Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
:) Ευριπίδη μιλάμε για ένα semi magnum. φυσίγγι, νούμερο 3, που στοιχίζει 50€ το κουτί. Σκέφτεσαι να ρίχνεις μπόλικα από αυτά; :)
γιωργο σιγουρα δεν ειναι για πολλα.ο γιαννης αλλωστε ξεκαθαριζει οτι το βαζει τελευταιο δηλαδη μπορει και να μην το ριξει.ουτως η αλλως οι λαγαδες οι νομιμοι γιατι υπαρχουν και οι αλλοι δεν ριχνουν πολλα φυσιγγια τη χρονια.μα το συγκεκριμενο αν ριχνεις μονο αυτα θα πονεσει πολυ στη τσεπη οποτε συμφωνω μαζι σου
 
Αν κυνηγάς λαγό, δεν το συζητώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει ποτέ ντουφεκιά του στον πίνακα.
Ευχαριστώ τον Γιάννη που μας έδωσε αυτή την ευκαιρία.
Μόνο που μας βάζει σπίθες με τέτοιες δοκιμές και δεν με βλέπω να δοκιμάζω φυσίγγι κάτω από τα 50 μέτρα... :-)
 
Δηλαδη η ντεμι με καννη 30'' βγαζει φουλ?Φορανε σε αυτες της καννες 5/10 το οποιο το εχουν ονομαση φουλ?Η συμβαινει με τη χρηση προοδευτικης πυριτιδας?
οσο ανεβαινει η προοδευτικοτητα μια πυρίτιδας τοσο καλυτερα αποδιδει οσο μεγαλωνει το μηκος του αυλου , ειδικα οι αμερικανικες που είναι μειγματα υπερπροοδευτικων πυριτιδων
 
Γιαννη,θα κυνηγουσαν θεοι και δαιμονες τους ιδιογομωτες αν τα βελτιωμενα φυσσιγκια δεν εβγαιναν...ευκολα....ποια η γνωμη σου.my man.
Καλο απογευμα! Σαραντο δεν εχω ασχοληθει καθολου με ιδιογομωση και δεν ξερω πολλα.λετε οτι μπορει να βγει φυσιγγι σαν το nitro και καλυτερο απο ανθρωπο ιδιογομωτη που ξερει..για να το λετε το πιστευω.το Remington Nitro πιστευω ειναι ενα ειδικο φυσιγγι που μπορει να σε κανει μαγκα αλλα και να σε χαντακωσει.νομιζω ειναι φυσιγγι ειδικων καταστασεων και αποστολων..εχω τουφεκισει λαγο στα 15 μετα με nitro και να μην σου πω τη πηρα...εχω τουφεκισει λαγο στα 50+ μετρα και με εκανε μαγκα..σιγουρα θα ειχαν θεμα οι καλοι ιδιογομωτες,αν δεν εβγαιναν φυσιγγια τυπου Nitro..που δεν ειναι μονο η Remington..και η winchester και η federal εχουν πιστευω εξισου καλα φυσιγγια..
 
:) Ευριπίδη μιλάμε για ένα semi magnum. φυσίγγι, νούμερο 3, που στοιχίζει 50€ το κουτί. Σκέφτεσαι να ρίχνεις μπόλικα από αυτά; :)
Otan kaneis τοσα εξοδα για να πας για ενα χοντρο κην.τη να κανεις?Εγω εχω παντα στα μπαγαζια μου 2-3 κουτια απο αυτα. Καλο ειναι τα ακριβα φησ. να τα αγωραζεις σιγα σιγα,και να κανεις την καβα σου για να μην σου βαραει οικον.Και για εμενα τοκαλητερο ετημο φησ. ever.
 
Otan kaneis τοσα εξοδα για να πας για ενα χοντρο κην.τη να κανεις?Εγω εχω παντα στα μπαγαζια μου 2-3 κουτια απο αυτα. Καλο ειναι τα ακριβα φησ. να τα αγωραζεις σιγα σιγα,και να κανεις την καβα σου για να μην σου βαραει οικον.Και για εμενα τοκαλητερο ετημο φησ. ever.
Βενετατοοοοοοοοοοο το μαστιγιο γρηγορα , ριχνει εμποριου ο skyfall !!!!!!!!!!
 
Εσυ απο την αποδωση που βλεπεις ξερεις τη εχει παιχτει Πυργιωτικη Αλεπου,οι αλλοι....αρχιζουν της φαντασιωσεις περι υπερκαννων και σουπερτσοκ,μεχρι εχτες μιλαγμε για καννη-συμβατικο τσοκ και ψιλα σκαγια,δινει ο Γιαννης τη τουφεκια..και γραφης Σαραντοοο,τι θα νομιζει ο αλλος.what.
επειδή μου αρεσει η αληθεια εχω δει πολύ καλυτερες συγκεντρώσεις και από αλλα οπλα αλλα και από benelli οπλο με αυτό το φυσιγγι , παει μπαλα το νιτρο , εξυψωνει κάθε οπλο , φυσιγγι μετρο σύγκρισης ανετα μεχρι τα 60 μετρα
 
Καλο απογευμα! Σαραντο δεν εχω ασχοληθει καθολου με ιδιογομωση και δεν ξερω πολλα.λετε οτι μπορει να βγει φυσιγγι σαν το nitro και καλυτερο απο ανθρωπο ιδιογομωτη που ξερει..για να το λετε το πιστευω.το Remington Nitro πιστευω ειναι ενα ειδικο φυσιγγι που μπορει να σε κανει μαγκα αλλα και να σε χαντακωσει.νομιζω ειναι φυσιγγι ειδικων καταστασεων και αποστολων..εχω τουφεκισει λαγο στα 15 μετα με nitro και να μην σου πω τη πηρα...εχω τουφεκισει λαγο στα 50+ μετρα και με εκανε μαγκα..σιγουρα θα ειχαν θεμα οι καλοι ιδιογομωτες,αν δεν εβγαιναν φυσιγγια τυπου Nitro..που δεν ειναι μονο η Remington..και η winchester και η federal εχουν πιστευω εξισου καλα φυσιγγια..
Όλοι αυτοί βγάζουν καλά φυσίγγια αλλά το nitro πιστεύω το όλο στήσιμο του είναι για μακρινές οριακες βολές , μονοκοματη τάπα, σκληρά σκάγια buffer , προορισμός του βέβαια τα σκληρά θυραματα αγριογαλλος ,παπια και χήνες όταν επιτρεποταν το μολύβι. Παλιότερα φευγανε κασες από δω για το νησι ,τώρα έχει γίνει πολυ δυσευρετο και σπάνια να πετύχεις σε κανένα ράφι κάνα δυο κουτάκια και αυτά 3" και σε χοντρα νούμερα, πιστεύω με τα ατσάλινα και τα hevi shot έχουν αλλάξει κάπως τη ζήτηση για τα ειδικά φυσιγγια.
 
Βενετατοοοοοοοοοοο το μαστιγιο γρηγορα , ριχνει εμποριου ο skyfall !!!!!!!!!!
Αστα να πανε μητσο τον εκανα ιδιογωμοτη τα τελευταια 10 χρονια αλλα οι κακες παρεες που κανει καμια φορα τον κανουν να αγοραζει και ετοιμα.....παντως τα τελευταια remigton που εφερε οταν πηγαμε μαζι, του τα πεταξα στο νερο.sarcastic..sarcastic.
 
Βρηκα μια ενδεικτικη δοκιμη που ειχα κανει το 2013 αρχες Ιανουαριου με βοριαδες στα 50μ. με τα ΝΣΙ λεπρε που εχουν Τεκνα==Τσοκ 2*-71εκ καννη-Ρεμι/38%,ΣΧ3/39-37%///////////////////66εκ καννη Οπτιμα 2*/37-45%/////////65εκ καννη Μπενελλι 2*Υπερτσοκ/ 39-42%.Ως συνηθως ακολουθησαν την ιδια τακτικη με της μονοβασικες,καμμια διαφορα απο το μηκος της καννης,ολες η τουφεκιες ειναι απολυτα κεντραρισμενες,αλλα μπροκειται για ετοιμα και ενδεικτικες τιμες,αφου η τουφεκιες ειναι ισα ισα για δειγμα.
τοτε Σαραντο βασει της δοκιμης που εκανες πριν 3 χρονια και μας μετεφερες και σε ευχαριστούμε να πουλήσουμε όλα τα μακρυκαννα οπλα μας και να παρουμε ολοι οπλα με 66 κανες , αφου τα μακρυκαννα είναι αχρηστα όπως εγραψες , και πηρα και ένα με 81 κανες πριν 5 μερες , την πατησα παλι , και εχω και τέσσερα με 76 , όλα αχρηστα , θα ριχνω με το σκητοτουφεκο με 71 στα παπια , συμφωνεις ???
 
τοτε Σαραντο βασει της δοκιμης που εκανες πριν 3 χρονια και μας μετεφερες και σε ευχαριστούμε να πουλήσουμε όλα τα μακρυκαννα οπλα μας και να παρουμε ολοι οπλα με 66 κανες , αφου τα μακρυκαννα είναι αχρηστα όπως εγραψες , και πηρα και ένα με 81 κανες πριν 5 μερες , την πατησα παλι , και εχω και τέσσερα με 76 , όλα αχρηστα , θα ριχνω με το σκητοτουφεκο με 71 στα παπια , συμφωνεις ???
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ 81 το θελω εγω, τη να κανω?Για να σε δυευκ.αφου δεν σου χριαζ.Α.... ρε φυλε πος την πατησες ετση? δεν ροταγες????.ha ha ha..smashfrak.
 
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ 81 το θελω εγω, τη να κανω?Για να σε δυευκ.αφου δεν σου χριαζ.Α.... ρε φυλε πος την πατησες ετση? δεν ροταγες????.ha ha ha..smashfrak.
δεν κανει , δεν είναι καλο , 86 με τα τσοκ είναι , εκεινα τα παλιογιαπωνεζικα με τους αυλους τους 18,55 , δεν θυμαμαι το ονομα τους , θα το πουλησω αφου δεν βγαζει ταχύτητες και συγκεντρώσεις , τα πουλια τα ανατιναζε όμως , ρε λες να ηταν ιδεα μου ??
 
Μην την πέφτετε στον Σαράντο επειδή είπε ότι δεν είδε διαφορά στα μήκη των καννών. Αυτό δεν λένε εξάλλου και όλοι οι μοντέρνοι βλητικοί; Δεν είπε κάτι καινούριο ο Σαράντος :). Τα μακρύκαννα όπλα δεν χρειάζεται να τα πουλήσετε, βοηθάνε πολύ περισσότερο στην σκόπευση.
 
Μην την πέφτετε στον Σαράντο επειδή είπε ότι δεν είδε διαφορά στα μήκη των καννών. Αυτό δεν λένε εξάλλου και όλοι οι μοντέρνοι βλητικοί; Δεν είπε κάτι καινούριο ο Σαράντος :). Τα μακρύκαννα όπλα δεν χρειάζεται να τα πουλήσετε, βοηθάνε πολύ περισσότερο στην σκόπευση.
δεν την πεσαμε σε κανεναν , πλακα κανουμε , οσο αφορα τους βλητικούς που εγραψες υπαρχουν πολλα δημοσιευμενα αρθρα που δειχνουν ξεκάθαρα αυξηση των αρχικων ταχυτήτων οσο αυξανει το μηκος του αυλου , και σε πολλες δικες μου δοκιμες σε ταχογραφο οσο αυξανει το μηκος και η διαμετρος του αυλου τοσο αυξανουν οι αρχικες ταχύτητες αλλα και τα ποσοστα συγκέντρωσης
 
δεν κανει , δεν είναι καλο , 86 με τα τσοκ είναι , εκεινα τα παλιογιαπωνεζικα με τους αυλους τους 18,55 , δεν θυμαμαι το ονομα τους , θα το πουλησω αφου δεν βγαζει ταχύτητες και συγκεντρώσεις , τα πουλια τα ανατιναζε όμως , ρε λες να ηταν ιδεα μου ??
Εγω το ειπα για να κανω εξπ. στον Δημητρη για να μην του μεινει το οπλο. ΑΦΟΥ τοσο εχει ξενερ. που δεν θημ. ουτε το ονομα του οπλου..asking.
 
Εγω το ειπα για να κανω εξπ. στον Δημητρη για να μην του μεινει το οπλο. ΑΦΟΥ τοσο εχει ξενερ. που δεν θημ. ουτε το ονομα του οπλου..asking.
Άστα, δεν μας λέει τίποτα ..., με το στανιό του τα βγάζουμε, σφίγγα είναι ...:D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top