Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξέρεις τι κάνει μια βελόνα εκτοξευμένη με ένα φυσοκάλαμο στα 15μ

Το έπιασες το υπονοούμενο ...
Πραγματικά απίστευτο ... αλλά δεν έχω λόγους να μην το πιστέψω ...

Με 71m/sec (έκανα τους υπολογισμούς) για τα 90μ, ένα μικρό σκάγι θα έλεγα τρυπάει το δέρμα

Με τι αρχικη ταχυτητα θα εχει αυτα τα 71m/s στα 90 μετρα Βασιλη ??
 
Αυτη η λεραααα ο @gvp9000 φταιει για ολα

Με τους ρεμινγκτονακηδες ανοιξε ανηλεη βεντετα
και τωρα δεν παραδεχονται την ομορφη Μπερετα
Απο κοντά κι ο @Tolis SBE1 της Πενελη αρχηγος
που οπου τον πετυχαινω γινεται λαγος

.yelling..yelling..yelling.
Τι λαγος ρε κορωνοιο εχω ρε φιλε και δε με πιανει ουτε πυρετος αχαχαχαχαχ για πες τι εγινε παλι γτ απο τοτε που εχασε η ρεμη απο μπερετα δε διαβαζω αλλο αχαχαχαχαχαχαχα
 
με την εμπειρια σου πιστευεις οτι ειναι 40-45 μετρα?
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από παπιά :)
Από υπολογισμούς έχω κάμποση.

Ειλικρινά δεν ξέρω .... ακόμα και πιο καθαρό να ήταν το video δεν θα τολμούσα εκτίμηση.
 
Αυτη η λεραααα ο @gvp9000 φταιει για ολα

Με τους ρεμινγκτονακηδες ανοιξε ανηλεη βεντετα
και τωρα δεν παραδεχονται την ομορφη Μπερετα
Απο κοντά κι ο @Tolis SBE1 της Πενελη αρχηγος
που οπου τον πετυχαινω γινεται λαγος

.yelling..yelling..yelling.
Βρε πας καλά :) :) :)
Εδώ θέλω να αγοράσω βάση για την 1187 ... δεν μπορώ να βλέπω το μωρό πληγωμένο ...
.yel.
 
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από παπιά :)
Από υπολογισμούς έχω κάμποση.

Ειλικρινά δεν ξέρω .... ακόμα και πιο καθαρό να ήταν το video δεν θα τολμούσα εκτίμηση.
εχω ενα δικο μου , τι χρειαζεσαι για να βρεις αποσταση? εχω το αρχικο βιντεο που ειναι κομμενο σε λιγα δευτερολεπτα ....εγω περιπου απο το γκοογκλι ξερω ποσα μετρα ειναι
 
εχω ενα δικο μου , τι χρειαζεσαι για να βρεις αποσταση? εχω το αρχικο βιντεο που ειναι κομμενο σε λιγα δευτερολεπτα ....
Βάλε κάπου ένα αντικείμενο με τόσο μήκος όσο το εκτιμώμενο άνοιγμα των φτερών των παπιών.
Ρίξε μια μετροταινία στο έδαφος 50 μέτρα.
Πάρε την ίδια κάμερα και ξεκίνα από τα 10 μέτρα να απομακρύνεσαι.
Κάθε 5 μέτρα θα σταματάς θα λες το μήκος που βρίσκεσαι και θα συνεχίζεις να απομακρύνεσαι για άλλα 5 μ και ξανά το ίδιο.
Αν δεν σου φτάνουν τα 50 μ μετάφερε την μετροταινία μέχρι τα 100 μ :)
Βάλε τα βίντεο να παίζουν παράλληλα και σταμάτα το ένα λίγο πριν την τουφεκιά ξεκίνα το άλλο και όταν δεις το ίδιο μήκος του αντικειμένου στην οθόνη με αυτό των ανοιγμάτων των φτερών των παπιών ... αυτή είναι και η απόσταση (θα την ακούσεις από το δεύτερο βίντεο).
Αν έχεις αμφιβολία για τα μεγέθη μέτρα τα στη οθόνη του υπολογιστή σου με ένα παχύμετρο.

Περιμένουμε ...

Σιγά μην με έχωνες :)
εγω περιπου απο το γκοογκλι ξερω ποσα μετρα ειναι
Τι εννοείς ?
 
Βάλε κάπου ένα αντικείμενο με τόσο μήκος όσο το εκτιμώμενο άνοιγμα των φτερών των παπιών.
Ρίξε μια μετροταινία στο έδαφος 50 μέτρα.
Πάρε την ίδια κάμερα και ξεκίνα από τα 10 μέτρα να απομακρύνεσαι.
Κάθε 5 μέτρα θα σταματάς θα λες το μήκος που βρίσκεσαι και θα συνεχίζεις να απομακρύνεσαι για άλλα 5 μ και ξανά το ίδιο.
Αν δεν σου φτάνουν τα 50 μ μετάφερε την μετροταινία μέχρι τα 100 μ :)
Βάλε τα βίντεο να παίζουν παράλληλα και σταμάτα το ένα λίγο πριν την τουφεκιά ξεκίνα το άλλο και όταν δεις το ίδιο μήκος του αντικειμένου στην οθόνη με αυτό των ανοιγμάτων των φτερών των παπιών ... αυτή είναι και η απόσταση (θα την ακούσεις από το δεύτερο βίντεο).
Αν έχεις αμφιβολία για τα μεγέθη μέτρα τα στη οθόνη του υπολογιστή σου με ένα παχύμετρο.

Περιμένουμε ...

Σιγά μην με έχωνες :)

Τι εννοείς ?
απο το γκοογκλι ερθ ξερω ποσα ειναι με την μεζουρα που εχει , ε νομιζα ηλεκτρονικα θα το εκανες .... θα με δει ο κοσμος στην γειτονια με μεζουρες και καμερες θα νομιζει οτι θα τους περασω φυσικο αεριο
 
απο το γκοογκλι ερθ ξερω ποσα ειναι με την μεζουρα που εχει , ε νομιζα ηλεκτρονικα θα το εκανες .... θα με δει ο κοσμος στην γειτονια με μεζουρες και καμερες θα νομιζει οτι θα τους περασω φυσικο αεριο
Εννοείς με το google earth βρήκες το ύψος των παπιών ...
Πρέπει να μας μάθεις τον τρόπο τότε :) :) :)

Δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω .yel. σου είπα τον τρόπο ...
 
έγω βλέπω 5 εισερχόμενα και 5 εξερχόμενα
5-5=0
Το ξεράδι που είναι ?

View attachment 23057
ρε μπερδευεις τα βιντεο χαχαχα αυτο δεν ειναι δικο μου , το εβαλα απλα για να δω αν βγαλουμε μια αποσταση....
Το δικο μου βιντεο ειναι αλλο που δεν εχει ανεβει σε αυτη την ενοτητα ... Εγω αυτα τα 5 με 8αρακι και 4τσοκ θα τα ειχα τσοπα
 
Η διαφορα ψηλου με χοντρου αν σε πυροβολησουν με 22αρι δυσκολα σκοτωνεσαι αλλα με αυτο το διαμετρημα οταν ειναι καλο το πυρομαχικο τρυπαει το αλεξισφαιρο γιλεκο κατι που δεν κανουν τα μεγαλυτερα διαμετρηματα
 
ρε μπερδευεις τα βιντεο χαχαχα αυτο δεν ειναι δικο μου , το εβαλα απλα για να δω αν βγαλουμε μια αποσταση....
Το δικο μου βιντεο ειναι αλλο που δεν εχει ανεβει σε αυτη την ενοτητα ... Εγω αυτα τα 5 με 8αρακι και 4τσοκ θα τα ειχα τσοπα
Κάνε ότι σου είπα ... χαλάμε το θέμα ... (όχι ότι είναι η πρώτη φορά)
Αδέρφια, σβήστε τα άσχετα μηνύματα ...
 
Η διαφορα ψηλου με χοντρου αν σε πυροβολησουν με 22αρι δυσκολα σκοτωνεσαι αλλα με αυτο το διαμετρημα οταν ειναι καλο το πυρομαχικο τρυπαει το αλεξισφαιρο γιλεκο κατι που δεν κανουν τα μεγαλυτερα διαμετρηματα
Δεν είναι ακριβώς έτσι (πχ το .50 δεν τρυπάει γιλέκο ? το APFSDS δεν τρυπάει γιλέκο ?) αλλά έπιασες ΤΕΡΑΣΤΙΑ συζήτηση ... καλύτερα να βρούμε άλλο θέμα.

Το θέμα είναι:
Διάμετρος σφαιριδίου και ταχύτητα πριν την κρούση
Διάτρηση
Ενέργεια σφαιριδίου πριν την κρούση
Αποδιδόμενη ενέργεια στο θήραμα
Εναπομείνουσα ενέργεια του σφαιριδίου μετά την έξοδο από το θήραμα
Κοινώς "Terminal ballistics"

Ίσως να μην συμφωνήσουμε ποτέ αλλά θα σας πω τι έχω καταλάβει εγώ.
 
NSI collection , Faggiano, Tortora, Lepre, τα υπολοιπα της συλλογης ειναι μικτα με επιχαλκωμενα.
https://www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/collection

Θας σας γραψω και κατιι. εχω δει δυο κυνηγοι καθονται για τρυγονια περναει ενα αναμεσα τους οχι ψιλα αν ηταν 10 μετρα υψος ζητημα ντουφεκαει ο ενας ακου με φωνες απο τον παπου που καθοτεν απεναντι αποσταση τη μετρησαμε ανω των 90 μέτρων ντουφεκια με 9αρι καφε λαμπρου σεμπτεβρη ο παπους εφαγε τρια σκακια καρφωμενα στη μουρη αλα 4 του καρφωσαν τα χερια αιμα παντου και τρια ειχαν καρφωθει στο κοντακι του δικανου τα δυο του τα βγαλε γιατρος απο το προσωπο ασχημο περιστατικο αλλα δειγμα τι κανει το 9αρι φιλοι μου καρφωθηκαν στο κοντακι ηταν πανω τα σκακια απιστευτο κι ομως αληθινο οι ανθρωποι ηταν συγγενεις μου
τι κανει το λ. καφε ν9 να λες, γιατι αυτο που κανει , το κανουν 1 στα 10 εννιαρια που κυκλοφορουν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top