στο -3 και βαρδαρι.

Και τελευταια φορα που πηρα πρασινο φετος δηλ ηταν πριν ενα μηνα με θερμοκρασια στου 10 περιπου βαθμους και λιγο αερα σε αποσταση 25-30 και υψος 12 μετρα περιπου .... Το 7αρι με Γ3000 το κατεριψε , αλλα φιλε ποσα σκαγια ειχε πανω στο λιπος δεν θες να μαθεις αχαχαχ τα μισα εμειναν και παραπανω εμειναν στο λιπος ουτε σημαδι με αιμα δεν του καναν , 12 σκαγια βρηκα πανω του
 
Και γω δε το έχω με τη μακρινή τουφεκια, ίσως από έλλειψη εμπειριών.
Απλά η απορία μου είναι αν ένα φυσιγγι 33γρ.με το ανάλογο στήσιμο μπορεί να σταθεί απέναντι σε βαριές γομωσεις σε κυνήγι υδροβιων και συνθήκες παγετου ......
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορείς να κυνηγήσεις με τα 32-33-34 γραμμάρια άνετα υδρόβια αρκεί να έχεις καλά φυσίγγια για αυτή τη δουλειά.....
 
33 γραμ σε συνθηκες παγετου θαρρω πως οχι , αυτο που εχω καταλαβει παρακολουθωντας εδω , δεν ειναι τα γραμμαρια μονο το θεμα ειναι η πυριτιδα αν αντεχει στις χαμηλες θερμοκρασιες ... Εγω ριχνω Μ92ς φετος ( τρομαρα μου ουτε 10 φυσιγγια δεν εριξα με δαυτη) αλλα συνηθως ειναι η τεκνα στο παιχνιδι ... Οι αλλες πυριτιδες για χαμηλα δεν ξερω πως τραβανε σε τετοιες θερμοκρασιες ... Το 7αρι που εριξα ειναι με Γ3000 ε τα εκλασε στο -3 και βαρδαρι
Θα σου δώσω για παράδειγμα εμπορικό σε αυτά τα γραμμάρια που κυνηγάει πολύς κόσμος υδρόβια σε συνθήκες παγετού (ξεκαθαρίζω ότι δεν κάνω διαφήμιση) ΛΑΜΠΡΟ ΚΑΦΕ και ΜΠΛΕ.....
 
Θα σου δώσω για παράδειγμα εμπορικό σε αυτά τα γραμμάρια που κυνηγάει πολύς κόσμος υδρόβια σε συνθήκες παγετού (ξεκαθαρίζω ότι δεν κάνω διαφήμιση) ΛΑΜΠΡΟ ΚΑΦΕ και ΜΠΛΕ.....
Καπου εγραψα οτι κυνηγαω με 35 γραμμαρια ΑΛΛΑ το σουρουπο , αυτοι οι πολλοι ερχουν ερθει στα ρυζια που κυνηγαμε και ψαχνανε να δουνε τι φταιει το φυσιγγι ? το οπλο? το σημαδι? αλλο την ημερα και αλλο την νυχτα το παπι .... Τωρα αν τα βαρανε στα 20-25 μετρα ε θα πεσει δεν ειναι και αλεξισφαιρο ... Για αυτο ανεφερα τι αποσταση θες και τι συνθηκες παγετου εχει ....
 
Καλημέρα..... Σίγουρα αλλάζει το βεληνεκές αλλά το θέμα είναι πόσο....... Ο βλητικος Γκάφ Τόμας έγραφε ότι για κάθε δέκα γραμμάρια σκάγια κερδίζουμε στην καλύτερη περίπτωση 2,5 μέτρα απόσταση . Δηλαδή εάν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιήσουμε ένα φυσιγγι 56 γραμμάρια σκάγια θα έχουμε δραστικό βεληνεκές 5 μέτρα πιο πολύ από το 36 γραμμαρίων........ Μπορούμε τελικά να υπολογίσουμε τη διαφορά των 5 μέτρων στον αέρα και αξίζει τον κόπο η χρήση τόσο βαριάς γόμωσης για αυτή τη διαφορά???????
Με φυσίγγια εμπορίου δεν θα ξεπερνάγα σε νούμερο 3 4 τα 46 γραμμάρια ,πέφτουν πολύ οι ταχύτητες,με τα φυσίγγια τώρα του Νίκου, είναι σαν να ρίχνεις 40γραμμαρια με τη διαφορά ότι σου δίνουν πολύ παραπάνω από 5 μετρα.Η τουφέκια πρώτα χάνει σε συγκέντρωση κ μετά από 5 μέτρα σε δυναμη-διατριση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top