Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα! Χθες εριξα μια τουφεκια με την benelli Centro.δεν ειχα χρονο για κατι παραπανω.αποσταση 43 μετρα,τσοκ 2 αστρα mobile μαμησιο,φυσιγγι lampro 5 28 gr N 7,5..θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας καλες η κακες..θεωρω το νουμερο 7,5 και τα 2 αστρα ιδανικο συνδοιασμο για μακρυνα καρτερια τρυγονιων..πίνακας 112-92 ποντους...
qfCJauc.jpg
 
Καλημερα! Χθες εριξα μια τουφεκια με την benelli Centro.δεν ειχα χρονο για κατι παραπανω.αποσταση 43 μετρα,τσοκ 2 αστρα mobile μαμησιο,φυσιγγι lampro 5 28 gr N 7,5..θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας καλες η κακες..θεωρω το νουμερο 7,5 και τα 2 αστρα ιδανικο συνδοιασμο για μακρυνα καρτερια τρυγονιων..πίνακας 112-92 ποντους...
qfCJauc.jpg
Γιάννη πολύ καλή η Τουφεκιά σου για 43 μέτρα. έχεις και περιθώρια να τη βελτιώσεις ως προς την κατανομή των σκαγιών με κάποιο after market choke για να σπάσουν οι ομάδες σκαγιών που δημιουργούνται. Παρόλα αυτά δύσκολα θα σου ξεφύγει το τρυγόνι σε αυτή την απόσταση αν είσαι κεντρο.
 
Καλημερα! Χθες εριξα μια τουφεκια με την benelli Centro.δεν ειχα χρονο για κατι παραπανω.αποσταση 43 μετρα,τσοκ 2 αστρα mobile μαμησιο,φυσιγγι lampro 5 28 gr N 7,5..θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας καλες η κακες..θεωρω το νουμερο 7,5 και τα 2 αστρα ιδανικο συνδοιασμο για μακρυνα καρτερια τρυγονιων..πίνακας 112-92 ποντους...
qfCJauc.jpg
Ωραία τουφεκιά Γιάννη, όντως ωραίος συνδυασμός τα 2 * με 7.5 Ν σκάγια
 
H Τουφεκια ειναι πολυ ωραια κ εχει κ καποια μετρα ακομα... Στα μπασιματα αυτο το φυσιγγακι θα ειναι φωτια... Αντε να βαλεις κ καμια φασσα εκει μεσα να την καψεις...
Εγω παντως θα πω μια υποκειμενικη εντελως αποψη... Φυσιγγια που παρουσιαζουν μικρες ομαδουλες σκαγιων στον πινακα ηθιστε συμφωνα παλι με τις δικες μου εμπειριες να εχουν πολυ ωραιες καταβολες κ πολλες φορες κοντη σχετικα ατρακτο...
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Προσωπικα μου άρεσε και εμενα και πιστευω με το κατάλληλο aftermarket τσοκ να γινει ακόμα καλύτερη η τουφεκια! οταν πήγα σε αυτη την αποσταση να ρίξω και επωμίσα το οπλο σκεφτόμενος οτι εχω μεσα 28 γρ και 7,5 άρια,που ειναι ουσιαστικά λιγα σκαγια γύρω στα 340,λεω θα δω καμια 50 άρια σκαγια στον πίνακα... Πραγματικα ετσι ένιωσα..οταν πήγα στον πίνακα και ειδα αυτο εξεπλάγην πραγματικα..σημερα το έψαξα λιγο και έπεσα σε δυο πίνακες που κάπως δικαιολογούν το αποτελεσμα λογω πολυ συγκεντρωτικού φυσιγγίου..
Και οι πινακες που λεω: τα ποσοστα ειναι το πληθος σκαγιων σε κυκλο 76cm.
t1acgpI.jpg

Bu8LUDR.jpg
 
Last edited:
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Προσωπικα μου άρεσε και εμενα και πιστευω με το κατάλληλο aftermarket τσοκ να γινει ακόμα καλύτερη η τουφεκια! οταν πήγα σε αυτη την αποσταση να ρίξω και επωμίσα το οπλο σκεφτόμενος οτι εχω μεσα 28 γρ και 7,5 άρια,που ειναι ουσιαστικά λιγα σκαγια γύρω στα 340,λεω θα δω καμια 50 άρια σκαγια στον πίνακα... Πραγματικα ετσι ένιωσα..οταν πήγα στον πίνακα και ειδα αυτο εξεπλάγην πραγματικα..σημερα το έψαξα λιγο και έπεσα σε δυο πίνακες που κάπως δικαιολογούν το αποτελεσμα λογω πολυ συγκεντρωτικού φυσιγγίου..
Και οι πινακες που λεω:
t1acgpI.jpg

Bu8LUDR.jpg
Οπότε Γιάννη επιβεβαιωνεται ότι ένα προσεγμένο (σκοπευτικο )φυσίγγι με σκληρά σκάγια δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αλλά καθαρά κυνηγετικα με βαρυτερες γομωσεις, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αρκετά κυνηγια.
 
Καλημερα! Χθες εριξα μια τουφεκια με την benelli Centro.δεν ειχα χρονο για κατι παραπανω.αποσταση 43 μετρα,τσοκ 2 αστρα mobile μαμησιο,φυσιγγι lampro 5 28 gr N 7,5..θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας καλες η κακες..θεωρω το νουμερο 7,5 και τα 2 αστρα ιδανικο συνδοιασμο για μακρυνα καρτερια τρυγονιων..πίνακας 112-92 ποντους...
qfCJauc.jpg
κ εμένα μου αρέσει Γιαννη .. όντος δεν φεύγει τίποτα ακο εκεί αν εισαι κέντρο .. κανε μια δοκιμή με 3* ειναι συγκεντρωτικό φυσίγγι και μπορεί να εχει ακόμα καλύτερη εικόνα;);)
Άσχετο ... ο πίνακας σου , βαρέλι ειναι? μου βάζεις τέλεια ιδέα για το χωριό !
** Σπύρο (Ωρίωνας) ετοιμάσου θα το κάνουμε ιδιωτικό το σκοπευτήριο στην πόλη !
 
Συμφωνω Κωσταντινε! Ειναι η πρωτη φορα που ριχνω σκοπευτικο στον πινακα,και ο λογος ηταν καποια καλα μακρυνα σπασιματα που εκανα με αυτα,και μαλιστα με 4 αστρα..Παυλο σκεφτομαι καποια aftermarket τσοκ,με πρωτο αυτο που αρεσει και εσενα!! Αρη πολυ ενδιαφερον αυτο που λες πραγματικα! Μυρο ελα καμια μερα Χανια να πιουμε κανενα κρασι και να παμε σκοπευτηριο να δοκιμασεις και το νεο οπλο σου!! Χρηστο οπως τα λες για τα δεδομενα πολυ καλη συμφωνω 100%!
 
Μπενελα και τα μυαλα στο μιξερ Ευριπιδη κ Γιαννη , και μια κουβεντα τελευταια , να μην μας νοιαζει ποσα γραμμαρια φυσιγγι βαζουμε στην θαλαμη να μας νοιαζει ποσα γραμμαρια θα φασουν στον στοχο , τα σκοπευτικα φυσιγγια είναι κατά την γνωμη μου τα πιο ποιοτικα εμπορικα φυσιγγια
 
κ εμένα μου αρέσει Γιαννη .. όντος δεν φεύγει τίποτα ακο εκεί αν εισαι κέντρο .. κανε μια δοκιμή με 3* ειναι συγκεντρωτικό φυσίγγι και μπορεί να εχει ακόμα καλύτερη εικόνα;);)
Άσχετο ... ο πίνακας σου , βαρέλι ειναι? μου βάζεις τέλεια ιδέα για το χωριό !
** Σπύρο (Ωρίωνας) ετοιμάσου θα το κάνουμε ιδιωτικό το σκοπευτήριο στην πόλη !
Χρηστο βαρέλι ναι! Τωρα ειναι μισό ολόκληρο δεν ξερω..άκου πως εχει η ιστορία..εχω στο χωριό μόνιμα σε ενα χωράφι μακρια απο τα σπίτια ενα τεπόζιτο περίπου 1 επι 1 η καθε μεριά..εκει έριχνα για Δοκιμές..ειχα και ώχρα νερο και βούρτσα για να μην κουβαλάω συνεχεια..πήγα λοιπον χθες για να ρίξω,άφαντα ολα....ξαναγυρίζω σπιτι,λεω του πατέρα μου τι έγινε το τεπόζιτο που ειχα στο χωράφι? μου λεει το πηρε ο αέρας και το έριξε απο κατω καμια 20 άρια μετρα..δεν ειχα την υπομονή να ξαναγυρίσω στο χωράφι για να βρω το τεπόζιτο γιατι ειναι κανένα 10 λεπτο απο το σπιτι, και πήγα σε ενα κοντινό χωράφι που ξερω οτι ο πατέρας μου,εχει βαρέλια και αλλο ενα τεπόζιτο το,οποίο ειναι καλο και δεν θελει να το τουφεκισω..για καλη μου και καλη του τύχη βρήκα την λαμαρίνα απο το βαρέλι..αλλιώς θα τουφεκουσα το καλο τεπόζιτο που ειχε εκει,και ποιος τον άκουγε μετα..σιγουρα ειναι βαρέλι ,τωρα πως το ίσιωσε δεν ξερω...εχω σκοπό να κανω την ιδια δοκιμη με 3 και 1 άστρο να δω κατανομή..οι δυο πίνακες που έβαλα πριν με τις συγκεντρωσεις ειναι απο δοκιμές που κανουν κατι παιδια στην Κύπρο οι οποίοι εχουν σε μεγαλη εκτίμηση τα φυσιγγια lampro,ειδικά τα ελαφριά κυνηγετικά και σκοπευτικα απο οτι διαβάζω..τους έβγαλε και tordo 30 σε διασπορας ειδικά για την αγορά της Κύπρου...
 
Last edited:
Μυρο ελα καμια μερα Χανια να πιουμε κανενα κρασι και να παμε σκοπευτηριο να δοκιμασεις και το νεο οπλο σου!!
Γιάννη σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόσκληση, σου υπόσχομαι ότι ότι θα γίνει εντός του καλοκαιριού! Και για σένα ισχύει το ίδιο όταν έρθεις Ηράκλειο. Μπορεί σκοπευτήριο να μην έχουμε αλλά κρασί έχουμε!
 
Γιάννη σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόσκληση, σου υπόσχομαι ότι ότι θα γίνει εντός του καλοκαιριού! Και για σένα ισχύει το ίδιο όταν έρθεις Ηράκλειο. Μπορεί σκοπευτήριο να μην έχουμε αλλά κρασί έχουμε!
Οκ θα σε περιμενω οποτε μπορεσεις παρε τηλ(στελνω p.m),για να κανονισουμε να ειναι και το σκοπευτηριο ανοιχτο!! Σε ευχαριστω και για την δικη σου προσκληση!!
 
Γιάννη σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόσκληση, σου υπόσχομαι ότι ότι θα γίνει εντός του καλοκαιριού! Και για σένα ισχύει το ίδιο όταν έρθεις Ηράκλειο. Μπορεί σκοπευτήριο να μην έχουμε αλλά κρασί έχουμε!
Οκ θα σε περιμενω οποτε μπορεσεις παρε τηλ(στελνω p.m),για να κανονισουμε να ειναι και το σκοπευτηριο ανοιχτο!! Σε ευχαριστω και για την δικη σου προσκληση!!
είστε το πνεύμα των ημερών είστε οι σχέσεις που βγαίνουν μέσα από αυτό το φόρουμ......Σας πάω πολύ ρεεεεεεεε .congrats..well done.
 
Καλημερα! Χθες εριξα μια τουφεκια με την benelli Centro.δεν ειχα χρονο για κατι παραπανω.αποσταση 43 μετρα,τσοκ 2 αστρα mobile μαμησιο,φυσιγγι lampro 5 28 gr N 7,5..θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας καλες η κακες..θεωρω το νουμερο 7,5 και τα 2 αστρα ιδανικο συνδοιασμο για μακρυνα καρτερια τρυγονιων..πίνακας 112-92 ποντους...
qfCJauc.jpg
Εξαιρετικη τουφεκια φιλε μου!!!Δεν περνα τιποτα απο κει μεσα χωρις να κανει πουφ!!!!Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο απ'το να εισαι πανω στον στοχο σου!!Καλη Ανασταση σε ολους!!!!
 
Δηλαδη Σαραντο συμφωνα με τα λεγομενα σου με φουλ τσοκ 10/10 δηλαδή στα 40 μετρα το μεγιστο που μπορούμε να παρουμε με φυσιγγι εμποριου με την καλυτερη κανη είναι το μεγιστο 55 % ? και χρονια πολλα
 
Καλησπερα παιδια,εγω εχω ενα saiga 410 και εχω κανει τα δικα μου τεστ με μονοβολα...παρακατω βαζω ενα βιντεακι μου...Αν εχετε καποιες ιδεες για το τι θα σας ηταν ενδιαφερον να δειτε σε βιντεακι θα χαρω να σας ακουσω!! Ευχαριστω!

φιλαρακι δεν παιζεσεεεε για δεσιμω εισαιιιιι.crying smile..crying smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top