Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχει κι άλλα μέτρα ακόμα Αλέξανδρε...φαίνεται και από την συγκεντρωση και από την διάτρηση καθαρά. Nobelsport είναι το classica 32;
Δεν νομίζω να ήταν διαφορετικά τα πραγματα με φουλ τσοκ κ συγκεντρωτηρα αποσπωμενο πατου....
Έχεις κανεις δοκιμές με το nsi speed 34γρ κ έχεις δει...
επινικελωμένα σκαγια ποιες μαρκες εχουν? π,χ εναν συνδεσμο απο γνωστα φυσιγγια σε νουμερο 5-6 και 7αρια
εκτός τωμ άλλων που ειπώθηκαν παραπανω σημείωσε κ τα παρακατω
Winchester super speed 40γρ
Fob rubis μάλλινη 35γρ
Fob saphir 35γρ
πέρδικες παντα με 9αρια ελατε να μου πειτε αν τις σκοτώνω στα 40 ευκολα
Γιάννη ειναι καλά και άγια τα ψιλά σκάγια κ όντως υπό προυποθέσεις κάνουν μεγαλη ζημιά κ σε μεγαλυτερα θηράματα..
Αλλά όχι κ ν9 στην περδικα στα 40μ...
Δεν λεω οτι δεν την ξεραινει αν την πετυχουν τα σκάγια εκεί που πρεπει..
Αλλά πιστεψε με πως όσο καλός σκοπευτής κ να είσαι(και δεν αμφιβάλλω σε αυτό) είναι αδυνατον να μπορεσεις να αποφυγεις ασκοπους τραυματισμους...
Εντελώς ακατάλληλο αυτό το μέγεθος σκαγιου για αυτό το θήραμα σε αυτά τα μέτρα........
Και όλοι ξέρουμε την αξία αυτου του θηράματος...... Κρίμα είναι....
Πάντα φιλικά στο λέω, κ χωρίς να θέλω να σου κάνω καμμία υπόδειξη..
Ότι θέλεις κανεις....
 
Last edited:
Πλάκα κάνεις ...
Είναι αδύνατον να το βρει κάποιος ... αν μου έδινες εστιακή απόσταση και zoom μπορεί και να έκανα μια προσπάθεια.
εσενα εψαχνα με χασταγκ αλλα δεν σε εβρισκα :P , γκοου προ 4 εχει ο τυπος αν βοηθαει σε τιποτα αυτο
 
εσενα εψαχνα με χασταγκ αλλα δεν σε εβρισκα :p , γκοου προ 4 εχει ο τυπος αν βοηθαει σε τιποτα αυτο
Ωραία .. φέρε μου μια gopro4 και το ανεπεξέργαστο video και θα σου υπολογίσω την απόσταση με ακρίβεια 3-5 μέτρων :)
Στην shotkam είναι διαφορετικά τα πράγματα ...
 
Δεν νομίζω να ήταν διαφορετικά τα πραγματα με φουλ τσοκ κ συγκεντρωτηρα αποσπωμενο πατου....
Έχεις κανεις δοκιμές με το nsi speed 34γρ κ έχεις δει...
Έτσι είναι Τάσο...σου δίνει σφιχτές τουφεκιές αυτος ο συδυασμος.Τα speed τα άφησα στη άκρη γιατί δεν κατάφερα να τα βρω μαζί τους στο κυνηγι....
 
Δε μπαίνω στη λογική κανενός απόψεις βάση παρατηρησεων γράφουμε όλοι προσωπικά επειδή στη φάσα Ρίχνω μόνο 6 το 6αρι σκοτώνει περιστερια και φασες στα 60 αν το βρει η τουφέκια καλά εννοείται δεν τίθεται θεμα δυναμης εγω ντουφεκαω τρυγονες πέρδικες παντα με 9αρια ελατε να μου πειτε αν τις σκοτώνω στα 40 ευκολα και με 3αρι τσοκ με το οπλο μου σε σημειο ου αν φυγει λεω που στο διαολο εριξα οχι οτι δεν τι κοβει το σκακι τωρα ο καθενας μπορει να πιστεύει οτι τα 60 στη φασα ειναι 30 και τα 40στα αλλα ειναι παλι 30 και δεν υπολογίζω σωστα ετσι ελεγε και ενας φιλος μεχρι που ειδε οτι ντουφεκαγα παπια στα 40 με 32γρ νου 5 και τα βαραγανε με rc 50 gr και τους καναν αέρα ο καθενας πιστεύει ότι θελει αλλά να ξέρετε ενα σωστό φυσιγγι ειτε ιδιογομωση ειτε εργ. Ακομη και το 9αρι σκοτώνει πάνω απο 40 μέτρα το θεμα είναι να στέλνεις εσυ εκει που πρέπει τη τουφέκια τα υπόλοιπα ειναι δεύτερα εχω κάνει αλλά εχω δει και ντουφεκιες απο άνθρωπο με ψιλά σκάγια σε φασες και παπια που δεν τις χωραει μυαλό και λεγανε κατι φιλοι δωσε μας το ντουφεκι σου σκοτώνει μονο του γιατι ντουφεκουσε και πολλαπλά θηραματα και 3 και 4 μονοντουφεκιες να περνανε 4 φασες 4ντουφεκιες και τις 4 με 9αρια περιμεναμε ελατοτσιχλες στο καρτερι καταλαβαίνετε οτι δεν ηταν η τελευταια 35 μετρα ηταν 40φευγα γιαυτο για να καταλάβουμε που σκοτωνει το καθε νούμερο σκαγιου και το καθε οπλο πρεπει πρωτα να μπορουμε να το υποστηρίξουμε τις περισστερες φορες δε μπορούμε και ψαχνουμε το μαγικο ντουφεκι με το μαγικο αυλο και το τελειο τσοκ με το ιδανικο φυσιγγι χωρις να κοιταμε αν ειμαστε εμεις οι ιδανικοι για να ντουφεκισουμε σε αυτα τα μέτρα επιτυχημενα και οχι κατα τύχη..Ειναι σαν να δωσουμε σε εναν ραλιστα το αμαξι μας να το οδηγησει σε στροφες τοτε καταλαβαινουμε την αξια του ετσι ειναι και με τα οπλα και τα φυσίγγια.απλά ραλιστες δεν μπορούμε να γινουμε αλλα να βελτιωθούμε σκοπευτικα χωρις να χαλαμε ενα σκοσμο λεφτα σε ντουφεκια και πανακριβα φυσιγγια νομίζω οτι μπορουμε να το κάνουμε ενας λογος που σταματησα να ψάχνω ντουφεκια και σταματησα και να γεμιζω φυσίγγια και να βελτιωνω όπλα και να χρησιμοποιώ και ολα τα τσακ μου ειναι άχρηστα δυο τσοκ χρησιμοποιώ με την καραμπινα μου και κανω ολα τα κυνηγια χωρις κανενα θεμα πολλα εγραψα σορυ απλα μετέφερα τις αποψεις μου.
Αν δώσω το αμάξι μου σε ραλίστα....θα μου πει ότι είναι για το ντικ...το θέμα είναι...Να πάρουμε Εεεεεμεις το αμάξι του ραλίστα....δεν ξέρω αν με πιάνεις....
 
Μέτρα? Πώς μπορεί κάποιος να υπολογίσει από μια εικόνα!. Πάντως επειδή διάβασα τα παραπάνω για αποστάσεις και τα σχετικά, και σεβαστό είναι άλλωστε να λέγονται όλες οι απόψεις, θα σας πώ τούτα!. Είμαι κάποιας ηλικίας και από μικρός που με έπαιρνε ο συγχωρεμένος ο θείος μου για κυνήγι (γύρω στα οκτώ, ήμουνα δεν ήμουνα) πάντα μέσα στα άλλα μου έλεγε! Μανώλη δεν τουφεκάμε το πουλί εάν δεν δούμε πόδια ή μύτη όταν είναι εισερχόμενο, και χρώματα όταν είναι τραβέρσα!. Αυτόν τον κανόνα προσπαθώ να τον τηρώ αλλά όχι πάντα όπως άλλωστε όλοι μας.! Πρίν από καμιά σαρανταριά χρόνια είχα πάει με φίλους για πέρδικες και γυρίζοντας από το βουνό είδα κάτι κοράκια να κάθονται σε έναν βράχο, απόσταση? πάνω από 100 μέτρα!. Τότε εκείνο το καλοκαίρι είχα πάει στην Αμερική και είχα φέρει κάτι Imberial μπλέ χρώμα για όσους τα θυμούνται, και είχα κανά τεσσάρι μαζί μου Ν04, μου λένε δεν τους σκάς μία να δούμε τι κάνουν? αμέ τους λέω, και τους την κοπάνησα!, τι θέλατε να γίνει, κουρνιαχτός σηκώθηκαν απάνω και έκοβαν βόλτες, ένα λοιπόν έπεσε σαν πατσαβούρα, πήγα και το πήρα και είδα ότι είχε φάει ένα σκάγι στο κεφάλι!. Και ένα τελευταίο που μου έχει μείνει βαθιά στο μυαλό μου!. Είχα πάει στην Θολή (για όσους γνωρίζουν) για παπιά. Κάποια στιγμή και ενώ ήμουν μέσα στη γούβα βλέπω ένα κοπάδι Γερμάνια να έρχονται καταπάνω μου!, βροχή αέρας χαμός γινότανε, το κεφάλι μου ίσα με τα αρμυρίκια, κίχ εγώ. Και κάποια στιγμή ήρθε η ώρα να τα τουφεκίσω!. Είχα μια 302 με 76 πόντους κάνη την οποία και έχω, τα πουλιά ήταν εισερχόμενα, Πρώτη τουφεκιά τίποτα, δεύτερη τρίτη τέταρτη τίποτα!. Τι έγινε λέω? Τα πουλιά συνέχισαν να έρχονται για λίγο μέχρι που έστριψαν!. Εμπειρία από λίμνη? απεριόριστη! και όμως την πάτησα!, αναλύσεις επί αναλύσεων για το τι έφταιξε!. Συμπέρασμα? τίποτα δεν έφταιξε, ούτε φυσίγγια ούτε όπλο!, έφταιξε ο κακός υπολογισμός της απόστασης γιατί δεν είχα κάτι σταθερό για να υπολογίσω την απόσταση!, και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ!, δεν ακολούθησα τον κανόνα του συγχωρεμένου Θείου!. Μανώλη να θυμάσαι πόδια ή μύτη!. Αυτά για τις αποστάσεις και το πόσο κόβουν τα φυσίγγια ή τα όπλα μας!. Σας ευχαριστώ για το ότι μέσω του Sait μας δίνεται η ευκαιρία να λέμε όλοι τις απόψεις μας!.
 
Ανεβάζω 2 φωτό. Η πρώτη με 6αρι επινικελωμενο σε αστέρι (408 V1) και η δεύτερη σε ρελιαστο με απλά μολυβδινα 6αρια για την εναρξη.πυρίτιδα mbx32 στα 36 μέτρα και τα δύο. Είχα άλλη μια στα 40 μέτρα με 6αρι που είχε τρυπήσει το τενεκέ αλλά δε την βρίσκω.... αν δε κάνω λάθος την είχα ανεβάσει παλιότερα.
View attachment 23014
View attachment 23015
Πολύ ωραία κατανομή κ στις 2 περιπτώσεις....Μπράβο ρε Κρητήκαρε!!

Υ.Γ Ο 2ος τενεκές ΑΝ διακρίνω καλά το υλικό του,είναι σκληρότερος από τν επάνω φωτό.... :)
 
Δεν νομίζω να ήταν διαφορετικά τα πραγματα με φουλ τσοκ κ συγκεντρωτηρα αποσπωμενο πατου....
Έχεις κανεις δοκιμές με το nsi speed 34γρ κ έχεις δει...

εκτός τωμ άλλων που ειπώθηκαν παραπανω σημείωσε κ τα παρακατω
Winchester super speed 40γρ
Fob rubis μάλλινη 35γρ
Fob saphir 35γρ

Γιάννη ειναι καλά και άγια τα ψιλά σκάγια κ όντως υπό προυποθέσεις κάνουν μεγαλη ζημιά κ σε μεγαλυτερα θηράματα..
Αλλά όχι κ ν9 στην περδικα στα 40μ...
Δεν λεω οτι δεν την ξεραινει αν την πετυχουν τα σκάγια εκεί που πρεπει..
Αλλά πιστεψε με πως όσο καλός σκοπευτής κ να είσαι(και δεν αμφιβάλλω σε αυτό) είναι αδυνατον να μπορεσεις να αποφυγεις ασκοπους τραυματισμους...
Εντελώς ακατάλληλο αυτό το μέγεθος σκαγιου για αυτό το θήραμα σε αυτά τα μέτρα........
Και όλοι ξέρουμε την αξία αυτου του θηράματος...... Κρίμα είναι....
Πάντα φιλικά στο λέω, κ χωρίς να θέλω να σου κάνω καμμία υπόδειξη..
Ότι θέλεις κανεις....
Τραυματισμοι οτι σκκι και εχεις θα υπαρχουν κυνηγαω απο 12 χρονων με 12αρι οσο και αν φαίνεται περιεργο ριχνω πάντα 9αρια εκτος απο φασα και παπί εχω ριξει και τα υπολοιπα αλλα δεν με ικανοποιοησαν ποτε οπως το 9αρι τα ψιλοτερα εκαναν τα πουλια κοσκινο με τα αλλα δεν τα βρισκκαμε σε ολες τις αποστασεις και 90% ριχνω 32 γρ και αυτο το σκαγι μου εχει δειξει σ το περασμα του χρονου για μενα οτι εχει πολλες δυνατοτητες παντου απο ζεστη εως και παρα πολυ κρυο κοντα και μακρια απίστευτα τοσο που πιστεψε με στα 40 μετρ θεωρώ δεδομενο οτι σκοτωνω δεν μιλαω για υπο το μηδεν εννοείται τσιχλες τρυγωνες περδικα τα θεωρώ δεν θα πεσουν μονο οταν αστοχησω δεν ειμαι αριστος σκοπευτης δε μπορει να το πει κανείς αυτο για τον εαυτο του και ουτε γουσταρω τα δισκακια προτιμω το πραγματικο κυνηγι και συνθηκες και φροντιζω το ντουφεκι μου να ειναι παντα προεκταση του ματιου μου συν τις αλλης πρεπει να κανω και.μερικες εκατονταδες επωμισεις ωστε ειναι παντα σταθερες και ιδιες και οταν φεύγει θηραμα το φταιξιμο παει αποκλειστικα σε μενα απο μενα ουτε στο φυσιγγι ουτε στο ντουφεκι δικαιολογιες και ψεματα δε λεω γιατι σου φυγε ρε μου λεει ο ξαδελφος γιατι μαλακιστηκα απάντηση μονο ετσι διορθωνεσαι Εξαλου το θηραμα πεφτει απο πολαπλα τραυματα ενα 9αρι 32γρ εχει 640 τουλαχιστον σκακια με ενα καλο φυσιγγι στα 40 με μοντ εχεις τα μισα στο 1 επ1 κυκλο ποσο ειναι η περδικα με ανοιχτα φτερα η και τρβερσα πόσα σκαγια θα την παρουν αν εισαι πανω οπως πρεπει τωρα πες γιατι πιστευεις οτι δεν θα την τρυπησουν μην το πιστευεις την τρυπανε
 
Πολύ ωραία κατανομή κ στις 2 περιπτώσεις....Μπράβο ρε Κρητήκαρε!!

Υ.Γ Ο 2ος τενεκές ΑΝ διακρίνω καλά το υλικό του,είναι σκληρότερος από τν επάνω φωτό.... :)
Αν θυμάμαι καλά Κωστή είχαν γύρω στα 70 γραμμάρια διαφορά στο βαρος τους με πιο βαρύ τον 2ο όπως λες. Το ρελιαστο για την έναρξη είναι πολύ ωραίο φυσίγγι αλλά τον χειμώνα δεν....
 
Να πω και εγώ κάποια πράγματα ... :) θεωρητικά πάντα, ξέρετε εσείς ...

1. Όλες μα όλες οι πραγματικές δοκιμές είναι καλοδεχούμενες (με αυτές πίνουμε το γαλατάκι μας το βράδυ για να κοιμηθούμε)
2. Όλοι μας κ@βλώνουμε με τις μακρυνές τουφεκιές (>45μ)
3. Ανεβάστε τες να υπάρχουν και αναφέρετε σετάπ ή φυσίγγι και όπλο (σε κάποιον θα χρειαστούν)
4. Σκοτώνουν όλες ? Πολύ μεγάλη κουβέντα.
Πρέπει να καταλάβουμε ότι η καταβολή θηράματος είναι παιχνίδι με τις πιθανότητες.
Η μεγαλύτερη δυσκολία είναι να στείλεις τα σκάγια στο πουλί.
Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι και ιδίως οι νέοι.
Η πιθανότητα ένας μέσος κυνηγός να στέλνει τα σκάγια ακριβώς πάνω στο πουλί είναι θα έλεγα 10%. Άρα έχει 90% ποσοστό βελτίωσης.
Αν θεωρήσουμε ότι η τουφεκιά είναι "καράκεντρο" επόμενη πιθανότητα είναι η ενέργεια και η κατανομή των σκαγιών να καταβάλλουν το θήραμα.
1 τυχερό σκάγι με αρκετή ενέργεια στο κατάλληλο σημείο μπορεί να καταβάλει οποιοδήποτε θήραμα.
Θα ήμαστε όμως πάντα τυχεροί σαν εμένα που τουφέκισα τρυγόνι στα 65μ με 8άρια (65 ήταν τα μέτρα και όχι 75 όπως είχα αναφέρει μερικές σελίδες πιο πίσω) και το πήρα ?
Όχι γιατί έχω τουφεκίσει κάμποσα σε τέτοιες αποστάσεις παλιότερα και δεν έχω πάρει κανένα άλλο.

Γενικά
Μια πυκνή κατανομή σκοτώνει καλύτερα από μια ανοιχτή όταν φτάνει πάνω στο πουλί (θυμόσαστε το 10%).
Μια πιο αραιή κατανομή σκοτώνει καλύτερα από μια πυκνή όταν υπάρχουν σφάλματα σκόπευσης και ειδικά όταν τουφεκάμε σε μικρότερες αποστάσεις.

Προϋπόθεση η ενέργεια των σκαγιών να είναι αρκετή.
Αν δεν είναι, από το να αλλάξεις φυσίγγι με πιο γρήγορο είναι πολύ πιο εύκολο να κατεβάσεις νούμερο σκαγιών στο ίδιο φυσίγγι.

Δεν είμαι των δοκιμών σε χαρτί αλλά μόνο αυτές εμπιστεύομαι (θυμόσαστε το 10%).

Θα σας πω όμως και το τελευταίο.
Μπορώ να δοκιμάσω ότι φυσίγγι θέλετε σε οποιοδήποτε θήραμα εκτός από λαγό και γουρούνι.
Γιατί όλα τα υπόλοιπα θηράματα είναι του κυνηγού, ενώ τα 2 τελευταία της ΠΑΡΕΑΣ.


Οι μοναδικές δοκιμές που έκανα με το νέο όπλο μου ήταν 4άρια, μπίλιες και μονόβολα ... για αυτόν και μόνο τον λόγο.

Αν εμπιστεύεστε τα φυσίγγια σας (σε λαγό, γουρούνι) μην τα αλλάζεται με τίποτα.
Αν αποφασίσετε να τα αλλάξετε μόνο με δοκιμές σε χαρτί.

Αν έχετε επιτυχίες με τα φυσίγγια σας στα υπόλοιπα θηράματα, πάλι μην τα αλλάζετε.
Αν δεν έχετε, μια δοκιμή στο χαρτί θα σας πείσει αν φταίει το φυσίγγι η εσείς ...

Αυτά τα λίγα από εμένα ... κουράστηκα να γράφω ...
 
Θας σας γραψω και κατιι. εχω δει δυο κυνηγοι καθονται για τρυγονια περναει ενα αναμεσα τους οχι ψιλα αν ηταν 10 μετρα υψος ζητημα ντουφεκαει ο ενας ακου με φωνες απο τον παπου που καθοτεν απεναντι αποσταση τη μετρησαμε ανω των 90 μέτρων ντουφεκια με 9αρι καφε λαμπρου σεμπτεβρη ο παπους εφαγε τρια σκακια καρφωμενα στη μουρη αλα 4 του καρφωσαν τα χερια αιμα παντου και τρια ειχαν καρφωθει στο κοντακι του δικανου τα δυο του τα βγαλε γιατρος απο το προσωπο ασχημο περιστατικο αλλα δειγμα τι κανει το 9αρι φιλοι μου καρφωθηκαν στο κοντακι ηταν πανω τα σκακια απιστευτο κι ομως αληθινο οι ανθρωποι ηταν συγγενεις μου
 
Θας σας γραψω και κατιι. εχω δει δυο κυνηγοι καθονται για τρυγονια περναει ενα αναμεσα τους οχι ψιλα αν ηταν 10 μετρα υψος ζητημα ντουφεκαει ο ενας ακου με φωνες απο τον παπου που καθοτεν απεναντι αποσταση τη μετρησαμε ανω των 90 μέτρων ντουφεκια με 9αρι καφε λαμπρου σεμπτεβρη ο παπους εφαγε τρια σκακια καρφωμενα στη μουρη αλα 4 του καρφωσαν τα χερια αιμα παντου και τρια ειχαν καρφωθει στο κοντακι του δικανου τα δυο του τα βγαλε γιατρος απο το προσωπο ασχημο περιστατικο αλλα δειγμα τι κανει το 9αρι φιλοι μου καρφωθηκαν στο κοντακι ηταν πανω τα σκακια απιστευτο κι ομως αληθινο οι ανθρωποι ηταν συγγενεις μου
Ξέρεις τι κάνει μια βελόνα εκτοξευμένη με ένα φυσοκάλαμο στα 15μ

Το έπιασες το υπονοούμενο ...
Πραγματικά απίστευτο ... αλλά δεν έχω λόγους να μην το πιστέψω ...

Με 71m/sec (έκανα τους υπολογισμούς) για τα 90μ, ένα μικρό σκάγι θα έλεγα τρυπάει το δέρμα
 
Τραυματισμοι οτι σκκι και εχεις θα υπαρχουν κυνηγαω απο 12 χρονων με 12αρι οσο και αν φαίνεται περιεργο ριχνω πάντα 9αρια εκτος απο φασα και παπί εχω ριξει και τα υπολοιπα αλλα δεν με ικανοποιοησαν ποτε οπως το 9αρι τα ψιλοτερα εκαναν τα πουλια κοσκινο με τα αλλα δεν τα βρισκκαμε σε ολες τις αποστασεις και 90% ριχνω 32 γρ και αυτο το σκαγι μου εχει δειξει σ το περασμα του χρονου για μενα οτι εχει πολλες δυνατοτητες παντου απο ζεστη εως και παρα πολυ κρυο κοντα και μακρια απίστευτα τοσο που πιστεψε με στα 40 μετρ θεωρώ δεδομενο οτι σκοτωνω δεν μιλαω για υπο το μηδεν εννοείται τσιχλες τρυγωνες περδικα τα θεωρώ δεν θα πεσουν μονο οταν αστοχησω δεν ειμαι αριστος σκοπευτης δε μπορει να το πει κανείς αυτο για τον εαυτο του και ουτε γουσταρω τα δισκακια προτιμω το πραγματικο κυνηγι και συνθηκες και φροντιζω το ντουφεκι μου να ειναι παντα προεκταση του ματιου μου συν τις αλλης πρεπει να κανω και.μερικες εκατονταδες επωμισεις ωστε ειναι παντα σταθερες και ιδιες και οταν φεύγει θηραμα το φταιξιμο παει αποκλειστικα σε μενα απο μενα ουτε στο φυσιγγι ουτε στο ντουφεκι δικαιολογιες και ψεματα δε λεω γιατι σου φυγε ρε μου λεει ο ξαδελφος γιατι μαλακιστηκα απάντηση μονο ετσι διορθωνεσαι Εξαλου το θηραμα πεφτει απο πολαπλα τραυματα ενα 9αρι 32γρ εχει 640 τουλαχιστον σκακια με ενα καλο φυσιγγι στα 40 με μοντ εχεις τα μισα στο 1 επ1 κυκλο ποσο ειναι η περδικα με ανοιχτα φτερα η και τρβερσα πόσα σκαγια θα την παρουν αν εισαι πανω οπως πρεπει τωρα πες γιατι πιστευεις οτι δεν θα την τρυπησουν μην το πιστευεις την τρυπανε
Ναι ισχυει οτι τραυματισμοί υπάρχουν με κάθε νουμερο σκαγιων..
Βεβαίως κ το θήραμα καταβάλλεται από τα πολλα τραυματα αρκεί αυτά να έχουν κ την απαιτούμενη κινητική ενέργεια για το όγκο του θηράματος που προοριζονται...
Αλλη κινητική ενέργεια έχει ένα ν6 στα 40μ κ άλλη ένα ν9....
Η κινητική του ν9 σε αυτα τα μετρα μπορεί να επαρκεί για τσιχλα αλλά σίγουρα δεν επαρκεί για περδικα η για οποιοδήποτε άλλο θηραμα ανάλογου μεγεθους...
Εχω βρει κάποιες φορές ακομα κ σκαγια ν6 σε σωμα περδικας που τουφεκιστηκε σε κοντινή αποσταση....
Δεν μιλάω καν για τουφεκιές με ν9 σε αυτά τα μέτρα σε περδικα που πετάει πισοκωλα..
Αν πεσει θα πεσει θα πεσει με σπασμένη φτερουγα-ες αλλά αυτό δεν είναι ο σκοπός μας γιατί δεν είναι σίγουρο πως θα την παρουμε στα χέρια μας....

Και ξαναλέω λοιπόν ότι τα ψιλά σκάγια είναι μια άριστη επιλογή σε πολλες περιπτωσεις... Σε καμμια περιπτωση όμως δεν μπορουν να αντικατασταθούν από τα χοντρά όταν το απαιτουν οι συνθήκες....
Και αυτό ίσχυει όσο καλό κ να είναι ένα φυσιγγι.........
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top