Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα! Χθες εριξα μια τουφεκια με την benelli Centro.δεν ειχα χρονο για κατι παραπανω.αποσταση 43 μετρα,τσοκ 2 αστρα mobile μαμησιο,φυσιγγι lampro 5 28 gr N 7,5..θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας καλες η κακες..θεωρω το νουμερο 7,5 και τα 2 αστρα ιδανικο συνδοιασμο για μακρυνα καρτερια τρυγονιων..πίνακας 112-92 ποντους...
qfCJauc.jpg
Γιάννη Χρόνια Πολλά, πολύ ωραία ντουφεκιά...
Για τα ψηλωμένα Σεπτεμβριανά περασματιάρικα τρυγονάκια, φαίνεται φονικότατη...
Θα την ''ζήλευα'' στην αριστερή (μακρινή) καννη του δίκαννου...
Σε πιο κοντινές αποστασεις, ''μυρίζομαι'' υπερσυγκεντρωσεις, κάνε και μια δοκιμή με τον συγκεκριμένο συνδυασμό τσοκ-φυσιγγίου στα 30-33μ.
Καλησπερα! Χρονια πολλα στους Γιωργηδες,πολυχρονοι με υγεια! Χριστος Ανεστη!
Σημερα με ετρωγε ο κωλος μου να παω να ριξω στη λαμαρινα,ενα Remington Nitro 42,5 gr N4 (3,3mm διαμετρος σκαγιου,4,7 σκαγια/γραμμαριο,200 σκαγια συνολο γομωσης)..το βαζω τελευταιο στο λαγο και εχω παρει λαγους σε αρκετα μεγαλες αποστασεις με αυτο..πηγα λοιπον οσα μετρα μπορουσα μακρια και εριξα μια τουφεκια,αλλα βγηκα πολυ ψηλα απο τον πινακα..δηλαδη η κλιση του οπλου σε σχεση με τον πίνακα,ηταν σαν να τουφεκουσα λαγο,δεν ξερω αν ειναι αυτος ο λογος που η τουφεκια πηγε χαμηλα στον πινακα..σημαδεψα περιπου στο κεντρο παντως...αποσταση 55 μετρα,τσοκ 10/10 mobile μετρημενο με παχυμετρο..να πω οτι ειχε πολυ αερα πλευρικα της τουφεκιας και θερμοκρασια την ωρα της τουφεκιας περιπου 24-25 βαθμους..οπλο benelli Centro 66cm..
Αναποδογυρισα τον πινακα για να φανει λιγο καλυτερα η τουφεκια...παντως ετσι οπως πηγε χαμηλα αν ηταν λαγος εκει θα τον εριχνε νομιζω..
MHJvu9R.jpg
Για 55 μ. υπερσυγκεντρωτική ντουφεκια, τον λαγό τον έχεις στο τσουκάλι...
Και στις 2 ντουφεκιές φαίνεται οτι η CENTRO βγάζει σφιχτές ντουφεκιές στις μακρινές αποστασεις...
Βέβαια και τα χαρακτηριστικά των συγκεκριμένων φυσιγγίων τα κανει λίγο ''αναίσθητα'' στις διαφορές των καννων (αυλοι, κωνοι κ.λ.π)...
το 1ο, χαμηλή γόμωση (και στήλη σκαγιών), σκληρα σκάγια και μεσαίο μέγεθος 7,5.
το 2ο, βαριά γόμωση μεν, αλλά με σκληρά και χοντρά σκάγια Νο 4 (σε Ιταλικό μέγεθος σχεδόν Νο3) και χαμηλές αρχικές ταχύτητες.
είναι δηλ. στημένα έτσι, και τα 2 φυσίγγια της δοκιμής, που ''αβαντάρουν'' τις υψηλές συγκεντρώσεις, ανεξαρτήτου γεωμετρίας κάννης.
Κάνε και μια δοκιμή με ένα κλασσικό κυνηγετικό (ας πούμε με ένα 32 γρ Νο7ή 8) στα 40 μ.?
Πιστεύω θα βγουν πιο ξεκάθαρα συμπεράσματα...
Πάντως φαίνεται να έχει πολλή καλή κάννη το όπλο...
 
Φίλε με βάζεις σε μπελάδες..θα με χωρίσει η γυναικα...εχω βρει 2 SKB ..αυτο:
http://www.gunmart.net/gun_review/skb_705s_trap Με ρυθμιζομενο κοντακι,μιλαμε για καινουριο οπλο απο μαγαζί..
Και αυτο:
http://www.tsianikas.gr/index.php?p...tegory_id=351&option=com_virtuemart&Itemid=29
Το οποίο ειναι και αυτο με ρυθμιζομενο κοντακι..επισης καινουριο οπλο απο μαγαζί..
Και τα δυο με 76 ποντους κανες..τιμες στα 1700 το πρωτο και 1600 ευρω το δευτερο..

αυτό το έχεις δει Γιάννη???
http://www.car.gr/parts/view/7780268/
 
αυτό το έχεις δει Γιάννη???
http://www.car.gr/parts/view/7780268/
Ναι Χρηστο το εχω δει!! Πολυ καλο πραγματικα! Φαινεται αριστο! Φαινεται ομως να εχει βγαλει τη μεσαια ριγα..και αυτο ισως να μειωνει την τιμη του οπλου.και αν δεν εχει γινει σωστη δουλεια πιστευω οτι μπορει να χαλασει η συγκλιση των κανων.
 
Last edited:
Το θηραμα μετρημενο στο χρονογραφο και μεταφορα του αποτελεσματος στο χαρτοπολτο....

Ωραια δωσε τους αριθμους,απο της μακριες και της κοντες διπλα-διπλα,να το συζητησουμε,ειπες κατι για προοδευτικες,εγω εστω και προχειρα εδωσα αριθμους,στις μονοβασικες η διαφορα μεταξυ 66-76εκ ειναι μηδεν στο πιλικιο,το ιδιο πραμα βγαζουν,αλλα και ενδεικτικα με τη τεκνα....your turn.xm.
Σαραντο περιμενε μερικες μερες να ανοιξει καποιο από τα δυο σκοπευτήρια της πολης μου και σου υπόσχομαι ν ασου λυσω τις οποιες αποριες εχεις , και βιντεο θα ανεβασω και τουφεκιες στα 70 και στα 100 μετρα , κανε λιγο υπομονη
 
Ναι Χρηστο το εχω δει!! Πολυ καλο πραγματικα! Φαινεται αριστο! Φαινεται ομως να εχει βγαλει τη μεσαια ριγα..και αυτο ισως να μειωνει την τιμη του οπλου.και αν δεν εχει γινει σωστη δουλεια πιστευω οτι μπορει να χαλασει η συγκλιση των κανων.
καμια επιδραση δεν εχει η αφαιρεση της μεσαιας ριγας με την συγκλιση των κανων , το μπροστινο κομματι της ριγας δεν εχει πειραχτεί , μην γραφουμε δημοσια τετοια σχολια γιατι χαντακώνουμε πολύ κοσμο , το οπλο αυτό είναι ευκαιρια , τα 2 τσοκ του τα Μυλερ μονο εχουν 200 ε , απαιχτο οπλο , για αποφυγη παρεξήγησης καμια σχεση δεν εχω ουτε γνωριζω τον κατοχο του οπλου
 
.xm..xm..congrats.Ενα πολυ ωραιο 60βολο.....ατσαλι η μολυβη;μετρα 650-680;το κακο ειναι που δεν εχω xfull ρε πουστη μου
περισσοτερα σε πμ . κακως εγραψα τετοια συνταγή , επικίνδυνες συνταγες για πολλα οπλα
 
καμια επιδραση δεν εχει η αφαιρεση της μεσαιας ριγας με την συγκλιση των κανων , το μπροστινο κομματι της ριγας δεν εχει πειραχτεί , μην γραφουμε δημοσια τετοια σχολια γιατι χαντακώνουμε πολύ κοσμο , το οπλο αυτό είναι ευκαιρια , τα 2 τσοκ του τα Μυλερ μονο εχουν 200 ε , απαιχτο οπλο , για αποφυγη παρεξήγησης καμια σχεση δεν εχω ουτε γνωριζω τον κατοχο του οπλου
Δημητρη πιστευω αυτο που λες! ηθελα να αφαιρεσω την μεσαια ριγα σε ενα beretta 686 και μου ειπε ο οπλουργος(ο πιο γνωστος στην Ελλαδα) οτι δεν βγαινει..και οτι ειναι και επικινδυνο για τη συγκλιση των κανων αν πειραχθει το μπροστινο κομματι και αν δεν γινει γενικα καλη δουλεια..
 
Καλησπερα! Πριν 15 λεπτα γυρισα! Σημερα ειχε απνοια! Υγρασια πιο πολυ απο την αλλη φορα σιγουρα γιατι ειχε βρεξει πιο πριν..θερμοκρασια χαμηλοτερη γυρω στους 17..ηθελα να παρω βιντεο ολη τη φαση αλλα ελειπε το παιδι διπλα που θα ερχοταν αν του ελεγα,την αλλη φορα δεν πειραζει..
Φυσιγγι:Remington premier cooper plate 42,5gr N5 (3,05mm,6 σκαγια/γρ,255 συνολο γομωσης)
Αποσταση:60 μετρα (μετρημενα με κορδελα)
Τσοκ:full 10/10 μετρημένο με παχύμετρο.απλο mobilchoke.
Οπλο:benelli Centro 66cm
lmFhB8b.jpg
 
Last edited:
Καλησπερα! Πριν 15 λεπτα γυρισα! Σημερα ειχε απνοια! Υγρασια πιο πολυ απο την αλλη φορα σιγουρα γιατι ειχε βρεξει πιο πριν..θερμοκρασια χαμηλοτερη γυρω στους 17..ηθελα να παρω βιντεο ολη τη φαση αλλα ελειπε το παιδι διπλα που θα ερχοταν αν του ελεγα,την αλλη φορα δεν πειραζει..
Φυσιγγι:Remington premier cooper plate 42,5gr N5 (3,05mm,6 σκαγια/γρ,255 συνολο γομωσης)
Αποσταση:60 μετρα (μετρημενα με κορδελα)
Τσοκ:full 10/10 μετρημένο με παχύμετρο.απλο mobilchoke.
Οπλο:benelli Centro 66cm
lmFhB8b.jpg
να αλλαξεις το ψευδωνυμο σου φιλε σε Γιαννη Βenell , 60 μετρα μαλιστα , γαζωνει το εργαλειο
 
Καλησπερα! Πριν 15 λεπτα γυρισα! Σημερα ειχε απνοια! Υγρασια πιο πολυ απο την αλλη φορα σιγουρα γιατι ειχε βρεξει πιο πριν..θερμοκρασια χαμηλοτερη γυρω στους 17..ηθελα να παρω βιντεο ολη τη φαση αλλα ελειπε το παιδι διπλα που θα ερχοταν αν του ελεγα,την αλλη φορα δεν πειραζει..
Φυσιγγι:Remington premier cooper plate 42,5gr N5 (3,05mm,6 σκαγια/γρ,255 συνολο γομωσης)
Αποσταση:60 μετρα (μετρημενα με κορδελα)
Τσοκ:full 10/10 μετρημένο με παχύμετρο.απλο mobilchoke.
Οπλο:benelli Centro 66cm
lmFhB8b.jpg
Ψαχνεις ακομα για τσοκανια???;)
 
Ψαχνεις ακομα για τσοκανια???;)
να σου πω δεν καίγομαι..εχω ακόμα δρόμο στις δοκιμές (ψιλά-χονδρά σκαγια διάφορες αποστάσεις) ολο το καλοκαίρι και στον πίνακα και στο σκοπευτηριο και βλέπουμε..
 
εγω παιδες σε τετοιες αποστασεις δεν σηκωνω οπλο.....60 μετρα ειναι παρα πολλα.....την τσιχλα θα την βλεπεις μπουρμπουνι......
:) ... είναι πολλά, αλλά αυτά τα μέτρα και αυτά τα φυσίγγια δεν αφορούν τις τσίχλες ... ;) Εσύ ειδικά θα έπρεπε να το σηκώνεις :cool:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top