Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ας μην μπερδεύουμε τις βλητικές δοκιμές με την ιδιογόμωση, συνταγές κτλ ας αναφέρονται στο ανάλογα θέμα.
Για πείτε μου κάτι άλλο, εκτός από τον τενεκέ του λαδιού, με τι άλλο μπορούμε να δοκιμάσουμε την αποτελεσματική διάτρηση ένός φυσιγγίου; Ένα κομμάτι κόντρα πλακέ ή νοβοπάν, πόσα χιλιοστά πρέπει να είναι για να κάνει κάποιος μια δοκιμή στα 40-50 μέτρα να δει αν τρυπάνε τα φυσίγγια που έφτιαξε;
 
με τον καταλογο εχει μια ποιο ρεαλιστ. οικονα των σκαγιων, τοσο σε διατρηση, οσο και σε κατασταση που εχει το σκαγι μετα την κρουση .
 
Που να βρω καταλόγους, αφού έχουν καταργηθεί. .xm.
Χοντρο μπιτονι αν καταφερεις στα 45/50 να το τρυπισεις και απο τις δυο πλευρες με 3αρια πιστευω θα σε απαγαγουν απο τη remigton.....
 
Χοντρο μπιτονι αν καταφερεις στα 45/50 να το τρυπισεις και απο τις δυο πλευρες με 3αρια πιστευω θα σε απαγαγουν απο τη remigton.....
.sarcastic.
Φυσιολογικο φυσιγγι θελει να δοκιμασει, αρχικες στα 420-430, σκαγια ν4,5 3χιλ... Δεν το τρυπανε ευκολα το μπιτονι αυτα σε αυτη την αποσταση... ;)
 
δεν κανει , δεν είναι καλο , 86 με τα τσοκ είναι , εκεινα τα παλιογιαπωνεζικα με τους αυλους τους 18,55 , δεν θυμαμαι το ονομα τους , θα το πουλησω αφου δεν βγαζει ταχύτητες και συγκεντρώσεις , τα πουλια τα ανατιναζε όμως , ρε λες να ηταν ιδεα μου ??
Μας εχεις μπερδεψει...το skb εννοείς? το πήρες τωρα σε 81 κανες? η το είχες? παίζει ενα καινουριο 76 αρι skb,sporting με ρυθμιζομενο κοντακι σε τσάμπα τιμη..κολώσα και δεν το πήρα επειδη ειπα,που θα έβρισκα ανταλλακτικά μιας και η εταιρία έκλεισε.παντως το εχει ακόμα αυτος..2 κομμάτια εχει καινούργια..αν εννοείς SKB καλα ειναι?
 
Ένα κομμάτι κόντρα πλακέ ή νοβοπάν, πόσα χιλιοστά πρέπει να είναι για να κάνει κάποιος μια δοκιμή στα 40-50 μέτρα να δει αν τρυπάνε τα φυσίγγια που έφτιαξε;
Μια φιλική επισήμανση. Αν αποφασίσουμε να κάνουμε δοκιμή διατρησης σε κάποιο προϊόν ξύλου, όπως κόντρα πλακέ, ινοσανιδα, μόριο σανίδα κτλ πρέπει να προσέξουμε να κάνουμε όλες τις δοκιμές από το ίδιο ποιοτικά υλικό. Υπάρχουν προϊόντα ξύλου με διαφορα είδη ξύλου και κατεπεκτασιν διαφορές στην πυκνότητα, σκληρότητα Κ. Α που ενδεχομένως να μας αποπροσανατολισουν από τα σωστά συμπεράσματα.ιδιαιτερα όταν μετά από καιρό δοκιμάσουμε διαφορετικά φυσιγγια σε άλλο ποιοτικά υλικό!

Παντως οποιος ψάχνει το απόλυτο, καλό είναι να στραφεί σε πιο ομοιογεννη υλικά, μιας και το ξύλο δεν είναι απόλυτα ομοιογεννες.ο τενεκες ίδιου πάχους και πυκνοτητας(όσο μπορούμε να το γνωριζουμε) η ακόμη και πλαστικά είναι καλύτεροι δείκτες πιστεύω.
 
.sarcastic..sarcastic.
.sarcastic.
Φυσιολογικο φυσιγγι θελει να δοκιμασει, αρχικες στα 420-430, σκαγια ν4,5 3χιλ... Δεν το τρυπανε ευκολα το μπιτονι αυτα σε αυτη την αποσταση... ;)
Ε τοτε ας τρυπηση τη μια πλευρα.....ετσι περνει και τα σκαγια για τσεκ
 
το καλυτερο υλικο για μετρηση της διατρησης είναι το ιδιο το θήραμα , οι μακριες κανες υπερεχουν παντου και με αριθμούς μετρήσιμους , τα SAKABA η Ιthaka η SKB είναι κατά την γνωμη μου τα ποιοτικοτερα ποζε στην χρηματικη κατηγορια τους παντα , ανταλλακτικα υπαρχουν , Γιανη αν βρηκες τετοιο οπλο και δεν το πηρες την πατησες , οποιος εχει ριξει με τετοιο οπλο το θυμαται μια ζωη
 
το καλυτερο υλικο για μετρηση της διατρησης είναι το ιδιο το θήραμα , οι μακριες κανες υπερεχουν παντου και με αριθμούς μετρήσιμους , τα SAKABA η Ιthaka η SKB είναι κατά την γνωμη μου τα ποιοτικοτερα ποζε στην χρηματικη κατηγορια τους παντα , ανταλλακτικα υπαρχουν , Γιανη αν βρηκες τετοιο οπλο και δεν το πηρες την πατησες , οποιος εχει ριξει με τετοιο οπλο το θυμαται μια ζωη
Φίλε με βάζεις σε μπελάδες..θα με χωρίσει η γυναικα...εχω βρει 2 SKB ..αυτο:
http://www.gunmart.net/gun_review/skb_705s_trap Με ρυθμιζομενο κοντακι,μιλαμε για καινουριο οπλο απο μαγαζί..
Και αυτο:
http://www.tsianikas.gr/index.php?p...tegory_id=351&option=com_virtuemart&Itemid=29
Το οποίο ειναι και αυτο με ρυθμιζομενο κοντακι..επισης καινουριο οπλο απο μαγαζί..
Και τα δυο με 76 ποντους κανες..τιμες στα 1700 το πρωτο και 1600 ευρω το δευτερο..
 
Last edited:
Φίλε με βάζεις σε μπελάδες..θα με χωρίσει η γυναικα...εχω βρει 2 SKB ..αυτο:
http://www.gunmart.net/gun_review/skb_705s_trap Με ρυθμιζομενο κοντακι,μιλαμε για καινουριο οπλο απο μαγαζί..
Και αυτο:
http://www.tsianikas.gr/index.php?p...tegory_id=351&option=com_virtuemart&Itemid=29
Το οποίο ειναι και αυτο με ρυθμιζομενο κοντακι..επισης καινουριο οπλο απο μαγαζί..
Και τα δυο με 76 ποντους κανες..τιμες στα 1600 το πρωτο και 1700 ευρω το δευτερο..
Μεγειασου Γιαννη. Καλοντουφεκο.
 
Μ92 s χ 3 gr x 688 x 24 gr n 1 , με xfull , σκοτωνει από Κερκυρα μεχρι Κεφαλλονια , είναι λιγο αργο όμως
.xm..xm..congrats.Ενα πολυ ωραιο 60βολο.....ατσαλι η μολυβη;μετρα 650-680;το κακο ειναι που δεν εχω xfull ρε πουστη μου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top