Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η διαφορα ψηλου με χοντρου αν σε πυροβολησουν με 22αρι δυσκολα σκοτωνεσαι αλλα με αυτο το διαμετρημα οταν ειναι καλο το πυρομαχικο τρυπαει το αλεξισφαιρο γιλεκο κατι που δεν κανουν τα μεγαλυτερα διαμετρηματα
Το 22αρι (το LR φαντάζομαι να εννοείται) δεν τρυπάει κανένα μα κανένα αλεξίσφαιρο.
 
Όσο κι αν διαφωνούμε, φαντάζομαι ότι όλοι θα συμφωνήσουμε ότι οι σωστές δοκιμές γίνονται στο σκοπευτήριο όπου τα πράγματα είναι απολύτως ελεγχόμενα.
Στο κυνήγι, μπαίνει και ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας. Ο άνθρωπος, με όλα τα ελαττώματά του.
 
Πραγματικά απίστευτο ........

Με 71m/sec (έκανα τους υπολογισμούς) για τα 90μ, ένα μικρό σκάγι θα έλεγα τρυπάει το δέρμα
Άκυρο παιδιά ... δεν τρυπάνε τα 9άρια δέρμα στα 90μ ούτε με σφαίρες. ;)
Η ταχύτητα είναι σωστή ... Απλά δεν το τρυπάνε.
 
Έβαλα το excel να υπολογίζει διάτρηση με μολυβένια σκάγια σε βαλιστικό τζέλ με 20% ζελατίνη.
Βρήκα κάτι πίνακες και διόρθωσα έναν συντελεστή και την ταχύτητα threshold (την ελάχιστη ταχύτητα εισχώρησης) ... αν κανένας έχει άλλους πίνακες να τους ποστάρει για να δω αν οι υπολογισμοί είναι σωστοί.
Θέλω δηλαδή πίνακες με την διάτρηση σε βαλιστικό τζελ μολυβένιων σκαγιών διαφόρων μεγεθών και ταχυτήτων.

Αν είναι σωστοί θα μοιραστώ το excel μαζί σας as always ...
 
Ακουστε παιδια πριν λιγα χρονια για να μην λετε γενικοτητες το 22αρι πιστολι ειχε περασει αλεξισφαιρο σε αντιθεση με το 38αρι και 9αρι που δοκιμαζεται συνηθως τωρα ολα εχουν εξελιχθει το εγραψα απλως για να δειξω τη διατρση του μικροτερου βληματος οπως και σκαγιου για να μην την υποτιμαται και να μην γελιεσται και σας φαινονται εξωπραγματικα καποια που. Ακουται και για κανεναν αλλο λογο και δεν ειχε γινει μια φορα αυτο ενα αληθινο παραδειγμα σας εγραψα.
 
Άκυρο παιδιά ... δεν τρυπάνε τα 9άρια δέρμα στα 90μ ούτε με σφαίρες. ;)
Η ταχύτητα είναι σωστή ... Απλά δεν το τρυπάνε.
Εγω θα σου προτεινα στα 90 μην κατσεις να σε τουφεκισει κανεις με 9αρια γιατι θα αλαξεις αποψη χωρις παρεξηγηση
 
Άκυρο παιδιά ... δεν τρυπάνε τα 9άρια δέρμα στα 90μ ούτε με σφαίρες. ;)
Η ταχύτητα είναι σωστή ... Απλά δεν το τρυπάνε.
Εγω αμφιβαλω για το αν φτασουν μεχρι τα 90 μετρα τονιζοντας οτι σκοπευουμε στο υψος ενος μεσου ανδρα
 
Ακουστε παιδια πριν λιγα χρονια για να μην λετε γενικοτητες το 22αρι πιστολι ειχε περασει αλεξισφαιρο σε αντιθεση με το 38αρι και 9αρι που δοκιμαζεται συνηθως τωρα ολα εχουν εξελιχθει το εγραψα απλως για να δειξω τη διατρση του μικροτερου βληματος οπως και σκαγιου για να μην την υποτιμαται και να μην γελιεσται και σας φαινονται εξωπραγματικα καποια που. Ακουται και για κανεναν αλλο λογο και δεν ειχε γινει μια φορα αυτο ενα αληθινο παραδειγμα σας εγραψα.
Ναι οντως Γιαννη περασε το 22 σε κεβλαρ γιλεκο στην κεραμικη πλακα με το μεταλο απο πισω δεν περναει το αναφερω γτ εχετε δικιο και οι μεν και οι δε απλα για να ξεκαθαρισειβτο θεμα
 
Εγω θα σου προτεινα στα 90 μην κατσεις να σε τουφεκισει κανεις με 9αρια γιατι θα αλαξεις αποψη χωρις παρεξηγηση
Δεν λέω ότι λες ψέματα ... Απλά δεν βγαίνουν τα νούμερα.
Ή οι υπολογισμοί είναι λάθος ή τα μέτρα δεν ήταν 90.
 
Εγω αμφιβαλω για το αν φτασουν μεχρι τα 90 μετρα τονιζοντας οτι σκοπευουμε στο υψος ενος μεσου ανδρα
Είπε ότι τουφέκισε υπό γωνία ... Θα φτάσουν, το θέμα είναι αν θα τρυπήσουν το δέρμα.

@ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ Γιάννη πόσα σκάγια είχε πάρει αυτός στο πρόσωπο και πόσα το κοντάκι. Ίσως να λυθεί το θέμα με την συγκέντρωση στα 90μ.
 
Έβαλα το excel να υπολογίζει διάτρηση με μολυβένια σκάγια σε βαλιστικό τζέλ με 20% ζελατίνη.
Βρήκα κάτι πίνακες και διόρθωσα έναν συντελεστή και την ταχύτητα threshold (την ελάχιστη ταχύτητα εισχώρησης) ... αν κανένας έχει άλλους πίνακες να τους ποστάρει για να δω αν οι υπολογισμοί είναι σωστοί.
Θέλω δηλαδή πίνακες με την διάτρηση σε βαλιστικό τζελ μολυβένιων σκαγιών διαφόρων μεγεθών και ταχυτήτων.

Αν είναι σωστοί θα μοιραστώ το excel μαζί σας as always ...
Έχω ένα βιβλίο, που στο τέλος έχει κάποιους πίνακες, με διάφορα μεγέθη σκαγιών, από Νο.9 αμερικάνικο (2 mm) μέχρι Νο.5 αν θυμάμαι καλά. Με διάφορες αρχικές ταχύτητες (@3ft from the muzzle) από 1150 fps μέχρι 1300 fps νομίζω, και δίνει ανά 5 γυάρδες μέχρι τις 60 γυάρδες, ταχύτητα, ενέργεια, και διάτρηση σε βαλλιστικό τζελ. Αλλά στο αγγλοσαξωνικό σύστημα μονάδων, σε fps, ft-lbs & inches αντίστοιχα, και είναι λίγο μπελάς να τις μετατρέπεις ... Επίσης είναι σε σελίδες μεγέθους Α4, και δεν έχω σκάνερ στο σπίτι. Αν σε ενδιαφέρει θα δω το απόγευμα αν μπορώ να κάνω κάτι με το κινητό (φωτο).
 
Ακουστε παιδια πριν λιγα χρονια για να μην λετε γενικοτητες το 22αρι πιστολι ειχε περασει αλεξισφαιρο σε αντιθεση με το 38αρι και 9αρι που δοκιμαζεται συνηθως τωρα ολα εχουν εξελιχθει το εγραψα απλως για να δειξω τη διατρση του μικροτερου βληματος οπως και σκαγιου για να μην την υποτιμαται και να μην γελιεσται και σας φαινονται εξωπραγματικα καποια που. Ακουται και για κανεναν αλλο λογο και δεν ειχε γινει μια φορα αυτο ενα αληθινο παραδειγμα σας εγραψα.

Ακουστε παιδια πριν λιγα χρονια για να μην λετε γενικοτητες το 22αρι πιστολι ειχε περασει αλεξισφαιρο σε αντιθεση με το 38αρι και 9αρι που δοκιμαζεται συνηθως τωρα ολα εχουν εξελιχθει το εγραψα απλως για να δειξω τη διατρση του μικροτερου βληματος οπως και σκαγιου για να μην την υποτιμαται και να μην γελιεσται και σας φαινονται εξωπραγματικα καποια που. Ακουται και για κανεναν αλλο λογο και δεν ειχε γινει μια φορα αυτο ενα αληθινο παραδειγμα σας εγραψα.
Συγνώμη που χαλάω την όμορφη κουβέντα αλλά το 22 LR είναι σε διάτρηση το χειρότερο διαμέτρημα (μαζί με το 25 acp και τα 22 rifle και 22 short). Ακόμη και κατηγορίας 1 γιλέκο (περισσότερο σαν παχιά φανέλα είναι) το σταματάει. Σάιτ και βίντεο που το αποδεικνύουν υπάρχουν πολλά.
 

Attachments

  • nij_armoring_standard_f57ee26c-7c5e-4906-afe7-f2515e1a88f3_1024x1024.jpg
    nij_armoring_standard_f57ee26c-7c5e-4906-afe7-f2515e1a88f3_1024x1024.jpg
    102,6 KB · Προβολές: 12
Συγνώμη που χαλάω την όμορφη κουβέντα αλλά το 22 LR είναι σε διάτρηση το χειρότερο διαμέτρημα (μαζί με το 25 acp και τα 22 rifle και 22 short). Ακόμη και κατηγορίας 1 γιλέκο (περισσότερο σαν παχιά φανέλα είναι) το σταματάει. Σάιτ και βίντεο που το αποδεικνύουν υπάρχουν πολλά.
Η χηνες και οι φασσες να μη φορανε και ολα καλα αχαχααχαχα
 
Έχω ένα βιβλίο, που στο τέλος έχει κάποιους πίνακες, με διάφορα μεγέθη σκαγιών, από Νο.9 αμερικάνικο (2 mm) μέχρι Νο.5 αν θυμάμαι καλά. Με διάφορες αρχικές ταχύτητες (@3ft from the muzzle) από 1150 fps μέχρι 1300 fps νομίζω, και δίνει ανά 5 γυάρδες μέχρι τις 60 γυάρδες, ταχύτητα, ενέργεια, και διάτρηση σε βαλλιστικό τζελ. Αλλά στο αγγλοσαξωνικό σύστημα μονάδων, σε fps, ft-lbs & inches αντίστοιχα, και είναι λίγο μπελάς να τις μετατρέπεις ... Επίσης είναι σε σελίδες μεγέθους Α4, και δεν έχω σκάνερ στο σπίτι. Αν σε ενδιαφέρει θα δω το απόγευμα αν μπορώ να κάνω κάτι με το κινητό (φωτο).
κατεβασε την εφαρμογη cam scan , και ετσι θα εχεις ευκολα και γρηγορα σκαναρισμα και αρχειο pdf με οσες σελιδες θελεις και γρηγορη αποστολη ειτε με ε μαιλ ειτε με βαΪμπερ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top